ROK SZKOLNY 2016/2017

UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH NAJLEPSI W KRAKOWIE!!!

19 czerwca 2017 roku Samorząd Uczniowski oraz redakcja gazetki szkolnej „AlChemik” uczestniczyli w uroczystej Gali Młodych Liderów Krakowa, która tym razem odbyła się w sali kameralnej Centrum Kongresowego ICE w Krakowie. Podczas gali podsumowano inicjatywy i konkursy realizowane w ramach programu. Zwycięzcą Samorządowej Ligi Mistrzów oraz zdobywcą Złotego Berła Kraka został nasz Samorząd Uczniowski. W gronie trzynastu szkół ponadgimnazjalnych Krakowa nasza młodzież była najlepsza, ponieważ zdobyła 330 punktów. Berło odebrała przewodnicząca SU - Weronika Chuchmacz.
Konkurs gazetek szkolnych krakowskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w kategorii szkoły ponadgimnazjalne wygrał „AlChemik”, który po raz kolejny został najlepszą gazetką szkolną w Krakowie. Poza tym redaktor naczelna czasopisma – Aleksandra Sadłos otrzymała nagrodę za wywiad, w którym, według jury, wykazała się nieprzeciętną dociekliwością dziennikarską.
Uczniom i opiekunom gratulujemy zwycięstwa i życzymy kolejnych sukcesów w następnym roku szkolnym.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NOC BIBLIOTEK W ZESPOLE SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

3 czerwca 2017 roku tuż przed godziną 16:00 biblioteka szkolna przemieniła się w KAWIARNIĘ LITERACKĄ. Na środku pomieszczenia postawiliśmy dwa stoły, a na nich ułożyliśmy obrusy, balony, gry planszowe i karciane (nawiązujące do znanych książek), kolorowanki, kredki, układanki, przekąski, napoje i ciasta przyniesione przez organizatorów i gości. Na ladzie bibliotecznej ustawiliśmy ekspres do kawy i podgrzewacz do mleka oraz różnorodne herbaty. Pani Justyna Buchta serwowała uczestnikom imprezy pyszną kawę i inne napoje. Każdy z gości dostał kawałek tortu. Zgasiliśmy górne światła, a mrok rozświetlały jedynie lampki. Takiej biblioteki nikt jeszcze nie widział.
Uczestnicy mogli porozmawiać przy herbacie lub kawie i smacznym ciastku, kolorować przysłane przez organizatorów kolorowanki, składać origami modułowe (Magda Jawornicka prezentowała, jak należy to robić), układać puzzle z ulubionymi postaciami literackimi (Frodo, Daenerys Targaryen i Jon Snow, Harry Potter z przyjaciółmi, Wiedźmin), posłuchać relaksacyjnej muzyki z płyty, koncertu skrzypcowego w wykonaniu Rafała Kulczyka i Agnieszki Czerwiec oraz śpiewu Marcina Stramka.
Czytaj więcej

O godzinie 19:00, tak jak inni uczestnicy tej ogólnopolskiej imprezy, słuchaliśmy recytacji utworu Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Następnie nasi goście czytali wiersze Bolesława Leśmiana. Konkurs wygrał Rafał Uznański, drugie miejsce zajęła Agnieszka Czerwiec, a trzecie – Ania Sowa. Laureaci otrzymali drobne upominki. Wszyscy przekonali się, że interpretacja utworów tego poety nie jest łatwa, ale każdy uczestnik, łącznie z nauczycielami, podjął to wyzwanie. Poezja Bolesława Leśmiana poruszyła nas i sprawiła, że wokół zapanował nastrój zadumy.
Na korytarzu szkoły, tuż przed biblioteką, Rafał Uznański prowadził grę „Talizman, magia i miecz”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych gości. Rozgrywka trwała przeszło trzy godziny. W tej pełnej przygód grze uczestnicy wyruszyli po największy skarb, legendarną Koronę Władzy. Wcielili się w wojownika, kapłana, czarnoksiężnika lub jednego z pozostałych bohaterów władających magią lub mieczem. Droga do korony była niebezpieczna. Według podań, w krainie leżącej za Tajemnymi Wrotami ochronić ich mógł tylko legendarny Talizman. Odnalezienie go było bardzo trudne, na każdym kroku graczy prześladowały potwory, pułapki i złowroga magia. Naszych uczniów pasjonują książki fantasy, więc temat gry był dopasowany do ich zainteresowań. Później uczestnicy podzieleni na dwie grupy (młodziki i absolwenci) bawili się w literackie kalambury (kategorie: przysłowia, związki frazeologiczne, tytuły lektur i baśni, postacie literackie). Niektóre hasła młodzież pokazywała, a inne rysowała. Konkurencja była bardzo emocjonująca. Wygrali absolwenci. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.
Spotkanie w bibliotece podczas sobotniej nocy przebiegło zgodnie z planem. Atmosfera była cudowna. Uczestnicy mogli zagrać w ciekawe planszówki, wziąć udział w interesujących zajęciach i konkursach, relaksować się podczas kolorowania i słuchania muzyki. Odwiedzili nas uczniowie oraz absolwenci, którzy są związani z biblioteką. Gościliśmy też panią Agatę Walas. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie i pomoc w organizacji imprezy.
Koordynatorzy:
Julita Środa-Płatek
Justyna Buchta

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

AKCJA MASOWEGO CZYTANIA – „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” W CHEMIKU

1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 432 608 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. W akcji wzięli również udział nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych. 1 czerwca o godzinie 10:00 uczniowie i nauczyciele czytali w sali gimnastycznej i w autobusie podczas powrotu z Włoch. W akcji wzięło udział 350 osób. W tym dniu wzrosła również liczba wypożyczeń książek, więc główny cel imprezy, aby propagować czytanie, został osiągnięty. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. Sprawozdanie z akcji znajdziecie na stronie organizatora:
https://czytamy.org/sprawozdanie-2163-2017-zesp-szk-chemicznych-im-marii-skodowskiej-curie
Koordynatorzy:

 • Julita Środa-Płatek
 • Justyna Buchta
Przeprowadzenie akcji w autobusie:
 • Marzena Jantos-Gacek
Zdjęcia:
 • Aneta Polit

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Przewodnicząca naszej szkoły Weronika Chuchmacz z klasy 3a wygrała V edycję Konkursu Samorządowego „ Młody Lider Krakowa” organizowanego przez Krakowska Radę Samorządów Uczniowskich działającą przy Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana w Krakowie.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 11 maja 2017 roku w siedzibie Centrum Młodzieży. Tegoroczną edycję konkursu honorowym patronatem objął Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider.
Gratulujemy

Tekst alternatywny

WOLONTARIAT Z CHEMIĄ NA UNIWERSYTECIE ROLNICZYM

Na początku kwietnia 7 wolontariuszy zgłosiło się do udziału w cyklu zajęć z dziećmi (chemia, zajęcia praktyczne), które miały mieć miejsce w kolejne soboty kwietnia i maja na Uniwersytecie Rolniczym, al. Mickiewicza 21. Warunkiem uczestnictwa w projekcie było przejście szkoleń. Pierwsze w szkole- w środę, 5 kwietnia, z panią Katarzyną Mrozowską, przedstawicielką Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Natomiast drugie- w czwartek, 6 kwietnia, na Uniwersytecie Rolniczym (Katedra Chemii) z panią Agnieszką Baran i panią Małgorzatą Koncewicz- Baran.
Zajęcia miały miejsce w soboty:

 • 8 kwietnia- Tadeusz Francuz, 2at; Bartłomiej Lis, 2at i Klaudia Wolarek, 2c
 • 22 kwietnia- Bartłomiej Lis, 2at
 • 6 maja- Weronika Malinowska, 2at i Natalia Mądry, 2ad
 • 13 maja- Weronika Malinowska, 2at; Natalia Mądry, 2ad i Klaudia Wolarek, 2c

W ramach spotkań nasi uczniowie asystowali lub prowadzili eksperymenty wykonywane przez dzieci w wieku przedszkolnym. W sumie przez cztery terminy spotkań przewinęło się prawie 330 małych chemików. Temat warsztatów brzmiał "Jak powstaje piana?". Dzieci po powitaniu/wprowadzeniu zakładały fartuchy i rękawiczki; a następnie w grupach 4-5 osobowych wykonywały w ciągu 45 minut pięć różnych doświadczeń. Na koniec była krzyżówka sprawdzająca wiedzę.
Za poświęcony czas i włożony trud w edukację najmłodszych kolegów i koleżanek nasi uczniowie otrzymali z Uniwersytetu Rolniczego dyplomy i podziękowania, a z Uniwersytetu Dzieci- potwierdzenie pracy wolontaryjnej.
Opiekun SzKW
p. Agata Walas

WARSZTATY DLA DZIECI Z DOMU DZIECKA Z PACANOWA

W sobotę, 22 kwietnia 2017r., gościliśmy w naszej szkole 8 dzieci w wieku uczniów klas I-VI (Kasia, Nadia, Michał, Oliwia, Mateusz, Natalia, Paweł, Karolina) z Domu Dziecka w Pacanowie. W ciągu prawie 4 godzin spędzonych z nami dzieci wraz z Opiekunami, m. in. s. Aldoną Gęgotek CSS mogli zwiedzić szkołę w ramach Dnia Otwartego i wziąść udział w atrakcjach i warsztatach przygotowanych na ten dzień specjalnie dla nich.
Zaczęliśmy oczywiście od poznania i przywitania Dyrekcji ZSCH w sali nr 7. Następnie w bibliotece goście obejrzeli kilka egzemplarzy gazetki szkolnej i "planszówki"- zagranie odłożyliśmy na inny czas. Na sali gimnastycznej czekały improwizacje teatralne. Byli zarówno widownią; jak i twórcami scenariusza, który grali uczniowie z klasy teatralnej. Na pracowniach mogli zobaczyć jak wyglądają codzienne zajęcia oraz przykładowe doświadczenia chemiczne. Nie tylko je oglądali, ale i sami też robili. W sali 53, w czasie Dnia Otwartego- językowej, brali udział w grach i quizach z języka angielskiego i niemieckiego. W sali 51 zachwycali się strojami historycznymi z poprzedniej epoki, a w sali 46 dowiedzieli się kim jest biolog i jak należy pracować z mikroskopem i innymi urządzeniami do badania flory i fauny. Na siłowni na dzieci czekały zdrowe przekąski, czyli owoce i warzywa; taniec KUBUŚ oraz ćwiczenia na przyrządach gimnastycznych. Na koniec w sali 47 mogli zobaczyć, czym zajmuje się na co dzień Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Uczniowski.
Po zwiedzaniu szkoły przyszedł czas na warsztaty z wolontariatu. Miały one miejsce w sali 44. Goście mogli przekonać się, co robią nasi wolontariusze w ramach wolontariatu na codzień, np. z dziećmi takimi jak one. Były więc przykładowe prace, m. in. krzyżówka o Wielkanocy, puzzle nt. wiosny, kolorowanka związana z Dniem Ziemi. Pisali, czytali, kolorowali, wycinali, układali rozsypankę, kleili... SŁOWEM DOBRA ZABAWA...
Na koniec nie mogło zabraknąć oczywiście nagród, a więc na słodko- Ptasie mleczko; na pamiątkę- pocztówka z myślą i dziećmi w zabawnych sytuacjach; na dalszą edukację- kolorowy długopis i obrazek "MŁODY CHEMIK"; a za całokształt- dyplom przygotowany specjalnie na tę okazję przez Karola Szczepinę z klasy 4a. SERDECZNIE DZIĘKUJĘMY DYREKCJI, PRACOWNIKOM, NAUCZYCIELOM I UCZNIOM ODPOWIEDZIALNYM ZA PRZYGOTOWANIE SAL I ATRAKCJI DLA NASZYCH MAŁYCH GOŚCI.
Organizatorzy
Agata Walas, SzKW
Wojciech Brzuchacz, SU

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 kwietnia 2017 w auli Auditorium Maximum UJ odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów i wyróżnionych w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Chemicznej oraz E-chem testu . Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Buksa, Kacper Wrona - laureaci E-chem testu, Dominik Suwała - laureat Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej UJ oraz Adrian Kowalczyk -wyróżniony w E-chem teście.
Serdecznie gratulujemy!

