ROK SZKOLNY 2017/2018

"ZAKRĘCENI" DLA UNICORN

W czwartek, 22 czerwca, po raz drugi w tym roku szkolnym, oddaliśmy do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN plastikowe zakrętki. Tym razem zbiórka trwała od stycznia do czerwca i udało nam się zebrać aż trzy worki nakrętek. W transporcie pomogła nam p. Urszula Pałka (nauczyciel języka angielskiego). Wolontariuszy reprezentował Janek Miernik, z klasy 2t. W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękujemy wszystkim, którzy w ciągu minionego roku włączyli się w tą akcję. Jednocześnie informujemy, że zakrętki będziemy zbierać nadal.
Opiekunowie i Wolontarusze SzKW

Tekst alternatywny

Małopolska Chmura Edukacyjna - koło przedsiębiorczość

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego po raz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "Przedsiębiorczość". W tym roku uczestniczyliśmy w kołach naukowych połączonych z zajęciami online . Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą wiedzy o normach i regułach (prawnych, organizacyjnych, moralnych, etycznych) związanych z powstawaniem organizacji gospodarczych oraz o ich genezie, naturze , zmianach i sposobach działania jak również podstawowej wiedzy z zakresu budowy , funkcjonowania organizacji. Zdobyli też wiedz na temat funkcjonowania rynku , poznali podstawowe zasady zachowań podmiotów na rynku oraz relacji zachodzących między nimi. Opracowali wyniki badań marketingowych i sporządzili raport. Dodatkowo młodzież korzystała z ciekawych książek i gier edukacyjnych. Zapraszamy do galerii!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Małopolska Chmura Edukacyjna - koło oraz zajęcia on - line chemia

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego poraz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "chemia". W tym roku uczestniczyliśmy zarówno w wykładach on-line jak i kołach naukowych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów chemicznych, jak również udoskonalić swoją praktykę labolatoryjną. Dodatkowo młodzież wykonała ciekawe doświadczenia chemiczne - zapraszamy do galerii!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Weekendowe warsztaty Małopolska Chmura Edukacyjna

W dniach 25-27.05.2018 wzięłyśmy udział w warsztatach weekendowych odbywających się w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Zajęcia z chemii odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Dzięki tym zajęciom dowiedziałyśmy się ciekawych informacji na temat chemii organicznej np. wiem już jak wykonać syntezę kwasu acetylosalicylowego, czyli składnika popularnego leku przeciwbólowego (nie róbcie tego sami w domu ??). Oprócz zajęć pogłębiających naszą wiedzę mogliśmy również poznać nowe dla nas miejsca i dowiedzieć się co nieco o mieście, w którym przebywałyśmy – Tarnowie. Ponad to miałyśmy możliwość zawiązać nowe znajomości z uczniami innych szkół z terenów Małopolski. Jeśli tylko masz możliwość – weź udział w takich warsztatach! Zachęcamy do obejrzenia galerii z naszego wyjazdu!
Uczennice klasy 1 k
Opiekun: Magdalena Kasza

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje”

"O Festiwalu
Programowanie przestało być umiejętnością zastrzeżoną wyłącznie dla profesjonalnych programistów, a staje się trzecim językiem, obok języka ojczystego i języka obcego, który należy znać, by aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie informacyjnym. Jesteśmy przekonani, że warto upowszechniać pasję do programowania i wierzymy w potencjał młodych koderów. Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje” obejmuje swoim działaniem organizacje pozarządowe, biznes, firmy, w tym podmioty gospodarcze realizujące zajęcia z nauczania programowania, uczelnie, szkoły, biblioteki i domy kultury, którym udostępniamy szeroką płaszczyznę promocji swoich działań, a poprzez dni otwarte oraz konkursy Festiwal „Małopolska koduje” trafia do małopolskich uczniów, rodziców i nauczycieli." źródło - malopolskakoduje.pl
"Python w środowisku": warsztaty dla młodzieży z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
W warsztatach udział wzieła klasa 1a

Układ Okresowy Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym

W dniu 10.05 klasa 1a jako reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w rysowaniu ogromnego Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym. Całe wydarzenie w którym brały udział Władze Uniwersytetu Jagielońskiego, zaproszeni goście, uczniowie różnych szkół oraz mieszkańcy i turyści przygotowali studenci Wydziału Chemii UJ. Nam przypadło w udziale naszkicowanie pierwiastków Ru ,Tc,Rh, Db, Sg, Rf oraz premia dla wytrwałych. chłopców - Am!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„Scrabble po niemiecku”

W kwietniu 2018r. odbył się w Zespole Szkół Chemicznych konkurs „Scrabble po niemiecku”. To już III edycja konkursu, cieszącego się dużą popularnością. Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści z następujących szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, XLI LO z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie, Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. 600–lecia UJ w Luborzycy, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączanach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie, Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie oraz Prywatne Gimnazjum Nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie. Oto wyniki rywalizacji:

 • I miejsce - Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie
 • II miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach
 • III miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie

Najlepsi scrabbliści otrzymali nagrodę główną - bon na kurs języka niemieckiego ufundowany przez Instytut Austriacki w Krakowie. Pozostali uczestnicy otrzymali wspaniałe książki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec, wydawnictwa: LektorKlett, Hueber, WSiP oraz PWN.
Dziękujemy sponsorom, nauczycielom oraz uczniom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Staże wakacyjne

W dniu 24.05.2018r rozpoczynamy rekrutację do zadania : staże w projekcie CKZ (Centra Kształcenia Zawodowego).
Dotyczy uczniów klas technikowych: Dane ogólne dotyczące stażu wakacyjnego:
Miejsce-zakłady branżowe-chemiczne (np. Instytut Fizjologii Roślin PAN, firma Wessling, Firma Selvita itd.)
Termin: czerwiec/lipiec/sierpień 2018r
Rekrutacja (zapisy) od 24.05.2018r ( u p. Krystyny Kowalskiej – Kierownika ds. praktycznej nauki zawodu - funkcja w ramach projektu).
Staż to działanie w ramach projektu i dotyczy :

 • uczniów klas programowo wyższych ( zgłaszać się mogą uczniowie klasy trzecich, a także w miarę wolnych miejsc klas drugich)
 • uczniów, którzy nie korzystali z żadnej formy wsparcia lub korzystali z mniejszej ilości form wsparcia w ramach projektu CKZ
 • uczniów, którzy mają wysoką frekwencję na zajęciach szkolnych (w okresie klasyfikacyjnym poprzedzającym okres rekrutacji)

Pierwszeństwo mają uczniowie o najwyższej śr. z ocen z ostatniego semestru (z przedmiotów zawodowych, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych). Każdy zgłaszający się wypełnia formularz zgłoszeniowy i następnie komisja rekrutacyjna ustala listę uczniów zakwalifikowanych na staż. Nabór trwa do momentu zakwalifikowania 30 osób ( będzie również lista rezerwowa). Staże są forma pracy, za którą uczeń-stażysta otrzymuje stypendium stażowe około 1500,00 za 150 godzin ( 22 dni robocze).
Szczegółowe informacje u p. Krystyny Kowalskiej


POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

Dnia 27 kwietnia 2018 roku o godzinie 10.00 pożegnaliśmy maturzystów. Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska wręczyła nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem i wyróżnili się pracą na rzecz szkoły. Rodzice wybitnych abiturientów dostali listy gratulacyjne. Później Samorząd Uczniowski życzył tegorocznym absolwentom sukcesów podczas dalszej edukacji lub znalezienia upragnionej pracy. Następnie klasa 2b przedstawiła powtórkę lektur z gwiazdką oraz ukazała losy typowego maturzysty.
/Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 27 kwietna 2018 roku o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy 2d. Na początku młodzież wyświetliła film, który został nakręcony w parku i ukazywał ich stosunek do historii. Później odegrano scenkę dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Uczniowie odśpiewali również kilka pieśni patriotycznych.
/Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY

W kwietniu 2018r. odbył się w Rabce Zdroju II etap – regionalny konkursu „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Starzec (2k), Ola Białek (2k) oraz Adrian Kazimirek (3a). Nasi uczniowie rywalizowali z przedstawicielami 11 szkół z Małopolski. Odpowiadali w języku polskim, jak i niemieckim na pytania zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy na temat wskazanego kraju niemieckiego obszaru językowego. Mimo, że nasi uczniowie nie dostali się do finału, dziękujemy im za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy!!!. Jak powiedział Roger Bacon “Znajomość języków jest bramą do wiedzy”, dlatego mamy nadzieję, że wiedza i dobre wspomnienia pozostaną na długo w pamięci naszych zawodników.

Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

We wtorek, 24 kwietnia br., tegoroczni maturzyści (80 osób), wybrali się na Jasną Górę do stóp Matki Bożej, by przed Jej Cudownym Obrazem dziękować za czas spędzony w Chemiku. Celem pielgrzymki była też prośba o zdanie matury i dostanie się na wymarzony kierunek studiów. W modlitwie pamiętaliśmy o Dyrekcji, Wychowawcach i Gronie Pedagogicznym oraz Kolegach i Koleżankach, którzy nie mogli z nami jechać. W Częstochowie byliśmy już po 10.00- był to czas na zwiedzanie całego kompleksu jasnogórskiego i osobistą modlitwę. O 11.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św., a po- uczestniczyliśmy w zasłonięciu Cudownego Obrazu. Następnie była godzina przerwy na posiłek i odpoczynek przed Drogą Krzyżową odprawianą na Wałach Jasnogórskich. Po 14.00 nadszedł czas na powrót do Krakowa i codziennych obowiązków. Pobyt u Matki Bożej wzmocnił siły duchowe i fizyczne zarówno Uczniów, jak i Opiekunów. Towarzyszyły nam: p. Urszula Pałka (nauczyciel anglista) i p. Aneta Polit (nauczyciel historii i wosu). Niech Maryja błogosławi przez Jezusa naszym Maturzystom w egzaminach, a szczególnie w całym dalszym ŻYCIU.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

I NIE ŻAL NIC, I ŻAL TAK WIELE... (NIEMEN)

