Aktualności

Dla uczniów i rodziców

Statut Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie
Wykaz zawartych umów najmu, dzierżawy, użyczenia dotyczących udostępnienia powierzchni i pomieszczeń.
Rozkład dzwonków
Plan lekcji dla uczniów w roku szkolnym 2019/2020 aktualny od 24.02.2020
Plan lekcji dla nauczycieli w roku szkolnym 2019/2020 aktualny od 24.02.2020
Terminarz, czyli co nas czeka w tym roku szkolnym
Dyżury nauczycieli dla uczniów i rodziców w roku szkolnym 2019/20
Ramowe Plany Nauczania - obejrzyj, jeśli chcesz wiedzieć, czego się będziesz uczył (-a)
Podręczniki dla klas pierwszych po szkole podstawowej przyjętych w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas drugich w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas trzecich w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas czwartych w r. szk. 2019/2020
Zwolnienie z realizajci zajęć z wychowania fizycznego
Zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego
Raport z ewaluacji zewnętrznej - technikum
Raport z ewaluacji zewnętrznej - liceum
POMOC SPECJALISTYCZNA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Tekst alternatywny

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowa Agencja Programu Erasmus+ informuje, że została zakończona ocena wniosków złożonych w ramach Akcji 1. Mobilność edukacyjna w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe w roku 2020.
Złożony przez Zespół Szkół Chemicznych wniosek – Chemia w praktyce, został zatwierdzony do realizacji na lata 2020-2022.
Celem głównym projektu jest odbycie dwutygodniowych praktyk zawodowych w Hiszpanii, a przez to zdobycie nowych umiejętności i kompetencji zawodowych, innowacyjnych w stosunku do oferowanych na lokalnym rynku pracy - dla 32 uczniów Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie, kształcących się w kierunku: technik analityk. Mamy nadzieję, że osiągnięte umiejętności pozwolą na ich rozwój zawodowy, językowy, interkulturowy i społeczny oraz zwiększą ich szanse na (samo)zatrudnienie na rynku krajowym i europejskim oraz umożliwią przeniesienie pozytywnych wzorców na lokalny grunt polski.

Absolwenci naszej szkoły są już studentami UJ!!

Celem Konkursu Wiedzy o UJ jest przybliżenie młodzieży historii najstarszej polskiej uczelni oraz historii oświaty polskiej i europejskiej. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Główną nagrodą w konkursie są indeksy na wybrane kierunki studiów .Z powodu zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2, w trosce o bezpieczeństwo uczestników oraz wszystkich osób zaangażowanych w organizację XXIV Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję że II etap odbędzie się 30 czerwca 2020 w sposób zdalny. Uczennice naszej szkoły z klasy 4a zostały laureatkami tego prestiżowego konkursu stając się studentkami Alma Mater. Natalia Grabowska, Weronika Gierat oraz Alicja Katarzyńska będą studiować chemię zrównoważonego rozwoju. Aleksandra Grzesiak wybrała chemię medyczną, Katarzyna Krzywdzińska zarządzanie w sektorze publicznym a Julia Świderska - chemię. Gratulujemy wyboru i życzymy dalszych sukcesów.

Tekst alternatywny

Dzień sportu

W dniu 24 czerwca uczniowie Naszej szkoły brali udział w Sportowym Wyzwaniu Chemika - Dniu Sportu. Rywalizowali między sobą o tytuł najbardziej usportowionej klasy i puchar Pani Dyrektor. Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 8.00 i zakończyliśmy o godzinie 20.00. Wystarczyło pobrać darmową aplikację endomondo i zarejestrować swoją aktywność w tym dniu. Uczniowie sami decydowali jaką formę aktywności wybiorą. Mieli do wyboru: marsz, bieg, jazdę na rolkach lub jazdę na rowerze. Następnie przesyłali swoje sportowe zadanie do nauczycieli wychowania fizycznego. Zwycięzcą rywalizacji została klasa, która uzbiera w tym dniu największą liczbę kilometrów. Pulę kilometrów danej klasy można było również powiększyć poprzez wypełnienie/rozwiązanie w tym dniu quizu na temat sportu poprzez aplikację quizizz. W rywalizacji wzięło udział 16 klas.
Poniżej przedstawiamy wyniki końcowe dziesięciu najlepszych :

 • I miejsce - 1L - 227,5 km
 • II miejsce -1F - 189,85 km
 • III miejsce - 2D - 157,1
 • IV miejsce - 1A - 121,54
 • V miejsce - 1C - 111,78 km
 • VI miejsce - 1D - 98,69 km
 • VII miejsce - 1E - 97,53 km
 • VIII miejsce - 2k - 89,01 km
 • IX miejsce - 3K - 69,3 KM
 • X MIEJSCE - 1M - 63,06 km

Dziękujemy za udział Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i gratulujemy wyniku najlepszym klasom.

MATURA 2020

W poniedziałek, 8 czerwca br., rozpoczęliśmy (spóźniony ze względu na koronawirusa COVID- 19) egzamin maturalny. Tegoroczne matury potrwają trzy tygodnie. Będą to tylko i wyłącznie egzaminy pisemne. Trwająca w Polsce i na świecie pandemia zaowocowała brakiem egzaminów ustnych w czasie matur. Pierwszy dzień, to język polski, zarówno podstawowy, jak i rozszerzony. Następnie matematyka, język angielski i kolejne przedmioty. Z naszej szkoły do matury przystąpiło prawie 130 uczniów z klasy 4a, 4k i 4t Technikum oraz 3c Liceum; a także Absolwentów z poprzednich lat poprawiających wyniki.
Matura 2020 zapisze się w historii nie tylko naszej szkoły, ale całej Polski... Nauczyciele i Uczniowie w maseczkach; wszędzie płyny dezynfekujące do rąk; 1,5 m odstępu; dbanie o zakrycie twarzy podczas kaszlu czy kichania- to tylko niektóre z obostrzeń, jakim zostaliśmy poddani, aby tegoroczne egzaminy mogły się odbyć...
Pierwszy dzień pokazał, że organizacyjnie zdaliśmy na cel. Opłaciły się przygotowania i liczne odprawy (i te on-line i te w szkole dzień przed egzaminami i te w dniu egzaminów). Trzy tygodnie pisemnych zmagań młodzieży w obowiązkowymi i dodatkowymi przedmiotami szybko minęło... Miejmy nadzieję, że wszystkim dobrze poszło i w zdrowiu będa mogli rozpocząć najdłuższe wakacje życia :)

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA BARTKA

W przedostatni piątek roku szkolnego, tj. 19 czerwca, zakończyliśmy akcję ZAKRĘCENI DLA BARTKA. W godzinach przedpołudniowych, po 4 metrowe worki plastikowych zakrętek, do szkoły przyjechała mama Bartka- p. Anna Łukasik. W imieniu chorego Bartka i jego Rodziców dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom Chemika, za połroczą zbiórkę zakrętek. Mamy nadzieję, że po wakacyjnej przerwie uda nam się spotkać w zdrowiu i na nowo rozpocząć akcje zbierania plastikowych nakrętek.
Opiekunowie SzKW
p. Anna Frączek- Bzowska
p. Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur

W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, konkurs odbył się on-line 28 i 29 maja. Do konkursu przystąpiło 19 uczniów, z 27 zgłoszonych. Najlepsze wyniki w poszczególnych kategoriach osiągnęli:
Junior - po szkole podstawowej

 1. Michał Czerniawski, 1f, 85,0pkt
 2. Grzegorz Juras, 1f, 82,5pkt
 3. Mateusz Koszyk, 1f, 80,25pkt
Junior - po gimnazjum
 1. Dominik Bochenek, 1a, 79,75pkt
 2. Bartosz Bukała, 1k, 78,75pkt
 3. Kinga Hanusiak, 1k, 56,25pkt
student
 1. Aniela Jurkiewicz, 4a, 71,75pkt
 2. Jakub Ślęczek, 2o, 63,0pkt
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!