Tekst alternatywny

APEL Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia wszyscy miłośnicy książek obchodzą Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W związku z realizacją szkolnego programu „Chemik – tu się czyta” – w tym roku również nasza społeczność uczciła święto książki podczas apelu, który odbył się 21 kwietnia, w piątek. Imprezę przygotowała klasa 2d i jej wychowawca – pani Justyna Buchta oraz pani Julita Środa-Płatek (bibliotekarz). Na początku chętni uczniowie wzięli udział w Turnieju Literackim wzorowanym na słynnym teleturnieju 1z10, który poprowadziła Natalia Szlichta i jej asystentka - Julia Czajkowska. Pytania dotyczyły kilku kategorii: autor, utwór, postać literacka, cytat, przysłowie itp.
Czytaj więcej

Zwycięzcy turnieju otrzymali książki i dyplomy:
 • I miejsce: Rafał Uznański z 3ad
 • II miejsce: Aleksandra Sadłos z 2a
 • III miejsce: Krystian Kukla z 1b
 • Inni uczestnicy to: Mateusz Mach (1b), Marcin Stramek (1b), Piotr Krupiński (1b), Karolina Kaleta (1k), Kornelia Krakowska (3a).

Następnie wręczono książki i dyplomy uczniom, którzy brali udział w zorganizowanych przez bibliotekę szkolną konkursach, tj.: KONKURS LITERACKI: „O tej książce trudno zapomnieć”

 • I miejsce: Tomasz Marć z 2a za recenzję książki „Liżąc ostrze” – Jakuba Ćwieka
 • II miejsce: Natalia Pulchny z 1b za recenzję książki „Wszystkie jasne miejsca” - Jennifer Niven
 • III miejsce: Wiktoria Mrozowska z 2a za recenzję książki „Igrzyska śmierci” - Suzanne Collins

W Konkursie wzięło udział 16 osób. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek pani Małgorzata Molik pani Aneta Polit pani Olga Gill-Sobota

KONKURS CZYTELNICZY: Czy znasz „Władcę pierścieni” J. R. R. Tolkiena?

 • I miejsce: MISTRZ – Urszula Palej z 2a
 • II miejsce: Tomasz Ferdek z 4a
 • III miejsce: Gabriela Handziak z 2c

W konkursie wzięło udział 11 osób. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek (autor testu) pani Justyna Buchta

KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS: Plakat promujący czytelnictwo

 • I miejsce: klasa 4a, klasa 3a
 • II miejsce: klasa 1a, klasa 1d
 • III miejsce: klasa 4ad

W konkursie wzięły udział wszystkie klasy. Skład Komisji Konkursowej: pani Julita Środa-Płatek pani Justyna Buchta pani Marzena Jantos pani Anna Ryglowska-Gonek

Ostatnim punktem programu był występ klasy teatralnej – 2d, która w humorystyczny sposób pokazała, jak ważne w życiu człowieka są książki. Poza tym mogliśmy również obejrzeć film promujący czytelnictwo, którego autorami byli: Karolina Filas, Wiktoria Majka i Maciej Kucharski.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA W STOWARZYSZENIU "UNICORN"

W piątek, 21 kwietnia 2017r., klasa 1d wzięła udział w prelekcji nt. działalności Stowarzyszenia UNICORN, które na codzień zajmuje się pomocą osobom chorym na raka i ich rodzinom. W trakcie prelekcji uczniowie przygotowujący się do pracy socjalnej mogli zwiedzić ośrodek i ogród, a także dom SENIOR-WIGOR. Tam uczniowie mieli okazję porozmawiać z Seniorami oraz zobaczyć jakie Miasto Kraków organizuje zajęcia dla osób starszych, ale aktywnych. Naszą przewodniczką była pani Maja Rozmaryn. Stowarzyszenie działa w Polsce już od 20 lat. Obok terapii zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy na działalność, m. in. przez zbiórkę plastikowych zakrętek. Nasza szkoła dwa dni wcześniej (19 kwietnia) przekazała już po raz trzeci na ten cel 14 (po 60 litrów) worków nakrętek.
Opiekun SzKW
mgr Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Pałac Erazma Ciołka

11. 04. 2017 r. byliśmy w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie w pałacu Erazma Ciołka na wystawie Sztuki Dawnej Polski. Ekspozycja przedstawiała dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, pochodzące ze zbioru gromadzonego od XIX wieku, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Zobaczyliśmy obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynującą rzeźbę Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze małopolskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic. Najbardziej zainteresowała nas sala poświęcona staropolskim zwyczajom pogrzebowym. Moglibyśmy tu obejrzeć portrety trumienne, katafalk w kształcie gryfa, żałobne chorągwie i szaty liturgiczne - fascynujące świadectwa ówczesnej obyczajowości. Galerię zamknął pokaźny zbiór dawnego polskiego malarstwa portretowego, reprezentatywny zarówno dla mody dworskiej jak i "gustu sarmackiego", a także zespół obrazów ilustrujący początki polskiego malarstwa historycznego.
Agata Strug

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim.

7 kwietnia 2017 roku czasie Gali Finałowej XXI Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim w Auli Wydziału Prawa i Administracji 33a uczniowie naszej szkoły odebrali indeksy na wybrane przez siebie kierunki studiów. Michał Piosek z klasy 4a wybrał teatrologię, Karol Szczepina z klasy 4a- matematykę informatyczną a Gabriela Czechowska z klasy 3c chemię.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY/REGIONALNY

We wtorek, 25 marca 2017r., pięciu uczniów naszej szkoły (Handziak Gabriela, 2c; Król Gabriela, 2at; Kowalik Monika, 3a; Psyk Aleksandra, 3a i Topolska Barbara, 3a) wzięło udział w II etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem eliminacje miały miejsce w Krakowie-Łagiewnikach. Po przyjeździe na miejsce oraz rejestracji mieliśmy czas na zwiedzanie całego kompleksu zabudowań Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W końcu przyszedł czas na test- 45 pytań (42- zamknięte i 3- otwarte) w 45 minut. W czasie sprawdzania testu dla Uczestników i ich Opiekunów była Msza św. oraz pantonima z ostatnich ŚDM. Około 14.00 ogłoszono wyniki-nasi uczniowie zdobyli 2/3 wymaganej punktacji. Najlepiej poszło Gabrysi Król, z klasy 2at- na 90 możliwych punktów zdobyła aż 73.
Opiekun
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRZEGLĄD TEATRALNO-FILMOWY

21 marca 2017 roku Samorząd Uczniowski i jego opiekun – pan Wojciech Brzuchacz, w porozumieniu z klasami teatralnymi i panią Małgorzatą Niedźwiecką- Samborek (polonistą, wielką miłośniczką teatru), zorganizował Przegląd Teatralno-Filmowy. Imprezę poprowadziła Weronika Chuchmacz – przewodnicząca SU. W wydarzeniu wzięli udział wszyscy uczniowie, których pasją jest teatr i film. Wybrani uczniowie z klas teatralnych zaprezentowali autorskie przedstawienia, zagrali na instrumentach znane utwory muzyki filmowej. Mogliśmy również wysłuchać interpretacji fragmentów utworów literackich tegorocznych zwycięzców XIV Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego - Macieja Kucharskiego z klasy 2d i Agaty Miśty z klasy 4a. Został też przeprowadzony Konkurs znajomości muzyki filmowej dla grup.
Zapowiada się, że ta impreza wejdzie na stałe do harmonogramu wydarzeń szkolnych, ponieważ cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i promowała pasje naszych uczniów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XIV KRAKOWSKI KONKURS RECYTATORSKI

Nasi uczniowie zaprezentowali niezwykle wysoki poziom w XIV Krakowskim Konkursie Recytatorskim, zajmując:

 • I miejsce - Maciej Kucharski z klasy 2d,
 • II miejsce - Agata Miśta z klasy 4a.

Uczniowie uczestniczyli w dwóch przesłuchaniach: 1 marca w Śródmiejskim Ośrodku Kultury oraz w przesłuchaniu finałowym - 15 marca. Gala finałowa odbyła się 20 marca w Centrum Kultury - „Dworek Białoprądnicki”. Nagrodzeni uczniowie i ich opiekunowie mogli wziąć udział w warsztatach, podczas których uczyli się właściwie interpretować wiersz pt. „Ptasie radio” Juliana Tuwima. Później, w związku z tematem poprzednich zajęć, odbył się pokaz ptaków Zielona Lekcja, gdzie zebrani goście mieli okazję zobaczyć i poznać zwyczaje: płomykówki – Fiony, sokoła wędrownego – Ficka, puchacza bengalskiego – Hugo, syczka białolicego – Koko.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W środę, 12 kwietnia 2017 roku, tegoroczni maturzyści z Chemika udali się na pielgrzymkę do Częstochowy. Dla niektórych z nich był to pierwszy raz, kiedy mogli zobaczyć to miejsce. Inni wspominali pobyt u Matki Bożej z czasów I Komunii Świętej lub ważnych rocznic rodzinnych. Mimo niesprzyjającej pogody i przygotowań do Świąt Wielkanocnych (była to już Wielka Środa) 50 młodych ludzi dziękowało Matce Bożej Częstochowskiej za otrzymane do tej pory łaski. Przy jej cudownym obrazie, podczas Mszy św. i prywatnej modlitwy, młodzież prosiła także o zdanie egzaminów maturalnych i dalszą opiekę. W trakcie wyjazdu był też czas na obiad, spacer po okolicy i zwiedzanie Sanktuarium.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WOLONTARIAT w JUBILACIE i GALERII BRONOWICE

Sobota, 8 kwietnia 2017 roku, była obfita w przedświąteczne akcje wolontariuszy. Od 13.00 do 16.00, kwestowali dla Hospicjum św. Łazarza i towarzyszyli dzieciom w zajęciach plastyczno-ruchowych w Galerii Bronowice w "Strefie Super Bohatera" (Agata Miśta i Wiktoria Szwajda, z klasy 4a oraz Weronika Malinowska, z klasy 2at). Natomiast od 14.30 do 19.00, w sklepie Jubilat, na Al. Krasińskiego 1, już po raz drugi kwestowali dla podopiecznych Fundacji PROMIEŃ NADZIEI i pomagali w pakowaniu przedświątecznych zakupów klientom tego sklepu. Tym razem byli to: Karol Radziszowski, z klasy 2an; Klaudia Knap i Arek Kłosek, z klasy 4a. Obie akcje były okazją do promocji szkoły.
Opiekun SzKW- p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

CZAS SZKOLNYCH REKOLEKCJI

W dniach 29-31 marca w naszej szkole odbyły się rekolekcje wielkopostne. W pierwszy dzień zgłoszeni wcześniej uczniowie (w sumie 100 osób) brali udział na Tauron Arenie w wydarzeniu „Młodzi & Miłosierdzie 2”, przygotowanym przez biskupa Grzegorza Rysia i Sekretariat ds. Ewangelizacji.
Tematem spotkania były słowa „Ja cię nie potępiam”, które wyrzekł Jezus do kobiety przyłapanej na cudzołóstwie. Świadectwa, koncerty, rozważania – w znakomity sposób przygotowały młodzież do „przybicia” grzechów do Krzyża Chrystusa, a następnie do doświadczenia Bożego Miłosierdzia w sakramencie pokuty. Razem z nami nad bezpieczeństwem młodzieży czuwały Panie: Aneta Polit i Joanna Zima. Z kolei drugi i trzeci dzień szkolnych rekolekcji przeżywaliśmy w Kolegiacie św. Anny: w czwartek o godz. 12.00 prawie 80 uczniów brało udział we Mszy św., natomiast w piątek 50 młodych ludzi uczestniczyło w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
Za oprawę muzyczną w tym roku odpowiedzialna była klasa 2at. Głównymi koordynatorami byli: Bartek Lis i Ola Bajor. W trakcie tych dwóch dni nad bezpieczeństwem uczniów czuwały Panie: Jagoda Dąbrowska, Ewelina Jabłońska, Martyna Sarapata, Justyna Zuziak i Beata Cygankiewicz- Buś.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ŚWIĄTECZNA AKCJA WOLONTARIUSZY