W czwartek, 19 kwietnia br., klasa 4a na podsumowanie 4 lat nauki w Chemiku wybrała się do Plazy na kręgle i bilard, a potem "małe co nieco". Celem wyjścia było wspomnienie najpiękniejszych momentów spędzonych w Technikum Chemicznym. Dzień był pełen radości- 29 osób dotrwało do matury, ale pojawił się także smutek- jeszcze parę dni razem, a potem trzeba się rozstać... Miejmy nadzieję, że przyjaźnie które się zawiązały w ciągu tych czterech lat będą trwać nadal; a w pamięci na zawsze zostaną same radosne chwile... Niech dobro, które dokonało się w uczniach klasy 4a dzięki Wychowawcy (p. Iwona Gruchot), Gronu Pedagogicznemu i innym Uczniom owocuje w dalszym ich życiu...
Opiekun p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

Dnia 17 kwietnia 2018r. klasa 2b pod opieką p. Olgi Gill-Soboty miała po raz kolejny przyjemność spotkania się z radnymi Miasta Krakowa. Tym razem udaliśmy się na krótki spacer po Rynku krakowskim w celu poznania kawałka historii naszego miasta, oraz zapoznania się z panującą w tamtych czasach zasadą polityki. Miejsca które odwiedziliśmy to przede wszystkim kolebka polskiej kultury Kościół Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska, czy znane także wszystkim bardzo dobrze Sukiennice. Odwiedzone miejsca świadczą o naszej tożsamości narodowej. Podsumowując, projekt przybliżył nam jako młodemu pokoleniu zasady działania samorządu, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa Miasta Krakowa. Projekt przez cały czas był przeprowadzany pod przewodnictwem p. Gabriela Szustera.
Opiekun pedagog Olga Gill - Sobota

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

W dniu 11 kwietnia po prawie rocznych wspólnych przygotowaniach szkolna grupa teatralna złożona z uczniów naszej szkoły brała udział w XIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych w języku angielskim w Teatrze Variete w Krakowie. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i zapałem scenicznym podjęli się próby aktorskiej wystawienia krótkiej sztuki teatralnej w języku angielskim pt. „Przygody Toma Sawyera”. Nasi młodzi aktorzy musieli przejść kwalifikacje oraz rywalizować w tym roku z wyjątkowo dużą ilością pozostałych grup teatralnych jednak była to dla nich przede wszystkim niezapomniana przygoda i nowe doświadczenie oraz praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w niecodziennej formie. Fragment sztuki został wystawiony również podczas Dni Otwartych w naszej Szkole i spotkał się z entuzjazmem również ze strony odwiedzających ją gości. Fakt ten potwierdza, że w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie uczy się bardzo utalentowana młodzież o różnokierunkowych predyspozycjach i zainteresowaniach.
Opieka Monika Łukaszek.

PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

Dnia 24 Listopada 2017r. klasa 2b udała się pod opieką P. Agaty Walas do Urzędu Miasta w Krakowie (mieszczącym się na ul. Placu Wszystkich Świętych 3.) w celu uczestnictwa w projekcie edukacyjnym UCZEŃ-OBYWATEL. Powyższy projekt ma przybliżyć młodemu pokoleniu, zasady działania samorządu krakowskiego, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa miasta Krakowa. Projekt jest przeprowadzany w formie spotkań oraz warsztatów pod przewodnictwem P. Gabriela Szustera. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa, z udziałem uczniów naszej szkoły, na którym przedstawiono historię Krakowa a także jego funkcje administracji publicznej. Po całym spotkaniu młodzież została oprowadzona po całym obiekcie, poznając jego początek i teraźniejszość.
(autor @mateuszmach)

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

W środę, 18 kwietnia br., zwycięzcy etapu szkolnego w Konkursie Biblijnym brali udział w II jego etapie. Były to: Okarmus Anna, z klasy 1k; Matysik Dominika i Wolczko Lidia, z klasy 3a oraz Król Gabriela, z klasy 3at. Opiekunem była p. Agata Walas. Etap regionalny/diecezjalny miał miejsce w Krakowie- Łagiewnikach. Po teście był czas na poczęstunek i spacer do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie po 11.00 młodzież miała możliwość zwiedzenia całego kompleksu. O 12.00 braliśmy udział w Mszy św. w dolnym kościele. Ania czytała modlitwę wiernych, a Gabrysia uczestniczyła w procesji z darami. Po modlitwie wróciliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie czekały na nas wyniki. Na 90 możliwych punktów udało nam się zdobyć: Gabrysia 47 pkt; Lidka 42 pkt; Ania 34 pkt i Dominika 26 pkt. Gratulujemy i dziękujemy za udział.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”

13 kwietnia 2018 odbył się V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”. Uczennica naszej szkoły, Milena Biernat z klasy 1k, została laureatką tego konkursu, zajmując III miejsce. Zmagania konkursowe przebiegały od 14 listopada 2017 do 13 kwietnia 2018 w III etapach. Do półfinału przeszło 68 osób, a do finału zakwalifikowało się 16 uczestników. Warto podkreślić, że konkurs na każdym etapie odbywał się w języku angielskim. W finale zawodnicy byli oceniani przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. Laureatom wręczono uroczyście indeksy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory oraz Ambasadę Kanadyjską w Polsce.
Gratulujemy sukcesu naszej uczennicy!

Dzień otwarty AGH

Dzień 13 kwietnia 2018r nie okazał dniem pechowym, klasa 4a wzięła udział w dniach otwartych AGH, dzięki którym odnaleźli swoją drogę kariery ;) Odwiedziliśmy kampus, stoiska wydziałów, uczestniczyliśmy w interesujących wykładach i mieliśmy okazję zobaczyć wiele nowoczesnych technologii wykorzystywanych w życiu codziennym. Ponadto tanczylismy belgijkę, jedliśmy słodkości i mogliśmy udać się w kurs zabytkowym autobusem. Udział w tym wydarzeniu był drogocennym doświadczeniem w życiu każdego maturzysty.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Dni Kultury Irlandzkiej

W dniu 13 kwietnia klasa 2t pod opieką p. Moniki Łukaszek oraz p. Lucyny Kołton uczestniczyła w wykładzie prof. Konarskiego w języku angielskim w ramach Dniu Kultury Irlandzkiej na Uniwersytecie Pedagogicznym. Uczniowie poprzez aktywne słuchanie zapoznali się z historycznymi podobieństwami pomiędzy Irlandią a Polską w czasach wojennych.

PROMIEŃ NADZIEI- KWESTA W JUBILACIE

W piątek, 13 kwietnia br., Karol Radziszowski, z klasy 3an reprezentował naszą szkołę w czasie kwesty w sklepie Jubilat przy al. Krasińskiego 1. Zadaniem wolontariuszy z różnych krakowskich szkół (w sumie 5 osób) było pomaganie klientom w pakowaniu zakupów oraz zbieranie funduszy na cele statutowe Fundacji PROMIEŃ NADZIEI do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była pani Renata Poszwińska. W trakcie akcji udało się zebrać 460 zł.
Opiekunowie SZKW

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących. Biorący udział w Konkursie uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Od czasu ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji Konkursu, eliminacje odbywają się także w Londynie. Nasza uczennica Zuzanna Matoga wygrała XXII edycje i w roku akademickim 2018/2019 rozpocznie studia na Wydziale Prawa i Administracji. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów wszystkim 81 laureatom odbyła się w środę 11 kwietnia w auli Collegium Novum.

Czytaj więcej na stronie UJ
Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

W czwartek, 5 kwietnia br., już po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w warsztatach biblinych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Tym razem prowadziła je pani Danuta Piekarz, biblista i wykładowca na UJ i UPJPII w Krakowie. Tematem przewodnim były "Listy Pawłowe- List do Galatów i List do Filipian". Warsztaty odbyły się w salce katechetycznej u OO. Kapucynów, na ul. Loretańskiej 11. W sumie udział wzięło 50 uczniów, z czego 17 z naszej szkoły z klasy 1a, 1k, 2t, 3a, 3at, 4a i 3c. Opiekunem była p. Agata Walas. Warsztaty poszerzały wiedzę ogólną na temat Listów Pawłowych, a także były bezpośrednim przygotowaniem do etapu diecezjalnego/regionalnego Konkursu Biblijnego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

KONKURS PAPIESKI

W ramach obchodów 13 rocznicy śmierci wielkiego Papieża- Polaka uczniowie naszej szkoły mogli uczcić jego pamięć m. in. biorąc udział w XIV edycji KONKURSU PAPIESKIEGO. Organizatorem jest Instytut Tertio Millennio, który od kilkunastu już lat organizuje największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu naszego wielkiego Rodaka. W pierwszym etapie, który miał miejsce między 12 lutym a 11 marca 2018 roku wzięło udział 25 uczniów. Poprawnie test, w wersji on-line, rozwiązało 19 osób. W czasie 30 minut należało odpowiedzieć na 20 wylosowanych przez system pytań. Więcej niż połowę udało się zdobyć aż 18 uczniom. Najlepsze były- Weronika Biela i Ola Małota, z klasy 1c oraz Ania Doniec, z klasy 3an. Dziewczynom udało się zdobyć 18/20 pkt. Drugi etap konkursu, również w wersji on-line, miał odbyć się w poniedziałek, 19 marca 2018 roku. Jednak awaria systemu sprawiła, że II etap przełożono na 26 marca br. W trakcie godziny należało rozwiązać 30 pytań. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 10 uczniów zdobywając 1/3 punktacji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy odwagi.
Katecheci i Historycy ZSCH

Wycieczka naukowa do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów

Dnia 11 marca 2018 klasa 3d udała się na wycieczkę naukową do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów. W czasie zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z jego pracą i przejścia ścieżkę edukacyjną –„To się w ścieku nie mieści”. Dowiedzieli się wielu interesujących informacji, które zwiększyły ich świadomość dotyczącą ścieków i tego, co w nich nie powinno się znaleźć. Uczestnicy spotkania otrzymali również kilka gadżetów i pamiątkowe zdjęcia

Tekst alternatywny

Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego

9 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego który odbył się w Technikum Łączności. Zawodnicy mieli do wykonania dwa zadania: argumentacyjny dialog z przeciwnikiem i prezentację swojego tematu; przy ocenianiu jury brało pod uwagę nie tylko umiejętności językowe ale ciekawą realizację zadania, pomysły, aktorstwo i kontakt z publicznością! Rywalizacja trwała do samego końca a zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom językowy. Tym bardziej miło nam poinformować, że w tym roku Adrian Kazimirek z klasy 3a zajął 4 miejsce. Gratulujemy!