OLIMPIADA INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI 2020 ROK KATEGORIA E - POMYSŁ EKOLOGICZNY

Uczniowie klasy 3a:

 • Adam Jędrychowski
 • Patrycja Strach
 • Justyna Stępińska

pod opieką Joanny Niemiec zostali finalistami OLIMPIADY INNOWACJI TECHNICZNYCH I WYNALAZCZOŚCI 2020 ROK KATEGORIA E - POMYSŁ EKOLOGICZNY za pracę pt. Filtrowanie wody w celach spożywczych - Analiza produktu rynkowego i prototyp filtra

Maturzyści

W piątek, 24 kwietnia 2020 odbyło się zakończenie roku szkolnego maturzystów, niestety nie było tradycyjnej akademii i uroczystego wręczenia świadectw. Pani Dyrektor wystosowała on-line do Absolwentów w list w którym w ciepłych słowach pożegnała klasy. Wszyscy , zarówno maturzyści jak i nauczyciele maja nadzieję że gdy ten ciężki czas się skończy, będzie można się spotkać i odebrać na wspólnej uroczystości świadectwa. Klasa 4 a w oryginalny sposób podziękowałam swoim nauczycielom publikując film. Zachęcamy do oglądania:Film klasa 4a

NAUKA ZDALNA W CHEMIKU

Rozprzestrzeniająca się na świecie pandemia koronawirusa COVID-19 dotarła również do Polski. Doprowadziło to m. in. do zamknięcia szkół- Uczniowie i Nauczyciele zostali postawieni przed kolejnym wyzwaniem... Tym razem stała się nim- NAUKA ZDALNA. Na początku był to okres od 12 marca do Świąt Wielkanocnych. Następnie kwarantanna została przedłużona do końca maja; po czym okazało się, że raczej w tym roku szkolnym nie wrócimy do stacjonarnego nauczania.
Nauczyciele w pracy z uczniami, obok dziennika librus i dysku google, zaczęli wykorzystywać różne platformy internetowe, by prowadzić ciekawe zajęcia on-line i w ten sposób uczyć, powtarzać materiał i sprawdzać wiedzę. Część uczniów z entuzjazmem przyjęła taką formę- nauka z domu, to możliwość wyspania się, regularnych posiłków i więcej czasu na uczenie się (w końcu nie trzeba było go "tracić" na dojazd i stanie w korkach). Niestety, znaleźli się też tacy, których ta forma przerosła... Jak mówi stare przysłowie "paluszek i główka, to szkolna wymówka". W wersji zdalnej- nie działajacy program czy problemy z łączami internetowymi... Powoli na wszystko jednak znalazła się rada i nawet najbardziej oporni uczniowie w końcu wzięli się do nauki...
Kwarantanna nie pozwoliła nam wziąć udziału w wielu wcześniej zaplanowanych akcjach, np. promocjach naszej szkoły w Zabierzowie, Liszkach, Wieliczce czy Małopolskim Festiwalu Zawodów. Odwołany też został marcowy dzień spotkań z Rodzicami; kwietniowy Tydzień Patronki Szkoły organizowany dla klas pierwszych i pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę.
Mimo trwającej pandemii udało się wystawić uczniom klas 3c, 4a, 4k i 4t oceny. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły odbyła się konferencja klasyfikacyjna (wtorek, 21.04.br.) on-line, w trakcie której zatwierdziliśmy oceny z zachowania i oceny z przedmiotów, nagradzając najlepszych uczniów świadectwami z czerwonym paskiem, nagrodami książkowymi i listami gratulacyjnymi. W piątek, 24.04.br., również zdalnie pożegnaliśmy tegorocznych Maturzystów zostawiając odbiór świadectw na lepszy czas.
W świat rzeczywistości wirtualnej został przeniesiony Dzień Otwarty Szkoły oraz majowe zebranie z Rodzicami. Odwołaniu uległa natomiast sesja historyczna z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na czerwiec przesunięto praktyki zawodowe klas trzecich Technikum (25.05.- 19.06.) oraz tegoroczne matury (od 8 czerwca). Czerwcowa odwilż w restrykcjach pandemii zaowocowała możliwością konsultacji Uczniów z Nauczycielami na terenie szkoły z uwzgędnieniem zasad dotyczących koronawirusa. Część młodzieży skorzystała z tej formy tuż przed wystawieniem ocen rocznych. Miejmy nadzieję, że nadchodzący czas wakacji sprawi iż we wrześniu wrócimy do nauki w szkole; a na czas końca roku i Uczniom i Nauczycielom życzymy zdrowia i sił.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

DZIEŃ LICZBY PI

Jak co roku w marcu, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień liczby Pi. Z tej okazji zorganizowaliśmy liczne konkursy. Można było też zjeść coś słodkiego: ciasteczka i babeczki z liczbą pi, ciasto w kształcie pi. Jest to dla nas zawsze święto matematyki i dobrze się bawimy:) Wyniki konkursów:

1. Rozgrywki w logicznej układance CONNECT4

 • I miejsce Alicja Katarzyńska (4a)
 • II miejsce Aleksandra Grzesiak (4a)
 • III miejsce Aniela Jurkiewicz (4a)

2. Konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby ? – bicie rekordu szkoły

 • I miejsce Julia Zapał (1c)
 • II miejsce Aleksandra Grzesiak (4a)
 • III miejsce Tomasz Sobczyk (3a)

3. Układanie kostki Rubika na czas

 • I miejsce Bogdan Damski (2a)
 • II miejsce Kamila Pabian (1k)
 • III miejsce Gabriela Saletnik (1l)

4. Quizizz „Co wiem o liczbie ?”

 • I miejsce Grzegorz Juras (1f) oraz Michał Czerniawski (1f)
 • II miejsce Gabriela Saletnik (1l)
 • III miejsce Aleksandra Mikolaszek (1k) oraz Igor Ochmański (1l)

5. Quizizz „Matematyka i logiczne myślenie”

 • I miejsce Grzegorz Juras (1f)
 • II miejsce Michał Czerniawski (1f)
 • III miejsce Igor Ochmański (1l)

6. Konkurs plastyczny „Wizualizacja liczby ?”

Wszystkie prace były na bardzo wysokim poziomie. Jury nie mogło zdecydować się na wybór najlepszych prac, więc wszyscy są zwycięzcami:) Są to: Natalia Wójcik (1l), Edyta Mazur (1l), Gabriela Saletnik (1l), Kacper Ostafin (1l), Aleksandra Dubiel (1l), Barbara Olek (1f), Milena Biernat (3k), Magdalena Król (2a), Szymon Kordula (3k), Gabriela Wątor (1f), Maciej Zabagło (1k)

7. "Piosenka o matematyce (ewentualnie wiersz)"

Również w tym konkursie ciężko było podjąć decyzję, więc zwycięzcami są: Anna Okarmus (3k), Izabela Błażejewska (4t), Aleksandra Mikolaszek (1k). Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS PAPIESKI: ŻYCIE I WOLNOŚĆ- DAR I ZADANIE