W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, wzięliśmy udział w roznoszeniu życzeń i paczek świątecznych dla chorych i potrzebujących na terenie parafii Mariackiej. W sumie udało nam się w przeciągu 2 godzin odwiedzić i złożyć życzenia 55 rodzinom mieszkającym wokół ulic Rynku. Naszym dobrym uczynkom towarzyszyła Opiekunka chorych i potrzebujących Parafii Mariackiej- s. Fidelisa Gałkiewicz, OSU.
Szkolny Klub Wolontariusza reprezentowali- Ola Dulik i Gabrysia Słabosz z klasy 4ao; Krzysiek Kowalczyk z klasy 2d (w tej akcji brał udział już po raz drugi); Dorotka Drabik i Ania Trzcionka z klasy 1t oraz Klaudia Potocka, Asia Postój i Darek Nowak z klasy 1c.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

RADOSNA WIELKANOC

W dniach 31 marca, tj. piątek i 1 kwietnia, tj. sobota, w sklepach SPAR (ul. Karmelicka 47, ul. Grodzka 46 i ul. Stradomska 2) nasi uczniowie brali udział w akcji RADOSNA WIELKANOC. Ich praca polegała na zbiórce żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa. Z naszej szkoły brali w niej udział wolontariusze z klasy 2c- Kasia Bednarczyk, Kasia Dziuba, Gabrysia Handziak, Basia Kumala, Dominik Krokosz, Paula Ślusarczyk i Patrycja Suchan; z klasy 2at- Karolina Figiel, Gabrysia Maciejowska, Gabrysia Ostafin i Klaudia Tabor; z klasy 1b- Magdalena Augustynek, Karolina Homel i Krystian Kukla; z klasy 1d- Kamil Frączek i Julia Kocoń oraz z klasy 1a- Iza Bąkiewicz i Julia Świderska.
Opiekun SzKW
Agata Walas

KONKURS PAPIESKI

W trwającym do 26 marca 2017 roku Konkursie Papieskim zatytułowanym "Patriotyzm Karola Wojtyły" wzięło udział 6 uczniów z klasy 4ad (Gabriela Juszczak, Weronika Nowak, Marietta Piszczek, Ewa Proszkowiec) i klasy 4ao (Karolina Krupczyńska i Joanna Regulska). I etap Konkursu obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy rozwiązywali Quiz w trakcie 30 minut. Na etapie drugim, teście on-line wielokrotnego wyboru, który miał miejsce 3 kwietnia 2017 roku reprezentowała nas Joanna Regulska z klasy 4ao zdobywając 1/3 punktacji. Nagrodą dla uczniów były oceny z przedmiotów związanych z historią i religią.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom
Katecheci i nauczyciele historii ZSCH

AKCJA W JUBILACIE

Trzeci weekend marca nasi wolontariusze spędzili w sklepie Jubilat przy Al. Krasińskiego 1. Ich zadania polegały na: pakowaniu zakupów dla klientów tego sklepu oraz kwestowaniu dla niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji "PROMIEŃ NADZIEI". Cały czas z wolontariuszami był obecny Opiekun z ramienia Fundacji- p. Ola Kasperska. Tym razem Szkolny Klub Wolontariusza reprezentowali: Klaudia Błaż, Weronika Chuchmacz, Sylwia Dydyk i Kornelia Krakowska (klasa 3a), Lidia Wolczko (klasa 2a), Karol Radziszowski (klasa 2an), Julia Świderska (klasa 1a) i Dorota Drabik (klasa 1t).
W sumie udało się zebrać około 3 000 zł.
Opiekun SzKW
Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TARGI EDUKACYJNE – EXPO 2017

W dniach 23 – 25 marzec, czyli od czwartku do soboty, Zespół Szkół Chemicznych prezentował swoją ofertę podczas Targów Edukacyjnych w Krakowie. Młodzież w chałatach pod opieką nauczycieli przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągają rzesze zainteresowanych osób. Uczniowie XXVI LO opowiadali zainteresowanym gimnazjalistom i ich rodzicom o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej. Młodzież rozdawała też ulotki i zapraszała do oglądania preparatów pod mikroskopem.
24 marca o godzinie 15:00 odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych przed większą publicznością zgromadzoną na targach.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

FINAŁ KRAKOWSKIEJ GRY LITERACKIEJ

14 stycznia 2017 roku Klaudia Szymula (1t), Weronika Sołkowska (1a) i Karolina Kaleta (1k) włączyły się do Krakowskiej Gry Literackiej organizowanej przez Zespół Szkół Mechanicznych nr 1. Uroczyste zakończenie Krakowskiej Gry Literackiej i wręczenie nagród dla jej uczestników odbyło się 28 marca 2017 roku o godzinie 10.00 w bibliotece szkolnej organizatora. Nasze uczennice odwiedziły największą liczbę miejsc, które pojawiły się we wskazanej literaturze. Dziewczyny dostały m.in. ciekawe książki, bilety do Muzeum Lotnictwa Polskiego i do Muzeum Archeologicznego, bilety do Kina Ars na dowolny seans i inne. Nasza biblioteka otrzymała siedem nowych książek.


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA

Weronika Sołkowska z klasy 1a brała udział w Konkursie Pięknego Czytania zorganizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Towarzystwo Bibliotekarzy Szkolnych, który odbył się 8 marca 2017 roku. Przeczytała fragment „Panny z mokrą głową” – Kornela Makuszyńskiego. Weronika udzieliła również wywiadu dziennikarzowi z Radia RMF MAXXX. Uczennica otrzymała wyróżnienie. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 29 marca 2017 r. o godz. 10.00 w Wypożyczalni i Pracowni dla Dzieci Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Tekst alternatywny

Europejski Konkurs EChemTest dla uczniów

EChemTest jest elektronicznym testem rozwijanym przez European Chemistry Thematic Network Association (ECTNA, Stowarzyszenie Europejskich Tematycznych Sieci Chemicznych), organizację skupiającą ponad 120 jednostek szkolnictwa wyższego kształcących chemików w całej Europie. Testy EChemTest mają na celu sprawdzanie wiedzy i umiejętności w zakresie chemii na różnych poziomach trudności (odpowiadających poziomowi szkoły średniej, studiów licencjackich i magisterskich). EChemTest wykorzystywany jest w Europie, jak i poza jej granicami. Europejski Konkurs EChemTest adresowany jest do uczniów na poziomie liceum/technikum. Konkurs organizowany jest po raz szósty. W etapie krajowym konkursu uczestniczyło 149 osób (test Chemia ogólna - poziom 1); spośród nich 58 osób zakwalifikowało się do poziomu wyższego (test Chemia ogólna - poziom 2). Etap krajowy w Polsce organizowany jest przez centrum testowe EChemTest działające na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (ul. R. Ingardena 3). W roku 2016/17 etap krajowy konkursu odbywał się w sposób „ciągły”, tzn. w kilku terminach w okresie od 13 lutego 2017 do 18 marca 2017 r. Zwycięzcami etapu krajowego konkursu zostali w tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły:

 • Hubert Buksa - uzyskując wynik 78%
 • Kacper Wrona - uzyskując wynik 78%
A wyróżnienie otrzymał Adrian Kowalczyk. Hubert i Kacper reprezentowali także nasz kraj na europejskim finale konkursu, który odbył się 28 marca 2017, o godzinie 16:00, w Wydziale Chemii UJ. Zwycięzcy etapów krajowych (5-10 osób) wzięli udział w finale międzynarodowym, który zorganizowany został w formie zdalnej, w każdym z uczestniczących centrów testowych. W etapie międzynarodowym rozwiązywane były odpowiednie testy w języku angielskim (General Chemistry 1 i General Chemistry 2).
Tu nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce w General Chemistry 2. Zdobyli odpowiednio:
 • Hubert Buksa (Poland) - 86%
 • Kacper Wrona (Poland) - 86%.

Więcej na stronach UJ:http://www2.chemia.uj.edu.pl/echemtest/

Spotkanie z Mistrzem na Uniwersytecie Jagiellońskim

Pod hasłem „Jesteś gotowy na spotkanie z Mistrzem?” 24 marca 2017 ruszyła kampania promująca studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej główną ideą było pokazanie, że studia na UJ to szansa na podniesienie swoich umiejętności na poziom mistrzowski i budowanie kompetencji ułatwiających start zawodowy, a także okazja do poznania mentorów, inspirujących do dalszego rozwoju i odkrywania nowych pasji. Pięcioro uczniów z naszej szkoły : Michał Bado, Michał Piosek , Karol Szczepina, Hubert Buksa i Kacper Wrona rozmawiali z panią Ambasador akcji : biotechnologiem dr hab. Justyną Drukałą.
Podczas spotkania nasi uczniowie zaprezentowali swoje naukowe zainteresowania i pasje przed mentorem i szeroką publicznością .

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Więcej na stronach UJ:http://kierunek.uj.edu.pl/badz-na-biezaco/ oraz http://kierunek.uj.edu.pl/galeria/

SelVita

W dniu 24 marca 2017 roku członkowie koła przedsiębiorczości oraz stypendyści fundacji „Orlen – Dar Serca” wzięli udział w wycieczce do krakowskiej Selvity. Jest to największa firma biotechnologiczna w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Na miejscu przywitał nas pan Paweł Przewięźlikowski, prezes przedsiębiorstwa, który zaprezentował nam czym się zajmuje i chętnie odpowiadał na zadawane przez nas pytania, zarówno z dziedziny chemii, jak i mechanizmu działania samej Selvity. Później zostaliśmy oprowadzeni po laboratoriach, gdzie mogliśmy obejrzeć nowoczesne wyposażenie oraz zobaczyć na żywo, jak wygląda praca chemika.
Wycieczka była wspaniała i mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś tam wrócić.
Lidia Wolczko

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Muzeum Narodowe. "Skarby baroku. Między Bratysławą a Krakowem"

21 marca grupa artystyczna wraz z Panią mgr Marzeną Jantos wybrała się na wystawę pod tytułem "Skarby baroku" Zaprezentowana jest ona w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Ekspozycja liczy 160 dzieł sztuki wśród której zobaczyć można obrazy jak i rzeźby. Wystawa ukazuje przede wszystkim dzieła dojrzałego i późnego baroku. Ogromne wrażenie wywiera krucyfiks otwierający wystawę. Ukazuje on Jezusa, którego ciało pokrywają liczne rany. Mamy tam również dzieła związane ze sztuką dworską, ale i takie, które zmieniają sposób pojmowania sztuki baroku. Takimi przykładami mogą być obrazy Franza Antona Maulbertscha, które zrywają z powszechnym przekonaniem, że rokoko to pastelowe, wydumane barwy oraz prace Franza Antona Palki malowane w niekonwencjonalny sposób.
Agnieszka Sułowska

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Następny sukces Michała!!!

Po raz kolejny Michał Piosek odniósł fotograficzny sukces uzyskując wyróżnienie w konkursie na sobowtóra patronki Naszej Szkoły, organizowany przez TV Uniwersytet Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Promocji UMCS. Michał sfotografował Klaudię Knap (koleżankę ze swojej klasy o niebywałej urodzie) jako Marię Skłodowską – Curie dzięki czemu świetnie uchwycił skupioną na swej pracy Noblistkę.
A oto wyróżnione zdjęcie:

Tekst alternatywny
Więcej na https://www.youtube.com/watch?v=N9n-Vmm1lmg

KONKURS BIBLIJNY- etap szkolny

We wtorek, 14 marca 2017r., po raz kolejny odbył się w naszej szkole, Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej. W sumie wzięło w nim udział 39 uczniów z 8 klas (1t, 2c, 2at, 2an, 3a, 3ad, 4a i 4ad). W ciągu 45 minut młodzież miała odpowiedzieć na 45 pytań testowych. Do etapu diecezjalnego/regionalnego (25 kwietnia 2017r.) przechodzi 6 zwycięzców. Są nimi wg uzyskanej punktacji:

 • Psyk Aleksandra, 3a- I miejsce
 • Kowalik Monika, 3a- II miejsce
 • Topolska Barbara, 3a- III miejsce
 • Król Gabriela, 2at- III miejsce
 • Handziak Gabriela, 2c- IV miejsce
 • Lis Bartłomiej, 2at- V miejsce

Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów Katecheci ZSCH
o. Lech Dorobczyński OFM
p. Agata Walas

