ROK SZKOLNY 2018/2019

Samorządowowa Liga Mistrzów

12.06.2019 roku w pałacu Krzysztofory odbyło się uroczyste podsumowanie całorocznego konkursu - Samorządowej Ligi Mistrzów. Konkurs kierowany ten jest dla uczniów krakowskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Polega on na organizacji przez Samorząd Uczniowski superakcji w różnych kategoriach, które zostały określone w regulaminie. Były to m.in akcje promujące zdrowy styl życia, integracyjne oraz takie, dzięki którym mogliśmy poznać społeczność lokalną i w pewien sposób jej pomóc. Takich wydarzeń tematycznych należy zorganizować 8, dodatkowo trzeba przygotować spotkanie samorządów z różnych szkół. Punkty można jeszcze zdobyć, kiedy bierze się udział w wydarzeniach sportowych - typu bieg na orientację. Każdą superakcję, spotkanie relacjonuje się w formie opisu na blogu do 7 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo prowadzone jest co miesiąc głosowanie wśród redaktorów. Przyznają oni od 5 do 3 punktów za najciekawszą akcję w minionym miesiącu. Na oficjalnej gali naszą Szkołę reprezentowali Katarzyna Migdał oraz Filip Rutka i jako opiekun Samorządu -
p. Wojciech Brzuchacz.

 • Zdobyliśmy tytuł Złotego Lidera Samorządności za osiągnięcie punktowe ,
 • Srebrne Berło Kraka za sumę punktów za akcje przez cały rok
 • oraz nagrodę Kryształowego Dzwonka- za najciekawsze akcje

Katarzyna Migdał - przewodnicząca szkoły 2018/19

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

FINAŁ II MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU "CO NAM W DUSZY GRA"

W sobotę, 8 czerwca br., odbył się Finał II Małopolskiego Konkursu Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1 w ramach tzw. Pikniku nad Białuchą. Nasze uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) otrzymały III miejsce w kategorii ZESPOŁY.
Serdecznie gratulujemy.
Opiekun p. Agata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs Pięknego czytania w j. angielskim

Kolejna edycja konkursu czytania odbywała się w ramach akcji „Czytanie łączy” dnia 6.06.2019 r.
Uczniowie uczestniczyli w 3 etapach konkursu – najpierw prezentowali wybrany fragment prozy Jane Austen („Duma i uprzedzenie”), następnie 6 uczniów zakwalifikowanych do etapu II wylosowało fragment A.C.Doyle’a „Pies Baskervillów” i ta sama grupa uczniów mierzyła się w ostatnim etapie z poezją Rudyarda Kiplinga (wiersz „If”).
Ostatecznie uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy – laureatów i wyróżnionych.
Do pierwszej należą: Barbara Głuc, Aleksandra Chlebda i Anna Rak , do drugiej Aleksandra Małota, Wiktoria Krawiec i Anna Rusiecka.
Finalistom gratulujemy , uczestników zapraszamy do kolejnej edycji i …do czytania podczas wakacji, również w języku angielskim.
U. PałkaSpotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM

28 maja 2019 roku odbyło się w Zespole Szkół Chemicznych spotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Energetycznych, XXVII Liceum Ogólnokształcące i Zespołu Szkół Chemicznych.
Przewodnim tematem naszego spotkania był jakże ważny obecnie temat nurtujący wszystkich mądrych ludzi na świecie, a dokładnie temat zmian klimatycznych w konsekwencji globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do naszej dyskusji stał się opublikowany niedawno przez Międzyresortowy Panel ds. Klimatu przy ONZ raport na ten właśnie temat. Wnioski jakie przedstawiło w nim 90 naukowców na podstawie 6 tys. badań są przerażające. Jeśli w ciągu 12 lat nie ograniczymy w znaczący sposób emisji co2 czeka Nas katastrofa. Jeśli chcemy jej uniknąć, to do 2050 roku całkowicie musimy zrezygnować z wytwarzania energii z surowców kopalnianych. Wzrost temperatury o 2 stopnie jaki nam grozi, doprowadzi do nieodwracalnych zmian w bioróżnorodności naszej planety, ostanie się jedna setna raf koralowych, miliony ludzi zostanie zmuszonych do emigracji klimatycznej w wyniku susz i zalania lądów przez topniejące lodowce. Ludzie dodatkowo nie poradzą sobie ze zmianami stref klimatycznych jakie nastąpią i katastrofalnymi anomaliami pogodowymi.
W dalszej części naszego spotkania został wyświetlony na telebimie 20 minutowy reportaż na podstawie filmu dokumentalnego " Anthropocene - the human epoch". Jest to film w którym naukowcy słusznie proponują zmianę nazwy epoki geologicznej w jakiej żyjemy na Antropocen - epoka człowieka. Człowiek przyczynił się do nieodwracalnych zmian w 75% na lądzie i 65% w oceanach. Zalał Świat setkami milionów ton gazów cieplarnianych betonu i plastiku. Człowiek przyczynił się do trwającego obecnie, szóste wielkiego wymierania zwierząt. Po obejrzeniu tego wstrząsającego filmu zebrani rozpoczęli pracę w grupach, w których mieli za zadanie wskazać jakie proekologiczne działania mogą zapoczątkować w swoim codziennym życiu. Chodziło nam o rozbudzenie świadomości i budowanie potrzeby zmian na poziomie jednostki. Poprzez Nasze małe kroczki, w domu, czy w szkole, poprzez zmianę stylu życia, przyzwyczajeń, ograniczenie konsumpcji, chcemy zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, które powstają przy produkcji każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Następnie wymienialiśmy nasze pomysły i poglądy na forum grupy, a jedna z uczennic zapisywała je na przygotowanej zielonej planszy. W ten sposób powstała " Nasza Mała Zielona Droga Na Rzecz Ochrony Środowiska".
Pierwszym naszym małym krokiem był już sam sposób przygotowania poczęstunku. Zrezygnowaliśmy z wszędobylskich plastikowych kubeczków i przynieśliśmy szklanki i talerzyki. Zobowiązaliśmy się również na przyszłości, że na szkolnych, czy klasowych imprezach będziemy się trzymać tego rozwiązania. W naszej dyskusji nawiązaliśmy również do nastoletniej, szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która poprzez swoje początkowo osamotnione protesty w sprawie klimatu pod szwedzkim parlamentem, zapoczątkowała globalną akcję.
" Młodzieży Strajk Klimatyczny", odbywający się w piątki. Marcowy protest młodzieży odbył się już w ponad 2 tysiącach miast na świecie, w 123 krajach. Oczywiście również w Polsce i w Krakowie. Spotkanie było bardzo refleksyjne, zmuszające do przemyślenia wielu spraw i owocne w postanowieniach. Otworzyło nam oczy na ogromy problem, który w codziennej gonitwie jest gdzieś z boku. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy zostać zauważeni przez rządzące góry i żyjących w luksusach właścicieli największych branż przemysłowych - największych trucicieli. Poprzez akcje takie jak " Piątki dla Klimatu" młodzież domaga się natychmiastowego działania.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 maja 2019 roku na obiektach Com Com Zone w Nowej Hucie, odbyła się tegoroczna edycja Turnieju Sportowego Samorządów Uczniowskich w ramach Samorządowej Ligi Mistrzów. Reprezentacja naszej szkoły w klasyfikacji końcowej zajęła II miejsce, ex aequo z XXIII Liceum Ogólnokształcącym. Pierwsze miejsce zajęło XXVI Liceum Ogólnokształcące.
Najlepiej z reprezentacji Chemika zaprezentowali się biegacze przełajowi : Weronika Pietrzak i Damian Starowicz, zajmując I miejsce. W turnieju siatkówki nasza reprezentacja zajęła III miejsce, a nasi badmintoniści V miejsce.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA KRAKOWA 2019

Idea budżetu obywatelskiego miasta Krakowa jest coraz lepiej znana mieszkańcom naszego miasta, ale w tegorocznej, szóstej edycji inicjatywy, zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Najważniejsza z punktu widzenia uczniów dotyczy kryterium wiekowego, dzięki czemu w tym roku swoje projekty zgłaszać i głosować na nie mogą młodzi ludzie, bez względu na wiek.
Od 1 do 30 maja 2019 r. będzie można składać propozycje zadań do budżetu obywatelskiego, na który w tym roku przeznaczono 30 mln zł.

Więcej informacji: List Pana Dariusza Domajewskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji UMK

II MAŁOPOLSKI KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ "CO NAM W DUSZY GRA"

W czwartek 25 kwietnia br., uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) wraz z p. Anną Frączek- Bzowską (jako opiekunem) brały udział w II Małopolskim Konkursie Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA. Przesłuchanie odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1. Uczestnicy mogli zaprezentować dwa polskie utwory, w ciągu 7 minut, a-capella z podkładem bądź instrumentem muzycznym. Nasze uczennice wybrały: 1. Major Ponury i 2. Epitafium dla Majora Ognia. Utwory te zaśpiewały przy dźwiękach gitary. Koordynatorem występu była Karolina Wójcik. W najbliższym czasie poznamy wyniki Konkursu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

W czwartek, 25 kwietnia br., w Łagiewnikach odbył się etap diecezjalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z Technikum- Anna Okarmus, z klasy 2k oraz Magdalena Papkiewicz i Agnieszka Staszel, z klasy 1k; a także 2 uczniów z Liceum- Natalia Bauer i Damian Starowicz (niestety ze względu na chorobę niedotarł), obydwoje z klasy 1c. Po rejestracji uczniów, powitaniu i przedstawieniu regulaminu Konkursu przez Organizatorów, młodzież miała 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z 45 pytań. W trakcie sprawdzania prac przez komisję uczestnicy mieli przerwę na drugie śniadanie, zwiedzanie kompleksu Sanktuarium (byłyśmy m. in. na wieży widokowej, w kaplicy Wieczystej Adoracji, w kościele z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej oraz w podziemnych kaplicach), a także Mszę Świętą w intencji wszystkich zaangażowanych w dzieło Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie nastąpiło ogłoszenie wyników i wyłonienie 7 uczestników ścisłego finału diecezjalnego. Nasze uczennice zdobyły mniej więcej połowę punktacji za rozwiązany test. Natomiast wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie- pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W środę, 24 kwietnia br., odbyła się coroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Do wyjazdu zgłosiło sie prawie 50 osób, niestety na skutek różnych zdarzeń losowych ostatecznie pojechało 35 uczniów wraz z opiekunami: p. Anetą Polit, p. Agatą Walas i o. Rafałem Waluchem, OFM. W programie mieliśmy Mszę Świętą dziękczynną za czas spędzony w Chemiku przed ołtarzem Matki Bożej oraz prośby o łaski potrzebne na czas matur i całe dalsze życie. Przy pomniku ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odmówiliśmy wspólnie różaniec, a po przerwie obiadowej modliliśmy się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Dziękujemy młodzieży biorącej udział w pielgrzymce za świadectwo wiary i wspólną modlitwę, a na nadchodzący egzamin dojrzałości życzymy światła Ducha Świętego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

KAMPANIA TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w małopolsko- podkarpacką edycję kampanii społecznej TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE. W ramach projektu trwającego od lutego do maja br. młodzież należąca do Szkolnego Klubu Wolontariusza podjęła szereg działań, które mają na celu promocję transplantacji, rozpowszechnianie oświadczeń woli oraz zainicjowanie dyskusji na temat dawstwa narządów. Za nami już m. in. udział w Konkursie Bioetycznym, którego tematyka była związana z transplantologią. Konkurs odbył się na przełomie lutego i marca br. W I etapie wzięło udział 5 chętnych uczniów (Milena Biernat, Julia Drusińska, Karolina Kaleta, Bogdan Kubinek i Magdalena Ptasznik). Do etapu II przeszły dwie osoby (Julia Drosińska i Milena Biernat). Konkurs był organizowany przez UJPII w Krakowie.
Za nami też udział w szkoleniu, które miało miejsce 2 kwietnia br. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. JPII, na ul. Prądnickiej 80 W czasie spotkania uczestnicy poznali organizatorów akcji (np. p. Kingę Adamczewską) i szczegóły kampanii, a także mogli wysłuchać trzech wykładów związanych z wiedzą o transplantacji- lekarza transplantologa (dr Iwona Mazur, prezes OSOD), koordynatora transplantacyjnego (mgr Iwona Dymek) oraz osób żyjących z przeszczepionym narządem (p. Małgorzata Rejdych i p. Dorota Ligęza). W szkoleniu brały udział uczennice klasy 2c (Aleksandra Chlebda i Natalia Wcisło) wraz z opiekunem, p. Anną Frączek- Bzowską.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny

Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich

26 marca odbył się Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Odzieżowych. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Dziesięć zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. W każdym zespole byli zarówno uczniowie z chemika jak i z odzieżówki. Zwycięzcy grup spotkali się w fazie finałowej.
Gra toczyła się na wysokim poziomie i w miłej atmosferze. Sportowy duch udzielił się szybko koleżankom i kolegom z obu szkół. Celem naszej akcji było promowanie aktywności fizycznej, zasad gry fair play, integracja na tle sportu oraz wspólna zabawa. Wszystko to zostało przez nas osiągnięte, o czym świadczą nastroje i zaangażowanie wszystkich uczestników.
Była to nasza pierwsza wspólna akcja, która mamy nadzieję, na stałe pozostanie w kalendarzu imprez obu samorządów. Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom turnieju, Samorządowi z Zespołu Szkół Odzieżowych za udostepnienie sali i wspaniałe przyjęcie, naszym opiekunom i chłopakom z klas maturalnych, którzy sędziowali wszystkie mecze.
I tak oto sport połączył pochłoniętych analizą instrumentalną chemików i przyszłych projektantów mody.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

W czwartek, 4 kwietnia br., odbyły się warsztaty biblijne skierowane do uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z naszej szkoły wzięły w nim udział uczennice z klasy 1k (Julia Motyka i Zuzanna Wąsil) oraz z klasy 1c- Natalia Bauer i z klasy 2k- Anna Okarmus wraz z katechetką, p. Agatą Walas. Warsztaty prowadzili bibliści z Uniwerstytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie- dr Danuta Piekarz i ks. dr hab. Bogdan Zbroja. Młodzież miała okazję w czasie tego spotkania poszerzyć swoją wiedzę z obowiązującego merytorycznego zakresu ksiąg biblijnych, czyli Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian. Warsztaty zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
Katecheci ZSCH

Romeo i Julia TNT Theatre Britain

W dniu 3 kwietnia odwiedziliśmy ponownie Teatr Variete w Krakowie. W ubiegłym roku byliśmy na przedstawieniu współczesnym pt. My sister Syria – mimo braku spektaklu mieście Kraka udaliśmy się do Chorzowa, jesienią również uczestniczyliśmy w kolejnej produkcji TNT Theatre Britain – tym razem w większej grupie podczas spektaklu Pygmalion, a teraz znów kameralnie zapoznaliśmy się z kolejną adaptacją literatury brytyjskiej – klasyki gatunku czyli Shakespeare Romeo i Julia. Jak zwykle bardzo dobrze kojarząca nam się teatralnie grupa, która śpiewając ówczesnego mistrza epoki Johna Dowlanda zmieniała scenografię, nie zawiodła.W rozmowach kuluarowych podzielaliśmy opinię, że na uwagę zasługiwali aktorzy odgrywający rolę Mercutio i Tybalta. Na temat samej sztuki opinię wyrażą uczniowie w swoich recenzjach (może przyda się do egzaminu maturalnego),a my sięgniemy po inne dzieła mistrza, który jak nikt z sonetów uczynił niedościgniony wzór piewcy miłości.
Urszula Pałka

.

Tydzień Patronki szkoły - akademia poświęcona Marii Skłodowskiej - Curie.

Dnia 29 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona patronce szkoły Marii Skłodowskiej – Curie przygotowana przez klasę 2k pod opieką pani Beaty Cygankiewicz. Akademia zwieńczyła tydzień zmagań konkursowych wśród uczniów klas pierwszych. W czasie przedstawienia uczniowie pokazali wysoki talent gry aktorskiej oraz niesamowite zdolności wokalne. Przed częścią artystyczną odbyła się gra internetowa - Quizizz. Każda z pierwszych klas, drużynowo ( po 3 osoby) odpowiadała na czas, na pytania chemiczne, biograficzne i związane z życiem szkoły. W wyniku klasyfikacji konkursowej 1 miejsce zdobyła klasa 1k, która zgodnie z tradycja naszej szkoły zorganizuje w przyszłym roku szkolnym akademię poświęconą Patronce. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy a młodzież klas pierwszych nagrodziła gromkimi brawami zwycięzców.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ PATRONKI SZKOŁY

Od 25 do 29 marca w naszej szkole obchodzony jest Tydzień Patronki naszej szkoły Marii Skłodowskiej – Curie. W poniedziałek odbyły się konkursy: biograficzny i chemiczny. A we wtorek rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej akademii w piątek tj. 29 marca 2019. Młodzież klas pierwszych bardzo chętnie uczestniczyła w konkursach prezentując wysoki poziom wiedzy oraz talenty plastyczne.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

W dniu 25 marca 2019 roku uczniowie klas 1o,1k,1d mieli niecodziennego gościa. Do naszej szkoły przybył pan Zbigniew Grochowski, powstaniec warszawski, harcerz ze słynnych Szarych Szeregów. Jako młody chłopak brał udział w akcjach sabotażowych tej formacji. Jak wielu jego rówieśników, zamiast cieszyć się urokami młodości, musiał zmierzyć się z twardą i brutalną rzeczywistością. Miał 12 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. W harcerstwie odpowiadał za przenoszenie meldunków ale jego pasja była także fotografia. Na kliszy udało mu się uwiecznić pierwsze powstańcze walki batalionów AK. Wkrótce potem pan Zbigniew wraz z matką zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Ojciec natomiast trafił do obozu pracy w Neugamme pod Hamburgiem, którego nie przeżył. Po zakończeniu wojny pan Zbigniew wrócił do zniszczonej stolicy. W maju 1945 r. zrobił kilkaset fotografii zburzonej Warszawy, które znajdują się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta niezwykła lekcja żywej historii przybliżyła uczniom wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości, a wizyta pana Grochowskiego na długo pozostanie w ich pamięci.

Tekst alternatywny

FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

W dniach 21- 23 marca br., nasza szkoła uczestniczyła w Targach Edukacyjnych, które miały miejsce na ul. Galicyjskiej 9 w Międzynarodowym Centrum Targowo- Kongresowym EXPO. Celem tego przedsięwzięcia była promocja naszej szkoły i zapoznanie uczniów klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum oraz ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej placówki. Stanowisko już w środowe popołudnie przygotowali chłopcy z klasy 2n (Dawid Błaż, Dawid Janecki i Krystian Kraczka) wraz z panią vicedyrektor Barbarą Machnik oraz panią pedagog Anną Frączek- Bzowską. Znalazły się na nim także produkty firmy SCANDIA COSMETICS, z którą współpracujemy w branży chemicznej. Szczególnie zainteresowani mogli oprócz wiadomości i ulotki o naszej szkole, zabrać ze sobą wybraną próbkę kosmetyków.
W czasie trwania Małopolskiego Festiwalu Zawodów młodzież naszej szkoły (pod okiem Nauczycieli- Opiekunów) prezentowała przykładowe doświadczenia chemiczne, które można było wykonać poza pracowniami oraz opowiadała o codzienności w Chemiku. Trzeba przyznać, że przez wszystkie dni nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przyszłych Absolwentów Gimnazjum/Szkoły Podstawowej, jak i ich Rodziców.
DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za trud włożony w przygotowanie Festiwalu Zawodów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Jubileuszowy Rok Matematyki

Rok 2019 został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Matematyki. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się liczne konkursy. Wszystkie konkursy zaplanowane były na marzec, gdyż 12 marca jest Dzień Matematyki, a 14 marca Święto Liczby Pi. Konkursy jakie się odbyły to:

 • Szyfromat
 • Sudoku
 • Krzyżówka Gigant
 • Wizualizacja liczby Pi
 • fraszka matematyczna
 • konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi – bicie rekordu szkoły
 • układanie kostki Rubika na czas,
 • quizizz „Co wiem o liczbie Pi”
 • „Matematyka dzika”
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Każdy z uczniów mógł znaleźć konkurs dla siebie. Uczeń klasy 3k, Piotr Pytel, profesjonalnie poprowadził zawody w układaniu kostki Rubika na czas. W każdym konkursie mieliśmy reprezentantów różnych klas. Prace plastyczne oraz fraszki można było zobaczyć na dniach otwartych szkoły. Niektóre prace zachwycały również osoby odwiedzające naszą szkołę. Jak co roku mieliśmy z okazji Święta Liczby Pi, ciasteczka, babeczki, a także szarlotkę, wszystko ozdobione liczbą pi.

DNI OTWARTE

15 I 16 marca 2019 roku Zespół Szkół Chemicznych otworzył swoje drzwi dla wszystkich ósmoklasistów i gimnazjalistów, którzy planują kontynuację nauki w naszej szkole. Okazją do tego stał się cyklicznie organizowane dni otwarte, podczas których szkoła zaprezentowała swoje kierunki kształcenia w technikum i liceum, przybliżyła specyfikę nauczanych zawodów oraz realizowane projekty. Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wspiera zainteresowania uczniów. Nauczyciele wraz z uczniami promowali swoje przedmioty a na pracowniach chemicznych pokazywane były ciekawe doświadczenia. W bibliotece szkolnej prezentowano gazetkę AlChemik, samorząd szkolny pokazywał swoje liczne działania, klasa teatralna wystąpiła ze spektaklem, ratownicy zaprezentowali podstawy pierwszej pomocy a u matematyków można było zjeść wspaniałe ciasteczka z liczbą Pi. Młodzież mogła też brać udział w licznych grach i zabawach w języku angielskim i niemieckim. Dzień otwarty w Zespole Szkół Chemicznych pozwolił zaprezentować nasze osiągnięcia, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne uczniów. Okazał się świetną okazją do integracji młodzieży ostatnich klas gimnazjum i szkół podstawowych, która bardzo licznie w tym dniu odwiedziła naszą szkołę.
Mamy nadzieję, że ten Dzień Otwarty, który skupił – jak w soczewce – to wszystko, co dzieje się w naszej szkole w trakcie całego roku szkolnego jest dowodem na to, iż Nasza szkoła – Nasze liceum oraz technikum – to właściwy wybór dla wielu gimnazjalistów.
Zapraszamy serdecznie na kolejny Dzień Otwarty – 27 kwietnia 2019

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY

W środę, 13 marca br., na 4 godzinie lekcyjnej, odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku w etapie szkolnym brało udział 14 uczniów. Zakres merytoryczny konkursu obejmował Księgę Wyjścia ze Starego Testamentu oraz List do Rzymian z Nowego Testamentu wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem pojęć. W ciągu 45 minut młodzież odpowiadała na 45 pytań (43 były testem jednokrotnego wyboru i 2 otwarte).
Do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia br., przeszło 5 osób z najlepszą punktacją. I miejsce zajęła Magdalena Papkiewicz, z klasy 1k. II miejsce (ex aequo) zajęły- Agnieszka Staszel, z klasy 1k oraz Natalia Bauer, z klasy 1c. III miejsce przypadło w udziale Damianowi Starowiczowi, z klasy 1c. Natomiast IV miejsce zajęła Anna Okarmus, z klasy 2k. Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a ZWYCIĘZCOM gratulujemy i życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do kolejnego etapu.