W niedzielę, 22 marca br., zakończył się I etap XVI edycji Konkursu Papieskiego pod hasłem "ŻYCIE I WOLNOŚĆ- DAR I ZADANIE". Jego celem było przypomnienie osoby i nauczania Karola Wojtyły/Jana Pawła II; a zwłaszcza przesłania, jakie Ojciec Święty kierował do ludzi młodych i jego wkładu w najnowszą historię Polski i świata. Konkurs obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy mogli rozwiązać Quiz z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu, w trakcie 30 minut. W I etapie Konkursu Papieskiego wzięło w sumie udział 16 uczniów. Poniżej przedstawiamy wyniki:

 • I miejsce (ex aequo) 19/20 pkt–Aleksandra Małota, klasa 3c i Oliwia Światłoń, klasa 1f
 • II miejsce 18/20 pkt- Weronika Biela, klasa 3c
 • III miejsce (ex aequo) 17/20 pkt-Julia Łagosz, klasa 2k i Natalia Wójcik, klasa 1l
 • IV miejsce 16/20 pkt- Patrycja Brożek, klasa 1l
 • V miejsce 15/20 pkt- Dawid Janecki, klasa 3n
 • VI miejsce (ex aequo) 14/20 pkt-Karolina Stelmach, klasa 2d i Gabriela Saletnik, klasa 1l
 • VII miejsce 13/20 pkt- Aleksandra Tokaj, klasa 1m
 • VIII miejsce (ex aequo) 12/20 pkt-Kinga Starzec, klasa 4k i Zofia Sadowska, klasa 1e

oraz

Anna Kupiec, klasa 1d Małgorzata Spisak, klasa 2k Natalia Orzechowska, klasa 1l Justyna Stępińska, klasa 3a
Dziękujemy wszystkim Uczniom za udział, a Zwycięzcom- GRATULUJEMY i życzymy powodzenia w kolejnych etapach. Nauczyciele Historii i Katecheci ZSCH

PAMIĘCI... PANI PROFESOR EWY TARKOWSKIEJ

We wtorek, 10 marca br., przypadła 1. rocznica śmierci pani profesor Ewy Tarkowskiej. Była ona wieloletnim nauczycielem chemii i przedmiotów zawodowych w naszej szkole, a także opiekunem Sali Tradycji. W dniu jej śmierci delegacja Uczniów i Nauczycieli z Chemika w składzie: Aleksandra Kaczmarzyk, 3n; Dawid Janecki, 3n, Mateusz Bielas, 2o i pani Agata Walas udali się na Cmentarz na Rakowicach. W ciągu dwóch godzin lekcyjnych posprzątaliśmy grób pani Ewy, a następnie złożyliśmy wiązanką świeżych kwiatów i zapaliliśmy znicze pamięci. Naszemu wyjściu towarzyszyła także modlitwa o radość życia wiecznego dla pani Ewy Tarkowskiej i wszystkich zmarłych Pracowników, Absolwentów i Uczniów naszej szkoły. Po południu grób Pani Profesor odwiedzili również uczniowie z klasy 3c wraz z Panią Katechetką. W czasie naszego pobytu spotkaliśmy Męża p. Ewy Tarkowskiej, który bardzo się ucieszył naszą obecnością, porządkami na grobie i pamięcią w modlitwie. Młodzież wspominała zmarłą m. in. z odwiedzin i opowieści, które miały miejsce w Sali Tradycji. Dzień później grób pani profesor Ewy Tarkowskiej odwiedzili jeszcze uczniowie z klasy 2c i 2d zapalając ogień pamięci.

Dzien Otwarty

W dniach 6 i 7 marca 2020 roku w Zespole Szkół Chemicznych odbyły się Dni Otwarte, które miały na celu zaprezentowanie naszej oferty edukacyjnej uczniom szkół podstawowych. W trakcie ich trwania odbyły się konkursy matematyczne, Dzień Liczby Pi, na sali gimnastycznej można było zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne, panie uczące biologii wdrażały zainteresowanych w tajniki analizy medycznej i sądowej, na pracowaniach odbywały się pokazy trudnej sztuki miareczkowania, zaś w sali języka polskiego uczniowie z klasy o profilu społecznym uczyli języka migowego i za pomocą specjalnych testów badali osobowość przyszłych adeptów naszej szkoły. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Teatru "Groteska" uczniowie prezentowali się pięknie w strojach z epoki, co nadało tym dniom specyficznego klimatu i stanowiło niezwykłą ich oprawę. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów naszej szkoły Dni Otwarte okazały się niezwykle udane.

Media o dniach otwartych
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PROMOCJA SZKOŁY- MICHAŁOWICE

5 marca 2020 roku nasza Szkoła uczestniczyła w XII Gminnych Targach Edukacyjnych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II 1 w Michałowicach. W czasie 4 godzin nasze uczennice z klasy 2c – Kinga Jedynak oraz Monika Stawiarska opowiadały o ofercie XXVI Liceum Ogólnokształcącego, o tym, co na co dzień dzieje się w Chemiku, jak wyglądają zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne (np. praca w samorządzie, wolontariacie czy organizowane konkursy). Ich opiekunem była pani Anna Frączek- Bzowska. Nie zabrakło również części związanej z doświadczeniami chemicznymi, a tym samym z promocją Technikum Chemicznego. Odpowiedzialni byli za nią uczniowie z klasy 2a – Oliwia Ufniarz, Oliwia Tomalak, Monika Kupczak, Kacper Owczarski pod czujnym okiem pani Eweliny Jabłońskiej. Czas promocji naszej szkoły szybko minął, a stoisko cieszyło się dużym zaintersowaniem młodzieży z klas 7 i 8 oraz ich Opiekunów. Miejmy nadzieję, że w nowym roku szkolnym spotkamy w murach Chemika również uczniów z Michałowic.

WARSZTATY BIBLIJNE

W czwartek, 5 marca br., odbyły się warsztaty biblijne poświęcone Księdze Liczb i 1 Listowi do Koryntian. Tym razem miały miejsce w Akademii IGNATIANUM w Krakowie, na ul. Kopernika 26. Organizatorem warsztatów było Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, które przygotowało je dla Uczestników Konkursu Biblijnego. Młodzież wraz z Opiekunami oraz Prowadzących- Wykładowców Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II przywitała pani Bożena Pruska, koordynator diecezjalny Konkursu Biblijnego. Pierwszą część poświęconą Księdze Liczb ze Starego Testamentu poprowadził ks. dr hab. Bogdan Zbroja, prof. UPJPII; natomiast drugą część poświęconą 1 Listowi do Koryntian z Nowego Testamentu- pani dr Danuta Piekarz.
Z naszej szkoły w warsztatach wzięło udział 10 z 13 uprzednio zgłoszonych uczniów. Byli to: Paulia Fiks i Gabrysia Strączyńska, z klasy 1k; Zuza Dróżdż i Wiktoria Urban, z klasy 1e; Natalia Bauer, z klasy 2c; Julia Jakubiec i Olga Ożóg, z klasy 2d; Samuel Zegartowski, z klasy 2a; Ania Okarmus, z klasy 3k i Szymon Pazdan, z klasy 3a. Opiekunem wyjścia była pani Teresa Łażewska. Miejmy nadzieję, że udział w warsztatach pozwoli młodzieży lepiej się przygotować do Konkursu Biblijnego, a także żyć Słowem Bożym na co dzień.
Katecheci ZSCH

Spotkanie w kinie Kijów

3 marca 2020 roku młodzież klasy 1f oraz 1m pod opieką pani Małgorzaty Molik i pani Anety Polit uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym w kinie ,,Kijów” przez Krakowski Oddział IPN oraz Kuratorium Oświaty. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali ciekawego wykładu dr. Michała Wenklara, który opowiadał o antykomunistycznym powstaniu i o jego uczestnikach Żołnierzach Wyklętych-Niezłomnych. Następnie obejrzeliśmy dwa filmy. Pierwszy z nich pt. Uskok o Zdzisławie Brońskim i jego pamiętniku, w którym opisuje czasy walki i ukrywania się przed komunistami po II wojnie światowej, drugi Żołnierze Bartka o poszukiwaniu i odnalezieniu zdradzonych i zamordowanych przez komunistów żołnierzy kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”. Do szkoły wróciliśmy przez Park Jordana, gdzie odwiedziliśmy pomniki żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych a pani Aneta Polit opowiadała historie ich życia.