Dni otwarte UJ, klasa 3d wykład "Mania studiowania, setki kierunków jaki sluszny?"

Dnia 23 marca 2018 klasa 3d udała się na Dni Otwarte UJ. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ofertą uczelni. Wysłuchaliśmy również wykładu dotyczącego wyboru odpowiedniego kierunku studiów "Mania studiowania, setki kierunków jaki słuszny?". Dzięki niemu mamy większą świadomość wyboru odpowiedniej drogi edukacji. Dostaliśmy również kilka gadżetów z logo uczelni, które pozwolą nam poczuć się jak przyszli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Wiktoria Majka)

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

EXPO

I w tym roku nie mogło nas zabraknąć na Targach Edukacyjnych Expo, gdzie Zespół Szkół Chemicznych przedstawił swoją bogatą ofertę edukacyjną. Eksperymenty, doświadczenia i reakcje chemiczne to nasza codzienność. I choć często mieszamy kwasy, z zasady panuje u nas przyjazna atmosfera. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 o specjalności technik analityk i technik ochrony środowiska oraz XXVI Liceum, klasa z rozszerzonyą biologią i językiem poskim z językiem migowym oraz biologiczno –chemiczna z analizą medyczną i sądową, czekają na nowych uczniów!

Tekst alternatywny

ANIOŁY ZE SZKOŁY

W ramach Ogólnopolskiej Przedświątecznej akcji ANIOŁY ZE SZKOŁY w dniach 15 i 19 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się kwesta dla Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei. Jest to Stowarzyszenie, z którym współpracujemy już od trzech lat. W ramach tej akcji uczennice klasy 1k- Joanna Rożek i Joanna Woźniak zbierały datki na chore dzieci. W sumie udało nam się zebrać 139,65 zł. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom za wsparcie i zaangażowanie w imieniu Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Tekst alternatywny

IV Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie

13 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie. Reprezentowało nas dwoje solistów i jeden zespół wokalno-instrumentalny. Każdy uczestnik miał do wykonania jedną piosenkę w języku angielskim. W konkursie wystąpiło 43 uczestników reprezentujących szkoły z Krakowa i Małopolski. Jury oceniało występ nie tylko pod względem językowym, ale liczył się również dobór repertuaru, ruch sceniczny i wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonywanych piosenek zapewniając znakomitą zabawę zgromadzonej widowni. Tym bardziej z radością informujemy, że wśród laureatów znalazł się Marcin Stramek z klasy 2b, który zajął III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

Projektu Uczeń-Obywatel

6 marca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z radnymi miasta Krakowa w ramach projektu Uczeń-Obywatel. Podczas prelekcji w Urzędzie Miasta dowidzieliśmy się istotnych rzeczy, np. na temat funkcjonowania Rady Miasta, obowiązków i specyfiki pracy radnych, oraz powstawania prawa miejscowego. W trakcie spotkania chętnie włączaliśmy się do dyskusji z radnymi oraz grupami uczniów z innych szkół. Spotkanie było bardzo ciekawe i polecamy uczestnictwo w takich lub podobnych akcjach, w trakcie których można poznać pracę i mechanizmy stanowienia prawa "od zaplecza". (Krystian Kukla)

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

REKOLEKCJE SZKOLNE

W dniach 19- 21 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w szkolnych rekolekcjach. Tym razem prowadził je ks. Tomasz Koszarek (katechetra w I LO w Krakowie). Tematem przewodnim były słowa "Trzy dni na zmianę". Rekolekcje odbyły się w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Nasza szkoła była odpowiedzialna za oprawę muzyczną całego przedsięwzięcia. Uczniowie klasy 3at w przeciągu tygodnia wraz z Anią Okarmus i Natalią Kot z klasy 1k przygotowali pieśni na pierwszy i drugi dzień. Psalm wraz z aklamacją zaśpiewała Basia Topolska, z klasy 4a oraz Ania Okarmus. W podczas rekolekcji uczestnicy mogli anonimowo zadawać pytania, na które Prowadzący odpowiadał w trakcie konferencji i środowej homili. W czasie rekolekcji był też czas na nabożeństwo pokutne i pojednanie z Jezusem w sakramencie spowiedzi. W spotkanich brały udział w całości klasy 3at, 4a i 4ad; a także zgłoszeni uczniowie z klas pierwszych, 2c, 3a, 3an i 4t. Miejmy nadzieję, że przeżywy czas umocni nas w wytrwaniu w dobrym na kolejny rok.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY

We wtorek, 13 marca 2018 roku, już po raz 11 w naszej szkole odbyła się XXII edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ. W sumie wzięło w nim udział 39 z 50 zgłoszonych uczniów zarówno z liceum, jak i z technikum. W tym roku najlepsi byli: Ania Okarmus, z klasy 1k- 1 miejsce; Lidia Wolczko, z klasy 3a- 2 miejsce; Gabrysia Król, z klasy 3at- 3 miejsce i Dominika Matysik, z klasy 3a- 4 miejsce. Oni też przeszli do etapu diecezjalnego, który będzie miał miejsce w środę, 18 kwietnia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za następny etap.
Katecheci ZSCH

KONKURSOWY MARZEC

W marcu odbyło się w naszej szkole wiele konkursów, m. in. z języków obcych czy z matematyki. Były też aż 4 konkursy z religii. W środę, 7 marca 2018 roku, uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski, reprezentował nas na etapie diecezjalno-regionalnym OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ. Udało mu się zdobyć 10/50 pkt. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział. W tym samym dniu, w szkole odbył się po raz pierwszy, etap szkolny II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRAWA KANONICZNEGO. Tematyką konkursu były przeszkody małżeńskie. Wzięła w nim udział uczennica klasy 3a, Wiktoria Mrozowska. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział.
Dwa pozostałe konkursy dotyczyły Biblii oraz życia i działania wielkiego Papieża- Polaka, ale o nich w osobnym artykule.
Katecheci ZSCH

O SPOTKANIU Z ŻOŁNIERZEM WYKLĘTYM

W dniu 13 marca 2018 roku uczniowie klas 1c, 1n, i 1a wraz z panią Anetą Polit i panią Agatą Walas uczestniczyli w kinie PARADOX znajdującym się na ulicy Krupniczej 38 w spotkaniu z żołnierzem wyklętym PPOR. WACŁAWEM SZACONIEM, PS. „CZARNY”, który opowiedział nam o sobie i walce o Polskę. Oprócz Pana Wacława był jeszcze przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) pan Dariusz Gorajczyk oraz pani Marta Rajek, która zorganizowała i udostępniła mam salę.

Czytaj więcej

Po wejściu pana Szaconia wszyscy oczywiście wstali. Wyklęty zaczął od tego, że urodził się 5 lutego 1926 roku w Walentynowie (mówił, że jego dom znajdował się kilkaset metrów od lasu). Pierwsze 6 lat nauki zaliczył w rodzinnej wsi. Potem poszedł do szkoły średniej do Lublina, lecz w tym samym roku wybuchła II wojna światowa (szkoła została zamknięta). Kierownik szkoły w pobliskim Żukowie Tadeusz Chwostyk (jak się później okazało działający w konspiracji pod pseudonimem „Grom”) zebrał starszych chłopców i przy pomocy miejscowych nauczycieli zorganizował dla nich nielegalną naukę. Kierownik uczył chłopców historii, poprosił pana Szaconia o wykonanie pewnego zadania:
„Wiosną 1942 r. kierownik Chwostyk kazał mi przygotować kilkadziesiąt leszczynowych patyków, okorowanych i wysuszonych. Gdy je dostarczyłem, usłyszałem, że ma dla mnie zadanie. Patyki posłużyły jako drzewce do małych biało-czerwonych chorągiewek, a ja te chorągiewki miałem przed świętem 3 maja dyskretnie porozwieszać. Poprzybijałem je wobec tego na tablicach stojących przy wejściu do lasu, na słupach przy skrzyżowaniach dróg, przy urzędzie pocztowym i przy nadleśnictwie. Sprawozdanie zdałem kierownikowi, który pochwalił mnie za wybór tych miejsc. Chodziło o to, by unikać wsi, bo to mogłoby wywołać zemstę Niemców. Było to moje pierwsze konspiracyjne zadanie… Następnego dnia zostałem zaprzysiężony do podziemnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Przysięgę składałem na ręce ,,Lalusia”, a 11 listopada tego roku wszedłem do Armii Krajowej”.
Pan Szacoń znał Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. „Czarny” opowiadał także o tym jak został aresztowany i jak trafił do jednego z największych piekieł- do więzienia w Rawiczu i Wronkach. Skazany został na czterokrotną karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność pan Szacoń pomagał ostatniemu wyklętemu- „Lalusiowi”, który patrząc na jego śpiące dzieci ze smutkiem powiedział, że jedynym jego marzeniem jest spocząć w rodzinnym grobie.
W czasach PRL-u ,,Czarny” prowadził spotkania z młodzieżą, i tak mu zostało do tej pory. Jak sam powiedział: są to najszczęśliwsze chwile Jego życia. Stwierdził, że tacy ludzie jak my będziemy tworzyć przyszłość i dobrze by było żebyśmy pamiętali o tej prawdziwej historii. Na koniec podziękowaliśmy Panu Szaconiowi za to, że zechciał się z nami spotkać. Następnie wróciliśmy do szkoły. Chwała bohaterom!