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie

10 i 11 marca, w piątek i sobotę, gościliśmy w Zespole Szkół Chemicznych gimnazjalistów, których po placówce oprowadzali nasi uczniowie. Na początku młodzież odwiedziła salę nr 7, gdzie Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbieta Ramatowska i Panie Wicedyrektorki – mgr Krystyna Kowalska i mgr Adriana Klepka opowiadały przybyłym uczniom o ofercie naszej szkoły. Następnie zaprowadzono gimnazjalistów do siłowni, gdzie nauczyciele wychowania fizycznego promowali zdrowy tryb życia. Przygotowano owocowe przekąski, zorganizowano ćwiczenia aerobowe oraz tańczono Belgijkę. Gimnazjaliści zobaczyli bibliotekę szkolną, gdzie prezentowano gazetkę szkolną – „AlChemik” oraz księgozbiór biblioteki i „planszówki”.
W sali gimnastycznej znajdowała się „strefa humanistyczna”, gdzie swoje umiejętności aktorskie pokazały klasy teatralne. Za przygotowanie młodzieży odpowiadały panie mgr Anna Ryglowska-Gonek i mgr Małgorzata Samborek. W tym miejscu również powstawały zdjęcia w stylowych strojach, które wypożyczono z Teatru Bagatela. Autorką fotografii była pani mgr Aneta Polit. Jak co roku, w pracowniach chemicznych odbywały się doświadczenia, które przeprowadzali nasi uczniowie pod nadzorem nauczycieli przedmiotów zawodowych. W związku z tym, że jesteśmy przede wszystkim szkołą chemiczną, nie mogło zabraknąć pokazów prezentujących tajemnice wiodącego w naszej placówce przedmiotu.
W sali nr 24 odbywało się „Święto Litery Pi”. Młodzież upiekła ciasteczka ze znakami matematycznymi. Odbywały się gry i zabawy przygotowane przez nauczycieli matematyki. W sali 46 zaprezentowano niezwykły świat biologii, również ten pod mikroskopem.
Natomiast w pomieszczeniu obok Samorząd Uczniowski, reprezentowany przez przewodniczącą – Weronikę Chuchmacz oraz opiekuna – pana mgra Wojciecha Brzuchacza, przedstawił osiągnięcia naszej młodzieży w licznych konkursach i zawodach sportowych. Pracę Szkolnego Klubu Wolontariusza prezentowała pani mgr Agata Walas (opiekun).
Zapraszamy na kolejny DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się 22 kwietnia 2017 roku, w sobotę.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYJŚCIE/NAGRODA- I miejsce w konkursie zbiórki makulatury

W piątek, 3 marca 2017r., klasa 3a w trakcie lekcji wyszła do Galerii PLAZA na kręgle i bilard. Wyjście było nagrodą za zdobycie I miejsca w konkursie zbiórki makulatury (914,6 kg), który organizowali w naszej szkole nauczyciele języka niemieckiego. Wyjście było dobrą okazją do integracji i dobrej zabawy. Klasa wraz z Wychowawcą dziękują pomysłodawcom i Dyrekcji za niecodzienną formą nagrody w tym Konkursie. Opiekun
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PROMOCJA SZKOŁY W RUDAWIE

W czwartek, 2 marca 2017r., nasza szkoła brała udział w XIII Gminnych Targach w Rudawie, w gminie Zabierzów. Targi były doskonałą okazją do promocji naszych osiągnięć. Po uroczystym rozpoczęciu na sali gimnastycznej i powitaniu przybyłych- zaproszeni wrócili na przygotowane wcześniej stanowiska. Tam nasi uczniowie: z klasy 3ad- Ola Banaśkiewicz, Ada Baran, Oliwia Longa, Małgosia Madejska, Ewelina Nowak i Asia Starnowska oraz Darek Kaczmarczyk z klasy 2c- poprzez rozmowę i pokaz doświadczeń mogli zachęcić zainteresowanych gimnazjalistów z klas trzecich do wyboru już w najbliższej przyszłości naszej szkoły. Opiekunowie
p. Ewelina Jabłońska
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

Dnia 28 lutego 2017r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach biblijnych poświęconych Apokalipsie św. Jana. Prowadziła je p. Anna Wajda- wykładowca UPJPII i członkini zwyczajna Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Zajęcia miały miejsce w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Krakowie, na ul. Garbarskiej 9 i były doskonałą okazją, by przygotować nas do zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Z naszej szkoły udział w warsztatach wzięli uczniowie z klasy 3a (Klaudia Błaż, Weronika Chuchmacz, Sylwia Dydyk, Monika Kowalik, Kornelia Krakowska, Sylwia Nowak i Basia Topolska) i 2at (Karolina Figiel, Bartek Lis, Iza Kremer, Gabrysia Król, Weronika Malinowska i ja). W zajęciach uczestniczyli także uczniowie innych szkół z Krakowa, Wadowic i okolic Nowego Targu. Sala wykładowa była pełna po brzegi. W przerwie mieliśmy czas na kawę/herbatę i coś słodkiego. Mogliśmy też poznać pozostałych uczestników. Przygotowała
Klaudia Tabor, klasa 2at

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

II FORUM NA RZECZ ONKOLOGII- WOLONTARIAT

W dniu 24 lutego 2017r., w piątek, w Centrum Kongresowym przeprowadzono szkolenie przygotowawcze dla wolontariuszy wspomagających Stowarzyszenie UNICORN w organizacji II FORUM NA RZECZ ONKOLOGII. W szkoleniu wzięli udział uczniowie z klasy 1b, 1d, 1t, 2c, 2d, 2at, 3a i 4a. W sumie 40 osób. Dzięki szkoleniu nasi wolontariusze byli gotowi do obsługi forum w poniedziałek, 27 lutego 2017r. Podzielone było ono na dwie części. Pierwsza- od godziny 7.00 do 17.30- poświęcona zagadnieniom pomocy osobom chorym na raka i ich rodzinom. Druga- od 18.30 do 23.30- koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrygenturą Radzimira Dębskiego, pseudonim JIMEK. Wokalu użyczyli tacy wykonawcy, jak: MIUOSH czy JOKA oraz Katarzyna Golomska. Całe wydarzenie zainguarował wykład prowadzony przez p. Jerzego Stuhra i jego żoną Barbarę. W trakcie wykładów, warsztatów i koncertu naszymi obowiązkami była:

 • obsługa gości / powitanie,
 • obsługa szatni /odbieranie ubrań & wydawanie numerków,
 • obsługa forum / przygotowanie sali, wskazywanie odpowiednich sal lub pomieszczeń,
 • obsługa koncertu / przygotowanie sali, wskazywanie poziomów, sektorów, trybun, miejsc oraz wejść,
 • obsługa bieżąca /np. rozłożyć ponownie rozchodzące się ulotki, zakupić dla kogoś wodę, dowieść coś z parteru na II piętro, etc./
 • podziękowanie muzykom za koncert,
 • pomoc przy rozładunku i załadunku sprzętu (panowie) przed/po koncercie.

Naszymi opiekunami ze szkoły były: p. Magdalena Kasza i p. Agata Walas oraz p. Maja Rozmaryn z UNICORNu. Udział w forum pozwolił nam na pokazanie naszego potencjału. Był też doskonałą okazją do promocji szkoły wśród gości i uczestników tego wydarzenia.
Przygotowali: Tadek, Kuba F., Bartek i Julia, klasa 2at

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYSTAWA W MUZEUM NARODOWYM

W czwartek, 23 lutego oraz 16 marca, na trzech ostatnich godzinach lekcyjnych, nasza klasa wyszła z p. Polit i p. Walas do Muzeum Narodowego w Krakowie. W Gmachu Głównym mogliśmy obejrzeć wystawę zatytułowaną "Skarby Baroku. Między Bratysławą a Krakowem". Natomiast w Oddziale na ul. Kanoniczej 17- "Sztukę dawnej Polski. Od XII do XVIII wieku". Obie wystawy były bardzo ciekawe. Każdy z nas mógł znaleść coś dla siebie. W Muzeum na Al. 3 Maja 1 w porządku chronologicznym, od wczesnego do późnego baroku, mogliśmy podziwiać zarówno prace malarskie, rzeźbiarskie, jak i rzemiosło artystyczne ówczesnych twórców. Niektóre dzieła wzbudzały w nas wiele emocji; zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Jednak przeważały opinie pozytywne. Niektórzy nawet stwierdzili, że pewne rzeźby mogliby wziąść ze sobą do domu.

Z kolei w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka podziwialiśmy ekspozycję przedstawiającą dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, które prezentowane są w zabytkowych wnętrzach tegoż Muzeum. Najważniejszą częścią tej wystawy są obrazy i rzeźby gotyckie, od XIV do początku XVI wieku, wśród nich fascynująca rzeźba Madonny z Krużlowej (ok. 1410), jak również najstarsze małopolskie epitafium obrazowe upamiętniające rycerza Wierzbiętę z Branic.
Kasia Bednarczyk, Kasia Dziuba, Basia Kumala; klasa 2c

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

AKCJA KRWIODAWSTWA”

23 lutego 2017 opiekun Szkolnego Koła PCK – pani Martyna Sarapata we współpracy z opiekunem Samorządu Szkolnego – panem Wojciechem Brzuchaczem zorganizowali akcję oddawania krwi. Zgłosiło się 38 uczniów, ale ostatecznie krew mogło oddać 17 osób. Łącznie młodzież przekazała 7650 ml krwi.
Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki mobilnej stacji oddawania krwi z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SPOTKANIE Z CYKLU „ŻYCE Z PASJĄ”
Z ŁUKASZEM ŚWIRKIEM, CZŁOWIEKIEM-FLAGĄ

We wtorek, 21 lutego 2017r., na dwóch godzinach lekcyjnych, katecheci naszej szkoły zorganizowali kolejne spotkanie z cyklu „Życie z pasją”. Tym razem nasi uczniowie mogli się spotkać z finalistą siódmej edycji programu MAM TALENT – Łukaszem Świrkiem. Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej i uczestniczyła w nim młodzież klas: 2a, 2ad, 2at, 2c, 2d, 3ad i 3c.
Prowadzący spotkanie, Klaudia Szymula z 1t i Rafał Kasperek z 2an, na początku przedstawili imponujące osiągnięcia sportowe Łukasza (m.in. Puchar Świata we wspinaczce na czas), a następnie Gość zaprezentował swoje umiejętności, które wywarły na widzach ogromne wrażenie.
Po pokazie Łukasz mówił o swoim życiu, a potem przyszedł czas na pytania, które zadawali Gościowi redaktorzy szkolnej gazetki „Alchemik”. Dotyczyły one Jego pasji, zainteresowań, rodziny i codziennego życia. To, co bardzo uderza w Łukaszu, to niezwykła skromność – przy Jego absolutnym profesjonalizmie. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, a po nim był czas na autografy i selfie z Człowiekiem-Flagą. W najbliższym numerze „Alchemika” będziemy mogli przeczytać wywiad z Łukaszem Świrkiem i obejrzeć więcej zdjęć z tego spotkania.
Katecheci
Agata Walas
o. Lech Dorobczyński OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY POŚWIĘCONE SĄDOWNICTWU

W poniedziałek tuż po feriach, 13 lutego 2017r., klasa 2c miała okazję uczestniczyć w warsztatach poświęconych polskiemu sądownictwu. Odbyły się one w Sądzie Apelacyjnym na ul. Przy Rondzie 7. W trakcie spotkania uczniowie najpierw wysłuchali krótkiej pogadanki na temat najważniejszych aspektów polskiego prawa, funkcjonowania polskiego sądownictwa, a następnie wzięli udział w symulacji rozprawy sądowej. Po zakończeniu rozprawy młodzież mogła odnieść się do wyroku, który zapadł i uargumentować własne racje za lub przeciw karze.

Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Hura!!!! w Ogólnopolskim Rankingu Techników
organizowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” nasze technikum ma
8 miejsce w Polsce,
2 miejsce w Krakowie
oraz 6 miejsce w Rankingu Maturalnym

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” jest to organizacja, która na drodze szczegółowej selekcji ustanawia ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w naszym kraju. W związku z tym wydarzeniem Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, Pani V-ce Dyrektor Krystyna Kowalska wraz z delegacją uczniów – Weroniką Chuchmacz z klasy 3a oraz Bartłomiejem Lis z klasy 2at, uczestniczyli w gali podsumowującej pracę i zaangażowanie uczniów i nauczycieli.
Finał XIX Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się 10 stycznia 2017 roku w Auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasze technikum uplasowała się na 8 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Techników oraz na 6 miejscu w Rankingu Maturalnym. Jesteśmy trzecią szkołą w Małopolsce oraz drugą w Krakowie.
Od 2011 r. możemy poszczycić się tytułem Złotej Szkoły. Jest to dla nas zaszczytny tytuł, z którego jesteśmy dumni. Codzienna, czasem wręcz mozolna praca naszych uczniów i pedagogów została doceniona. Wyrazy uznania należą się szczególnie zeszłorocznym maturzystom, gdyż to oni zapracowali na tak wysoki wynik naszego technikum.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Muzeum Figur Woskowych- Polonia Wax Museum

10 stycznia grupa teatralna z klasy 2d wraz z Panią mgr Marzeną Jantos, wybrała się na wystawę figur woskowych do Polonia Wax Museum, znajdującym się w samym centrum Krakowa. Jest to nowo powstałe muzeum zainspirowane organizacją Światowych Dni Młodzieży w naszym mieście. Mogliśmy podziwiać znane osobistości ze świata duchownego, historycznego, politycznego a także sportu. Wystawa pokazuje historie Polski i świata w niekonwencjonalny sposób z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i detale. Podziwiając znane osobistości mogliśmy się poczuć tak, jakby stali koło nas. Figury są przygotowane w profesjonalny sposób. Widzieliśmy oryginalne stroje, atrybuty czy dekoracje. Szczególną uwagę zwróciłam na postacie trzech papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Muzeum ciągle się rozwija tworząc najlepszą i najciekawszą wystawę figur woskowych w kraju. Ekspozycja może zaspokoić najbardziej wymagających widzów poprzez pokazanie najdrobniejszych elementów. Ponadto można było zrobić sobie zdjęcie z daną figurą, co na pewno będzie szczególną pamiątką po tej wizycie. Poczucie dumy narodowej i patriotyzmu oraz szacunku dla naszej historii to odczucia, które muzeum chce pozostawić w pamięci odwiedzających. Możliwość zasiadania na jednej kanapie z papieżem jest tym co zapadnie mi w pamięci.
Justyna Niemiec


Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

MOCAK

Grupą artystyczną udaliśmy się do muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie. Mieliśmy okazje oglądnąć równie piękną jak i zachwycającą wystawę artysty Daniela Spoerri. ,,Sztuka wyjęta z codzienności” zawierała w sobie kilkadziesiąt reprodukcji prac artysty. Wśród zachwycających dzieł skłaniających do refleksji znalazły się słynne ,,Stoły pułapki,, . Niezwykle realistycznie przedstawiony obraz zjedzonego posiłku, jego resztki, zabrudzone naczynia poruszają temat przemijania. Kompozycja z zużytych przedmiotów codziennych to zupełnie nowy i oryginalny sposób przedstawienia martwej natury, którą było dane nam zobaczyć. Daniel Spoerri jest artystą awangardowym, powiązanym z ruchem Fluxus. Świat przedmiotów postrzega jako słownik kryjący w sobie wyrafinowane znaczenia. Swoje prace tworzył ze zwykłych rzeczy (często też nazywanych ,,śmieciami,,) zakupionych na targach staroci, wykonując następnie kompozycje pełne symboliki i znaczeń. Wystawa bardzo nam się podobała. Każda praca była inna, oryginalna. Niezwykle wyjątkowe dzieła skłoniły nas do wielu przemyśleń i indywidualnych interpretacji.


Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim konkursie wiedzy o prawie wyborczym


Tekst alternatywny

Konkursy - Chemia

W pierwszym okresie roku szkolnego 2016/2017 nasi uczniowie z powodzeniem wykazali się wiedzą i umiejętnościami w prestiżowych konkursach: Olimpiada Chemiczna
do II etapu zakwalifikowali się

 • Bado Michał
 • Buksa Hubert
 • Wrona Kacper
Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH w etapie I wezmą udział ( po ścisłych kwalifikacjach)
Chemia
 • Buksa Hubert
 • Wrona Kacper
Matematyka
 • Nowak Sylwia
 • Wrona Kacper
Podkarpacki konkurs chemiczny do kolejnego etapu zakwalifikowali się:
 • Buksa Hubert
 • Suwała Dominik
Wojewódzki Konkurs Wiedzy Chemicznej finalistą z klas maturalnych został
 • Dominik Suwała
na wyniki w tym konkursie dla klas 2 czekamy...
Wszystkim startującym i tym którzy dalej uczestniczą na różnych etapach konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy SUKCESÓW!
nauczyciele chemii ZSCH

Zbiórka makulatury.

„Kto chce żyć z przyrodą w zgodzie, niechaj Eko jest na co dzień”. Zachęcamy wszystkich uczniów do wspólnej akcji „Zbiórki makulatury”. Konkurs trwa od 9.01–16.01.2017 roku. Uczniowie z każdej klasy przynoszą makulaturę – gazety, kartony, książki, zeszyty. Klasa, która nazbiera najwięcej makulatury otrzyma nagrodę – wyjście z wychowawcą w trakcie lekcji! Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 20.01.2017 roku.
Zapraszamy do zbiórki! – M.Pabian, A.Gaczorek


Wyniki konkursu "Turbolandeskunde"

W naszej szkole, uczniowie w grupach 3-osobowych uczestniczyli w III edycji konkursu „Turbolandeskunde – Wędrówka po krajach niemieckiego obszary językowego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”, który dotyczył Szwajcarii. Uczniowie z klasy 2a – Paulina Piórecka, Patryk Gajewski oraz Adrian Kazimirek będą reprezentować naszą szkołę w etapie regionalnym 24.03.2017 roku w Jordanowie. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy za nich kciuki w II etapie.


Konkurs na "Najpiękniejszy Zabytek w Niemczech"

W naszej szkole odbył się konkurs „Zabytki w Niemczech”. Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów, przygotowując dowolny zabytek w Niemczech z różnych materiałów: z papieru, tektury, styropianu, drewna, ceramiki. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zachęcamy do obejrzenia dzieł naszych uczniów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Kartki świąteczne

W Zespole Szkół Chemicznych odbył się konkurs na „Kartkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim”. Celem konkursu było motywowanie uczniów do nauki języka, doskonalenie umiejętności pisania życzeń w języku niemieckim oraz stworzenie uczniom możliwości zaprezentowania swoich umiejętności językowych i plastycznych w szkole. W konkursie wzięło udział około 40 uczniów, którzy przygotowali wspaniałe kartki świąteczne.

Tekst alternatywny

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Program Aktywny Samorząd w Module II przewiduje wsparcie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych w zakresie uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Ubiegać się o pomoc w programie mogą osoby posiadające status osoby niepełnosprawnej z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach pomocy studenci studiów wyższych i uczniowie szkół policealnych mogą ubiegać się o dofinansowanie lub refundację czesnego oraz dodatek do kosztów kształcenia w oparciu o szczegółowe wytyczne programu zamieszczone na stronie PFRON http://www.pfron.org.pl/pl/studenci
Dla Beneficjentów Programu corocznie zostaje opracowana przez Realizatora tj. MOPS w Krakowie Procedura nr 51 zawierająca druk wniosku o pomoc i wszelkie informacje dotyczące dofinansowania. Wnioski o pomoc należy składać w wyznaczonych przez PFRON terminach naboru w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Józefińska 14. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka pod adresem http://www.mops.krakow.pl/formy-pomocy oraz w siedzibie Realizatora ul. Józefińska 14. W przypadku kontynuowania nauki w ramach wykształcenia na poziomie wyższym, zapraszamy niepełnosprawnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Aktywny Samorząd.

ZABAWA ANDRZEJKOWA 2016

30 listopada o godzinie 16:00 Samorząd Uczniowski, opiekunowie, nauczyciele WF-u zorganizowali andrzejki. Nim doszło do imprezy, poinformowano całą społeczność szkolną o wydarzeniu za pomocą plakatów i przygotowano kilka niezwykłych atrakcji. Na imprezę przybyło kilkadziesiąt osób, a wiele z nich zaprezentowało niesamowite stroje i makijaż. W sali gimnastycznej odbyła się dyskoteka, podczas której młodzież mogła wziąć udział w konkursie karaoke. Na korytarzu zorganizowano kącik z wróżbami i słodkimi przekąskami. Weronika Sołkowska (uczennica klasy 1a) przebrana za wiedźmę, przepowiadała przyszłość. Nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, szklanej kuli, wróżb z czerwonymi sercami. Zabawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczestników imprezy.
Głównym punktem andrzejek był pokaz magicznej chemii - „RADIOACTIVE”. Został on przygotowany i prowadzony przez uczniów z klasy 3a, tj. Weronikę Chuchmacz, Kornelię Krakowską, Elę Hajduk i Adriana Kowalczyka. Sala na piętnaście minut zamieniła się w cudowne laboratorium. Nie zabrakło spektakularnych doświadczeń i niezwykłych efektów. To była udana zabawa i niesamowite przeżycie dla uczniów, którzy uczestniczyli w tegorocznej zabawie andrzejkowej.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

II MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH

29 listopada, we wtorek, po raz drugi w tym roku szkolnym odbył się Turniej Siatkówki Samorządów Uczniowskich ZSCH i ZSM nr 1. W turnieju wzięło udział osiem drużyn, które rywalizowały między sobą w dwóch grupach. Każda z drużyn składała się z trzech chłopców z mechanika, dwóch dziewcząt i jednego chłopaka z chemika. Zespół Szkół Chemicznych reprezentowało 24 uczniów.
Głównym celem tej imprezy była popularyzacja sportu i integracja młodzieży z dwóch sąsiadujących ze sobą szkół. Podczas tego spotkania nie zabrakło wspaniałej rywalizacji a przede wszystkim dobrej zabawy.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XV „Styczniowe spotkania gimnazjalistów” - 2017

W dniu 26 stycznia 2017 r. (czwartek), w godz. 9.00 – 14.00 nasza Szkoła uczestniczy w XV „Styczniowych Spotkaniach Gimnazjalistów”, które odbywają się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9. Jest to impreza o charakterze edukacyjno – wychowawczym, przygotowana w szczególności z myślą o uczniach klas trzecich małopolskich gimnazjów, ich rodzicach, dyrektorach oraz nauczycielach. Najważniejszym celem organizacji „Spotkań” jest pomoc gimnazjalistom w wyborze dalszej drogi edukacyjnej na ponadgimnazjalnym etapie kształcenia. W trakcie XV „Styczniowych spotkań gimnazjalistów” 23 krakowskie zespoły szkół technicznych zaprezentują swój dotychczasowy dorobek, tradycje, szczególne osiągnięcia oraz ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny 2017/2018. W trakcie imprezy nie zabraknie atrakcji, takich jak np.: pokazy, występy artystyczne, konkursy, degustacje, prezentacje itp., które, także w sposób niekonwencjonalny, udowodnią, iż warto kształcić się w oferowanych zawodach. Wstęp jest bezpłatny.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów klas trzecich małopolskich gimnazjów, Rodziców, Dyrektorów, Nauczycieli oraz Doradców Zawodowych.

Zapraszamy na Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów

KONKURS CZYTELNICZY „Czy znasz „Władcę Pierścieni” J.R.R. Tolkiena?”

9 grudnia, na siódmej lekcji, odbył się konkurs czytelniczy dla miłośników fantastyki i twórczości J.R.R. Tolkiena. Jak wynika z licznych badań, młodzież uwielbia powieści fantasy. Dzieła autora „Hobbita” to już klasyka takiej literatury, dlatego przygotowałyśmy ten konkurs. Niedługo poznany „WIELKIEGO ZNAWCĘ TRYLOGII TOLKIENA”. W konkursie wzięło udział dziewięć osób. Odpowiadały one na sto pytań, które weszły w skład przygotowanego na tę okazję testu. Nie było to łatwe zadanie. W następnym roku konkurs czytelniczy obejmie twórczość Andrzeja Sapkowskiego, który cieszy się w naszej szkole największą popularnością.