Frankenstein: the Monster and the Myth

3 marca klasa 3k udała się do Teatru Variete na spektakl „Frankenstein” w wersji angielskiej. Adaptację tej słynnej powieści z XIX wieku warto znać nie tylko dlatego, że przeszła do kanonu literatury światowej, ale przede wszystkim ze względu na to, że jest niezwykle uniwersalna. Jest tutaj groza, tajemnica życia i śmierci, niespełniona miłość i marzenia, ciemne sekrety, morderstwa i wielki dramat człowieka. Jeśli chodzi o sam spektakl: ciekawa interpretacja powieści, rozważania etyczne i filozoficzne podane humorystycznie z dobrą muzyką w tle i w końcu prosty, piękny, klasyczny język angielski…

TARGI EDUKACYJNE

W piątek, 28 lutego br., wzięliśmy udział w Targach Edukacyjnych organizowanych w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi na ul. Aleja Kijowska 3. Jak co roku Chemik reprezentowali uczniowie z Technikum, tym razem z klasy 2a w składzie: Agnieszka Płachytka, Wiktoria Pudłowska, Karolina Starnowska, Piotr Pabian i Kacper Owczarski; a także uczennice z liceum z klasy 2d: Emilia Matera i Emilia Nowicka.
W czasie prawie 4 godzin nasza młodzież wykonywała przykładowe doświadczenia chemiczne, opowiadała o codzienności w Chemiku i odpowiadała na liczne pytania, które zadawali uczniowie obecnych 7 i 8 klas Szkoły Podstawowej. Opiekunami wyjścia były: pani Arleta Siepka i p. Agata Walas. Trzeba przyznać, że nasze stoisko od początku do końca Targów Edukacyjnych cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przyszłych Uczniów jak i ich Opiekunów.

Tekst alternatywny

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Tegoroczne SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE odbyły się w dniach 24-25-26 lutego br., tj. poniedziałek, wtorek i środa (popielcowa) w Akademickiej Kolegiacie św. Anny (ul. św. Anny 11) o godzinie 12.00 Spotkania prowadził ks. Jacek Bernacik, zastępca Moderatora Ruchu Światło- Życie w Archidiecezji Krakowskiej. Oprawą muzyczną zajęła się grupa uczennic z klasy 3k (Karolina Wójcik, Joanna Woźniak, Joanna Rożek, Natalia Kot, Nikola Duda i Anna Okarmus jako koordynator). W sumie każdego dnia z naszej szkoły w naukach rekolekcyjnych brało udział ponad 200 uczniów. W poniedziałek mieliśmy konferencję, która nas wprowadziła w temat, czyli "O trudnej miłości... rekolekcje o Kościele". We wtorek po konferencji była krótka adoracja i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Natomiast w środę uczestniczyliśmy w Mszy Świętej z obrzędem posypania głów popiołem. Ten pięknie przeżyty czas, który wprowadził nas w nowo rozpoczęty okres Wielkiego Postu nie byłby możliwy bez przychylności i zaaangażowania naszej Dyrekcji, a także Grona Pedagogicznego- dziękujemy i mamy nadzieję, że wyda on plon we właściwym czasie.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dnia 1 marca czcimy bohaterów Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych, którzy w sposób heroiczny bronili naszej Ojczyzny. Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie Angelika Zięba - 3c, Sandra Galos jest z 1, Daniel Flak -2a, Karol Łakomski – 1m pod opieką pani prof. Anety Polit wziął udział w Mszy św. w Katedrze Wawelskiej w intencji Żołnierzy Wyklętych, a następnie przemaszerował w uroczystym pochodzie ulicami Krakowa do Parku im. dra Henryka Jordana, gdzie miały miejsce uroczyste przemówienia, Apel Poległych Wyklętych oraz złożenie wieńców pod pomnikami naszych Niezłomnych Bohaterów. Największym przeżyciem było spotkanie i wspólne zdjęcie z jednym z nich, majorem Stanisławem Szuro.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PO... KONKURSIE PIOSENKI I POEZJI MIŁOSNEJ

W czwartek, 27 lutego br., zostały rozdane dyplomy i nagrody- niespodzianki (słodkie co nieco) dla wszystkich Uczestników Konkursu Piosenki i Poezji Miłosnej, który miał miejsce dwa tygodnie wcześniej. Odbiór nagród odbył się na lekcji 5 w jednej z siłowni. Przed wręczeniem upominków uczniowie, którzy zajęli I miejsce mogli zaśpiewać po jednej zwrotce zwycięskich piosenek. Nagrody wręczali Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego- p. Wojciech Brzuchacz i Szkolnego Klubu Wolontariusza- p. Agata Walas; młodzieży nieobecnej w tym czasie (klasa 1l i solistki z klasy 1l oraz klasy 2d) nagrody wręczono na następnej godzinie lekcyjnej. Akcentem kończącym tegoroczne konkursy było wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Tekst alternatywny

„MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W dniu 24 lutego 2020 na sali gimnastycznej była przeprowadzona akcja oddawania krwi. Uczniowie licznie i chętnie, jak zawsze wzięli udział w akcje. Zgłosiło się 73 uczniów, z których zarejestrowanych zostało 46 uczniów, a spośród nich 34 oddało krew. Każdy z uczniów oddał 450 ml co łącznie daje 15300ml. Zoorganizowanie całej akcji na terenie szkoły było możliwe, dzięki uprzejmości Małopolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Oddziałowi Terenowemu w Krakowie. Przeprowadzona akcja potwierdza udział szkoły w XVII edycji Turnieju Szkół Ponadpodstawowych, Policealnych, Pomaturalnych i Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem
„MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”
Za przeprowadzanie akcji była odpowiedzialna p.Martyna Sarapata opiekun SK PCK

WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM ROLNICZYM W KRAKOWIE

W dniu 21.02. uczennice klasy 1e pod opieką p. Martyny Sarapaty były na zajęciach prowadzonych przez Panią dr hab. Aleksandra Duda-Chodak profesor UR oraz Panią dr Iwona Drożdż w pracowni mikrobiologicznej Katedry Technologii Fermentacji i Mikrobiologii. Klika dni wcześniej uczennice w szkole zebrały materiał biologiczny do hodowli na podłożach mikrobiologicznych,. W pracowni uczennice poznany podstawowe zasady obowiązujące w pracowni mikrobiologicznej dotyczące na przykład właściwego mycia rąk. Samodzielnie wykonały i obserwowały preparaty mikrobiologicznej.