Opracowanie Izabella Mularczyk, 1c

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE

W dniach 9 i 10 marca 2018 roku gimnazjaliści mieli okazję poznać ofertę naszej szkoły. W sali 7 zostali poinformowani o rekrutacji. W siłowni promowano zajęcia wychowania fizycznego i zdrowy styl życia. W bibliotece prezentowano gazetkę szkolną - „AlChemik” oraz działania Szkolnego Koła Wolontariusza. W sali gimnastycznej odbywało się przedstawienie teatralne przygotowane przez klasę 2b. Matematycy zorganizowali konkursy związane ze Świętem Liczby Pi. W pracowniach chemicznych promowano zajęcia laboratoryjne. W sali 42 goście mogli przymierzyć historyczne stroje i uwiecznić swój wizerunek na fotografii. Tutaj prezentowano również działania Samorządu Uczniowskiego. W sali 46 obywała się promocja biologii. W kolejnych pomieszczeniach młodzież mogła wziąć udział w grach, zabawach w języku niemieckim i angielskim.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PCK

W dniu 07.03.2018 na sali gimnastycznej pełnoletni uczniowie ZSCH mogli oddać krew. Akcja odbyła się w ramach udziału szkoły w kolejnej edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Na 57 zgłoszonych uczniów udało się oddać krew 24 jednostki krwi. Gratuluje odwagi i zapraszam do kolejnych akcji. Opiekun Szkolnego Koła PCK

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

"Scrabble po niemiecku"

Zapraszamy gimnazjalistów z Małopolski do kolejnej edycji konkursu "Scrabble po niemiecku". Uczestnicy mogą zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół i sprawdzić swoje kompetencje językowe. Finał konkursu odbędzie się 23.04.2018r. w Zespole Szkół Chemicznych. Na najlepszych czeka tytuł Mistrza „Scrabbli po niemiecku”. Ale nie tylko! Nagrodą główną jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie. Na uczestników czekają również ciekawe nagrody ufundowane przez Wydawnictwa, Konsulat, Instytut Goethego.
Przyjdź, czekamy na Ciebie!!!

Tekst alternatywny

KOŹMICE WIELKIE- promocja szkoły

W czwartek, 8 marca 2018 roku, braliśmy udział w IV Koźmickich Targach Edukacyjnych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjum i ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej Placówki. Patronat nad imprezą objął sam Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Do uczestnictwa zaproszono uczniów z wszystkich wielickich szkół. O tym jak jest w Chemiku na co dzień, w trakcie dwóch godzin, opowiadali Piotr Uberman i Jakub Dębowski, z klasy 3at oraz Joanna Postój i Dariusz Nowak, z klasy 2c.
Opiekunowie
p. Justyna Buchta
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Dyplom Ministra Edukacji Narodowej

W środę 7 marca 2018 roku Minister Anna Zalewska wręczyła dyplomy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Stypendia przyznano 386 uczniom w Polsce.
Podczas uroczystości, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stypendia otrzymało ponad 80 uczniów, reprezentujących wyróżnionych z całej Polski. Delegacji z Małopolski przewodniczyła Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty. W roku szkolnym 2016/2017 Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznano 46 uczniom z województwa małopolskiego.
Stypendystą i jednocześnie delegatem z Małopolski był uczeń naszej szkoły, z klasy 4t - Kacper Wrona.

Tekst alternatywny
Serdecznie gratulujemy tak wybitnego osiągnięcia!
Więcej zdjęć z rozdania dyplomów

Szanowni Państwo

Uprzejmie informuję, że 1 marca rozpoczyna się V edycja budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Od 1 do 31 marca mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji zadań, które następnie będą weryfikowane. Pozytywnie ocenione projekty zostaną poddane głosowaniu mieszkańców.
W załączeniu pozwalam sobie przesłać materiały graficzne wraz z uprzejmą prośbą, aby w ramach możliwości zamieścić je na stronach internetowych szkół i powiązać z adresem strony internetowej www.budzet.krakow.pl.
Ponadto, przesyłam broszurę „ABC budżetu obywatelskiego” oraz Instrukcję składania projektu, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Uprzejmie proszę, aby w oparciu o załączony materiał w każdej ze szkół została przeprowadzona jedna lekcja (np. w ramach godziny wychowawczej lub wiedzy o społeczeństwie) dotycząca tematyki budżetu obywatelskiego.

Tekst alternatywny

Spłakanie edukacyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

Dnia 5 lutego 2018 uczniowie klas 1 brali udział w spłakaniu edukacyjnym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Wzięliśmy udział w aranżowanej sprawie sądowej, podczas której dowiedzieliśmy się jak przesłuchuje się świadka oraz oskarżonego, jak sprawdza się dowody (między innymi nagrania z monitoringu). Próbowaliśmy swoich sił w orzekaniu sprawiedliwego wyroku, starając się wziąć pod uwagę różne okoliczności łagodzące. Nie było to zadanie łatwe i można było w tym momencie poczuć ciężar odpowiedzialności jaki spoczywa na sędzi. Pod koniec wycieczki mieliśmy możliwość przymierzyć togi, adwokata i prokuratora. To wyjście z pewnością poszerzyło naszą wiedzę na temat sądownictwa.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

O WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM PRACY SOCJALNEJ UP

W ramach współpracy z Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w lutym Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbyła się w klasie 2t i była poświęcona "Prawom i wolnościom w Konstytucji RP". Prowadził ją p. Wojciech Glac, z zawodu prawnik. Młodzieży szczególnie spodobał się jego prosty i zrozumiały język, choć mówił o rzeczach zawiłych dla przeciętnego Polaka. Z kolei drugie zajęcia poprowadziła p. Ewelina Zdebska w klasie 2d nt. "Kto chce zapalać innych, sam musi płonąć" (Ludwik Hirszfeld)- wolontariat jako wartość dla współczesnej młodzieży. Owocem dwugodzinnych warsztatów jest m. in. praca uczniów, którą można zobaczyć przy szkolnym sklepiku. Kolejna seria wykładów, warsztatów i zajęć odbędzie się po przerwie feryjnej.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Kopalnia Soli w Wieliczce

6 lutego 2018 roku klasa 2d wraz z wychowawcą panią Martyną Sarapatą zwiedziła zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Poprzez podziemne labirynty i korytarze prowadziła ich pani Beata Cygankiewicz-Buś opowiadając w języku angielskim o historii tego unikatowego miejsca które zostało wpisane w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież po zejściu schodami na pierwszy poziom na głębokość 64 metrów pokonała trasę turystyczną o długości 2,5 kilometra aby zakończyć zwiedzanie na poziomie trzecim czyli 135 metrów pod ziemią! Oprócz bardzo dobrze zachowanych chodników, pochylni czy komór, uczniowie podziwiali podziemne malownicze jeziorka, ślady dawnych robót górniczych, systemy zabezpieczania wyrobisk czy urządzenia wykorzystywane przez górników do transportu soli. Największe jednak wrażenie zrobiły na zwiedzających cudowne kaplice ze wspaniałymi rzeźbami i płaskorzeźbami, pięknymi żyrandolami z kryształkami soli i wyjątkową atmosferą . Dopełnieniem podziemnej przygody było nieoczekiwane spotkanie z ….. dobrym duchem kopalni czyli Skarbnikiem oraz Jego pomocnikiem Soliludkiem!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

We wtorek, 6 lutego 2018r., zgłoszeni wcześniej uczniowie z klasy 3at, 2t, 1a i 1k brali udział w warsztatach biblijnych. Tym razem wykład odbył na ul. Loretańskiej 11 w auli OO. Kapucynów ze względu na dużą liczbę uczestników. Organizatorem warsztatów było, jak co roku, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Zajęcia prowadził biblista i wykładowca UP JPII w Krakowie- ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Natomiast temat tegorocznego spotkania poświęcony był Księdze Psalmów ze Starego Testamentu. Uczniowie mogli zapoznać się z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tej księgi w perspektywie zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Ponadto prowadzący nauczył młodzież krótkiego psalmu pielgrzymkowego w języku hebrajskim. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć jak wygląda egzegeza tekstu biblijnego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”

W czwartek, 18 stycznia 2018 roku, nasza szkoła brała udział w XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów” w budynku Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji przy ul. Ułanów 9 w Krakowie. Targi były doskonałą okazją do promocji szkoły i osiągnięć naszych uczniów. Młodzież z klasy 3at, tj. Jakub Furmanik, Katarzyna Kicińska, Izabella Kremer, Gabriela Król, Krzysztof Plewa, Piotr Uberman i Julia Zadrozińska, pod opieką pani Justyny Zuziak przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych osób. Uczennice z XXVI LO, tj. Izabella Mularczyk i Julia Pieczykolan z klasy 1c oraz Olga Łach i Anna Kowalska z klasy 2d, opowiadały gimnazjalistom, nauczycielom i doradcom zawodowym o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej, natomiast uczniowie 3at przedstawiali ofertę kształcenia w technikum analitycznym. W auli, gdzie zgromadziła się większa publiczność, odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych „Magia chemii”, który przygotowali nasi uczniowie pod opieką pani Justyny Zuziak.
Opiekunowie
p. Justyna Buchta
p. Olga Gil-Sobota
p. Justyna Zuziak

WYSPIAŃSKI- wystawa w Muzeum Narodowym

W dniu 18 stycznia br. klasa 3c była na wystawie twórczości Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym Krakowa. Naszym opiekunem była pani Agata Walas. Podczas zwiedzania mogliśmy podziwiać pracę artysty, tworzoną głównie za pomocą pasteli oraz ołówka (np. "kartki ze szkicownika"). Szczególną cechą charakterystyczną dla Wyspiańskiego były projekty witraży m.in. do krakowskich kościołów, na które mogliśmy patrzeć z przystosowanych do tego specjalnych antresoli. Wystawa była też doskonałą powtórką twórczości artysty przed czekającą nas maturą. Inicjatorem wyjścia była nasza polonistka, pani Małgorzata Niedźwiecka- Samborek. W pracach Wyspiańskiego mogliśmy zauważyć duży wpływ kultury wiejskiej oraz codzienności człowieka (szczególnie w tych poświęconych portretom dzieci czy autoportretom). Na koniec zwiedzania wpisaliśmy się do księgi gości, wyrażając tym samym swój zachwyt co do tej malowniczej wystawy.
Dominik Krokosz, klasa 3c

Tekst alternatywny

26. Finał WOŚP

W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, nasi wolontariusze brali udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem był to już 26. Finał WOŚP-u. Przygotowania do tej akcji trwały ponad 3 miesiące. W końcu kilka dni przed finałem- w środę, 10 stycznia br.- uczniowie mogli odebrać ze sztabu (który mieścił się w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, na ul. Aleja Kijowska 14) potrzebne materiały do kwestowania i określić rejon zbiórki. W sumie udało nam się zebrać prawie 12 000 zł i 4 euro. W zbiórce brali udział uczniowie z klasy 1a i 1c; 2a, 2c i 2d; 3d i 3an oraz 4a (łącznie 20 osób). Dziękujemy za ich dobre serce i poświęcony czas.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XI edycja akcji RODACY- BOHATEROM