AKCJA „KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

W związku z realizacją „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” oraz Szkolnego Programu Rozwoju Czytelnictwa i Promocji Biblioteki Szkolnej „CHEMIK – TU SIĘ CZYTA!” wprowadziłyśmy do biblioteki kilkaset nowych książek, które wybrali nasi uczniowie i chciałyśmy je pokazać czytelnikom poza biblioteką, na korytarzach szkoły. Przed tym wydarzeniem uczniowie klasy 2d i ich wychowawczyni – Pani mgr Justyna Buchta przygotowali plakaty promujące wydarzenie. Impreza odbyła się 7 grudnia, od 10:00 do 13:00 godziny, koło pokoju nauczycielskiego. W akcji uczestniczyli uczniowie klasy 2a: Ola Sadłos, Piotrek Martynus i Ula Palej oraz uczennice klasy 2d: Agnieszka Baca, Katarzyna Boroń, Karolina Szwachta. Książki zostały podzielone na trzy grupy: fantastyka, literatura obyczajowa i kryminał, thriller. Ochotnicy byli przydzieleni do określonej literatury i wypożyczali oraz doradzali czytelnikom, którzy podchodzili do stolików, odpowiednie książki. Akcja trwała tylko trzy godziny, a właściwie przerwy międzylekcyjne, podczas których wypożyczono 85 książek. Jest to bardzo dobry wynik, ponieważ nigdy nie zdarzyło się, by młodzież bez przymusu wypożyczyła tyle książek w tak krótkim czasie.
Akcja uświadomiła nam, że uczniowie lubią czytać, ale niekoniecznie to, co polecają nauczyciele. Promocja książek była udana i w kolejnych dniach wypożyczyłyśmy mnóstwo innych wydawnictw, co przyczyniło się do podniesienia czytelnictwa wśród naszej młodzieży. Planujemy przeprowadzić kolejną akcję tego typu tuż przed feriami.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM PILIPIUKIEM

Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem – twórcą fantastyki, jednym z najbardziej cenionych przez naszą młodzież autorów, odbyło się 1 grudnia 2016 roku o 10:00 godzinie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Chęć udziału w tym wydarzeniu zgłosiło ponad trzydziestu miłośników powieści tego pisarza. Ostatecznie w wydarzeniu uczestniczyło 28 osób. W czwartek rano udaliśmy się do Wypożyczalni dla Młodzieży, gdzie zgromadziło się wielu fanów autora „Kuzynek”. Pan Pilipiuk okazał się niezwykle sympatycznym człowiekiem, który opowiadał o swoich książkach, warsztacie pracy i planach na przyszłość. Z wykształcenia archeolog ze swojej pasji – pisania - uczynił sposób na zarabianie pieniędzy. Jeżeli ktoś nie czytał jego dzieł, po tym spotkaniu na pewno chętnie to zrobi. Twórca pokazał uczniom, jak samodzielnie wykonał notes, który służy mu do zapisywania pomysłów do kolejnych dzieł. Pod koniec spotkania podpisywał książki, w tym egzemplarz „Przygód Jakuba Wędrowycza” zabrany z naszej biblioteki. Uczniowie byli niezwykle zadowoleni z tego spotkania, ponieważ niektórzy piszą i takie spotkanie z osobą, która robi to profesjonalnie, jest wspaniałym doświadczeniem i uczy, jak należy tworzyć dzieło, by osiągnąć zamierzony efekt.


„Napisanie książki to nie jest jakaś filozofia. Trzeba poświęcić około jednego do półtorej tysiąca godzin. Trzeba pisać około osiem godzin dziennie. Książkę piszę od czterech do pięciu miesięcy. Najpierw zbieram pomysły. Czytam, a to czego się dowiem albo mi się przyda, albo nie przyda. Zazwyczaj piszę jedną książkę, myślę nad inną, w międzyczasie coś sobie czytam – może się przyda do trzeciej. Pracuję na zakładkę. I dwie książki rocznie od piętnastu lat wydaję. Regularnie, systematycznie. To jest tak, jak… nie wiem, czy ktoś się tutaj zajmował kulturystyką?... Chodzi o to, że wysiłek musi być cykliczny. To może być godzina, ale codziennie. To jest tak, jak z uczeniem się różnych rzeczy. Jeżeli będziemy to robić codziennie przez dwadzieścia minut, to w końcu to opanujemy. Systematyka pracy. Żeby się nauczyć grać na skrzypcach, trzeba poświęcić dziesięć tysięcy godzin. Żeby zostać kasjerem i ładnie kasować towary na taśmie, wystarczy trzysta godzin. Pisarz jest między jednym a drugim, tak w połowie. Kiedy mnie początkujący pisarze pytają, jak się za to zabrać, to mówię, że wystarczy napisać dziesięć pierwszych książek, potem to już leci. To jest taka praca jak szycie butów, im więcej się tego zrobi, tym większą się ma wprawę…” Więcej na ten temat w kolejnym numerze „AlChemika”.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KOLEJNA NAGRODA DLA "ALCHEMIKA"

29 listopada 2016 roku, we wtorek, o godzinie 12:00 w Klubie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, Oddział Małopolski w Krakowie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Konkurs na najlepszą gazetkę szkolną i szkolny portal internetowy za rok 2016. Jury konkursu przyznało dwie równorzędne nagrody dla gazet tworzonych przez uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie – „AlChemik” i Zespołu Szkół nr 1 w Krakowie – „RUMOR”. Laureaci konkursu, wskazani przez opiekunów redaktorzy, otrzymali laptopy i dyplomy. Szkoda tylko, że jedna osoba, gdy gazetkę tworzy zespół niezwykle uzdolnionych młodych ludzi. Cóż, taka jest formuła tego konkursu. Przedstawicielem "AlChemika" i odbiorcą nagrody była Wiktoria Mrozowska z klasy 2a. W gali brali udział również inni członkowie redakcji: Ola Sadłos z 2a (Redaktor Naczelna), Rafał Kasperek z 2an, Klaudia Szymula z 1t, Karolina Kaleta z 1k, Mateusz Mach z 1b.
Po wręczeniu nagród zebrani goście przeszli do Sali Barowej Klubu Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Pod Gruszką, gdzie przygotowano dla nich poczęstunek.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 listopada, grupa teatralna z klasy 2d wraz z Panią mgr Marzeną Jantos, wybrała się na wystawę dzieł Vincenta van Gogha, usytuowaną w zabytkowym dworcu w centrum Krakowa. Co prawda na wystawie nie znajdują się oryginalne dzieła twórcy, niemniej, wyświetlane na wielkich, białych ekranach obrazy, idealnie wręcz komponujące się i współgrające z – wyrażającą wiele uczuć i emocji drzemiących w artyście – muzyką klasyczną, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Van Gogh bardzo odważnie nakładał na płótno farby, łączył wszystkie możliwe kolory, niejednokrotnie ze sobą kontrastujące, pozornie tworzące chaos. Jednak malarz – jako wybitny twórca – sięga w owy chaos dłonią i ukazuje nam swój indywidualny sposób bycia i samego siebie, poprzez metaforę, symbole czy porównanie swojej osoby z osobą doktora, wysługując się do tego przedmiotami codziennego użytku. Obrazy, na których rośliny i przedmioty posiadają grube, czarne kontury niczym na dziecięcych rysunkach, przedstawiają nam styl i świat malarza, w dosyć wysublimowany sposób, którego próby racjonalnego wytłumaczenia, a głownie zjawisk zobrazowanych za pomocą pędzla, mogłyby niejednokrotnie zakończyć się porażką. Stan świadomości i zdrowia psychicznego artysty – w ostatnich latach jego życia – wahał się od jasności osądu po szaleństwo. Analizując jego dzieła nie sposób nie dostrzec pewnej dozy tajemniczości wpisanej w twórczość malarza i niezwykle istotną dla niego kwestię, jaką były relacje międzyludzkie – głównie jego prywatne m.in. z bratem Theo – mające niesamowity wydźwięk w twórczości i polocie mistrza. Fascynujące ile „barw” widzą „oczami wyobraźni” artyści tak genialni jak Vincent van Gogh, których nikt nigdy nie widział, nie zobaczy i nawet nie będzie w stanie sobie wyobrazić…
Maciej Kucharski

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

HAPPENING „PIŁSUDSKI ALIVE”

10 listopada 2016 roku, w czwartek, siedmioro uczniów klas pierwszych odwiedziło wszystkie klasy. Młodzież była przebrana za postacie historyczne, tj. za Józefa Piłsudskiego, który odczytywał przygotowaną wcześniej na tę okazję odezwę niepodległościową, dwóch wojskowych, którzy mu towarzyszyli i cztery kobiety w strojach z epoki. Dziewczęta przypinały uczniom biało-czerwone wstążeczki i rozdawały ulotki z kalendarzem świąt o charakterze narodowym. Do młodzieży trafiło ponad trzysta ulotek. Imprezę zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Polit i Pana Wojciecha Brzuchacza.
W postacie wcielili się:

 • Michał Grabowski z 1k (Józef Piłsudski)
 • Karol Abdykowicz z 1k (wojskowy)
 • Szymon Pazdan z 1k (żołnierz)
 • Karolina Kaszuba z 1k
 • Natalia Grabowska z 1a
 • Weronika Gierat z 1a
 • Magdalena Ptasznik z 1a

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS PIEŚNI, POEZJI I GRAFIKI PATRIOTYCZNEJ

9 listopada 2016 roku, w środę, odbył się w naszej szkole Konkurs Pieśni, Poezji i Grafiki Patriotycznej. Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Anety Polit i Pana Wojciecha Brzuchacza. Udział w tym ważnym przedsięwzięciu wzięło dziesięć klas oraz zespoły solistów i duety. W jury zasiedli:

 • Pani Anna Ryglowska-Gonek
 • Pani Agata Walas
 • Patryk Koźbiał z klasy 3c
 • Tomasz Wiśniewski z klasy 3a
Uroczystość poprowadziła przewodnicząca SU – Weronika Chuchmacz.
WYNIKI KONKURSÓW: W kategorii klasy najwyższe miejsca zajęły:
 • I miejsce – 1a, 2at
 • II miejsce – 2a, 3ad
 • III miejsce – 1d, 4ad
W kategorii solo/duet zwyciężyły:
 • I miejsce – Karolina Homel 1b
 • II miejsce – Weronika Sokołowska 1a
 • III miejsce – Aleksandra Dulik 4ao
W kategorii grafika/plakat I miejsce zajęła Angelika Socha z 1a, reszty miejsc nie przyznano.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

NASZ UCZEŃ LAUREATEM nagrody publiczności na festiwalu Screen&Sound - Let's See The Music

Michał Piosek, uczeń klasy 4a, został laureatem nagrody publiczności na festiwalu Screen&Sound - Let's See The Music. To międzynarodowy projekt o charakterze otwartego konkursu na wizualizację filmową utworów muzycznych wybitnych polskich kompozytorów. Michał jako reżyser filmu „Tango” wykazał się ogromna wrażliwością i wyobraźnią artystyczną, która znalazła wyraz w zwycięskim filmie, integrując i podkreślając wysublimowane dźwięki z dynamiczną wizją dopasowaną do nich obrazu.

To swoiste przenikanie się dźwięku i jego interpretacji wizualnej, stanowi istotę tego ambitnego przedsięwzięcia. Relacja muzyki i jej wymiar wizualny znalazły uznanie wśród internautów. Michał jest nie tylko młodym i zdolnym reżyserem ale także aktorem - gra w Teatrze Scena 5na3 oraz odnosi spektakularne sukcesy w ogólnopolskich konkursach fotograficznych takich jak: Fotomaraton (Zwycięska seria zdjęć opowiedziała historię o misiu. „Tragiczny” początek całej serii miał jednak swój szczęśliwy finał…), „Świętość”( wzruszające zdjęcie młodego mężczyzny trzymającego parasol nad starsza panią), „Zdrowie – podaj dalej!” czy „Pamięć Miejsca”( ukazanie Ofiar Gestapo). Realizacji jego marzeń służą także różnorodne szkolenia jak zaawansowany kurs filmowy w Akademia Multi Art.

Tekst alternatywny

BAL PIÓRNIKA

20 października 2016 roku, w czwartek, odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Jest to zabawa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski oraz nauczycieli wychowania fizycznego. W tym roku szczególne podziękowania należą się Pani Joannie Zimie. Bal to impreza cykliczna, która weszła już na dobre do tradycji naszej szkoły.