Tekst alternatywny

SZKOLNY KONKURS PIOSENKI I POEZJI MIŁOSNEJ

W przede dniu Walentynek (13.02.br.) odbył się w Chemiku Szkolny Konkurs Piosenki i Poezji Miłosnej. Tym razem organizatorami byli Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego (p. Wojciech Brzuchacz) oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza (p. Agata Walas). W przeglądzie mogli wziąć udział soliści, grupy i klasy. Do zmagań konkursowych należało przygotować 2 utwory mówiące o miłości w dowolnie wybranym języku. Mogła to być piosenka, poezja śpiewana lub recytacja utworu poetyckiego, napisany przez siebie wiersz lub piosenka, a nawet utwór instrumentalny. Jury oceniało dobór repertuaru do tematyki konkursowej, znajomość melodii oraz wrażenia artystyczne.
Już w środę wieczorem p. Wojciech Brzuchacz wraz z Nauczycielami WF zadbał o przygotowanie sali gimnastycznej na przegląd zgłoszonych utworów walentynkowych. Było więc miejsce i dla Widowni, i dla Jury, i dla Uczestników- wszystko w pięknej walentynkowej dekoracji. O nagłośnienie i podkłady muzyczne zatroszczyli się uczniowie z klasy 3a- Artur Romanek i Krzysztof Tomczyk. Natomiast sam Konkurs Piosenki i Poezji Miłosnej poprowadziła Przewodnicząca SU: Julia Motyka wraz z Hubertem Mikołajczyk- Gąsienicą, z klasy 2k. Wzięło w nim udział 16 z 17 zgłoszonych uprzednio wykonawców.
Jury w składzie: Mateusz Bielas, klasa 2o; Eryk Puchała, klasa 2k (przedstawiciele SU); p. Anna Frączek- Bzowska; p. Małgorzata Regucka i p. Agata Walas (przedstawiciele Grona Pedagogicznego) po trzech godzinach przesłuchań, a następnie- po długich i burzliwych obradach postanowiło przyznać Uczestnikom Konkursu następujące miejsca:
Kategoria KLASA:

 • I miejsce: 1l
 • II miejsce: 2k
 • III miejsce ex aequo: 1a, 1d i 2o
Kategoria DUET:
 • I miejsce: 3k (MILENA BIERNAT, KAROLINA WÓJCIK)
 • II miejsce: 1a (WIKTORIA LEŚNIAK, NATALIA PERIER)
Kategoria SOLISTA (piosenka):
 • I miejsce ex aequo: 1l- NATALIA WÓJCIK i 1d- PATRYCJA WAŚNIOWSKA
 • II miejsce: 1c- RAFAŁ ŻABA
 • III miejsce ex aequo: 1a- WIKTORIA LEŚNIAK i 1a- NATALIA PERIER
 • i 3c- WERONIKA ŁYDKA
Kategoria SOLISTA (wiersz):
 • I miejsce: 1l- NINA DELEKTA
 • II miejsce: 2d- JULIA JAKUBIEC
 • III miejsce: 3c- ANGELIKA ZIĘBA

W załączeniu podajemy protokół z obrad jury. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie Piosenki i Poezji Miłosnej, a ZWYCIĘZCOM- GRATULUJEMY. W najbliższych dniach Uczestnicy odbiorą pamiątkowe dyplomy i nagrody- niespodzianki.
Organizatorzy: SU i SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Walentynkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej

14 lutego w naszej szkole odbył się Walentynkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej. W zawodach wzięło udział 20 dwuosobowych drużyn damsko- męskich, które dzielnie walczyły o zwycięstwo. Po kilkugodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców:

 • I miejsce: Julia Jamrozik 4k, Jakub Komenda 4k
 • II miejsce: Edyta Bobak 3c, Tomasz Sobczyk 3a
 • III miejsce: Izabella Mularczyk 3c, Bartłomiej Kruczek 2k
 • IV miejsce: Aleksandra Wiącek 2o, Jan Jakóbczak 2o

Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom turnieju!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Chemicy u Czartoryskich

We wtorek tj 2. lutego uczniowie klasy 4a zwiedzali otwarte po prawie 10 latach Muzeum Książąt Czartoryskich. Wyjątkowy spacer po salach rozpoczęli się od Podestu, gdzie prezentowane były dwa monumentalne płótna rodzajowe Jana Piotra Norblina. W dalszej części znajdowały się pomieszczenia poświęcone Czartoryskim, potem są sale ukazujące dzieje Polski: od czasów Jagiellonów aż po schyłek I Rzeczypospolitej. Na pierwszym piętrze Muzeum uczniowie także najpiękniejsze dzieła sztuki sakralnej. Kolejne pomieszczenia przeniosły klasę w zupełnie inną scenerię – świat sztuki Dalekiego Wschodu. Zwiedzanie drugiego piętra rozpoczęło się od salonu antycznego, by później przenieść się do sali poświęconej sztuce renesansu. Z stamtąd można było przejść do pomieszczenia, w którym eksponowana jest „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Kolejne przestrzenie to podróż przez sztukę średniowiecza, sztukę Europy Północnej XV–XVII wieku – aż do czasów Rembrandta. Na drugim piętrze w sali Polskiej prezentowane są też pamiątki głównie z puławskiej Świątyni Sybilli, a w salach oficyny – zbiory biblioteczne oraz kolekcja grafik i rysunków. Na zakończenie zwiedzania uczennice uczestniczyły w próbie rysunku portretowego.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„Wyzwolenie czy podbój? Armia Czerwona na ziemiach polskich w latach 1944-1945”.

Dnia 21.01.2020 uczniowie naszej szkoły brali udział w prelekcji zorganizowanej przez jak Panią Martę Rajek z Centrum Młodzieży im H. Jordana na temat roli komunistów w tworzeniu władzy w Polsce. Wykład prowadził Pan dr Marcin Chorązki z IPN, opowiadając o wydarzeniach sprzed 75 lat. Scharakteryzował przebieg wydarzeń na arenie międzynarodowej w latach 1943-1945 które doprowadziły do podboju Polski przez Związek Sowiecki. Opowiadała o dramatycznej próbie przejęcia władzy przez przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, w trakcie akcji „Burza” i powstania warszawskiego która nie przyniosła efektów. Scenariusz Stalina stał się faktem, a Polskę wraz z innymi krajami Europy Środkowej włączono do bloku państw komunistycznych. Wykład był dla uczniów naszej szkoły intelektualną przygodą oraz rozbudził zainteresowanie historią współczesną.

Tekst alternatywny

KWESTA DLA MARYSI

Wraz z akcją SERDUCHO DLA MARYSI przeprowadziliśmy kwestę, podczas której zbieraliśmy fundusze na leczenie dziewczynki. Zbiórka miała miejsce w czwartek, 23 stycznia br., na 5 i 6 godzinie lekcyjnej. Włączyli się w nią zarówno Uczniowie, jak i Pracownicy Szkoły. W sumie udało nam się zebrać 734 zł 68 gr. Kwota została dzień później, czyli w piątek wpłacona na konto Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej "BĄDŹMY RAZEM" tytułem Marysia Miąsko. W naszej szkole kwestowały uczennice z klasy 1e- Wiktoria Szlachta, Marysia Szmyd oraz Zuza Turchan. Młodzież sama również przygotowała puszki na tą okazję. Dziękujemy Dyrekcji za zgodę na akcję, a wszystkim Uczniom i Pracownikom za włączenie się w zbiórkę.

Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SERDUCHO DLA MARYSI

Odpowiadając na apel Fundacji "Wygrajmy Siebie" oraz Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem”, a nade wszystko rodziców małej Marysi i komitetu społecznego w czwartek, 23 stycznia br., w naszej szkole odbyła się akcja SERDUCHO DLA MARYSI połączona z kwestą. Jej celem było włączenie się w zbiórkę 8 mln zł na terapię genową dla dziewczynki cierpiącej na zanik mięśni SMA typu 1 (dziewczynka nie podnosi główki, nie oddycha samodzielnie).
Akcja polegała na utworzeniu z uczniów serca i zrobienia zdjęcia z góry, tak by było widać, kształt utworzonej figury. Potem Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza zdjęcie przesłali do Fundacji "Wygrajmy Siebie", która z przesłanych fotografii z różnych szkół planuje utworzyć grafikę jednego ogromnego serca. Gdy serce, będzie już gotowe zostanie udostępnione na internecie w portalach społecznościowych, tam każdy będzie mógł polubić, udostępnić i skomentować grafikę. Możemy w ten sposób pomóc w promowaniu kampanii pomocowej dla Marysi. W naszej szkole do akcji włączyli się uczniowie klas 3a, 3n, 3c, 1a, 1c, 1f oraz 1k, 1d, 1e, 1l, 2o, 2c i 2d wraz z Opiekunami/Nauczycielami Uczącymi. SERDUCHO DLA MARYSI utworzyliśmy na szkolnym parkingu na lekcji 4. Młodzież, biorąc pod uwagę brak miejsca na duże serce, stworzyła dwa serca- jedno od Uczniów/Wolontariuszy z Liceum; a drugie- od Uczniów/Wolontariuszy z Technikum. Koordynatorami akcji byli uczniowie klasy 3a- Artur Romanek i Krzysztof Tomczyk. Zdjęcie z korytarza IIIp. zrobiła pani Aneta Polit. Dziękujemy Dyrekcji za zgodę na przeprowadzenie akcji oraz młodzieży i opiekunom klas za włączenie się w pomoc dla Marysi.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XVIII Styczniowych Targach Szkół Zawodowych w Meliorku

W dniu 23 stycznia 2020 roku nasza Szkoła uczestniczyła w XVIII Styczniowych Targach Szkół Zawodowych w Meliorku, które odbywały się w godzinach 9.00 – 14.00 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji w Krakowie, ul. Ułanów 9. Targi są imprezą o charakterze edukacyjno – wychowawczym, a najważniejszym ich celem jest pomoc uczniom szkół podstawowych w wyborze dalszej drogi edukacyjnej. Zespół Szkół Chemicznych reprezentowali przedstawiciele klasy 2c oraz 2a. Uczniowie liceum opowiadali m.in. o profilach klas licealnych, terminach dni otwartych, zachęcali młodszych kolegów do przyjścia na nie. Mówili też o atmosferze panującej w szkole. Zachęcali uczniów szkół podstawowych zainteresowanych technikum do podejścia do stoiska i obejrzenia doświadczeń wykonywanych przez ich kolegów. Uczniowie klasy 2a opowiadali o swoim profilu, o rodzajach wykonywanych ćwiczeń, doświadczeniach na pracowniach, miejscach praktyk. Uczniowie wykazywali się świetnym przygotowaniem i w interesujący sposób zaprezentowali ofertę edukacyjną naszej szkoły.

SZKOLENIA W HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA

W dniach 20- 23 stycznia br. w Hospicjum św. Łazarza na ul. Fatimskiej 17 uczestniczyliśmy w cyklu szkoleń "W KRĘGU WOLONTARIATU MŁODZIEŻOWEGO". Został on zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Z Chemika zdecydowało się wziąć udział w wykładach 9 dziewczyn (Gabrysia Poparda, 3c; Julia Jakubiec, 2d; Emilia Nowicka, 2d; Gabrysia Krzanowska, 1l; Beata Koczwara, 1e; Julia Madej, 1e; Julia Poznańska, 1e; Marysia Szmyd, 1e i Zuza Turchan, 1e), a opiekunem wydarzenia była pani Agata Walas. Od poniedziałku do czwartku, czyli przez cztery dni, codziennie od godziny 16.00 odbywały się warsztaty, które trwały do dwóch godzin zegarowych. Zajęcia dzieliły się na dwa etapy: teoretyczne i warsztatowe.
Szkolenia rozpoczęły się od tworzenia własnych komiksów, przy których można było "puścić wodze fantazji". Następnego dnia odbyły się lekcje z Panią Psycholog, na których krótko opowiadaliśmy o sobie oraz integrowaliśmy się z innymi uczestnikami kursu. Trzeciego dnia przyszły do nas Panie, które przedstawiły nam rolę wolontariuszy w Hospicjum i opowiadały o akcji ,,Pola Nadziei". W tym dniu również z Panią Psycholog rozmawialiśmy o naszych relacjach z dziadkami i z innymi osobami starszymi. Ten czas był dla wszystkich pełen refleksji. W czwartek z kolei mieliśmy przyjemność zwiedzić część Hospicjum. Ten dzień był szczególnie ważny, ponieważ czekało nas: spotkanie z Panią Pielęgniarką, która przybliżyła wszystkim swoją rolę i opowiedziała o tym jak wygląda codzienność osoby chorej oraz wykład Pani Doktor o chorobach Alzheimer i Parkinson.
Po skończeniu zajęć każdy uczestnik dostał certyfikat ukończenia szkolenia. Od tego dnia staliśmy się oficjalnymi wolontariuszami Hospicjum św. Łazarza i możemy działać na jego rzecz. Niektórzy z nas już w piątek byli na pierwszych wolontaryjnych zajęciach (z naszej szkoły Zuza Turchan, 1e i Julia Jakubiec, 2d).
Emilia Nowicka, 2d
Wolontariuszka Hospicjum św. Łazarza

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE- KSIĘGA LICZB

We wtorek, 21 stycznia br., od godz. 17.00 w siedzibie Stowarzyszenia Civitas Christiana, przy ul. Michałowskiego 16/LU 1 w Krakowie odbyła się pierwsza część warsztatów biblijnych poświęconych Księdze Liczb ze Starego Testamentu. Spotkanie poprowadziła pani dr Anna Wajda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Z trzech uprzednio zgłoszonych uczniów na wykład dotarła Ania Okarmus, z klasy 3k. Opiekunem wyjścia była pani Agata Walas. Warsztaty są przygotowaniem do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbędzie się 12 marca br. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się co wydarzyło się w życiu Narodu Wybranego po wyjściu z niewoli egipskiej, a przed dotarciem do Ziemi Obiecanej. Przybyłej młodzieży podobała się szczególnie atmosfera wykładu, w trakcie którego można było "szare komórki" wspomóc słodką karnawałową przekąską.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Studniówka 2020

W niedzielę 5 stycznia 2020 roku maturzyści Zespołu Szkół Chemicznych bawili się na studniówce w Starej Zajezdni. Uczniowie czterech klas na początku podziękowali rodzicom i nauczycielom oraz wznieśli toast za pomyślność na egzaminie maturalnym. Bal rozpoczął tradycyjny polonez z nauczycielami. Później wszystkie klasy z wdziękiem odtańczyły poloneza a program artystyczny został nagrodzony gromkimi oklaskami. Maturzyści tradycyjnie na swój bal zaprosili grano pedagogiczne oraz swoje osoby towarzyszące. Nie zabrakło także rodziców, którzy współorganizowali studniówkę. Było elegancko i z klasą. Maturzyści byli ubrani w eleganckie garnitury, dominował kolor granatowy i czarny, a dziewczyny zdecydowały się na długie suknie. Po oficjalnej części tegoroczni maturzyści bawili się na tanecznym parkiecie aż do rana.