Symulacja procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej

Uczniowie klasy 1k i 3b dnia 25 marca 2019 roku,dzięki uprzejmości Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, uczestniczyli w symulacji procesu decyzyjnego Rady Unii Europejskiej.Zajęcia prowadził dr Mateusz Filary-Szczepanik – absolwent stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie pracownik Akademii Ignatianum w Krakowie.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia historyczno-teoretycznego, które pozwoliło poznać mechanizm podejmowania decyzji i dochodzenia do kompromisu w instytucjach UE w sprawie kryzysu imigracyjnego wywołanego wojną w Syrii.
Uczestników najbardziej zaangażowała gra symulacyjna, w czasie której korzystając z otrzymanych kart, zawierających szczegółowy wykaz celów przypisanych do poszczególnych państw, podjęli wielostronne negocjacje by przekonać innych aktorów gry do swoich racji. Ostatnią częścią warsztatów było głosowanie nad poszczególnymi propozycjami rozwiązań dotyczących kryzysu imigracyjnego.Warsztaty były doskonałą okazją aby kształtować umiejętności strategicznego myślenia, zdobyć wiedzę na temat sposobów międzynarodowego podejmowania decyzji oraz rozwijać kompetencje społeczne. Na koniec nie zabrakło też bardzo ciekawych rozmów z prowadzącym na temat teorii polityki oraz bieżących problemów międzynarodowych.

Tekst alternatywny

KONKURS PAPIESKI "DAR NA STULECIE"

Od 25 lutego do 24 marca br. młodzież mogła brać udział w XV edycji Konkursu Papieskiego pod hasłem "Dar na stulecie". W tym roku konkurs nie dotyczył tylko życia i nauczania Papieża- Polaka, ale miał na celu również upamiętnić 100. urodzin Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II. Pierwszy etap konkursu obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu się na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy mogli rozwiązywać quiz z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu, w trakcie 30 minut. Wyniki były podawane bezpośrednio po rozwiązaniu. W Konkursie wzięło udział 10 uczennic. Najlepsze były (18/20 pkt)- Zuzanna Patyna, 1k; Aleksandra Woźniak, 1k i Gulietta Szczurek, 3t. Następnie (17/20 pkt)- Klaudia Adamczyk, 1k; Małgorzata Spisak, 1k i Klaudia Pulchna, 3t. Młodzież została nagrodzona oceną z religii i historii/his-u/wos-u. Gratulujemy i dziękujemy za udział.

W maju czeka ich jeszcze matura, a już są studentami!!

Lidia Wolczko z klasy 4a , Krzysztof Kania i Agnieszka Czerwiec z klasy 3b , zostali laureatami finału XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobyli indeks tej prestiżowej uczelni. W Krakowie odbył się (18 i 19 marca) finał XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Troje uczniów, jeszcze zanim przystąpili do matury, może pochwalić się już indeksem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lidia wybrała indeks na studia Euroazjatyckie, Krzysztof na teatrologie a Agnieszka na zarządzanie dobrami kultury.
Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Przybliża historię oświaty polskiej i europejskiej, poprzez dzieje uczelni oraz osób ją tworzących. Ma na celu stworzenie możliwości poznania oferty studiów na tej prestiżowej uczelni, a także zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Jego uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Formuła konkursu ciągle się rozwija. Pierwsza jego edycja miała charakter regionalny i obejmowała szkoły z Podhalańskiego Związku Gmin. Wraz z upływem lat zasięg osiągnął poziom ogólnopolski. Od jubileuszowej edycji eliminacje odbywają się także w Londynie. Warto wspomnieć iż uczniowie naszej szkoły byli finalistami wszystkich konkursów i zdobyli indeksy na ciekawe kierunki studiów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”

Dnia 15.03.2018 uczniowie klasy 1c, 1d,1o wraz z panią Aneta Polit udali się do kina Paradox na prelekcję pod tytułem „Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”. Pani Katarzyna Łysak w bardzo ciekawy sposób przedstawiła działania antykomunistyczne w Krakowie rówieśników naszych uczniów. Op0wiadała o fenomenie powojennego młodzieżowego podziemia. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w całym kraju powstało blisko tysiąc młodzieżowych organizacji, liczących od kilku do kilkudziesięciu osób. Tworzyło je tzw. pokolenie młodszych braci, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy byli zbyt młodzi, aby walczyć z okupantami w latach II wojny światowej i tuż po niej. Czas tego pokolenia nadszedł kilka lat po wojnie, gdy komuniści zaczęli likwidować niezależne organizacje. Kilkanaście tysięcy młodych Polaków spontanicznie zamanifestowało wtedy przywiązanie do wolności. Udział młodzieży w walce o wolność w okresie zaborów, drugiej wojny światowej, w podziemiu lat 40. XX wieku i w opozycji antykomunistycznej z ostatniej dekady istnienia PRL stanowi integralną część pamięci zbiorowej społeczeństwa. W świadomości historycznej społeczeństwa nie funkcjonuje jednak wiedza o konspiracyjnych organizacjach tworzonych przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Tymczasem stanowiła ona nie tylko integralną część drugiej konspiracji niepodległościowej, lecz również etap pośredni między podziemiem okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz powojennym a opozycją polityczną ostatniej dekady PRL.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Krakowski Tydzień Zawodowców w Zespole Szkół Chemicznych - 11-16 marzec 2019 r.

Tegoroczny Krakowski Tydzień Zawodowców odbędzie się od 11 do 15 marca 2019 r. To już piata edycja tego wydarzenia. Elementem uzupełniającym będą Otwarte Soboty w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w dniach 16.03.2019 r. i 27.04.2019 r. Tydzień Zawodowców i Otwarte Soboty w szkołach zawodowych to wydarzenie wspierające uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia. Skierowane jest ono przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjalnych.
Każdy znajdzie coś dla siebie, a może odnajdzie nowe zainteresowanie, które odmieni jego dotychczasowe plany edukacyjne. Spotkania w ramach tego tygodnia dają możliwość rozmowy ze specjalistami z zakresu doradztwa zawodowego. Pozwalają odbyć wycieczkę zawodoznawczą oraz wziąć udział w konkursach poszerzających wiedzę na temat zawodów. Zespół Szkół Chemicznych jest jednym z uczestników imprezy. Zapraszamy wszystkich przyszłych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych do odwiedzenia szkoły i wzięcia udziału w zaplanowanych zajęciach

Tekst alternatywny

Koło Biologia

W ramach projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna -nowy model nauczania”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 prowadzone są między innymi zajęcia koła naukowe z biologii, w którym biorą udział uczennice klasy 2n. Zajęcia prowadzone są w formie połączeń on – line z opiekunem z ramienia UJ oraz zajęcia w pracowni. Uczennice wykonują samodzielnie ciekawe doświadczenia np. badanie zachodzenia procesu fotosyntezy czy wpływ różnych owoców na dojrzewanie owoców niedojrzałych. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wtedy, gdy przeprowadzone kończą się czasami niespodziewanymi rezultatami.
Martyna Sarapata
prowadzącą koło naukowe z biologii

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Tegoroczne rekolekcje odbyły się u progu Wielkiego Postu (6-8 marca) w Kolegiacie św. Anny (ul. św. Anny 11). Prowadził je ks. Łukasz Michalczewski, który jest Duszpasterzem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Przez trzy dni prawie 100 uczniów naszej szkoły mogło w czasie Mszy św., nauki rekolekcyjnej, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwa pokutnego odnowić swoją relacje z Bogiem i przypomnieć sobie przesłanie papieża Franciszka z ŚDM 2019 w Panamie. Za oprawę muzyczną tego świętego czasu odpowiedzialna była grupa uczennic z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Natalia Kot, Anna Okarmus, Joanna Rożek, Joanna Woźniak i Karolina Wójcik). W czasie rekolekcji nad młodzieżą czuwały panie vicedyrektor (mgr Barbara Machnik i mgr Adriana Klepka), pani Pedagog (mgr Anna Frączek- Bzowska) i Katecheci. Dziękujemy i mamy nadzieję, że czas spędzony z Bogiem i przed Jezusem będzie owocował w życiu młodych ludzi...
Katecheci ZSCH
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

IV KOŹMICKIE TARGI EDUKACYJNE

W czwartek 7.03.2019r. po raz kolejny braliśmy udział w Koźmickich Targach Edukacyjnych organizowanych pod patronatem Burmistrza Wieliczki w Szkole Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Uczestniczyli w nich uczniowie klas III gimnazjów oraz VIII klas Szkół Podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy 3a: Gabriela Gogól, Magdalena Firkowska, Marzena Makusek, Magdalena Ptasznik i Magdalena Ulmaniec. Opowiadały o ofercie szkoły, osiągnięciach, atmosferze, ciekawostkach oraz wykonywały doświadczenia chemiczne, które robiły duże wrażenie na oglądających.
Opiekunowie:
p. Justyna Buchta
p. Ewelina Jabłońska

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XII EDYCJA DNIA ORIENTACJI ZAWODOWEJ

W piątek, 01.03.2019r., braliśmy udział w Targach Edukacyjnych (XII Edycji "Dnia Orientacji Zawodowej") w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 na al. Kijowskiej 3. Materiały potrzebne do promocji przygotowała dzień wcześniej p. Anna Frączek- Bzowska. Naszą Szkołę reprezentowali: Gabriela Chlubny i Julia Kwiecińska, z klasy 1c oraz Dawid Błaż, Rafał Kłósek, Dawid Janecki i Krystian Kraczka, z klasy 2n. Młodzież chętnie opowiadała uczniom klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum i ich Rodzicom o naszej szkole. Wrażenie robiły też przykładowe doświadczenia chemiczne, które przygotowali chłopcy wraz z Wychowawcą.
Opiekunowie
p. Beata Skomra
p Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. Nasza szkoła także uczestniczyła w rocznicowych obchodach. Już 26 lutego odbyła się uroczysta prelekcja prowadzona przez Dariusza Gorajczyka z IPN na temat żołnierzy. Dzisiaj wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym w kinie Kijów połączonym prelekcja i filmem „Kochankowie z lasu”- jest to opowieść o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych na Mazowszu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W dniu 25.02.2019 uczniowie ZSCH po raz kolejny wzięli udział w Turnieju PCK pod hasłem „ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Do akcji zgłosiło się 52 uczniów w bazie danych zarejestrowano 41 kandydatów, natomiast łącznie uczniowie oddali 11.250 ml pełnej krwi tj. 25 pełnych jednostek.
Sprawne przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki współpracy z zespołem wyjazdowym REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA w Krakowie, który wspiera naszą szkołę rok rocznie w szerzeniu wśród młodzieży szlachetnej idee oddawania krwi.
Opiekun SK PCK Martyna Sarapata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wyjścia na lodowisko. Luty 2019.

W ramach zajęć wychowania fizycznego w miasiącu lutym wychodzimy na lodowisko w Parku H. Jordana. Pomimo mrozu miło i aktywnie spędzamy czas.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TURNIEJ WALENTYNKOWY

Dnia 15 lutego2019r. w naszej szkole odbył się Walentynkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej (miksty). W tunieju wzięło udział 16 zespołów. We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie klas: 3a, 4a,2c,3d,2a,1a,3k,1k i 3t. M

 • istrzostwo zdobyli Julia Jamrozik (kl. 3k) i Jakub Komenda (kl. 3k),
 • II miejsce – Aleksandra Grzesiak (kl. 3a) i Damian Bandrowczak (kl. 4a),
 • III miejsce – Dominika Batorska (kl. 4a) i Tomasz Marć (kl. 4a)
Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę wszystkim uczestnikom.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ZIMOWA FOTOGRAFIA”

Na początku stycznia 2019 roku, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny pod tytułem „ZIMOWA FOTOGRAFIA”. Sposób przedstawienia tematu był nieograniczony. Uczniowie mogli pokazać jak postrzegają tę porę roku, jej piękno, czy srogość, czy ją lubią, czy nie, jak wyglądają w czasie zimy, jak spędzają czas wolny, krajobraz czy architekturę. Całość konkursu nadzorowały cztery osoby z prezydium Samorządu Uczniowskiego.
28 stycznia był ostatnim dniem przesyłania prac. W skrzynce przewodniczącej znalazło się ich blisko 100. Zgodnie z regulaminem, jedna osoba mogła przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Po wstępnej selekcji przez uczniów z Prezydium SU, zostało wybranych 46 najlepszych zdjęć. Następnie te 46 zdjęcia zostały wydrukowane w formacie A-4 , oczywiście w kolorze. Później zdjęcia wystawiliśmy na jednym ze szkolnych korytarzy. Tak oto stworzyliśmy w Chemiku, na II piętrze, galerię sztuki – galerię fotografii, dostępną dla całej społeczności szkoły. Wśród prac dominowały zdjęcia pięknych, zaśnieżonych krajobrazów gór, lasów i pól. Znalazły się także kadry z wyjazdów narciarskich i pieszych wycieczek naszych uczniów. Nie brakowało zdjęć architektury, parków oraz przydomowych ogródków i wesołych bałwanków. Prawdziwymi perełkami okazały się jednak ujęcia zimowych detali.
31 stycznia jury złożone z 4 przedstawicieli uczniów i 4 przedstawicieli nauczycieli zebrało się w celu dokonania ostatecznego wyboru, wyboru laureatów. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 13 wyjątkowych zdjęć. Po półgodzinnej naradzie zapadł werdykt.