Akcja promocyjna przedsięwzięcia rozpoczęła się kilka dni wcześniej. Cała społeczność naszej placówki mogła zapoznać się z harmonogramem imprezy, który umieszczono na licznych plakatach. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 17:00 a zakończyła o 21:00. Prowadziły ją uczennice z klasy teatralnej – 2d. Na balu pojawiło się kilkadziesiąt osób. Młodzież zaprezentowała nietypowe stroje, przebrania i rysunki na twarzach. Oprócz dyskoteki odbyły się wybory najmilszej dziewczyny i najmilszego chłopaka z klas pierwszych, wcześniej każda z nich wytypowała parę kandydatów. Brali oni udział w konkurencjach: taniec zumba, prezentacja własnej osoby, przebranie – strój, zabawa „ciasteczkowy potwór” - zjedzenie ciastka, które uczestnicy mieli na czole bez użycia rąk, odgadywanie przedmiotów po dotyku z zasłoniętymi oczami, zareklamowanie odgadniętych przedmiotów, konkurencja 7 sekund. Ostatnia konkurencja polegała na tym, że uczestnicy mieli w ciągu tego krótkiego czasu wykonywać różne konkurencje, np. kręcenie koła hula hop, nawinąć nitkę na igłę, zjeść cytrynę bez skrzywienia, pożyczyć z widowni lewe buty, paski od spodni i coś od nauczycieli. Po tej konkurencji wszyscy, którzy dali swoje rzeczy, aby je odzyskać, musieli zatańczyć wspólnie taniec Kubusia, który był wyświetlany na rzutniku.

Najmilszą dziewczyną została Weronika Sołkowska z klasy 1a, która wystąpiła w stroju Pocahontas - zdobyła w sumie 12 punktów i Piotrek Krupczyński - uczeń 1b, który otrzymał 9 punktów. Chłopak dodatkowo rozgrzał publiczność świetnym pokazem beatbox-u.

Podczas imprezy odbyły się wspólne tańce integracyjne - belgijka i zumba. Zorganizowano bufet, w którym można było zjeść wyśmienite ciasta (chemika, radości, miłości czy rozsądku) i napić się chłodzących napojów.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

IMPREZA NA ORIENTACJĘ DLA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Impreza odbyła się 15 października 2016 roku w Lasku Wolskim. Nasza drużyna była najlepsza i uzyskała pierwsze miejsce przed ZSB Chemobudową i XI LO. Poza tym nadmienić trzeba, że uczniowie ZSCh sześciokilometrową trasę z sześcioma zadaniami dodatkowymi pokonali w czasie 112 minut. Drugą na mecie drużynę wyprzedzili o 28 minut, a trzecią o ponad godzinę. Po zakończeniu zawodów młodzież piekła kiełbaski i dzieliła się wrażeniami z trasy biegu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE PIERWSZYCH KLAS

14 października spotkaliśmy się w szkole, aby uczestniczyć w dwóch uroczystościach, tj. uczcić święto nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz przyjąć do naszego grona najmłodszych uczniów. Uroczystość na początku poważna: przemowy Przewodniczącej SU i Pani Dyrektor, pasowanie na ucznia ZSCh, z czasem przeistoczyła się w CEBULIADĘ – turniej zorganizowany przez klasy 3a i 3ad. Turniej prowadziła Weronika Chuchmacz i boski Rafaello, czyli Rafał Uznański. Zabawa polegała na tym, że wybrani losowo pierwszoklasiści odpowiadali na pytania, które wylosowali w kotle. Dotyczyły one różnych dziedzin. W przedstawieniu brali udział wyznaczeni wśród nauczycieli eksperci, którzy weryfikowali poprawność udzielanych odpowiedzi. Pojawiła się również zabawna scenka z „Krzyżaków”, których dotyczyło jedno z pytań. Podczas uroczystości wystąpił chór dziewcząt w chałatach, później też zabawnie przebranych chłopców, oba dyrygowane przez Panią Profesor Annę Ryglowską-Gonek. Oczywiście nie mogło zabraknąć pokazów chemicznych, które, ze względu na dominujący profil naszej szkoły, stały się stałym elementem wszystkich uroczystości. Zwycięzcy turnieju dostali nagrody w postaci cebulek i wszyscy rozeszli się do klas na poczęstunek.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wystawa Zdzisława Beksińskiego

Wraz z początkiem października do Krakowa ''przybyła'' wystawa rysunków Zdzisława Beksińskiego, która gości u nas w mieście do 19-go października. Galeria obrazów jest galerią stałą. Klasa 2D pod opieką mgr Marzeną Jantos wybrała się do Nowohuckiego Centrum Kultury, żeby obejrzeć chwaloną przez większość wystawę. ''Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę.'' My, młodzi humaniści postanowiliśmy sprawdzić jakie i czy jakiekolwiek uczucia wzbudzi w nas twórczość znanego polskiego artysty, którego historię każdy szanujący się humanista powinien znać. Wchodząc na teren wystawy jako pierwsze rzuciły nam się w oczy zdjęcia, które przedstawiały Zdzisława Beksińskiego i jego własne fotografie. Następnie były rysunki, które niosły za sobą inspirację erotyczną m.in. nagie postacie. Na pewno możemy powiedzieć, że twórczość artystyczna Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. W swoich rysunkach i obrazach uwiecznia zdeformowane postacie, opuszczone budynki i różnego rodzaju kształty i figury, które mogą budzić grozę. Nas osobiście one przerażały a równocześnie fascynowały. Wchodząc do pomieszczenia, w którym mieściła się galeria obrazów, zwróciliśmy szczególną uwagę na zaciemnienie pomieszczenia, swoisty półmrok, który tworzył wyjątkowy klimat, melodię idącą w tle i mnóstwo wyrazistych i pięknych kolorów wokół! Obrazy były niesamowite, wyraziste, trudno było pojąć, że wyszły one spod ludzkiej ręki. Wyglądały raczej jak portal do innej rzeczywistości. Były niemal trójwymiarowe, oczy postaci jakby wodziły za nami...Coś niesamowitego! I jeszcze to naświetlenie nad każdym obrazem, które idealnie pokazywało detale każdego z dzieł. Niesamowite. Zdzisław Beksiński był wielkim artystą, cieszymy się, że mogliśmy podziwiać jego wspaniałą galerię :))
Viktoria Majka

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Mamy nowych Stypendystów Fundacji Orlen "Dar Serca" - Mistrzowie Chemii !!!

Julia Świderska, uczennica klasy I A została stypendystką fundacji Orlen „Dar Serca”. Dla-tego też cała klasa łącznie z wychowawczynią Panią Marzeną Jantos-Gacek, Panią Dyrektor Elżbietą Ramatowską i Panią Adrianą Klepką pojechała do Bóbrki na galę oficjalnego rozdania dyplomów stypendium. Wycieczka ta była całkowicie sfinansowana przez Orlen. Julia jak i inni stypendyści przedstawiła kilkuminutową prezentację o Sobie, mówiła o też o swoich zainteresowaniach tańcem i teatrem. Mogliśmy dzięki temu dowiedzieć się jakie inne pasje (oczywiście oprócz chemii) mają najlepsi z najlepszych uczniów w Polsce. U podnóża Bieszczad mieliśmy także okazję zwiedzenia Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Dowiedzieliśmy się między innymi w jaki sposób powstaje nafta, co nas, chemików bardzo zainteresowało.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Z wizytą w Centrum Szkła i Ceramiki na ulicy Lipowej 3

7 października 2016 roku grupa uczniów z klasy 1t, pod opieką nauczyciela, odwiedziła Centrum Szkła i Ceramiki, które znajduje się na ulicy Lipowej. Uczniowie uczestniczyli w pokazie ręcznego formowania szkła „na żywo”. Zobaczyli tworzenie kufla i pięknej, szklanej róży. Jest to zajęcie niezwykle pracochłonne, wymagające precyzji i zdolności manualnych. Ten etap zwiedzania Centrum najbardziej spodobał się naszym uczniom, ponieważ sami uczestniczyli w „dmuchaniu” szkła, za co dostali medale. Następnie młodzież została oprowadzona i zapoznana ze stałą ekspozycją – "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998". Poznali historię i technologię szklarstwa. Zobaczyli zbiór oryginalnych narzędzi używanych do ręcznego wytwarzania szkła, kolekcję zabytkowych naczyń szklanych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku, a także współczesne artystyczne szkła kolorowe, które zostały wytworzone w latach 1969-1998. Ostatnim etapem zwiedzania Centrum było obejrzenie wystawy prac polskich artystów współczesnych, tj. oryginalne, ręcznie wykonane wyroby ze szkła i ceramiki (patery, misy, kieliszki, figurki, kasetki, biżuterię).
Było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie dla naszej młodzieży, ponieważ poznali warunki i specyfikę pracy hutnika-szklarza oraz proces powstawania szkła.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Z wizytą w PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTECE WOJEWÓDZKIEJ W KRAKOWIE

30 września, przed południem, uczniowie z klasy 1t, wraz z opiekunem panią mgr Justyną Buchtą, odwiedzili Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krakowie. Odbyła się tam nietypowa lekcja biblioteczna. Pracownicy tej placówki zapoznali uczniów z historią i specyfiką biblioteki, jej zbiorami i sposobami wyszukiwania w katalogu elektronicznym i tradycyjnym. Ponadto młodzież zwiedziła bibliotekę, zwłaszcza miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ZDROWY ODDECH – EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ” - wizyta przedszkolaków w Zespole Szkół Chemicznych

Nasza szkoła uczestniczy w wielu projektach. Jednym z nich jest „Zdrowy Oddech”, czyli kontynuacja inicjatywy podjętej przez Miasto Kraków w 2015 r., w której uczestniczyli uczniowie 20 krakowskich gimnazjów („Zdrowy oddech-kampania edukacyjno-informacyjna”). Tegoroczne działania skierowane są do uczniów szkół podstawowych (25 szkół, łącznie ok. 100 uczniów) oraz dzieci przedszkolnych (12 przedszkoli, łącznie ok. 240 dzieci).
30 września 2016 w Zespole Szkół Chemicznych przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach ekologicznych „Zdrowy oddech – edukacja przez zabawę”. Celem akcji było: budowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza oraz promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście. Maluszki miały uczyć się przez zabawę, więc musiało być kolorowo i zabawnie. Do krainy nauki zabrał ich pociąg z popularnej piosenki dla dzieci: „Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka…” Przedszkolaki obejrzały humorystyczne przedstawienie promujące wartości ekologiczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Chemicznych, uczestniczyły w bezpiecznych eksperymentach chemicznych z zastosowaniem produktów spożywczych, barwinków, w mini doświadczeniach: wulkan chemiczny, baloniki samonadmuchujące się, magiczne obrazki, zasada działania płuc – proces oddychania itp. Zadania były realizowane przez dzieci w kilkuosobowych zespołach, nadzorowanych przez przyszłych chemików. Zwieńczeniem spotkania było wręczenie uczestnikom medali i wiatraczków z logo projektu. ”Wiemy już skąd się bierze smog i jak należy segregować śmieci” – stwierdziły przedszkolaki po zajęciach.
W wydarzeniu wzięła udział Pani Katarzyna Król - Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu, pojawili się również przedstawiciele mediów, np. Radio ESKA. W „Fakcie” opublikowano artykuł, w którym znalazła się wypowiedź naszej Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbiety Ramatowskiej oraz informacje o tym przedsięwzięciu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BÓBRKA koło SANOKA

W czwartek, 6 X 2016r., uczniowie klasy 1k, 2a i 3ad uczestniczyli w wyjeździe do Bóbrki i Sanoka. Celem wyjazdu było m. in. zwiedzenie kopalni ropy naftowej, a obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Muzeum Historycznego w Sanoku (z działami- archeologicznym, ikonograficznym, historycznym, konserwatorskim), a szczególnie galerię autorską Zdzisława Beksińskiego. Wycieczka sponsorowana była przez krakowski INiG. W zakładce Wycieczki szkolne znajdziemy więcej informacji z tego wyjazdu.
Opiekunowie
mgr Krystyna Kowalska
mgr Małgorzata Niedźwiecka- Samborek
mgr Agata Walas


Szekspir w przekładzie

W dniu 30.09.2016r. braliśmy udział w „Nocy Naukowców” i mieliśmy okazję uczestniczyć w wykładzie przygotowanym dla nas w Bibliotece Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prelekcję prowadziła pani prof. dr hab. Marta Gibińska, która wprowadziła nas w tajniki pracy tłumacza literatury anglosaskiej oraz podzieliła się wiedzą i doświadczeniem na temat przekładów dzieł Szekspira na różne języki.
Oprócz zdobytej wiedzy, każdy z nas otrzymał pamiątkowy gadżet związany z UJ.
Klasa 2a i 2ad z nauczycielami języka angielskiego


Na małopolskim szlaku

Dnia 29.09.2016r. uczniowie klasy 2d, wraz z nauczycielkami języka angielskiego, zwiedzili zabytkowy kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy. Parafia w Modlnicy powstała w IX wieku, a kościół, wybudowany w 1553 roku, jest żywą świątynią oraz świadkiem naszej historii.
Wycieczka, o charakterze edukacyjnym, została zorganizowana w ramach programu poznawania najciekawszych zabytkowych obiektów, tworzących Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Na szlaku tym znajdują się kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej. Wiele z tych obiektów zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Narodowego UNESCO. Dzięki tej wycieczce poszerzyliśmy swoją wiedzę z zakresu historii i unikatowej architektury drewnianej oraz podnieśliśmy świadomość kultury naszego regionu, którą możemy się szczycić na arenie międzynarodowej.