W dniach 9- 15 stycznia 2018 roku nasza szkoła włączyła się w XI edycję ogólnopolskiej akcji RODACY- BOHATEROM. Zbieraliśmy żywność długoterminową (m. in. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąkę, makaron, kaszę, ryż, herbatę, kawę, kakao, słodycze, olej, warzywa i owoce w puszce, czekolady), kartki świąteczne z życzeniami oraz chemię gospodarstwa domowego. Przyniesione dary można było zostawić na portierni, w pokoju nauczycielskim lub oddawać do rąk Organizatorów akcji w szkole. To, co udało nam się uzbierać przeznaczyliśmy dla polskich kombatantów– byłych żołnierzy AK i ich rodzin oraz polskich środowisk mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii. W poniedziałek, 15 stycznia br., produkty zostały przewiezione na ul. Kopernika 26- do sztabu krakowskich koordynatorów, czyli studentów Akademii IGNATIANUM. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w akcję. Szczególnie dziękujemy pani Jadwidze Dąbrowskiej (nauczycielowi matematyki), która pomogła nam w transporcie. W sumie udało nam się napisać 78 kartek z życzeniami świątecznymi oraz zebrać 30 sztuk środków chemii gospodarczej, a także 125 sztuk produktów żywnościowych.
Organizatorzy
p. Grażyna Skałka
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

W piątek, 12 stycznia 2018 roku, po czterech miesiącach nauki- a zarazem zbiórki plastikowych nakrętek dla podopiecznych Stowarzyszenia UNICORN dostarczyliśmy na ul. Zielony Dół 4 ponad 50 kilogramów tego tworzywa. W transporcie pomogła nam pani Justyna Zuziak (nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych). Wolontariuszy reprezentował Kuba Dębowski z klasy 3at. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w tą akcję. Stowarzyszenie UNICORN na co dzień pomaga osobom chorym na raka i ich rodzinom. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła przy portierni.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WOLONTARIAT W FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI- PRELEKCJA

We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, już po raz drugi, gościliśmy w naszej szkole panią Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI; a zarazem naszą absolwentkę. Pani Monika w ciągu 4 godzin lekcyjnych spotkała się z uczniami z klasy 1c, 2a, 2c, 2d, 2t, 3a i 4a. W trakcie trwających 20 minut prelekcji opowiadała o możliwościach wolontariatu. Tym razem towarzyszyły jej Iza Kremer i Weronika Malinowska, uczennice klasy 3at i (od listopada 2017r.) wolontariuszki Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Podczas spotkań dziewczyny dzieliły się swoim dotychczasowym doświaczeniem wolontaryjnym nabytym w tym Stowarzyszeniu i zachęcały kolegów i koleżanki do włączenia się w stały wolontariat. Po listopadowej prelekcji 17 naszych uczniów zdecydowało się na wolontariat przy UNIWERSYTECIE DZIECI (niektórzy na zdjęciu). Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że druga edycja prelekcji też przyniesie owoce.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs na kartkę świąteczną

W grudniu 2017 roku odbył się „Konkurs na kartkę świąteczną”. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami w języku niemieckim. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, że kartka nie mogła być w formie prostokąta i kwadratu. Młodzież wykazała się ogromną kreatywnością. Przygotowane prace miały formę bombek, gwiazd, choinek, szopek. Kartki zdobią sale lekcje i przypominają nam o zwyczajach bożonarodzeniowych i kultywowaniu tradycji składania życzeń.
1 miejsce - Wochniak Marlena – klasa 2d
Zięba Angelika – klasa 1k
2 miejsce – Strach Patrycja- klasa 1a
Niziurska Natalia - klasa 4a
3 miejsce - Doniec Anna – klasa 3an
Matuszewska Paulina - klasa 4a Dziękujemy wszystkim za ogromne zainteresowanie i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i składamy najlepsze życzenia noworoczne:
Ganz liebe Neujahrsgrüßen und einen guten Start in das Neue Jahr!

Tekst alternatywny

Konkurs Kolęd i Pastorałek

W czwartek, 21 grudnia 2017 roku, na lekcji 6 i 7, w sali gimnastycznej odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. Zaprezentować należało co najmniej dwie kolędy lub pastorałki (jedną w języku polskim, drugą w języku obcym), które były poddawane ocenie przez jury. W dniu Konkursu przygotowano wystrój sali gimnastycznej i miejsce dla komisji oraz kolegów i koleżanek, którzy przyszli kibicować i rywalizować. Dzień przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do występów.
Czytaj więcej

Elementy punktowane:
 1. Znajomość tekstu 12 pkt.
 2. Znajomość oraz wykonanie melodii 12 pkt.
 3. Zachowanie i wrażenia estetyczne (strój) 6 pkt.
W jury było 8 osób:
 • mgr Barbara Machnik
 • mgr Olga Gill-Sobota
 • mgr Anna Ryglowska-Gonek
 • mgr Agata Walas
 • Dominik Krokosz, 3c
 • Amelia Hardyn, 3c
 • Kornelia Morawska, 3c
 • Klara Wesołowska, 3c
Wygrani:
w kategorii klasy:
 • I miejsce- klasa III d (223 pkt)
 • II miejsce (ex aequo)- klasa III at i klasa II d (212 pkt)
 • III miejsce- klasa I a (196 pkt)
dyplom za udział- klasa 1k
• w kategorii grupy:
I miejsce- klasa 2b
dyplom za udział- klasa 3an
• w kategorii soliści:
I miejsce- Marcin Stramek, 2b
wyróżnienie- Gabrysia Witczak, 3an W piątek, 22 grudnia 2017 roku, po Przedstawieniu Wigilijnym przygotowanym przez klasę 2c wraz z Wychowawcą, mgr Magdaleną Syrek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wygrani mogli jeszcze raz zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i zaproszonymi gośćmi, a także odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej pamiątkowe dyplomy.
Organizator Konkursu
p. Grażyna Skałka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

W dniu 18 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej pani dr I. Czerwińska-Rosa przedstawiła prelekcję w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji edukacyjnej - „Twoja krew moje życie”, która jest jednym z elementów Programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki w latach 2015- 2020”. W wykładzie wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych oraz klasa 1a. Prelekcja i akcja ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę oddawania krwi, która może uratować ludzkie życie.
Organizator
Martyna Sarapata /opiekun koła PCK/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NAKLEJKI DLA DZIECI W ZAMBII

W dniach 14- 21 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy akcję NAKLEJKI DLA ZAMBII. W trakcie całego przedświątecznego tygodnia zbieraliśmy naklejki o różnej treści i różnym formacie. Po Świętach zostały one przekazane przez polską misjonarkę/wolontariuszkę dzieciom w Zambii. Koordynatorem akcji była Basia Kumala z klasy 3c. Za przyniesione naklejki szczególnie dziękujemy p. Grażynie Skałce i p. Monice Łukaszek oraz Julii Jaromin, z klasy 1a.
Wolontariusze i Opiekunowie SzKW

Akcja „MYDŁO-CUKIER”

W dniach 13- 27 listopada 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował wśród Uczniów i Pracowników akcję MYDŁO-CUKIER. Polegała ona na zbiórce w szkole, a następnie przekazaniu artykułów dla krakowskich instytucji pomocowych, m. in. Dzieła Pomocy św. o. Pio oraz Przytuliska św. Brata Alberta. Na co dzień pomagają one ludziom najuboższym, potrzebującym i bezdomnym. W środę, 13 grudnia, p. Urszula Pałka (nauczyciel j. angielskiego) pomogła nam w transporcie zebranych artykułów. Wolontariuszy reprezentowali- Adrian Kazimirek i Patryk Gajewski, z klasy 3a. Akcja była odpowiedzią na ogłoszony przez papieża Franciszka- I Światowy Dzień Ubogich. W sumie udało nam się zebrać 30 kilogramów cukru oraz 75 sztuk mydła. Za przyniesione dary szczególnie dziękujemy Paniom pracującym w Księgowości i Sekretariacie; a także Uczniom z klasy 2c, 3c, 3a, 3ad, 3at, 4a i 4ad.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WIZYTA W KONSULACIE USA

Dnia 5.12.2017 r. grupa uczniów klasy I c odwiedziła konsulat USA na ul. Stolarskiej. Tematyką spotkania z panią konsul d.s. mediów było święto dziękczynienia – Thanksgiving. Oprócz rozmowy na temat świąt uczniowie mogli zadawać pytania na temat pracy konsula, obserwacji tego co dzieje się w Polsce oczami osoby z zagranicy jak również pytania na temat młodzieży amerykańskiej. Zostali również zaproszeni do subskrybowania miesięcznika wydawanego przez konsulat ZOOM in on America w wersji elektronicznej. Pani Bożena Piłat udzieliła informacji na czym polega praca w dziale dydaktycznym konsulatu, a na koniec uczniowie mogli zaprezentować kilka kolęd anglojęzycznych i złożyć świąteczne życzenia.
Oto zdjęcia grupy uczniów z panią Konsul.
U.Pałka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYKŁAD NA UP

W dniu 30 listopada 2017r. część klasy 1n wzięła udział w bardzo interesującym wykładzie w języku angielskim o Tadeuszu Kościuszce. Wykład odbył się w audytorium Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o ciekawych i nieznanych do tej pory faktach związanych z życiem oraz dokonaniami Tadeusza Kościuszki.
Wykład prowadzony przez prof. Tomasza Sikorę spotkał się z dużym entuzjazmem uczniów a także miał odniesienie na lekcji języka angielskiego w naszej szkole.