I miejsce otrzymała Magdalena Ptasznik z klasy 3a za zdjęcie przeźroczystej, ozdobnej bombki choinkowej na zimowym tle. II miejsce zajęła Klaudia Firkowska, również z klasy 3a, za piękny, górski krajobraz z wijącą się rzeką. III miejsce przypadło Wiktorii Grochal z klasy 1d, za pierwszy podmuch zimy na jeszcze zachowanym na drzewie liściu. Pozostałe 10 finałowych fotografii otrzymało wyróżnienia. Laureaci otrzymali przygotowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz bilety do kina. Osoby wyróżnione również nagrodzone zostały dyplomami i słodkimi upominkami. Nagrodzone zdjęcia na pewno do końca zimy – muzy naszych tegorocznych prac, będą wisiały w naszej szkolnej galerii fotografii. Wszyscy, którzy odwiedzą II piętro naszej szkoły będą mogli nacieszyć oczy wspaniałymi kadrami zimy, widzianej oczami Uczniów Zespołu Szkół Chemicznych.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

W poniedziałek, 18 lutego br., zostały przekazane do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN cztery worki plastikowych nakrętek, które udało nam się zebrać od początku obecnego roku szkolnego. Zakrętki do transportu przygotowali uczniowie klasy 4at (Krzysztof Plewa i Eryk Mazurkiewicz). Natomiast do siedziby Fundacji (ul. Zielony Dół 4) dostarczył o. Rafał Waluch, OFM. W imieniu chorych, którzy skorzystają z finansów za utylizację zakrętek, DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. Równocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła, które znajduje się przy sali gimnastycznej.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW
p. Anna Frączek- Bzowska
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Podziekowania

XII Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 7 lutego 2019 roku odbyły się w naszej bibliotece szkolne eliminacje do XII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania, który został zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie. Jury etapu szkolnego: Justyna Buchta i Agata Walas
Wyniki:

 • I miejsce: Jadwiga Śliwa (1k)
 • II miejsce: Antonina Kania (1a)
 • III miejsce: Weronika Kaczor (2c), Anna Okarmus (2k)
Do drugiego etapu przeszły uczennice, które zajęły dwa pierwsze miejsca.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ DOBREGO SŁOWA

W ramach obchodów Tygodnia Dobrego Słowa w naszej szkole wychowawcy wraz ze swoimi klasami na lekcjach przygotowali min: „życzliwe chmurki”, plakaty, plakaty- zrywki, pocztę dobrego słowa, kartki z życzeniami, drzewka z listkami z dobrym słowem, karteczki z cytatami, “uśmiechnięte buźki” - karteczki samoprzylepne. Wszystkie prace plastyczne wykonane na zajęciach zostały powieszone w różnych miejscach w szkole. Ponadto oprócz akcji zaplanowanych przez wychowawców w naszej szkole odbyły się następujące wydarzenia:

 • 1. We czwartek tj 7.02.2019 nauczyciele i uczniowie przyszli ubrani na kolorowo : na czerwono, żółto, różowo ,pomarańczowo. Część uczniów była przebrana w strój piżamowy.
 • 2.Każda klasa stworzyła logo z uśmiechniętą buźką i przypięła je do swojego ubrania w piątek tj.8.02.2019.
 • 3. Nauczyciele przesłali swoje wesołe, radosne zdjęcie z których stworzona została Galeria Uśmiechniętego Nauczyciela.
 • 4. Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z wybrana młodzieżą wyszli we czwartek i piątek tj 7 8 lutego na zewnątrz aby rozdać mieszkańcom Krakowa cukierki i karteczki z dobrym słowem.
 • 5.Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wystawili w gablocie pusty arkusz papieru na którym uczniowie sami wypisywali dobre słowa lub cytaty.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

21. Finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy

21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy odbył się 10 stycznia 2019 roku w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych.
Nasze Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 zajęło 7 miejsce w Polsce. Od lat plasujemy się w pierwszej dziesiątce najlepszych techników w kraju. Dobra szkoła to gwarancja sukcesu!

 • W Ogólnopolskim Rankingu Techników jesteśmy na 7 miejscu w Polsce.
 • W Ogólnopolskim Rankingu Maturalnym Techników jesteśmy na 6 miejscu
 • Samorząd Uczniowski charytatywnie

  W pierwszym okresie roku szkolnego 2018/2019 Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Chemicznych prowadził również działalność charytatywną. W sumie zebraliśmy 1891 złotych. Pierwszą akcją była kontynuacja Adopcji Serca - trójki dzieci z Kamerunu. To już trzeci rok, jak wspieramy Toussaint, Tatiane i Alaiziane. W tym roku wysłaliśmy dla Nich 750 złotych na kontynuację nauki i potrzebne rzeczy codziennego użytku.
  W grudniu, podczas kiermaszu, na którym sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, uzyskaliśmy 850 złotych. Pieniądze te wysłaliśmy za pośrednictwem Unicef na dożywianie dzieci w Sudanie Południowym.
  Ostatnią naszą akcją była tradycyjna już sprzedaż kartek świątecznych na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza. W tym roku udało się nam zebrać 291 złotych.
  Serdecznie dziękujemy.

  Tekst alternatywny

  Studniówka 2019

  W tym roku bal odbył się w uroczym Hotelu Europejskim, położonym w samym sercu Krakowa. Na studniówce bawiło się 7 klas maturalnych wraz z Wychowawcami i Gronem Pedagogicznym. Wszystkich maturzystów, zaproszonych gości i rodziców powitała Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, życząc równocześnie udanej zabawy i dobrych wyników na maturze. Głos zabrali również przedstawiciele rodziców i uczniów. Studniówkę zainaugurował dostojny polonez.
  W czasie studniówki uczniowie klasy IIIb, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek, wystąpili z pięknym spektaklem. Również uczniowie klasy IVat wraz z wychowawcą zaśpiewali piosenkę o studniówce i maturze, ułożoną przez siebie. Wszystkie występy nagrodzone zostały brawami.
  Maturzyści bawili się doskonale do białego rana!

  Wigilia szkolna

  21 grudnia w naszej szkole odbyła się zarówno Wigilia Szkolna, jak i Wigilie klasowe. W tym roku program artystyczny przygotowała klasa 2n wraz z wychowawcą, Panią Beatą Skomra oraz o. Rafałem Waluchem. Jako chór wystąpiły uczennice z klasy 3a.
  Całość akademii poprowadzili przedstawiciele samorządu szkolnego. Na początku akademii Pani Dyrektor wręczyła dyplomy zwycięzcom konkursu kolęd i pastorałek, który odbył się dzień wcześniej. Nagrodzeni uczniowie, grupy i klasy zaśpiewali dla nas jeszcze raz. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi oklaskami.
  Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

  Jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole został przeprowadzony KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. Zgłaszać się można było do piątku, 14 grudnia, do Nauczycieli Języków Obcych i Katechetów. Koordynatorem Konkursu była p. Grażyna Skałka. Wystąpić mogły całe klasy, grupy i soliści. Należało przygotować 2 utwory: jeden w języku polskim (kolęda lub pastorałka) i jeden w języku obcym (kolęda, pastorałka lub piosenka świąteczna). Jury oceniało znajomość tekstu i melodii oraz wrażenia estetyczne (np. strój, zachowanie na scenie, itp.). Konkurs odbył się w czwartek, 20 grudnia br., na 5 i 6 lekcji, w sali gimnastycznej. W sumie udział wzięli uczniowie z klasy 1a, 1k, 1o, 1c, 2c, 2k i 3b. Jury Konkursu w składzie: p. M. Pęcek- Czuba, p. J. Buchta, p. A. Walas oraz Uczniowie z ramienia SU- G. Broszkiewicz, 3t; A. Trzcionka, 3t; E. Bartosik, 3a; po długich i burzliwych obradach ostatecznie postanowiło przyznać następujące miejsca Uczestnikom:
  w kategorii KLASA:

  • I miejsce- klasa 1c (85 pkt)
  • II miejsce- klasa 1k (78 pkt)
  • III miejsce- klasa 1o (61,5 pkt)
  w kategorii GRUPA:
  • I miejsce- uczennice klasy 2k (86,5 pkt)
  • II miejsce (ex eaquo):
  • uczennice klasy 2c (83,8 pkt)
  • uczniowie klasy 1a (82,5 pkt)
  • III miejsce- uczniowie klasy 3b (74,5 pkt)
  w kategorii DUET: WYRÓŻNIENIE dla uczennic klasy 2k
  Ponadto jury postanowiło przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ- FAIR PLAY dla uczniów klasy 3b (biorących udział w konkursie) za ich wkład w przebieg imprezy, koleżeńską pomoc młodszym kolegom i koleżankom oraz dobrą zabawę. Organizatorzy (Nauczyciele Języków Obcych i Katecheci) dziękują wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie; Opiekunom i Publiczności za doping; ekipie technicznej (J. Głogowski, 3k i D. Drabik, 3a) oraz Prowadzącym (K. Migdał, 3a i F. Rutka, 3t) za pomoc w przygotowaniu imprezy. W piątek, 21.12.br., klasy (1k, 1c) i grupy uczniów (1a, 2k, 2c) przed Szkolnymi Jasełkami zaprezentowały po jednej kolędzie z wygranego repertuaru.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  37. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

  W środę, 12 grudnia br., na jednej z lekcji historii i religii, odbył się wykład prowadzony przez pracowników krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja poświęcona była w całości 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13.12.1981r.). Pan dr Paweł i pani Marta Rajek opowiadali zebranej młodzieży o historii tego okresu oraz o realiach życia zwykłych ludzi, m.in. o zakupach na kartki czy nocnych kolejkach np. po pralkę. W prelekcji był też czas na zapoznanie uczniów z humorem czasu stanu wojennego. W spotkaniu brali udział historycy i katecheci oraz młodzież z klasy 1c, 2c, 3c i 3d. Na koniec uczennice z klasy 2c złożyły Pracownikom IPN życzenia świąteczne z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz podziękowały za wykład.

  Tekst alternatywny

  Świąteczne warsztaty decoupage.

  Już na początku grudnia zagościła w naszej szkole świąteczna atmosfera. A wszystko za sprawą zorganizowanych już po raz drugi warsztatów decoupage. Warsztaty zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski ZSCh, a w szczególności, dzięki mamie jednej z naszych uczennic, Pani Marii Piłat. To właśnie Ona zakupiła wszystkie niezbędne materiały, dzięki którym mieliśmy możliwość wykonać ponad 50 ozdób świątecznych. W przemiłej atmosferze, na sali gimnastycznej, tworzyliśmy piękne bombki choinkowe i świece wigilijne. Pani Maria wraz z dwoma koleżankami przez pięć godzin nadzorowała staranne wykonanie i dekorowanie wszystkich ozdób w technice decoupage. Dodatkowo na warsztatach malowaliśmy świąteczne aniołki z gipsu, które przygotowała Pan Aneta Polit. W warsztatach wzięło udział około 40 uczniów. Już w piątek 14 grudnia zostanie zorganizowany kiermasz świąteczny, a uzyskany dochód ze sprzedaży ozdób przekażemy na cel charytatywny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Zawody pływackie

  We wtorek 12 grudnia odbyły się na pływalni AWF w Krakowie zawody pływackie w ramach Licealiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa drużyna w składzie: Blanka Roszkowska, Oliwia Ufniarz, Bernard Orzechowski, Mikołaj Grabowski, Tomasz Bartosik i Filip Rutka. Najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskała Blanka, zajmując 6 miejsce w stylu grzbietowym na 50 metrów i Filip, zajmując 13 miejsce w stylu motylkowym na dystansie 50 metrów. Gratulujemy.