Warsztaty CYBERSEC 2016

W ramach II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa- CYBERSEC 2016 nasza szkoła wzięła udział w cyklu konferencji poświęconych cyberprzemocy. Wykłady odbyły się w Centrum Kongesowym ICE w dniu 27 września 2016r. Naszą szkołę reprezentowało 27 uczniów z klasy 1a, 1b, 1d, 1k, 1t i 3a. Warsztaty podzielone zostały na dwie części. W pierwszej- uczestnicy mieli możliwość teoretycznie poznać współczesne formy zagrożeń płynących z użytkowania komputera i internetu. Natomiast w drugiej części mogli wcielić się zarówno w rolę ofiary, jak i sprawcy cyber zagrożeń. Na najbliższej
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Małopolska Chmura Edukacyjna

Charakterystyka projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w Gminie Miejskiej Kraków”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.4, z Europejskiego Funduszu Społecznego. Informacja o projekcie
Rekrutacja na zajęcia w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Od 3 października ruszyła rekrutacja na zajęcia online i koła naukowe z przedmiotów:

 • chemia
 • podstawy przedsiębiorczości
Terminy zajęć online:
 • chemia czwartek 7.30-9.00
 • podstawy przedsiębiorczości piątek 7.30-9.00
Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć po 15 października. Terminy kół naukowych w wymiarze 90 min tygodniowo ustala prowadzący zajęcia. Na zajęcia kół naukowy wybierani są uczniowie spośród uczestników zajęć online. REGULAMIN REKRUTACJI
Tekst alternatywny


Prelekcja w Stowarzyszeniu"UNICORN"

We wtorek, 20 września 2016r., klasa 2d wzięła udział w prelekcji nt. działalności Stowarzyszenia UNICORN. W Polsce jako jedyni zajmują się pomocą nie tylko osobom chorym na raka, ale również ich rodzinom. W trakcie prelekcji uczniowie przygotowujący się do pracy socjalnej mogli zwiedzić ośrodek i ogród, a także porozmawiać z osobami na co dzień prowadzącymi zajęcia i Stowarzyszenie. Naszą przewodniczką była pani Maja Rozmaryn. Stowarzyszenie działa w Polsce już od 19 lat. Obok terapii zajmuje się także pozyskiwaniem funduszy na działalność, m. in. przez zbiórkę plastikowych zakrętek. Nasza szkoła w tym dniu przekazała około 50 kg nakrętek.
Opiekunowie
mgr Justyna Buchta
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Gra Miejska"NAMUZYKOWANIE POEZJI"

W dniu 17 września 2016r. uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych wzięli udział w grze miejskiej, która została zorganizowana przez Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie. Impreza ta była jednym z etapów programu "Namuzykowanie poezji". Nasi uczniowie mogli poznać liczne miejsca związanie z życiem kulturalnym miasta Krakowa., m. in. Loch Camelot, Piwinicę pod Baranami, Jamę Michalika czy Księgarnię Muzyczną KURANT. Nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy (w sumie 17 osób), a zwycięzcy podwójnie:

 • Marcelina Chmiel, 4ao
 • Katarzyna Łaguz, 4ao
 • Gabriela Słabosz, 4ao
 • Agnieszka Fryźlewicz, 4a
 • Agata Miśta, 4a
 • Patrycja Papaj, 4a
 • Tomasz Ferdek, 4a
 • Zuzanna Poskrobko, 4a
 • Adrian Kowalczyk, 3a
 • Tomasz Wiśniewski, 3a
 • Weronika Żurek, 3a
 • Klaudia Błaż, 3a,
 • Mateusz Talaczyński, 3ad
 • Gabriela Wiercichowska, 3ad
 • Wiktoria Łapa, 2ad
 • Magdalena Robakiewicz, 2ad
 • Joanna Sztybel, 2ad
Uwieńczeniem gry był udział w koncercie Joanny Lewandowskiej "Mężczyźni mojego życia" w Piwnicy pod Baranami.
Opiekunowie
mgr Anna Ryglowska- Gonek
mgr Agata Walas


Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny


Kwesta dla Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia"

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kweście, która będzie trwać od 2 do 22 października br. w całej Polsce. Celem zbiórki jest zdobycie funduszy, które Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przeznacza na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Inicjatywa ta jest jedną z form uczczenia pamięci Papieża- Polaka, który nawoływał do " świadczenia miłości miłosiernej" w codziennym życiu.


Opiekunowie i Wolontariusze SzKWMieć Wyobraźnię Miłosierdzia

Kolejny raz włączamy się w małopolski projekt "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Tym razem to już jego X edycja. W czasie trwania Roku Miłosierdzia i Roku Wolontariatu chcemy podjąć szereg działań i inicjatyw, które otworzą nas na drugiego człowieka. Relacje będziemy na bieżąco umieszczać na stronie internetowej naszej szkoły.


Opiekunowie i Wolontariusze SzKWZakręceni dla UNICORN

Już po raz trzeci bierzemy udział w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Na co dzień zajmują się opieką nad osobami chorymi na raka i ich rodzinami. W naszej szkole zbiórka będzie trwać od września do grudnia 2016r. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy portierni.


Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasPoczątek zajęć realizowanych w ramach Projektu „Zdrowy oddech”

17 września rozpoczęły się w naszej szkole zajęcia, które są realizowane w ramach Projektu „Zdrowy oddech”. W ZSCh odbywają się zajęcia warsztatowe i laboratoryjne dla uczniów krakowskich gimnazjów. Mają one na celu zachęcenie młodych ludzi do prowadzenia własnych obserwacji, badań i analizy środowiska poprzez nabycie wiadomości o powietrzu, czynnikach zanieczyszczających powietrze oraz przeprowadzenie praktycznych laboratoryjnych badań związanych z analizą stanu powietrza. Uczniowie pod opieką nauczycieli ZSCh przeprowadzają ciekawe eksperymenty z zastosowaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. Podczas zajęć uczestnicy korzystają ze sprzętu laboratoryjnego, sprzętu specjalistycznego, a także sprzętu multimedialnego. Projekt „Zdrowy oddech” ma na celu kształcenie i wychowanie młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego.


Program promocji czytelnictwa i biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Chemicznych
„Chemik - tu się czyta!”

Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 jest: „Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”. W tym roku szkolnym biblioteka realizuje założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Niedługo pojawią się w niej nowości wydawnicze, które wybrała nasza młodzież podczas plebiscytu „Bestselery” w czerwcu 2016 roku. W związku z tym postanowiłyśmy intensyfikować działalność biblioteki szkolnej w celu jej promocji w środowisku szkolnym i lokalnym oraz upowszechniania czytelnictwa wśród uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.
Regularne czytanie ma duży wpływ na rozwój człowieka: relaksuje, uspakaja, pozwala oderwać się od problemów dnia codziennego, wskazuje drogę rozwiązania problemów osobistych i życiowych, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słownictwa oraz wpływa na wzrost poprawności językowej wypowiedzi ustnych i pisemnych. Istnieją naukowo potwierdzone dowody na to, że czytanie pół godziny dziennie wydłuża życie o 2 lata, redukuje stres i wywołuje korzystne zmiany w mózgu. Czynność ta ma niezwykły wpływ na wszechstronny rozwój człowieka, na jego zdrowie psychiczne i fizyczne, ale wymaga pewnego wysiłku i musi w dzisiejszych czasach konkurować z atrakcyjnymi środkami masowego przekazu - jak telewizja czy Internet. Celem szkoły, w tym biblioteki, jest przeprowadzenie takiej promocji czytelnictwa, by młody człowiek zamiast spędzać kilka godzin na przeglądaniu portali społecznościowych, zechciał sięgnąć po książkę i robił to tak często, aż stanie się to nawykiem.
We wrześniu rozpoczęły się lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie rysują plakaty promujące czytelnictwo. Młodzież dowiaduje się, dlaczego warto sięgać po książki i zwiedza bibliotekę szkolną. Działania zaplanowane w tym roku będą miały na celu propagowanie czytelnictwa wśród naszej młodzieży. Pojawi się wiele ciekawych konkursów i imprez czytelniczych. Zapraszamy na stronę BIBLIOTEKI SZKOLNEJ na Facebooku, gdzie na bieżąco będą podawane informacje dotyczące naszej działalności. Znajdziecie nas, wpisując: Chemik – tu się czyta.


Tekst alternatywny Tekst alternatywnyUczestnictwo pocztu sztandarowego ZSCh w obchodach 77. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę - 17 września 1939 roku

17 września 2016 roku o godzinie 11:00 przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości patriotyczno-religijnej przy Symbolicznej Mogile – Pomniku Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Rakowickim. Młodzież wraz z opiekunem – panią Julitą Środą-Płatek oddała hołd poległym żołnierzom i ofiarom totalitaryzmu sowieckiego. W naszej szkole zgodnie z kierunkiem polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 kształtuje się postawę patriotyzmu i wychowuje młodych ludzi, by w swoim życiu wyznawali wartości, takie jak: uczciwość, odwaga i pracowitość. Ich realizacja to codzienne, solidne wypełnianie obowiązków a także dobra znajomość historii i respektowanie świąt narodowych.


Lekcje języka migowego w klasie 2d

We wrześniu tego roku klasa 2d rozpoczęła lekcje języka migowego. Klasa opiekuńczo-społeczna rozwija umiejętności socjalne. Zadaniem osób, które podejmują się opieki nad innymi ludźmi, jest rozpoznanie ich potrzeb duchowych i fizycznych. Nasi uczniowie, poprzez zajęcia teoretyczne i praktyczne, zostaną przygotowani do spełniania zadań opiekuńczych, mediacyjnych i wspierających. Będą posiadać kompetencje pedagogiczne i socjalne. Klasa przygotowuje bowiem do pracy w charakterze opiekuna socjalnego oraz do podjęcia studiów na kierunkach związanych z pedagogiką, psychologią i socjologią. Jednym z elementów ich edukacji jest poznanie języka, dzięki któremu będą mogli porozumieć się z osobami niesłyszącymi i głuchoniemymi za pomocą gestów i mimiki. Zajęcia są prowadzone przez panią Beatę Szafraniec.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywnySpotkanie z rodzicami

14 września o godzinie 17:00 w sali gimnastycznej zgromadzili się rodzice uczniów klas pierwszych. Pani Dyrektor – mgr inż. Elżbieta Ramatowska zaprezentowała przybyłym szkołę, programy, w których uczestniczymy oraz osiągnięcia naszej młodzieży. Przedstawiła gościom panie wicedyrektor – mgr Krystynę Kowalską, mgr Adrianę Klepkę, wychowawców poszczególnych klas oraz panią pedagog – mgr Annę Bzowską. Odbyła się również krótka prelekcja pt. „Korzyści płynące z czytania książek”, którą przedstawiła pani mgr Julita Środa-Płatek (nauczyciel bibliotekarz). Następnie rodzice udali się z wychowawcami do klas, gdzie zapoznali się ze szczegółowymi informacjami na temat organizacji nauczania i wychowania ich dzieci w naszej szkole. Godzinę później odbyły się spotkania z rodzicami uczniów klas starszych. Rodzice otrzymali ulotki dotyczące biblioteki szkolnej i wpływu czytania książek na rozwój dzieci i młodzieży.Początek roku szkolnego 2016/2017

1 września, w czwartek, przywitaliśmy w naszej szkole nowych uczniów. W tym roku dołączyły do nas trzy klasy technikum (a, k, t) i trzy klasy liceum, tj. klasa b – teatralna, klasa c – biologiczno-chemiczna z analizą sądową oraz klasa d – opiekuńczo-społeczna. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 wszystkie klasy spotkały się z wychowawcami w szkole. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Przedstawiono uczniom ich wychowawców, z którymi udali się do sal lekcyjnych. Następnie młodzież zwiedzała naszą szkołę.