Tekst alternatywny

WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

29.11.2017 klasa 1c Lo była na warsztatach z przedsiębiorczości. Warsztaty odbyły się w Województwiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Uczniowie brali udział w grze wirtualnej, która zapewniła ciekawe doświadczenia i interakcję z innymi przedsiębiorcami. Bylo duzo emocji Mamy kilka zdjęć
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Małgorzata Ratajczak - Kostuch

XXVIII edycja OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

W środę, 29 listopada 2017 roku, na lekcji 5, odbył się szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku pod hasłem „Pokój i nadzieja w nauczaniu papieża Benedykta XVI i Franciszka”. Do pierwszego etapu zgłosiło się 21 uczniów (4a, 4ad, 3c, 2c, 3an, 1a). Wśród Maturzystów najlepsze były Klaudia Błaż i Monika Kowalik, z klasy 4a. Do etapu diecezjalnego/regionalnego przeszedł uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski zdobywając 25/41 pkt. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Olimpiady, a Karolowi już dziś życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do II etapu.
Katecheci ZSCH

I Światowy Dzień Ubogiego

W ramach obchodów Dnia Ubogiego, który został ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka (19 listopada br.)- uczniowie naszej szkoły 13 listopada pod opieką o. Rafała Walucha OFM udali się na prelekcję do krakowskiej organizacji pomocy ludziom bezdomnym pt. Dzieło Pomocy św. o. Pio, znajdującej się na ulicy Smoleńsk 4.
Czytaj więcej

Wykład poprowadziła dla nas Pani Sylwia Nosek, która na co dzień jest pracownikiem ośrodka Dzieła Pomocy św. o. Pio. Zrozumieliśmy, że ubogi to nasz brat i siostra, którzy potrzebują pomocy. Wyzbyliśmy się typowych stereotypów, m.in. że bezdomny to alkoholik, menel, żul itp. To człowiek, który w wielu przypadkach nie jest winny takiej sytuacji, w jakiej się znalazł. Dotarło do nas, że bezdomność i ubóstwo może dotknąć każdego z nas, ponieważ ani wykształcenie, ani status społeczny nie dają nam gwarancji. Różny splot wydarzeń, często trudnych sytuacji zmusiło wielu osób do mieszkania na ulicy lub życia w skrajnym ubóstwie. Dowiedzieliśmy się- a przede wszystkim zobaczyliśmy na własne oczy- czym na co dzień zajmuje się ośrodek. Dzieło Pomocy św. o. Pio sprawuje kompleksową opiekę nad osobami bezdomnymi. Począwszy od umożliwienia wykąpania się, wyprania i otrzymania czystych ubrań; po otrzymanie jedzenia, skorzystania z pomocy medycznej, prawnej, socjalnej i duchowej. Ośrodek stara się, aby każdy człowiek, który przychodzi i prosi o pomoc, tę pomoc otrzymał. Jednym z zadań, jakie ośrodek sobie wyznacza jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz mobilizowanie ludzi do aktywności. Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach, m.in. pralni, łaźni, gabinecie lekarskim i socjalnym. Zobaczyliśmy też portiernię, w której rozpoczyna się pierwszy kontakt z osobą ubogą oraz garderobę, czyli punkt wydawania odzieży i stołówkę . Nasza kilku godzinna wizyta sprawiła, że zdobyliśmy nowe doświadczenie. Na przyszłość będziemy wiedzieli, że nie możemy uciekać przed ludźmi, którzy są biedni, ale każdy z nas jest wezwany i może pomóc. Wystarczy trochę dobrej woli. Część z nas dostała propozycję współpracy, np. jako wolontariusz. Natomiast cała nasza szkoła zorganizowana zbiórkę mydła i cukru, które następnie przekazano najbardziej potrzebującym.

Uczniowie klasy 3a i 2 k, uczestnicy prelekcji.

Tekst alternatywny

KONKURS "ZABYTKI WIELKIEJ BRYTANII"

W listopadzie 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zabytki Wielkiej Brytanii” Forma oraz technika wykonania prac przez uczniów była dowolna. Uczniowie chętnie wzięli udział w tym konkursie a różnorodność, włożony trud oraz dokładność wykonania prac została nagrodzona przez jury w następujący sposób:

 1. I miejsce: Julia Jamrozik kl.2k i Mateusz Mach kl.2b
 2. II miejsce: Angelika Zięba kl.1k
 3. III miejsce: Anna Doniec kl.3an
 • Wyróżnienie: Klaudia Miklas kl.1k, Karolina Homel kl.2b, Emma Bartosik kl.2a,
 • Wiktoria Żurowska kl.1n, Aleksandra Białek kl.2k.
Dziękuję uczniom za zaangażowanie w konkursie oraz piękne plastyczne odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów – zabytków Wielkiej Brytanii.
Monika Łukaszek

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

26. Finał WOŚP

Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem to już 26. Finał WOŚP- przypada on w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku. Na chwilę obecną nasi wolontariusze przeszli już przez zapisy (11-24 października) oraz formularz zgłoszeniowy (12-17 listopada). Aktualnie trwa weryfikacja nadesłanych danych osobowych, ewentualna ich korekta i wybór miejsca do kwestowania.
W tym roku Koordynatorem całej akcji jest sam Przewodniczący Szkoły- Bartłomiej Lis, z klasy 3at.
Opiekun SzKW

Z WIZYTĄ W SEMINARIUM KRAKOWSKIM

W dniach 27 listopada- 1 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole już po raz czwarty Alumnów z Seminarium Krakowskiego. Ich tygodniowy pobyt w Chemiku związany był z odbyciem 20 godzin praktyki pedagogiczno-katechetycznej. W ramach katechezy Klerycy poruszali takie tematy jak „Wielkie religie świata”, „Starożytne chrześcijaństwo” czy „Problem kary śmierci”. Czytaj więcej

Ciekawym doświadczeniem dla Uczniów, szczególnie z klasy 1a, 1n i 2c- była wizyta na ul. Podzamcze 8. Tam od 5 lat przygotowują się do kapłaństwa kl. Michał i kl. Paweł. Młodzież miała okazję zobaczyć seminaryjną kaplicę (w trakcie wojny zajętą przez nazistów), pokój gościnny zwany Rozmównicą; Refektarz, czyli jadalnię oraz aulę, na której Klerycy wystawiają przygotowywane przez siebie przedstawienia, koncerty i sympozja. W trakcie prelekcji Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienność Alumnów; poznali historię powstania budynku seminaryjnego i jego wojenne losy; a także mieli okazję zobaczyć różne rodzaje relikwii, m. in. św. JPII W tym roku po raz pierwszy w Chemiku odbywali swoją praktykę katechetyczną także Klerycy Salezjanie. W trakcie dwóch tygodni w październiku młodzież mogła porozmawiać z nimi nt. różnych dróg powołania; poznać historię św. Jana Bosco i Salezjanów; a także Młodzieżowych Wspólnot Salezjańskich. Alumnów szczególnie miło powitali Uczniowie, którzy przez czas gimnazjum lub szkoły podstawowej byli z nimi związani. Opiekun- Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Prelekcja z Fundacji UNIWERSYTET DZIECI

We wtorek, 14 listopada 2017 roku, w Chemiku gościliśmy p. Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI, a zarazem Absolwentkę naszej szkoły. W ramach prelekcji p. Monika pokazywała i opowiadała o możliwościach pracy w wolontariacie w Stowarzyszeniu. W trakcie spotkania uczniowie z klasy 4ad, 3ad, 3at, 1a, 3c i 2b mieli okazję przypomnieć lub zapoznać się z propozycją zadań dla siebie jako ucznia bądź przyszłego studenta. Owocem tych prelekcji jest 14 nowych WOLONTARIUSZY, którzy na stałe i regularnie (przez najbliższy rok) pomagają w zadaniach prowadzonych przez Fundację UNIWERSYTET DZIECI.
Opiekun SzKW- Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
Akademia z okazji Dnia Niepodległości

W dniu 9 listopada 2017 roku, na lekcji 5 i 6, w Sali Gimnastycznej, odbył się Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznych z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; i aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w obronie jej suwerenności. Do Konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. W trakcie występu należało zaprezentować co najmniej trzy utwory patriotyczne (pieśni, piosenki, wiersze lub utwory instrumentalne), które były poddawane ocenie.
Czytaj więcej

Trzy dni przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania.
Elementy punktowane:
 • I. Znajomość tekstu 1-5 pkt.
 • II. Znajomość oraz wykonanie melodii 1-5 pkt.
 • III. Ogólne wrażenie po występie (strój) 1-4 pkt.
W jury było pięć osób:
 • mgr Anna Ryglowska-Gonek
 • mgr Julita Środa-Płatek
 • mgr Agata Walas
 • Daria Kaczmarczyk, 2d
 • Bartłomiej Lis, 3at
Jury przyznało następujące miejsca i dyplomy:
Kategoria- występ klasy:
 • Klasa I k Miejsce pierwsze
 • Klasa II a Miejsce drugie
 • Klasa I c Miejsce trzecie
Kategoria- występ indywidualny:
WYRÓŻNIENIA
 • Karolina Homel, klasa 2b
 • Marcin Stramek, klasa 2b
 • Izabela Piórkowska, Patrycja Stec; klasa 1c
Dyplomy za udział: Klasa 2c Weronika Łydka, klasa 1c Piotr Krupiński, Marcin Stramek; klasa 2b oraz Krzysztof Kowalczyk, klasa 3d
W piątek, 10 listopada 2017 roku, na l. 6, po uroczystej Akademii przygotowanej przez klasę 2k wraz z Wychowawcą, p. J. Sirą, z okazji Dnia Niepodległości, wygrani mogli zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej, przygotowane Dyplomy.