Tekst alternatywny

WIGILIA SZKOLNA

20 grudnia od rana odbywały się Wigilie Klasowe. Następnie, na sali gimnastycznej, odbyła się uroczysta akademia z okazji Bożego Narodzenia. Uczestniczyli w niej zarówno uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście – emerytowani nauczyciele.
Program artystyczny przygotowała klasa 2o wraz z wychowawcą, Panią Ewą Zagrobelny. Akademię poprowadził przedstawiciel Samorządu Szkolnego, uczeń klasy 2o, Mateusz Bielas.
Na początku akademii Pani Dyrektor wręczyła dyplomy zwycięzcom konkursu kolęd i pastorałek, który odbył się dzień wcześniej, a także złożyła życzenia świąteczne uczniom oraz wszystkim zebranym. Na koniec mieliśmy okazję posłuchać jeszcze raz kolęd i pastorałek wykonanych przez zwycięzców

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Jak co roku odbył się w naszej szkole KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. Tym razem w czwartek, 19 grudnia br., na 3 i 4 godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej. Na 20 zgłoszonych wykonawców swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 15. Były to klasy, grupy i soliści. Do przeglądu należało przygotować 2 kolędy, 2 pastorałki lub 1 kolędę i 1 pastorałkę. Jeden z utworów miał być w języku polskim, a drugi- w języku obcym. W tym roku obok języka angielskiego młodzież wybrała również język ukraiński, hiszpański, niemiecki i japoński. Próby trwały już od połowy listopada do ostatniej chwili przed występami.
W końcu nadszedł dzień przesłuchań. O sprzęt muzyczny zatroszczyli się uczniowie klasy 3a- Artur Romanek i Krzysztof Tomczyk. Natomiast Konkurs poprowadzili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z klasy 2k- Julia Motyka, Agnieszka Staszel, Magdalena Ślęczka i Hubert Mikołajczyk- Gąsienica. Wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej przywitała p. Grażyna Skałka w imieniu Organizatorów, czyli Nauczycieli Języków Obcych i Katechetów. Ona też czuwała nad spokojnym i rzeczowym przebiegiem całego Konkursu.
Trzeba przyznać, że poziom wykonywanych kolęd i pastorałek był bardzo wysoki. Jury w składzie: Wiktoria Kowalczyk, klasa 2k; Mateusz Bielas, klasa 2o, p. Anna Dubrawska i p. Agata Walas miało "ciężki orzech do zgryzienia", kiedy nadszedł czas obrad i wyłonienia zwycięzców. Komisja Konkursowa przyznawała punkty za znajomość tekstu (1-5 pkt), znajomość melodii (1-5 pkt), interpretację (1-3 pkt) oraz ogólny wyraz artystyczny (1-3 pkt). W końcu po długiej i burzliwej dyskusji (w załączeniu podajemy protokół z obrad) Jurorzy postanowili przyznać Uczestnikom Konkursu następujące miejsca:

 • Kategoria KLASA:
 • I miejsce ex aequo: 1a i 1f
 • II miejsce ex aequo: 1l i 1k
 • III miejsce: 1d
 • Kategoria GRUPA:
 • I miejsce: 2a
 • II miejsce: 2o
 • III miejsce ex aequo: 1c i 2k
 • Kategoria SOLISTA:
 • I miejsce ex aequo: 1a- WIKTORIA LEŚNIAK i 1c- RAFAŁ ŻABA
 • II miejsce ex aequo: 1l- NATALIA WÓJCIK i 1d- PATRYCJA WAŚNIOWSKA
 • III miejsce ex aequo: 1l- NINA DELEKTA i 3n- JULIA JAKUBEK

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek, a ZWYCIĘZCOM- GRATULUJEMY. W piątek, 20 grudnia br., w trakcie Szkolnych Jasełek, Zdobywcy pierwszych miejsc w różnych kategoriach zaśpiewają po jednej ze zwycięskich kolęd i pastorałek.
Organizatorzy

SZKOLNY KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK protokół
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spotkanie z Ryszardem Majdzikiem

W dniu 18 grudnia 2019 dzięki współpracy z IPN - z panem Łukaszem Płatkiem oraz z CM im. Henryka Jordana panią Martą Rajek klasy pierwsze wzięły udział w spotkaniu z Ryszardem Majdzikiem - działaczem opozycji antykomunistycznej oraz związkowcem, samorządowcem.
Uczniowie klas pierwszych wysłuchali opowieści o trudnym okresie przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. R. Majdzik przybliżył zebranym sytuację społeczno-polityczną w jakiej znaleźli się ich rówieśnicy z PRL-u. Barwnie i nie bez emocji, opowiadał o strajkach, dystrybucji nielegalnej prasy a szczególnie wiele miejsca poświęcił prześladowaniom, jakim był poddawany w komunistycznych więzieniach. Przedstawił też kłamstwa katyńskie, powstanie NSZZ Solidarność, sytuację społeczną w czasie stanu wojennego.
Młodzież z przejęciem słuchała żywej historii i podziękowała Panu Majdzikowi gromkimi brawami.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

Po półrocznej zbiórce plastikowych zakrętek udało się we wtorek, 17 grudnia br., oddać do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN 4 metrowe worki. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji. Dziękujemy p. Małgorzacie Pęcek- Czuba za transport. Przypominamy, że UNICORN na co dzień zajmuje się pracą z osobami chorymi na nowotwory oraz ich bliskimi. Nasza współpraca z tą Fundacją trwa nieprzerwanie od 2014 roku.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny

KWESTA NA SZCZEPIONKI DLA DZIECI W WENEZUELI

We wtorek, 17 grudnia br., w naszej szkole w ramach akcji MEN "RAZEM NA ŚWIĘTA" zorganizowaliśmy zbiórkę pieniężną na szczepionki dla dzieci w Wenezueli. Jak pisze Polska Misja Medyczna w ramach projektu Budujemy Pomoc- "Sytuacja w Wenezueli jest dramatyczna. W szpitalach nie ma leków, a dzieci nie są szczepione od 2 lat. Śmiertelność okołoporodowa matek wzrosła o 65% od 2017 roku. Powróciły choroby dawno zapomniane: żółtaczka, odra czy polio".
Cieszymy się, że odzew na akcję był bardzo pozytywny w naszej szkole. W sumie udało nam się zebrać 400,00 zł; które jeszcze tego samego dnia trafiły w ręce Polskiej Misji Medycznej. Za udział w zbiórce otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem. W imieniu Opiekunów i Wolontariuszy Szkolnego Klubu dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom za zaangażowanie i włączenie się w akcję.
Dziękujemy za każdą złotówkę, która może uratować życie dzieci w Wenezueli. Dziękujemy także Natalii Skoczek i Marysi Kaczmarczyk z klasy 1c za przeprowadzenie kwesty.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

RAZEM NA ŚWIĘTA

Odpowiadając na apel i zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego nasza szkoła włącza się w akcję RAZEM NA ŚWIĘTA. Celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie inicjatyw charytatywnych w okresie przedświątecznym, kiedy najwięcej osób oczekuje na pomoc.
W związku z tym Szkolny Klub Wolontariusza organizuje następujące działania: zachęcamy Uczniów i Pracowników naszej szkoły do pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach; ponawiamy zbiórkę darów dla Schroniska "Skrzydlaty Pies"; prosimy o włączenie się w kwestę na zakup szczepionek dla dzieci w Wenezueli, która odbędzie się we wtorek- 17.12.br.
Nasze szkolne akcje trwają do 20 grudnia br. Podjęte działania zgłaszamy do Opiekunów SzKW, a przyniesione dary zostawiamy w gabinecie p. pedagog- Anny Frączek- Bzowska.