  Tekst alternatywny

  RADOSNA GWIAZDKA

  W piątek, 7 grudnia br., odbyła się świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa. Z naszej szkoły brali w niej udział uczniowie z klasy 4a (Adrian Kazimirek, Justyna Kłusek i Ola Sadłos) oraz 1o (Aneta Bąkiewicz, Patrycja Frączek, Julia Gralak, Małgosia Mistarz i Klaudia Popiełkiewicz). Tym razem nasi wolontariusze pracowali w sklepie SPAR (dawny Kefirek) mieszczącym się na ul. Przy Rondzie Mogilskim 4. Po całym dniu rozdawania klientom sklepu ulotek z prośbą zakupu potrzebnych produktów udało się zebrać całe 3 kosze. Akcja miała trwać jeszcze w sobotę, ale dzień przed została odwołana przez Organizatorów, czyli Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Dziękujemy młodzieży biorącej udział za zaangażowanie i poświęcony czas.
  Opiekunowie SzKW

  KWESTA "Z SERCA DLA SERCA"

  W środę, 5 grudnia br., uczennice klasy 1c na dwóch godzinach lekcjach przeprowadziły zbiórkę na budowę Domu Hospicyjnego dla Dzieci. Akcja ta została zaplanowana już w połowie września po nawiązaniu współpracy z Fundacją "Z Serca Dla Serca". Termin jej przeprowadzenia też został wybrany wcześniej: 5 grudnia przypada bowiem MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA. Jest to Święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzone od 1985 roku.
  W liście od Prezesa Fundacji czytamy "Państwa zaangażowanie jest pomocą i wyrazem troski o tych, którzy z perspektywy świata nie są już nikomu potrzebni. W budowanym Domu Hospicyjnym zostaną otoczeni miłością i opieką. (...) Każdy z nas zna kogoś lub ma w rodzinie przynajmniej jedną osobę, która choruje lub chorowała na jakiś nowotwór. Cierpi wtedy i chory i bliscy. (...) Budowa Hospicjum dla Dzieci ma miejsce na styku 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dziękujemy za pomoc w budowaniu dzieła, które będzie promieniować dobrem dla tych, którym nie zostało już wiele czasu". Naszym wolontariuszkom (Natalia Bauer, Eliza Glanowska, Dominika Szpilka i Zuzanna Waśniowska) udało się w sumie zebrać 325, 74 zł+ 1 centa+ 1 monetę kolekcjonerską z XII Nocy Muzeów w Krakowie. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za włączenie się w kwestę.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  29 listopada 2018 kontynuując obchody rocznicowe klasa 3b i 3a pod opieką pani Małgorzaty Niedźwieckiej - Samborek udała się do szkoły podstawowej nr 4 im R. Traugutta na ulicy Smoleńsk 4 w Krakowie z pokazowym przedstawieniem. Uczniowie naszej szkoły pokazali słowno-taneczno-muzyczną inscenizację dotyczącą odzyskania niepodległości. Młodzi widzowie mieli okazję przez to brać udział w żywej lekcji historii , która przypominała o trudnych losach naszych przodków w walce o wolność. Śpiew patriotycznych piosenek przez chór, piękne recytacje, ruch sceniczny zostały należycie wynagrodzone hucznymi brawami i sprawiły, że wszyscy mogli poczuć podniosłą i uroczystą atmosferę. Prezentacja spektaklu nie tylko przybliżyła historię Polski uczniom ale także jest swoistą promocją naszej szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 28.11 2018 w naszej szkole gościliśmy Panią doktor Joannę Lubecką i Pana doktora Adriana Matulę z IPN-u. Klasy 1o,3b,1k,2c wzięły udział w wykładzie pt.,,Między Niemcami a Rosją- spory geopolityczne II RP" poruszające najważniejsze aspekty polityki XX -lecia międzywojennego. Na tym tle zostały omówione wizje młodego państwa: Polski narodowej i Polski inkorporacyjnej reprezentowane przez „ojców niepodległości”. Józef Piłsudski i Roman Dmowski to dwie kluczowe postaci, które w powszechnej świadomości kształtowały byt państwa polskiego u progu niepodległości w 1918 roku. Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładu połączonego z prezentacją i filmem włączając się w dyskusję.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Od środy 28 listopada 2018 młodzież naszej szkoły wraz z historykami i wychowawcami zaczęła chodzić do Muzeum Narodowego na wystawę: „Niepodległość. Wobec myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”- twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Tu w Krakowie mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach wawelskiej katedry. Wielu artystów w podobny sposób jak Marszałek współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia To właśnie ich prace –obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie składają się na niepowtarzalną ekspozycję. Młodzieży bardzo się podobała wystawa, z ciekawością dopytywali o szczegóły historyczne , trafnie powiązując eksponaty z wydarzeniami politycznymi tamtego okresu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Konkurs wiedzy o kulturze USA

  W dniu 30.11.2018 r. gościliśmy wśród 12 drużyn na konkursie wiedzy o kulturze USA opartym o wydania czasopisma Zoom in on America z lat 2016 -2017 odbywającym się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W skład drużyny ZSCH wchodziły: Kinga Borgosz z kl 1k oraz Gabriela Koster i Katarzyna Wawrzyk z kl. 2 c. Uczennice stanowiły drużynę i odpowiadały na serię pytań w Trivia Test w Czytelni UP przed gronem jurorów w skład którego wchodziły Panie: Konsul Ds. Prasy i Kultury Konsulatu USA, Bożena Piłat – autorka i współredaktorka czasopisma, w-ce dyr. Biblioteki Głównej UP oraz trzy stypendystki Fullbrighta. Po konkursie grupa uczniów uczestniczyła w wykładach z okazji 4-tej edycji konkursu : prof. Artur Piskorz wygłosił referat na temat filmu Space Odyssey Stanleya Kubricka natomiast Pani Konsul Paula Walker na temat działalności konsulatu USA i dyplomacji. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w podobnym wykładzie w Konsulacie USA w Krakowie. Mamy nadzieję, że po tegorocznych zmaganiach uczniowie zachęcą się do zgłębiania wiedzy na temat tego zróżnicowanego kraju i wystąpią w kolejnych edycjach konkursu.
  Opiekun: U.Pałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Uczniowie całej szkoły w dniu 22 listopada 2018 poszli do kina na polsko-brytyjski dramat wojenny Dywizjon 303 w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303.Grupa polskich lotników bierze udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Początkowo niechętni Anglicy, widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwalają im na wzięcie czynnego udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa jest m.in. były wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodzi filmowym Dywizjonem 303. Czas między lotami lotnicy spędzają ze sobą w brytyjskich kantynach, gdzie zawierają znajomości z Anglikami, zakochują się i manifestują swoje przywiązanie do Polski. ""Antoni Królikowski wcielający się w rolę pilota Witolda „Tolo” Łokuciewskiego podkreślił, że film o Dywizjonie 303 jest szczególnie ważny w kontekście setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aktor zauważył, że od dawna nie było filmu o historycznym sukcesie, z którego możemy być dumni i którym możemy się chwalić przed całym światem, a 303 „bez wątpienia jest takim tematem”. Aktor przyznał, że bardzo dobrze, iż w setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się przypomnieć bohaterów z legendarnego dywizjonu, opowiedzieć o ich przyjaźni, walce i poświęceniu.""

  OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

  W czwartek, 15 listopada br., w Chemiku odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku była to już XXIX edycja tego konkursu. "Święty Jacek- wzór ewangelizacji" to temat, z którym przyszło się zmierzyć zgłoszonym uczniom. Jest to wyjątkowa postać, szczególnie dla ludzi młodych związanych z Duszpasterstwem OO. Dominikanów w Krakowie. Św. Jacek żył i działał m. in. w naszym mieście. Od XVI wieku w miejscu, gdzie mieszkał została wzniesiona kaplica- grób św. Jacka, która zachowała się do dziś jako miejsce kultu i przykład renesansowej architektury sakralnej. Do Olimpiady zgłosiło się w sumie 7 osób; ale w dniu jej przeprowadzenia obecnych było tylko 4 uczniów. Najlepiej wypadła Natalia Bauer, z klasy 1c.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dziś tj 9.listopada odbyły się uroczyste Akademie poświęcone 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aby każdy uczęń naszej szkoły mógł oglądnąć przedstawienie teatralne, akademia była powtarzana trzy krotnie. Na scenie zobaczyliśmy klasę teatralną – 3b i technikową 3a , które pod kierunkiem pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek pokazały słowno-muzyczne widowisko dotyczące ciągu historycznych wydarzeń i walk , które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie Akademii pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska rozdała okolicznościowe dyplomy laureatom konkursów : historycznego, literackiego, plastycznego, biegu matematycznego i pieśni patriotycznej. Na ostatnim przedstawieniu laureaci konkursu literackiego i pieśni patriotycznej pokazali swoje wokalne umiejętności oraz zaprezentowali własną twórczość.
  Pomiędzy Akademiami odbył się polonez na podwórku szkolnym. Przy dźwiękach muzyki młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami tańczyła wyćwiczony układ choreograficzny. Entuzjazm młodzieży i nauczycieli widoczny był w barwnych strojach uczestników poloneza. Występy zakończyła spontanicznie zatańczona belgijka.
  W kolejnej przerwie między Akademiami, młodzież wraz z gronem pedagogicznym na podwórku szkolnym , utworzyła żywy , biało- czerwony napis: CHEMIK DLA NIEPODLGŁEJ a potem dokładnie o godzinie 11.11. zaśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski, włączając się w ten sposób w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”
  Dzisiejszy dzień był piękną, żywą lekcją historii. Przypomniał tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestnicząc w tej wyjątkowej lekcji patriotyzmu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3b oraz przedstawiciele klasy 3a wraz z panią Małgorzatą Niedźwiedzką – Samborek byli 7.11.2018 w szkole podstawowej nr 33 mieszczącej się przy ulicy Konarskiego w Krakowie. Pokazali wspaniały program artystyczny związany z Niepodległością. Młodsi koledzy i koleżanki byli zachwyceni przedstawieniem i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Takie kontakty służą nie tylko promocji naszej szkoły ale także pokazują iż o Niepodległości można się też uczyć oglądając ciekawy spektakl teatralny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 8 listopada 2018 wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został Wielki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Od lat cieszy się on w naszej szkole nie słabnącym zainteresowaniem. Uczniowie prezentują trzy pieśni patriotyczne. Oceniany jest repertuar, prezencja uczestników, wykonanie oraz skład zespołowy. Celem konkursu jest od lat m. in. propagowanie treści pieśni patriotycznych, które opisują ważne wydarzenia historyczne, sławią polskich bohaterów czasów walki o suwerenność, pielęgnowanie rodzimej kultury i języka, by młodzi ludzie byli świadomi swej tożsamości i dumni z tego, że są Polakami. Klasy zaprezentują swoje pieśni na uroczystej Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości.
  Zwycięzcy tegorocznej edycji:

  • 1 miejsce – klasa 2k
  • 2 miejsce – klasa 1o
  • 3 miejsce – klasa 1k
  • Wyróżnienie : Weronika Łydka z klasy 2c
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WYJŚCIE NA WOJSKOWY CMENTARZ RAKOWICKI I GRÓB RODZINY ŚW. JPII

  Listopad to miesiąc w tradycji polskiej, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Wykorzystując dwie rocznice (100 lat od odzyskania niepodległości i 40 lat od wyboru Papieża- Polaka) uczniowie klasy 1c, 1d i 1o w ramach dwóch godzin lekcyjnych udali się na Wojskowy Cmentarz Rakowicki i Grób Rodziny św. Jana Pawła II. Celem wyjścia było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy polegli w różnym czasie i na różnych frontach broniąc naszej Ojczyzny, a także modlitwa przy grobie Rodziców polskiego Papieża. Dla wielu osób był to pierwszy raz, kiedy znaleźli się na terenie jednego z najstarszych krakowskich cmentarzy.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs literacki. Aby w nim uczestniczyć należało napisać wiersz- utwór poetycki związany z Niepodległą Polską, wydarzeniami historycznymi, które miały znaczenie w procesie odzyskiwania przez Polskę wolności. Celem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do twórczości poetyckiej, propagowanie piękna języka polskiego, rozwijanie uczyć patriotycznych. Laureaci zaprezentują swoją twórczość na uroczystej akademii upamiętniającej Odzyskanie Niepodległości przez Polskę która odbędzie się dnia 9 listopada .
  Laureaci:

  • I miejsce- Mateusz Mach z klasy 3b
  • II miejsce- Lidia Wolczko z klasy 4a
  • III miejsce- Jadwiga Śliwa z klasy 1k
  • Wyróżnienie- Justyna Nyrka z klasy 3a
  Gratulujemy laureatom!!!