Organizator Konkursu- p. Aneta Polit

WIELKA KWESTA LISTOPADOWA

W środę, 1 listopada 2017 roku, czyli w Uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły wraz z Opiekunem włączyli się do kwesty organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza na Cmentarzu BATOWICE (Prądnik Czerwony). Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się w ciągu 2,5 godziny zbierać datki na cele statutowe i opiekę hospicyjną Stowarzyszenia kojarzonego z żółtymi żonkilami. Z naszej szkoły kwestowali: Klaudia Wojtala, z klasy 2d; Gabrysia Handziak, z klasy 3c i Mateusz Talaczyński, z klasy 4ad. Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny

AKCJA „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ W CHEMIKU”

Na początku października na terenie naszej szkoły umieszczono pudła z informacją, że każdy uczeń i nauczyciel może uwolnić w tym miejscu swoją książkę. Oznacza to, że wszyscy członkowie szkolnej społeczności przynoszą niepotrzebne powieści, tomiki poezji, dramaty i zostawiają je w wyznaczonych pojemnikach. Mogą tego dnia zabrać ze sobą wydawnictwo, którego jeszcze nie znają. Przeczytane książki należy przynieść i zostawić w tym samym pudełku, by każdy, kto ma na to ochotę, mógł się z nimi zapoznać.
Jest to popularna i bardzo skuteczna forma promowania czytelnictwa. Akcja nadal trwa i każdy może się do niej przyłączyć. Zapraszamy!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS „MATEMATYKA W TECHNICE DLA TECHNIKA”

W środę – 25 października 2017r. - odbył się w naszej szkole pierwszy etap Konkursu Matematycznego „Matematyka w technice dla technika”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W Konkursie wzięło udział 11 osób. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

 • Kacper Wrona kl.4t
 • Sylwia Nowak kl.4a
 • Bożena Druzgała kl.3a
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

Zadania konkursowe I etap

AKCJA W JUBILACIE

W piątek, 20 października 2017r., wolontariusze naszej szkoły brali udział w kweście organizowanej przez Fundację PROMIEŃ NADZIEI. Akcja miała miejsce w sklepie Jubilat na al. Krasińskiego 1 w godzinach od 16.00 do 20.00 i polegała na pakowaniu zakupów dla klientów i zbieraniu funduszy na cele statutowe organizacji do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była p. Nina Kamińska, która zadbała także o przerwę i poczęstunek dla wolontariuszy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1a: Julia Jaromin, Patrycja Wylęgała i Aleksandra Tylek.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BIEG NA ORIENTACJĘ

Zespół Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Chemicznych po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację w Samorządowej Imprezie na Orientację. Zawody odbyły się 17 października 2017 roku w Lasku Wolskim. Czterokilometrowa trasę, drużyna w składzie Tadeusz Francuz – 3at, Eryk Mazurkiewicz – 3at, Bartłomiej Lis – 3at, Filip Rutka – 2t, Patryk Caba – 2t i Kamil Fraczek – 2d, pokonali z ponad 20 minutową przewagą nad drugim zespołem. W rywalizacji wzięło udział 11 zespołów.

Tekst alternatywny

BAL PIÓRNIKA 2017

W dniu 18 października 2017 roku w godzinach od 17.00 do 20.00 odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Była to impreza zorganizowana dla uczniów klas pierwszych. Wspaniałą rozrywkę zapewnili gościom przedstawiciele klasy teatralnej (2b) – Natalia Pulchny oraz Piotr Krupiński, którzy zorganizowali różne zabawy i konkurencje. Młodzież, która przybyła na imprezę, była bardzo kreatywna, o czym świadczyły przebrania i pomalowane twarze. Uzdolnione jednostki mogły pokazać swoje talenty podczas występów tanecznych i wokalnych. Zgodnie z tradycją podczas balu wybrano najmilszego chłopaka i najmilszą dziewczynę wśród klas pierwszych. Młodzież sama wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy walczyli o tytuł, wykonując trudne zadania, np. zjedzenie ciastka, które znajdowało się na czole, bez użycia rąk; narysowanie podobizny osoby stojącej naprzeciwko, z zawiązanymi oczami; odgadnięcie, jak nazywa się osoba, która znajduje się za kurtyną; podrzucanie balonów; zjedzenie cytryny bez skrzywienia się i inne.
Podczas przerwy w zabawie można było spożyć pyszne ciastko i wypić orzeźwiający napój.
/Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

W dniu 13 października 2017 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00. Odśpiewaliśmy „Hymn Narodowy”, a następnie wysłuchaliśmy przemowy Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej. Podziękowała ona wszystkim nauczycielom za ich ciężką pracę pedagogiczną i wręczyła nagrody tym, którzy wyróżnili się szczególnym wkładem w funkcjonowanie naszej szkoły.
Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele najmłodszych roczników przeszli również test, który miał zadecydować o tym, czy zostaną przyjęci do naszej społeczności. Odpowiadali na podchwytliwe pytania, wykonywali arcytrudne zadania, by w końcu uzyskać informację, że spełnili wszystkie warunki, aby uczyć się w szkole chemicznej. Najbardziej podobało nam się jednak końcowe przedstawienie, które przygotowała klasa 2t. Zatytułowano je ”Powstanie Nauczyciela” i dotyczyło ono metamorfozy surowego pedagoga w osobę, którą uczniowie lubią i szanują. Spektakl odwoływał się do motywów biblijnych, ale miał charakter komediowy i był przeplatany pokazami chemicznymi, które wywarły na nas duże wrażenie. Pod koniec akademii nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek, a uczniowie klas pierwszych spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach.
/Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

RÓŻANIEC DO GRANIC

Co roku 7 października czcimy w liturgii Matkę Bożą Różańcową. Święto to ustanowił papież św. Pius V na pamiątkę wielkiego zwycięstwa wojsk chrześcijańskich właśnie 7 października 1571 roku pod Lepanto (dzisiejsza Grecja) nad znacznie potężniejszą armią turecką, która zagrażała Europie. To zwycięstwo przypisano także szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej, do której gorąco się modlono na Różańcu w Rzymie i na świecie.
Czytaj więcej

7 października br. we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w całej Polsce, a dokładnie na wszystkich granicach Polski odbyła się modlitwa różańcowa. Inicjatywa ta, którą nazwano RÓŻANIEC DO GRANIC otrzymała aprobatę i wsparcie Episkopatu Polski. Jej hasłem były słowa: „Ratuj Różańcem Polskę i świat”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była fundacja o hiszpańskiej nazwie Solo Dios Basta (Sam Bóg Wystarczy) z siedzibą w Warszawie, a w jej ramach dwaj młodzi mężczyźni Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tej akcji. Była to młodzież z klas 4a, 4ad, 3d, 3an, 1a i 1c- łącznie 8 uczniów naszej szkoły dołączyło się do akcji modlitewnej organizowanej przez par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W stulecie objawień Maryi w Fatimie pragnęliśmy odpowiedzieć na jej apel o modlitwę na różańcu.
O godz. 7:30 spod kościoła wyruszyły dwa autokary do Jabłonki - kościoła Przemienienia Pańskiego. Był to jeden z kościołów stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, który przyjmował pielgrzymów. O godz. 10:30 rozpoczęła się pierwsza część. Modlitwa do Ducha Świętego oraz konferencja wprowadzająca. Po niej była Msza św. oraz Nabożeństwo Eucharystyczne. Następnie przerwa na posiłek i wyjazd bliżej granicy polsko- słowackiej (okolice przejścia Hyżne). W trakcie podróży do granicy, do naszej grupy dołączyli również przyjezdni i miejscowi. O godz. 14:00 rozpoczęliśmy modlitwę śpiewem i animacjami, aby w ten sposób zintegrować grupę. Wszyscy, bez względu na wiek, chętnie włączali się w śpiew i tańce. Następnie była litania do wszystkich błogosławionych i świętych Polaków. Po niej przeszliśmy do głównego punktu, czyli odmawialiśmy cztery części różańca świętego. Rozważania jak i modlitwę prowadziły różne grupy. Rozpoczęły dzieci; potem młodzież, studenci, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby konsekrowane, osoby chore, samotne oraz małżeństwa. Modlitwie towarzyszyły określone gesty jak np. wzniesione ręce, zwrócenie się do siebie, zwrócenie się do sąsiadów Polski, śpiew i animacje. Atmosfera modlitwy była pełna nie tylko skupienia, ale również podziwu otaczającego nas piękna krajobrazu, szczególnie widoku ośnieżonych gór. Pogoda była różna: trochę zimna, trochę słońca; ale każdy mógł liczyć na wsparcie drugiego. Wszystko skończyło się po 16:20. Pomimo, że niektórzy zmarzli, każdemu dopisywał humor i radosna atmosfera. Wydarzenie wpisało się w wiele serc. Dla wielu była to okazja do poznania nowych ludzi, ale też okazją do publicznego świadectwa swojej wiary. Nasza młodzież chętnie uczestniczyła w akcji, animując śpiew, prowadząc rozważania i różaniec. Do Krakowa powróciliśmy o 18:00, gdzie naszych uczniów czekała niespodzianka – kolacja w klasztorze Braci Mniejszych OO. Franciszkanów na Azorach w Krakowie. Młodzież miała możliwość zjeść posiłek w klasztornym refektarzu i poznać mieszkających tam zakonników.
Wydarzenie Różaniec do Granic miało też inny wymiar. Nie tylko chodziło o granice naszego kraju; ale także by dojść do granic samych siebie, swoich możliwości, swoich lęków, swoich pragnień. Tam, gdzie jest moja granica, granica mojego „ja”, tam dalej ja już nie mogę, tam może już tylko Bóg. Na granicach swoich możliwości odkrywamy, że wszystko jest od Boga. Pod tym względem granice to miejsce otwarcia na Boga i doświadczenie Jego mocy.
Opiekunowie:
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Europejski Dzień Języków

W październiku świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Jednym z głównych celów obchodów Europejskiego Dnia Języków jest ukazywanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, do których można zaliczyć: umożliwienie porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języków w ich własnej mowie, swobodna wymiana informacji, a także promowanie różnych form współpracy międzynarodowej oraz możliwość poznawania bogactwa językowego i kulturowego Europy.
W programie obchodów znalazły się: gry i zabawy językowe z muzyką niemiecką w tle. Uczniowie różnych klas rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach, jak np. układanie na czas z poszczególnych liter jak najwięcej wyrazów, układanie słów niemieckich z zamkniętymi oczami, memory, ćwiczenia interaktywne – Quizizz oraz inne zabawy aktywizujące. Pełen atrakcji dzień minął bardzo szybko. Nie zapominajmy jednak, że języki obce są niezbędne, bo to właśnie od nich poniekąd zależy nasza przyszłość. Więc może warto jednak się ich uczyć?