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 na lekcji 5, był przeprowadzony finał konkursu historycznego . Najlepsi uczniowie z całej szkoły przystąpili do 50 – pytaniowego Quzzis – u. W obecności pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej i pani Vice Dyrektor Barbary Machnik uczniowie w ogromnym skupieniu rozwiązywali test wiedzy dotyczący walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Bezkonkurencyjnym okazał się Krzysztof Kania z klasy 3b, który pokonał test bez błędu. Druga była Julia Kwiecińska z klasy z klasy 1c, trzeci Kacper Owczarski z klasy 1a a czwarta Julia Świderska z klasy 3a. Swoja postawą i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły udowodnili że 11 listopada 1918 roku jest przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Okoliczności powstania państwa Polskiego pokazały szeroką i przekrojowa wiedzę naszych uczniów.
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jury stanęło przed dużym wyzwaniem, gdyż ilość prac przerosła najśmielsze oczekiwania. Celem konkursu było, oprócz rozbudzania inwencji twórczej, edukacja i kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów. Prace laureatów ozdabiają budynek naszej szkoły, oraz zostaną pokazane na uroczystej akademii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
  Laureaci:

  • 1 miejsce - Paulina Bugajska z klasy 2c
  • 2 miejsce - Weronika Biela z klasy 2c
  • 3 miejsce - Justyna Sikora z klasy 1c
  • Wyróżnienie - Katarzyna Trzos z klasy 1o
  Gratulujemy zwycięzcom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” W obchody 100-lecia odzyskania niepodległości włączyli się także matematycy organizując konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim było namalowanie portretu sławnego matematyka okresu 20-lecia międzywojennego oraz przeprowadzili w klasach pierwszych „Bieg matematyka”, który został wygrany przez klasę 1 c. Polegał on na biegu na 100 metrów na czas i rozwiązywaniu zadań w drużynach klasowych. Rozdanie dyplomów i medali zawodów matematycznych odbędzie się w czasie Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości. Prace plastyczne są prezentowane w gablocie matematyków.

  Tekst alternatywny

  AKCJA „KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

  „Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.” /Jarosław Iwaszkiewicz/
  W środę 24 października 2018 roku od godz. 9.55 do 12.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Chemicznych mogli poznać nowe książki, których zakup został ufundowany przez rodziców. Zawiesiłyśmy plakaty wykonane przez naszą młodzież, rozłożyłyśmy stoły w pobliżu pokoju nauczycielskiego i rozpoczęłyśmy akcję promowania czytelnictwa. Pomagała nam w tym Julia Jakubek z klasy 2n. Akcja ta przyczyniła się do wzrostu wypożyczeń beletrystyki (wrzesień 24%, październik 49%). Największym powodzeniem cieszyły się kryminały, powieści obyczajowe i fantasy.
  Zapraszamy do biblioteki szkolnej wszystkich miłośników słowa pisanego, ponieważ, jak twierdziła Wisława Szymborska: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
  Bibliotekarze

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 31 października 2018 roku Poczet Sztandarowy wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wziął udział w Międzynarodowych Obchodach 100-lecia Wyzwolenia Krakowa spod Władzy Zaborczej. Tegoroczne obchody, zaczęły się na Placu Niepodległości o godzinie 10:30 od występu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz prawykonania nieznanej wersji Hymnu Polskiego używanego przed 1927 rokiem, który na tę okazję wykonała słynna francuska sopranistka – Nathalie Nicaud, w języku polskim. Partytura Hymnu została odnaleziona we Francji przez Panią Nicaud. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe Krakowskich szkół, Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna, Orkiestra Garnizonu Kraków oraz ponad 50 osób w historycznych mundurach wojskowych przybyłych na tę okazję z Austrii, Niemiec, Polski i Węgier.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dnia 31.11 w naszej szkole kilkoro uczniów celebrowało Halloween. Na szkolnych korytarzach powiało grozą, własnoręcznie wykonane makijaże straszyły innych uczniów. Ale czujni nauczyciele nie dali się przestraszyć i lekcje dalej odbywały się według programu. Strasznie fajny ten Halloween

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada (środa) na lekcji 5 w Sali 52 odbędzie się finał konkursu historycznego „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” .W wyniku eliminacji klasowych wyłonieni zostali finaliści konkursu między którymi odbędzie się ostateczna rozgrywka która wyłoni ucznia znającego najlepiej w szkole historie Odzyskania Niepodległości.


  Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Z okazji 100-ecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej współtworzy tematyczne dodatki historyczne zamieszczane w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. W naszym przypadku jest to Dziennik Polski .Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy otrzymali gazetki poświęcone historii Polski od okupacji do Królestwa Polskiego. Ciekawe artykuły wywołały szereg dyskusji i burzy mózgów na lekcjach historii. Młodzieży najbardziej podobał się artykuł poświęcony Kryzysowi przysięgowemu autorstwa Michała Wenklara.

  Tekst alternatywny

  Mat@ndo

  25 października 2018r w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się Finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mat@ndo.
  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dominika Książek, Patryk Gajewski, Adrian Kazimirek (4a), która zajęła 7 miejsce.
  Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie 14 zadań: 4 informatycznych i 10 matematycznych, m.in. z zakresu planimetrii, trygonometrii, funkcji liniowych i kwadratowych oraz systemów liczbowych i funkcji logicznych. Pracowali przy komputerach w 3-osobowych drużynach, mając do dyspozycji wyłącznie kartkę i długopis. Podczas finału odbyły się również spotkania z przedstawicielami świata nauki, prezentacje, warsztaty popularnonaukowe oraz wykłady prowadzone przez pracowników Politechniki Śląskiej.

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kraków jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało nieodległość. Porucznik Antoni Stawarz który tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 obwieścił swoim żołnierzom początek powstania w Twierdzy Kraków, a następnie przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie, bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze pod dowództwem Stawarza przeszli do Rynku Głównego w Krakowie. Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Z tej okazji Pani Marta Rajek z Młodzieżowego Centrum Kultury im. Henryka Jordana z ulicy Krupniczej oraz Pan dr Paweł Naleźniak z IPN-u zorganizowali w naszej szkole spotkanie z młodzieżą klas 4at, 1o, 1k. Fascynujący wykład i prezentacja wyjątkowych wydarzeń mających miejsce 100 lat temu w Krakowie oraz postać i działalność Antoniego Stawarza wzbudziła entuzjazm młodzieży.

  40. ROCZNICA WYBORU PAPIEŻA- POLAKA

  Rok 2018 jest obfity w wydarzenia i rocznice. Wśród nich znajduje się również ta, która przypomina- nam Polakom- o 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową polskiego kard. Karola Wojtyły, rodem spod krakowskich Wadowic. Oddając hołd temu Wielkiemu Rodakowi nasza młodzież mogła m. in. w dniach 9-10.10.br. wziąść udział w polsko- węgierskiej konferencji naukowej "Papież zza żelaznej kurtyny". Ponadto w szkole odbył się cykl okolicznościowych katechez poświęconych życiu, nauczaniu i działalności św. Jana Pawła II. Uczniowie klasy 1a, 1k, 1o, 1d, 2a, 2c i 3t byli także pod słynnym "oknem papieskim", na ul. Franciszkańskiej 3- to stamtąd w czasie podróży do Polski Ojciec Święty prowadził "wieczorne rozmowy" z przybyłymi do Krakowa pielgrzymami i obecnymi mieszkańcami. Natomiast z dziedzińca Pałacu Arcybiskupów Krakowskich młodzież miała okazję zobaczyć, gdzie znajduje się m. in. Sąd Archidiecezji Krakowskiej, Wydział Katechetyczny czy Wydawnictwo św. Stanisława, BM. Dla uczczenia 40. rocznicy wyboru polskiego Papieża została przygotowana także w szkole gablota z najpiękniejszymi myślami św. Jana Pawła II. Prace wykonali m. in. uczniowie klasy 2a i 2c w ramach zadania dodatkowego. Rocznicę można było przeżywać również z bliskimi lub indywidualnie uczestnicząc w nabożeństwach lub koncertach poświęconych temu Wielkiemu Polakowi. Niech nasz Święty Rodak będzie dla nas wzorem do naśladowania w drodze ku wieczności.
  Katecheci ZSCH

  Widowisko Dumy i Radości

  Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowało w piątek 19 października 2018 roku uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezę rozpoczęła Msza Święta na Wawelu. Następnie barwny korowód prowadzony przez Jeźdźca Pamięci (Włodzimierza „Wowa” Brodeckiego) przemaszerował ulicami Krakowa do Parku Jordana. Po drodze złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W parku można było porozmawiać z Żołnierzami Niezłomnymi - Wacławem Szaconiem i majorem Stanisławem Szuro, odwiedzić stoiska sponsorów, zjeść kanapki i ciepłą zupę.
  W uroczystościach wzięła udział reprezentacja Zespołu Szkół Chemicznych: uczniowie z klasy 2c (liceum) i 3a (technikum), wychowawcy (Julita Środa-Płatek, Marzena Jantos-Gacek) oraz pani wicedyrektor Adriana Klepka. Wszyscy uczestnicy założyli bluzy z logo naszej szkoły. Grupę Chemików prowadzili: Maria Skłodowska-Curie (Karolina Zybała, 2c), Piotr Curie (Daniel Sroka, 3a) i Szymon Karlik (2c), który niósł tabliczkę z nazwą szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Bal Piórnika 2018

  Ślubowanie oraz pasowanie na ucznia odbyło się kilka dni wcześniej, nadszedł więc czas na zabawę pierwszoklasistów, którą zorganizowano 19 października 2018 roku. Imprezę przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, Samorząd Uczniowski, chłopcy z 3t (Grzegorz Broszkiewicz, Patryk Caba) oraz dziewczyny z 2c (Izabella Mularczyk, Weronika Kaczor, Sandra Poznańska, Lidia Nowak, Edyta Bobak) oraz Kamil Frączek z 3d. Na imprezie pojawiły się klasy pierwsze z wychowawcami oraz chętni uczniowie. Zabawa rozpoczęła się o godz. 17.00 i trwała do godz. 20.00. Osoby oryginalnie ubrane i pomalowane, a takich zjawiło się na balu bardzo wiele, nie musiały płacić za bilety wstępu. Wszyscy uczestnicy zabawy byli zwolnieni z pytania na lekcjach, które miały się odbyć następnego dnia.
  Pierwszoklasiści brali udział w wielu konkurencjach, np. narysowanie w ciągu trzydziestu sekund podobizny swojego wychowawcy, odgadywanie nazw piosenek, zabawy z bańkami mydlanymi, rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami itp. W przerwach pomiędzy kolejnymi konkurencjami uczniowie tańczyli, oglądali występy swoich starszych kolegów, np. kabaret w wykonaniu Izabelli Mularczyk i Weroniki Kaczor i wysłuchali piosenki śpiewanej przez Marcina Stramka z 3b.
  Wyniki rywalizacji:

  • 1 miejsce – 1k (24 p.)
  • 2 miejsce – 1o (23 p.)
  • 3 miejsce – 1d (22 p.)
  • 4 miejsce – 1a (21 p.)
  • 5 miejsce – 1c (20 p.)