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Program Państwowej Inspekcji Pracy

Nasza szkoła uczestniczy w programie "Kultura bezpieczeństwa " Jest to program, który ma promować bezpieczną pracę, jako standard w przyszłym życiu zawodowy. Kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszeniu poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych.
Kordynatorem programu w naszej szkole jest p. Małgorzata Ratajczak - Kostuch

Tekst alternatywny

MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

W dniu 27 września 2017 roku klasa 2b poszła do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Celem wycieczki było spotkanie z kombatantami w 78 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się hymnem „Armii Krajowej” zaśpiewanym przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Następnie miała miejsce krótka modlitwa poprowadzona przez Księdza Pająka w intencji wszystkich zmarłych i żywych żołnierzy. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie medali Pro Partia przez Pana Józefa Gawronia, który piastuje urząd Wojewody Małopolski. Odznaczenia otrzymali: -Janina Bronisława Jabłońska -Barbara Irena Pajor -Henryka Szebska -Józef Jagos . Pierwszy zabrał głos Dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Opowiadał o smutnym fakcie iż to piękne święto, które obchodziliśmy powoli odchodzi w zapomnienie. Powinniśmy jako młode pokolenie brać przykład z bohaterów, którzy przed nami stanęli, ponieważ ich siła i miłość do ojczyzny pozwoliła nam się spotkać. Także szczególnie zaciekawiła mnie przemowa przewodniczącego Rady Muzeum dotyczącej walki czynnej Armii Krajowej. Ponadto przekonywał nas abyśmy wyciągali wnioski z porażek naszego narodu, a także uświadomił nas, że szanowanie bohaterów to nasza powinność. Następnie obejrzeliśmy pierwszy odcinek serialu „Kryptonim Muzeum” pod tytułem „Szachy generała Nila”. Film ten opowiadał o niezwykłej historii mężczyzny, który za sprawą swego genialnego umysłu z łatwością przewidywał ruchy wroga niczym w grze w szachy. Część oficjalną zakończył koncert pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Na zakończenie przygotowano dla uczestników mały poczęstunek. Myślę że wycieczka do muzeum była bardzo udana a także nakłoniła nas do wielu refleksji.
Agnieszka Czerwiec Kraków 27.09.17

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA nt. ŁAMANIA WOLNOŚCI I PRZEŚLADOWAŃ

Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły (1c, 2d, 3ad, 3an, 3at, 4a i 4ad) mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji nt. łamania wolności religijnej i prześladowania chrześcijan. Uderzające są niewątpliwie statystyki, terminologia i zdjęcia dotyczące tematu. Ponadto mogliśmy obejrzeć wystawy, m. in. "Współczesne prześladowania chrześcijan" oraz rysunki dzieci z Syrii pt. "Pokój dla Syrii". W trakcie wizyty w Stowarzyszeniu POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE, które jest międzynarodową organizacją pomagającą od 70 lat prześladowanym chrześcijanom ze względu na wiarę w ponad 145 krajach świata, mogliśmy zapoznać się z działalnością organizacji i zadaniami wolontariuszy. Prelekcję poprowadził dla nas ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego oddziału mieszczącego się przy ul Stradomskiej 6 (tam właśnie byliśmy). Natomiast po siedzibie Stowarzyszenia i wystawach oprowadzili nas wolontariusze- Aleksandra Mętel i Konrad Ciempka. Klasa 2d i 4ad w trakcie prelekcji mogła posłuchać świadectwa jednego z Polaków, który od kilku lat żyje w Kairze wraz z prześladowanymi na wysypisku śmieci. Pan Mariusz opowiadał nam o codziennych realiach życia tamtych ludzi i pokazał kilka zdjęć. Owocem tych prelekcji jest chęć zaproszenia prelegentów do naszej szkoły w najbliższym czasie, by pogłębić temat.
Opiekunowie
Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny


Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów

W ramach projektu „Eko lekcje” uczennice Zespołu Szkół Chemicznych miały możliwość pojechać na wycieczkę do Ekologicznej Spalarni Odpadów. Dowiedziałyśmy się tam, że spalarnia śmieci nie jest tak szkodliwa dla środowiska jakby mogło się wydawać. Wiemy już co się dzieje z naszymi śmieciami po tym jak wyrzucimy je do kosza oraz jak wygląda cały proces utylizacji odpadów i neutralizacji zanieczyszczeń.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca – polecamy!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Warsztaty Eko- Lekcje

Przez ostatnie trzy tygodnie września uczennice XXVI Liceum Ogólnokształcącego klasy 2c miały przyjemność uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu Eko-Lekcje. Na zajęciach poznaliśmy sposoby oznaczania próbek środowiskowych. Mieliśmy możliwość zbadania ważnych parametrów próbek wody, gleby i powietrza. Mogłyśmy również udoskonalić techniki laboratoryjne oraz nauczyć się obsługiwać sprzęt laboratoryjny.
Dzięki tym zajęciom wiemy jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska i monitoring środowiska. Na pewno będziemy szerzyć tą wiedzę wśród rodzin i znajomych!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SAPERE AUSO - NAGRODA JAKOŚCI NAUCZANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał w tym roku szkolnym Nagrodę Jakości Nauczania - Sapere Auso. Sapere Auso - Małopolska Fundacja Stypendialna została powołana przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 28 lipca 2003 r. jako główny, finansowo-organizacyjny instrument realizacji polityki regionalnej w zakresie poprawy szans edukacyjnych młodzieży oraz promocji młodzieży szczególnie uzdolnionej. Mottem Fundacji stały się słowa: "sapere auso", czyli temu, który odważył się być mądrym. Sentencja pochodzi z pierwszej księgi "Listów" Horacego i poucza, że w młodości warto trudzić się nad zdobyciem kwalifikacji moralnych, intelektualnych oraz rozwijaniem pozytywnych cech charakteru, ponieważ to one właśnie pozwalają człowiekowi uniknąć złego postępowania oraz pomagają w osiągnięciu szczęścia.
Fundacja przyznaje Nagrody Jakości Nauczania dla szkół wyższych, ponadgimnazjalnych, gimnazjów, instytucji kultury, klubów sportowych. Otrzymują je placówki, które mają szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze lub naukowe w pracy z młodzieżą szkolną lub akademicką. Nagrodę przyznaje Komisja Główna w skład, której wchodzi: Marszałek Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Miasta Krakowa, Przedstawiciel Polskiej Akademii Umiejętności, Małopolski Kurator Oświaty, Przedstawiciel Komisji Sejmiku Województwa Małopolskiego właściwej do spraw edukacji, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Prezes Zarządu Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

KRAKOWSKI SALON MATURZYSTY 2017

26 i 27 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Krakowskim Salonie Maturzysty, który został zorganizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Była to doskonała okazja, by uzyskać niezbędne informacje na temat oferty szkół wyższych zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz zaopatrzyć się w nowy „Informator dla maturzystów 2018”. Uczniowie mieli możliwość konsultacji z doradcami kariery. Młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących zasad egzaminów maturalnych, które prowadzili eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Poinformowali oni maturzystów, jak dobrze zdać egzamin z takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.
Uczestnictwo w tym wydarzeniu miało na celu uświadomienie uczniom ostatnich klas, że egzamin maturalny odbędzie się już w tym roku szkolnym i że warto przemyśleć swoje wybory, ponieważ będą one miały wpływ na ich przyszłe życie.

„EKO-LEKCJE”

Nasza szkoła włączyła się w realizację kolejnego projektu ekologicznego - „EKO-LEKCJE”. Projekt dotyczy działań z zakresu edukacji ekologicznej, a jego główne cele to: budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o jakości powietrza w mieście wśród uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz dzieci przedszkolnych, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza, rozwijanie zachowań proekologicznych (w tym racjonalnego korzystania z wody), promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście.
W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty ekologiczne dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz zajęcia edukacyjno-ekologiczne w formie gier i zabaw dla przedszkolaków, które odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych. Więcej informacji o projekci

Od 17 do 30 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „EKO-LEKCJE” (Aktywna Edukacja Ekologiczna). Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli liceów i techników, którzy interesują się ekologią i ochroną środowiska. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych, podczas których prowadziła analizę wody, gleby i powietrza. Uczniowie badali jakość wody, czyli ustalali jej twardość, zawartość tlenu i pH. Podczas analizy powietrza oceniali ilość tlenków azotu, siarki i pyłów. Oznaczając jakość gleby, ustalali jej skład granulometryczny, kwasowość i właściwości sorpcyjne, zapoznając się równocześnie z tymi pojęciami. Podczas zajęć stosowano różne metody: jakościowe, wytrząsanie gleby na sitach, miareczkowanie, spektrofotometryczne czy potencjometryczne. Te ostatnie wymagały użycia specjalistycznego sprzętu.
Uczniowie, chociaż na co dzień zainteresowani innymi dziedzinami wiedzy i techniki, z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem pracowali nad oceną stanu środowiska Krakowa. Mamy nadzieję, że zajęcia poszerzyły ich wiedzę i umiejętności chemiczne i ekologiczne.

Tekst alternatywny

ROK SZKOLNY 2017/2018

W ZSCH uczniowie klas technikum mogą wziąć udział w projekcie: "Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej w Gminie Miejskiej Kraków". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.2.1 "Kształcenie zawodowe uczniów - ZIT", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu przewiduje się następujące formy wsparcia:

 • kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i „interdyscyplinarne”
 • zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
 • staże u pracodawców.

W naszej szkole realizowane będą:
 • Matematyka stosowana w naukach przyrodniczych
 • Zastosowanie nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej w naukach przyrodniczych
 • Chemia stosowana w naukach przyrodniczych
 • Język niemiecki zawodowy w branży chemicznej – zajęcia wyrównawcze
 • Zajęcia wyrównawcze – utrwalanie wiadomości i umiejętności do egzaminu zawodowej w branży chemicznej
 • Biologia, bioanalityka, biotechnologia w przemyśle chemicznym
O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decyduje kolejność zgłoszenia się na daną formę wsparcia. Rekrutacja zaczyna się w październiku!
Zapraszamy wszystkich chętnych.

W załączniku:

Regulamin uczestnictwa w projekcie
Formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie
Deklaracja uczestnictwa uczestnictwa w projekcie
Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

4 września, w poniedziałek, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Do naszej społeczności dołączyły cztery klasy: 1c (liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym) oraz 1a, 1k, 1n (technikum analityczne).
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Następnie młodzież w towarzystwie wychowawców zwiedzała szkołę, a później została poinformowana o prawach i obowiązkach ucznia Zespołu Szkół Chemicznych.

Tekst alternatywny