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „To się w ścieku nie mieści”

  W dniu 17.10.2018 klasa 4at wraz z opiekunami Aleksandrą Czarną i Beatą Skomra była na wycieczce w Zakładzie Oczyszczania Ścieków Płaszów. Uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili zakład przechodząc ścieżką edukacyjną „To się w ścieku nie mieści” dzięki czemu poznali wszystkie najważniejsze etapy oczyszczania ścieków trafiających na oczyszczalnię z miasta Krakowa: zaczynając od kolektora doprowadzającego ścieki w ilości ok. 150 tys. m3 podczas pogody bezdeszczowej, poprzez proces mechanicznego oczyszczania na kratach rzadkich i gęstych, piaskownikach i osadnikach wstępnych, oczyszczanie biologiczne na reaktorach biologicznych, doczyszczanie mechaniczne na osadnikach wtórnych, kończąc na kolektorze odprowadzającym oczyszczone ścieki. Oprócz procesu oczyszczania ścieków biorący udział w wycieczce mieli możliwość zapoznania się z obróbką osadów powstających na oczyszczalni, które po usunięciu wody są kierowane do Wydzielonych Komór Fermentacji Metanowej (WKF), w których jest produkowany biogaz. Biogaz wykorzystywany jest w kogeneratorach do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i w trakcie trwania wycieczki rywalizowali ze sobą biorąc udział w różnych zadaniach. Grupa która wygrała została obdarowana upominkami.

  Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów

  Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w tym roku 15 października i był to czas wolny od zajęć edukacyjnych. O godzinie 11.00 wszyscy goście oraz organizatorzy imprezy, tj. klasa 2a z wychowawcą – panią Mariolą Pabian i Samorząd Uczniowski, zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie odbyło się wręczenie nagród dyrektora szkoły dla zasłużonych nauczycieli, a następnie ślubowanie pierwszoklasistów.
  Później młodzież z klasy 2a przedstawiła kilka zabawnych scenek z życia szkoły, odbyły się pokazy chemiczne oraz pasowanie najmłodszych uczniów na członków szkolnej społeczności. Niektóre osoby dostały dodatkowe zadanie i uczestniczyły w turnieju „Jeden z pięciu”, który poprowadził Rafał Smęda.
  Następnie młodzież wraz z wychowawcami udała się do swoich sal na zajęcia integracyjne, a nauczyciele zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski na poczęstunek.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W szkole trwa akcja 100 szczytów górskich na 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Uczniowie chcą zdobyć od września do grudnia szczyty górskie a swoje osiągnięcia odnotowują na tablicy. W zdobywaniu szczytów biorą udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Najwyższe zdobyte szczyty to :, Fansipan w Wietnamie, Lodowy Szczyt i Rysy w Tarach.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kontynuując obchody 100 lat Niepodległości Polski nauczyciele historii w ramach ciekawych spotkań z historią pokazują film pt „Bitwa warszawska” – jest to polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Polski poeta i ułan Jan Krynicki (Borys Szyc) w przeddzień wyruszenia wraz z Wojskiem Polskim z Warszawy żeni się z polską artystką estradową Olą (Natasza Urbańska). W kulminacyjnym punkcie wojny dochodzi do konfrontacji wojsk polskich i bolszewickich pod Warszawą. W bitwie polskie wojska odnoszą spektakularne zwycięstwo a wojska bolszewickie zostają rozgromione.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich

  17 października 2018 roku odbyła się Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich. W pięknej scenerii Lasku Wolskiego rywalizowało ze sobą 14 zespołów z krakowskich szkół. Zespoły miały do pokonania 4,5 kilometrową trasę biegu na orientację. Drużyny miały za zadanie nie tylko zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, ale również wykonanie 4 zadań specjalnych. Wśród szkół ponadpodstawowych drużyna z Chemika zajęła II miejsce. Pierwsze miejsce zajęło Liceum im. Piotra Michałowskiego, na trzecim miejscu podium uplasowała się drużyna z XVI LO. W nagrodę otrzymaliśmy wspaniały puchar, medale i dyplom. Naszą szkołę reprezentowali : Weronika Pietrzak – 2k, Aniela Jurkiewicz – 3a, Kasia Biegun – 3k, Bartłomiej Lis – 4at, Eryk Mazurkiewicz – 4at, oraz kapitan Tadeusz Francuz – 4at. Serdecznie gratulujemy

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PAPIEŻ ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY- KONFERENCJA NAUKOWA

  W dniach 9-12 października br. nasi uczniowie brali udział w międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Obrady zatytułowano "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu JPII na państwa i Kościoły bloku sowieckiego". Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prezesa IPN w Polsce oraz węgierski NEB, wraz z Oddziałem IPN w Krakowie. Pierwsze dwa dni miały miejsce w Auditorium Maximum UJ w Krakowie, na ul. Krupniczej 33; następnie konferencja została przeniesiona na Węgry do Budapesztu. We wtorek w odczytach brała udział młodzież klasy 1a, 1k, 1o oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 3k. Natomiast w środę- klasa 2a, 2c, 1d oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 2k. Opiekę nad uczniami w trakcie wyjścia sprawowały- p. Krystyna Kowalska, p. Aneta Polit i p. Agata Walas; tematyka obrad węgiersko- polskich dotyczyła sytuacji kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych. "Działalność Papieża- Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku"- to kilka z myśli przewodnich konferecji. Do tematyki dyktatury sowieckiej uczniowie wrócą jeszcze na lekcjach historii, wos-u oraz his-u.

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole trwają lekcja poświęcona obchodom 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nauczyciele historii prowadzą uroczyste lekcje historyczne, zostały ogłoszone konkursy: historyczny, literacki, plastyczny i muzyczny. W gablocie na drugim piętrze wystawiony został harmonogram obchodów a w gablotach trzeciego piętra ciekawe fakty z wojny polsko bolszewickiej i portrety Józefa Piłsudskiego. W bibliotece szkolnej pokazane zostały książki o tematyce patriotycznej. Do obchodów włączyli się też nauczyciele matematyki, ogłaszając konkurs : Wybitny Matematyk Niepodległej Polski.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Eko – logiczni

  W ramach projektu Eko – logiczni – edukacja ekologiczna ,w trzy kolejne soboty 15,22 i 29 września, w naszej szkole gościli na warsztatach gimnazjaliści oraz uczniowie klas 8 szkół podstawowych. Warsztaty koncentrowały się wokół treści biologicznych, fizycznych i chemicznych, a w szczególności miały na celu zapoznać młodzież z przyczynami, skutkami oraz możliwościami przeciwdziałania zanieczyszczeniu najbliższego środowiska – wody, powietrza i gleby.
  I tak na części biologicznej prowadzonej przez p. I. Gruchot oraz p. M. Sarapatę można było oglądnąć preparaty mikroskopowe oraz poznać porostową skalą zanieczyszczenia powietrza. Fizyczne doświadczenia prezentowane przez p. J. Niemiec i p. E. Jabłońską dawały możliwość zapoznania się z alternatywnymi źródłami energii. Z kolei chemiczne eksperymenty pozwalały zrozumieć, jakie szkodliwe substancje zanieczyszczają powietrze i wodę oraz jak można zbadać ich obecność i zawartość.
  Nasi młodsi koledzy i koleżanki z dużym zapałem przystępowali do ćwiczeń , dzięki czemu znacznie pogłębili swoją wiedzę, czego dowodem były bardzo wyrównane wyniki końcowego testu wiedzy. Kolejnym elementem projektu było zaproszenie około 240 dzieci przedszkolnych na bajkę ekologiczną oraz mini warsztaty, na których po raz pierwszy mogli sami zrobić proste doświadczenia. Opieką nad maluchami przejęła klasa 3a,która zaprezentował „ekologiczną” wersję bajki Królewna Śnieżka, a potem dzielnie pomagała małym odkrywcom!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Wycieczka do Wiednia

  W dniach 05-07.10.2018 roku klasy 2a i 3a wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor Elżbietą Ramatowską pojechały zobaczy Wiedeń stolicę Austrii, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widzieliśmy Ratusz, Kościół Wotywny, koorowy Hundertwasserhaus, Plac Marii Teresy, Katedra św. Stefana, Kärtnerstraße. Spędzaliśmy dużo czasu w Muzeum Historii Naturalnej, które ma z największe na świecie zbiory przyrodnicze. Kolekcja ta została ufundowana przed 250 laty przez cesarza Franciszka I Lotaryńskiego. Wyjechaliśmy na Wzgórze Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń, widzieliśmy kościół św. Józefa z kaplicą Sobieskiego oraz wspaniałą panoramę miasta. Najciekawszy był drugi dzień pobytu gdy to pojechaliśmy do Pałacu Schönbrunn. To jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie, należący do rodu Habsburgów. Spacerując po ogrodach podziwialiśmy przepiękne kwiaty. Wieczorem pojechaliśmy na Prater do Parku Rozrywki i Wypoczynku gdzie świetnie bawiliśmy się korzystając z wielu atrakcji w tym kolorowym lunaparku. W ostatni dzień byliśmy w ZOO który jest najstarszym działającym ogródem zoologicznym na świecie z niesamowitą kolekcją zwierząt
  Teraz Wiedeń kojarzy nam się z pyszna kawą, Sachertorte, walcem, diabelskim młynem na Praterze i pięknym, modrym Dunajem. Kto chociaż raz był w Wiedniu, ten tylko czeka na okazję lub pretekst, by do niego wrócić.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Małopolska Chmura Edukacyjna (III edycja) w Gminie Miejskiej Kraków”

  Charakterystyka projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w Gminie Miejskiej Kraków”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1 Poddziałanie 10.1.4 z Europejskiego Funduszu Społecznego
  Beneficjent: Gmina Miejska Kraków, Instytucja Zarządzająca - Zarząd Województwa Małopolskiego, Instytucja pośrednicząca Regionalnego Programu Operacyjnego WM – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
  Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.
  Rekrutacja na zajęcia w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Od października ruszyła rekrutacja na zajęcia online i koła naukowe z przedmiotu: biologia oraz na zajęcia w ramach koła naukowego z przedsiębiorczości
  Terminy zajęć online:
  biologia - środa 7.30-9.00 Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć po 10 października.
  Terminy kół naukowych w wymiarze 30 godzin lekcyjnych ustala prowadzący zajęcia w porozumieniu z uczelnią wyższą. REGULAMIN REKRUTACJI
  W sprawach związanych z rekrutacja i realaizacją projektu nalezy kontaktowac się z Panią A. Klepka

  KREDKOBRANIE

  Szkolny Klub Wolontariusza włączył się we wrześniu br. w ogólnopolską akcję KREDKOBRANIE. Polegała ona na zbiórce przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i lektur dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach. Mimo licznych wydatków związanych z początkiem roku szkolnego znalazły się w Chemiku osoby, które podzieliły się potrzebnymi rzeczami. W sumie zebraliśmy 139 sztuk w/w rzeczy. Najwięcej było książek, zeszytów oraz materiałów do pisania. Szczegółowy stan zbiórki znajduje się w Kronice SzKW.
  W poniedziałek, 1 października br., pani Jadwiga Dąbrowska pomogła nam zebrane rzeczy przetransportować do budynku Akademii Iganatianum. Stamtąd posegregowane i zapakowane przez studentów, zostały wywiezione na Kresy dla polskiej młodzieży i dzieci. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. W sposób szczególny dziękujemy: Natalii Feliksiak, z klasy 4at; Weronice Bieli i Oli Małocie, z klasy 2c; Oli Jakubek, z klasy 1o; Kindze Borgosz, Emilii Cieślik, Wiktorii Kowalczyk i Marcinowi Krzyworzeka, z klasy 1k; Kacprowi Owczarskiemu, z klasy 1a; Karolinie Stelmach, z klasy 1d oraz Julii Kwiecińskiej, z klasy 1c.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny

  Spektakl Pygmalion

  Dnia 4 października 2018 r. grupa uczniów – teatromanów wybrała się na spektakl Pygmalion. Sztuka jak wiadomo dotyczy próby zmiany osoby – transformacji z niższej w wyższą sferę przy pomocy metod niekoniecznie subtelnych ale skutecznych. O tej w sarkastyczny sposób przedstawionej metamorfozie opowiedzieli nam utalentowani aktorzy z TNT Theatre Britain, których oglądamy już nie po raz pierwszy, tym razem w Teatrze Variete. Wspaniale przedstawili humorystyczne wątki, umilając śpiewem czterogłosowym zmiany scenografii których sami dokonywali. Piękną angielszczyzną – jako że spektakl odbywał się w języku angielskim – wyjaśnili jak trudno nauczyć języka kogoś, kto tylko pozornie włada nim, tyle, że w innych realiach ubogich ludzi z ulicy; zobaczyliśmy i usłyszeliśmy klasowość brytyjską również w warstwie języka. Mamy nadzieję na liczne uczestnictwo uczniów w następnym spektaklu; dziękuję p. M.Pęcek-Czuba za pomoc w realizacji wyjścia.
  Urszula Pałka


  Liga Lekkoatletyczna- Licealiada

  W dniu 27.09.2018r. /czwartek/ na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód” reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w ramach Licealiady krakowskiej.
  W pięknym słońcu odbyła się rywalizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zawodach lekkoatletycznych. W zawodach wzięło udział 14 szkół w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasza reprezentacja rywalizowała w konkurencjach:

  • Dziewczęta:100 m, 400 m, 800 m, pchnięcie kulą, skok w dal, sztafeta 4 x 100 m,
  • Chłopcy: 100 m, 400 m, 1500 m, pchnięcie kulą (M-j.mł.- 5 kg, M-junior – 6 kg),
  • skok w dal, sztafeta 4 x 100 m

  Weronika Pietrzak z kl.II K zajęła V miejsce w biegu na 400m dziewcząt w klasyfikacji generalnej. Serdecznie gratulujemy bardzo dobrych wyników całej szkolnej reprezentacji.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PRELEKCJA Z FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI

  W czwartek, 27 września br., uczniowie klas pierwszych, uczestniczyli w prelekcji poświęconej możliwościom wolontariatu w Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Spotkanie poprowadziła pani Monika Trzeciak, koordynatorka w/w organizacji; a zarazem Absolwentka naszej szkoły. Młodzież miała okazję nie tylko posłuchać p. Moniki, ale i obejrzeć film o tym, czym na co dzień zajmuje się Fundacja. Na pierwsze spotkanie organizacyjne zgłosiło się prawie 30 chętnych osób. W czasie przerwy nasza Absolwentka mogła zobaczyć, co zmieniło się Chemiku i przywitać z wolontariuszami, którzy współpracują z nią od zeszłego roku.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Święto Niepodległości obchodzimy w 2018 jak co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę. W naszej szkole, na 9 listopada zaplanowane zostały główne obchody tego święta. Przez cały październik i listopad będą trwały inicjatywy kulturalne i historyczne obejmujące zasięgiem całą społeczność szkolną takie jak :

  • Konkurs plastyczny, wernisaż prac uczniów,
  • Konkurs literacki – wiersz,
  • Uroczysta lekcja historyczna w każdej klasie zakończona sprawdzeniem wiedzy i wyłonieniem ucznia mającego największą wiedzę z zakresu odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę,
  • Konkurs Pieśni Patriotycznej,
  • Wyjścia klas do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę „Niepodległa. Wokół myśli Józefa Piłsudskiego”,
  • Konkurs historyczny,
  • Polonez tańczony przez społeczność szkolną na podwórku, a w razie niepogody na Sali gimnastycznej i korytarzu,
  • Wydanie gazetki szkolnej „Patriotyzm wczoraj i dziś”,
  • Wystawa książek o tematyce patriotycznej w bibliotece,
  • Dokumentowanie obchodów Święta Niepodległości w gablocie szkolnej,
  • Wyjście wybranych klas na uroczyste Widowisko Dumy i Radości,
  • Film edukacyjny „Dywizjon 303”,
  • Uroczysta Akademia organizowana przez klasę 3b i 3a połączona z wręczeniem nagród finalistów konkursu plastycznego, literackiego i historycznego,
  • Prezentacja spektaklu klasy teatralnej dotyczący Niepodległości w wybranych szkołach podstawowych i gimnazjach.

  WYJŚCIE KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU LUDOWEGO

  W poniedziałek, 24 września br., uczniowie klas pierwszych technikum (1a, 1k i 1o) oraz liceum (1d) uczestniczyli w spektaklu zatytułowanym KRÓL EDYP. Przedstawienie miało miejsce na deskach Dużej Sceny Teatru Ludowego, na ul. Osiedle Teatralne 34. Naszej młodzieży towarzyszyli opiekunowie- p. Aneta Polit, p. Małgorzata Molik, p. Paulina Richter oraz p. Agata Walas. Król Edyp to przykład antycznej tragedii greckiej autorstwa Sofoklesa. W najbliższym czasie będzie to jedna z lektur omawiana na języku polskim. Stąd też celem wyjścia było zapoznanie uczniów z problematyką, postaciami i motywami oglądanego utworu. Wyjście zorganizowali nauczyciele języka polskiego (w/w p. M. Molik, p. Paulina Richter oraz p. Małgorzata Niedźwiecka- Samborek). Po zakończonym spektaklu młodzież mogła wrócić do domu.

  SALON MATURZYSTY 2018

  W dniach 20-21 września br. odbyły się w aulach Auditorium Maximum, na ul. Krupniczej 33, spotkania dla tegorocznych maturzystów. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z informacjami nt. "Co o egzaminie maturalnym każdy zdający wiedzieć powinien?"- poprowadził je pan Piotr Ludwikowski, Kierownik Pracowni Matur. Następnie odbyły się dwa ważne wykłady dotyczące matury z języka polskiego oraz matematyki. Młodzież miała okazję powtórzyć schemat pisania m. in. rozprawki na przykładzie tematów z zeszłego roku oraz zapoznać z procedurą oceniania. W trakcie wykładu z matematyki uczniowie mogli przypomnieć sobie jak należy prawidłowo i jak nie należy rozwiązywać zadań. Zajęcia prowadzili eksperci OKE w Krakowie m. in. pani Teresa Bulska- Leśniak czy p. Inga Bator.
  Nasi uczniowie chętnie skorzystali również z wykładów dotyczących zdawania języka obcego, biologii czy chemii. W czwartek udział wzięli maturzyści z klasy 3b, 3c, 3d i 4an. Natomiast w piątek- z klasy 4a, 4ad i 4at. Młodzieży towarzyszyli Opiekunowie: p. Joanna Zima, p. Magdalena Syrek, p. Małgorzata Molik, p. Joanna Niemiec, p. Aneta Polit i p. Agata Walas. Nad całością przedsięwzięcia czuwał nasz vicedyrektor, p. Adriana Klepka.
  W czasie spotkania młodzież mogła odebrać informator z aktualnymi danymi na temat czekających ich egzaminów, a także zapoznać się z ofertą krakowskich uczelni wyższych. Miejmy nadzieję, że wysłuchane informacje i pozyskane materiały pozwolą naszym uczniom zdać maturę i wybrać odpowiedni kierunek studiów. Już od dziś trzymamy kciuki i życzymy powodzenia...

  Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych technikum „Baza Lubogoszcz”

  W dniach 13-14 września uczniowie 1a, 1k i 1o uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, pod opieką Pani Barbary Machnik, Pani Eweliny Jabłońskiej oraz wychowawców: Agaty Gaczorek, Agnieszki Grzybowskiej i Ewy Zagrobelny.
  Wyjazd pozwolił wszystkim na lepsze poznanie się, zarówno w obrębie klasy jak i międzyklasowo. Część uczniów wraz z opiekunami wybrała się na szczyt góry Lubogoszcz (968m n.p.m.), kolejna grupa zaś wybrała się ścieżką edukacyjną w lesie. Wieczorem wspólnie zasiedliśmy do ogniska, któremu towarzyszył śpiew i taniec. W piątek mieliśmy zorganizowane zajęcia integracyjne, zarówno sportowe jak i zadania logiczne. W zadaniach logicznych, uczniowie podzieleni na grupy, mieli do wykonania 9 zadań, między innymi bieg na orientację, „narciarz”, „rurociąg”, „woda życia”, „hydraulik” i inne. W czasie tych zajęć uczniowie musieli ze sobą współpracować, a także przy każdym zadaniu wyłaniał się lider grupy, który kierował pracą zespołu. To była świetna zabawa. W zajęciach sportowych uczniowie mogli wypróbować swoich sił we wspinaczce na ściance, a także strzelaniu do celu z paintboola, zjeździe na tyrolce. Do Krakowa wróciliśmy w piątek późnym popołudniem, zmęczeni ale szczęśliwi:)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ZAKRĘCENI DLA UNICORN

  Po raz kolejny zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Instytucja ta na co dzień wspomaga osoby chore na raka i ich rodziny. W naszej szkole zbiórka zakrętek będzie trwać w obecnym roku szkolnym od września do czerwca. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy wejściu na salę gimnastyczną.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny

  UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  W poniedziałek, 3 września br., rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Dla wielu z nas był to powrót w zabytkowe mury Zespołu Szkół Chemicznych. Jednak dla uczniów klas I- pierwszy dzień nowego etapu w edukacji.
  W rozpoczęciu roku szkolnego towarzyszył nam Poczet Sztandarowy. O godzinie 9.00 miała miejsce Msza św. w kościele OO. Kapucynów na ul. Loretańskiej 11- przewodniczył jej o. Rafał Waluch OFM. Nabożeństwo uświetniła szkolna scholka (2k, 3b i 4at), która ćwiczyła już od rana pieśni i części stałe. Po Mszy św. przeszliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej, około godziny 10.15, po odśpiewaniu hymnu państwowego, Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, powitała Uczniów oraz przedstawiła Vicedyrekcję, Wychowawców i Pedagoga Szkolnego. Z ramienia Samorządu Uczniowskiego- klasy I- przywitał Bartek Lis, uczeń klasy 4at. Następnie "Pierwszaki" wraz z Wychowawcami zwiedzili szkołę i spotkali się w salach lekcyjnych na zajęciach integracyjno- organizacyjnych.
  Młodzież klas starszych (2, 3 i 4) z Wychowawcami spotkała się tuż po Mszy św. około godziny 10.15 Miejmy nadzieję, że nowy rok będzie owocny w zdobywanie wiedzy i doświadczeń życiowych dla wszystkich Uczniów i Pracowników. "Nowym" życzymy, by czuli się w Chemiku jak w domu. Natomiast, tym nieco starszym- sił i wytrwałości- na egzaminy zawodowe, na maturę, na każdy dzień...

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Projekt edukacyjny „Eko-logiczni” Miasta Krakowa, współfinansowany ze środków WFOŚiGW

  Wydział Edukacji UMK realizuje projekt edukacji ekologicznej „Eko-logiczni”, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W przedsięwzięciu weźmie udział około 100 uczniów z 25 szkół podstawowych i szkół z oddziałami gimnazjalnymi oraz około 250 dzieci z 10 przedszkoli. Główne działania projektu: zajęcia w laboratoriach i warsztatach Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie dla uczniów i przedszkolaków odbędą się we wrześniu i październiku br. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży postawami proekologicznymi oraz zachęcenie ich do działań w zakresie ochrony środowiska i poprawy jakości życia w mieście.

  Czytaj wiecej
  Tekst alternatywny