XXX OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

W poniedziałek, 9 grudnia br., na 3 godzinie lekcyjnej, odbył się szkolny etap XXX edycji Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku uczestniczyło w konkursie 8 osób z klasy 3c i 1m. Najlepiej poszło Basi Głuc (48/62 pkt) i Oli Chlebda (46/62 pkt). Temat tegorocznej Olimpiady nawiązywał do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas Światowych Dni Młodzieży w Denver. "Dumni z Ewangelii i Polski"- Organizatorzy Olimpiady chcieli przypomnieć młodzieży o dziedzictwie chrześcijańskim obecnym w historii narodu polskiego oraz o zbliżających się obchodach 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą". Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Olimpiady za udział, a Zwycięzcom- Gratulujemy

TURNIEJ MIKOŁAJKOWY

Tegoroczny TURNIEJ MIKOŁAJKOWY w piłce siatkowej upłynął w pełnej sportowych wrażeń atmosferze. Do turnieju zgłoszonych zostało 16 drużyn reprezentujących poszczególne klasy. W półfinale spotkały się następujące drużyny: 1k i 4k oraz 1a i 2o.
Do finału przeszła reprezentacja klasy 2o oraz 4k. Pasjonujący mecz zakończył się zwycięstwem klasy 2o (25:21).
Wyniki:

 • I miejsce: klasa 2o
 • II miejsce: klasa 4t
 • III miejsce: klasa 1a
Dziękujemy wszystkim zespołom za udział w turnieju oraz gratulujemy zwycięzcom!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

"Life Sciience Open Space 2019"

26.11.2019 uczniowie z Samorządu naszej szkoły uczestniczyli jako wolontariusze w organizacji "Life Sciience Open Space 2019" czyli konferencji networkingowej, zrzeszającej ludzi z branży Life Science. Organizatorem przedsięwzięcia jest Klaster Lifescience z siedzibą w Krakowie, której przewodzi pan Kazimierz Murzyn. Klaster jest organizacją zrzeszającą instytucje i firmy z regionu Polski południowej w celu rozwoju innowacji w obszarze biotechnologii i life science.
cyklu prezentacji tematycznych, a także uroczystej gali na której wręczono nagrody wybranym przez Klaster przedsiębiorstwom. Nasi uczniowie zajmowali się przygotowaniem wystroju, rejestracją uczestników oraz pomocą techniczną w trakcie trwania poszczególnych wystąpień.
Dzięki wspólnej pracy udało nam się osiągnąć cel i konferencja przebiegła bez zakłóceń. Na konferencji spotkaliśmy dwóch byłych uczniów naszej szkoły, obecnie działających w branży Life Science, byli to Dawid Lupa , który reprezentował Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN oraz Mateusz Oziębłowski , który wygłosił wykład pt. „Dlaczego startupy nie sprzedają się i jak można temu zaradzić.
Zapraszamy również na stronę wydarzenia : http://lifescienceopenspace.pl/

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Współpraca z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

W tym roku szkolnym Szkoła nawiązała współpracę z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach wspólnych działań przeprowadzane są lekcje wychowawcze pod kierunkiem Pani Profesor Ewą Gurbą w klasie 4a .Celem lekcji jest stymulowanie u młodzieży umiejętności rozwiązywania społecznych dylematów, z którymi młodzi ludzie mogą napotkać w codziennym życiu. W trakcie zajęć z młodzieżą rozwiązywane są różnego rodzaju hipotetyczne dylematy życia codziennego. Treningi posiadają różną formę, od dyskusji po psychodramę, a ich celem jest pobudzenie myślenia młodzieży wokół prezentowanych im kwestii. Młodzież naszej szkoły aktywnie uczestniczy w zajęciach, świetnie się przy tym bawiąc, wymyślają konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z różnych rozwiązań analizowanej sytuacji konfliktowej.

Tekst alternatywny

WYCIECZKA DO MUZEUM ANATOMII UJ

W dniu 20 listopada 2019r. wzięliśmy udział w wycieczce do "Muzeum Anatomii UJ", które jest jednym z największych i najstarszych muzeów anatomii w Polsce. Powstało, aby pełnić rolę dydaktyczną dla studentów uczelni medycznych. Bardzo celnie o roli tego miejsca mówił Profesor Teichmann: "Muzea anatomiczne nie są po to tylko sporządzone, ażeby ciekawa publiczność je oglądała. Zadaniem muzeów jest, ażeby uczniowie medycyny lub doktorzy możebnie dokładnie wiadomości o budowie ciała ludzkiego otrzymali. Anatomia z książek na pamięć nauczana niewiele jest warta",.
Dla nas- uczniów klasy 2k, wystawa ta właśnie taka była, niezwykle interesująca i pouczająca. Mogliśmy od środka poznać tajniki ludzkiego ciała poprzez anatomiczne eksponaty muzealne. Dzięki wystawie zobaczyliśmy to, co gołym okiem jest niewidoczne, czyli: kości, narządy wewnętrzne oraz najmniejsze elementy wchodzące w układ ruchu. Naszym opiekunem ze szkoły była p. Agata Walas; a wiedzę przybliżył nam Profesor Uniwersytetu Jagiellońskego- p. Jacenty Urbaniak, skrupulatnie opowiadając o anatomii oraz chorobach związanych z tą dziedziną nauki.
Emilia Cieślik, 2k

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

LAUREACI PRZEGLĄDU PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

W niedzielę, 17 listopada br., odbył się Koncert Galowy Laureatów XVII Małoplskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej w Auli Matki Bożej Częstochowskiej, na osiedlu Szklane Domy 7. Wśród laureatów znalazła się nasza solistka- NATALIA WÓJCIK, uczennica klasy 1l z piosenką WOJENKO, WOJENKO. Koncert został poprzedzony uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny oraz organizatorów i uczestników Przeglądu. W sumie do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 66 wykonawców: chórów, zespołów i solistów. Łącznie blisko 500 osób. Jury po wysłuchaniu prezentacji zakwalifikowało do udziału w Koncercie Galowym Laureatów aż 14 uczestników. Wszystkim przyznano dyplomy laureata oraz różne nagrody rzeczowe, m. in. śpiewniki pieśni patriotycznych, albumy, książki, słodycze, bilety na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce czy głośniki. Upominki wręczali zaproszeni goście i jury (m. in. przedstawiciele władz samorządowych, kuratorium, Akcji Katolickiej czy KSM). Odczytano także m. in. list gratulacyjny od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Natalka otrzymała, obok dyplomu i nagród rzeczowych.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZGŁOSZENIA DO 28. FINAŁU WOŚP

Za nami pierwszy etap w przygotowaniach do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem odbędzie się 12 stycznia 2020 roku, jak zwykle w niedzielę. Zgłosiło się prawie 80 uczniów- wolontariuszy ze szkoły i spoza Chemika też. W czwartek (7 i 14 listopada br.) udało się zarejestrować już ponad połowę chętnych. W najbliższym czasie będą rejestrowani pozostali wolontariusze. Spotkanie organizacyjno- informacyjne i odbiór potrzebnych do kwesty materiałów planowane jest na grudzień i początek stycznia. Pozostaje nam więc cierpliwie czekać i zbierać siły na zbiórkę.

Tekst alternatywny

XVII MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

Po raz pierwszy w sobotę- 16 listopada br.- braliśmy udział w XVII MAŁOPOLSKIM PRZEGLĄDZIE PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ, który odbył się w Auli Kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Nowej Hucie, na osiedlu Szklane Domy 7. Przegląd został zorganizowany dla uczczenia 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i został objęty patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zadaniem młodzieży zgłoszonej do konkursu było wybranie i przygotowanie przynajmniej 5 pieśni o tematyce patriotycznej. Wśród nich miały się znaleść zarówno utwory powstałe przed, jak i po 1945 roku. W dniu Przeglądu jury konkursowe wybierało 2 piosenki, które wykonawcy prezentowali acapella, z instrumentem lub z podkładem muzycznym.
Z naszej szkoły jako pierwszy wystąpił Zespół GENTLEMEN z klasy 3k w składzie: Aleksandra Baliga, Milena Biernat, Nikola Duda, Natalia Kot, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj. Uczennice śpiewały "Epitafium dla Majora Ognia" i "Cześć polskiej ziemi cześć". Następnie swoje umiejętności w pieśniach "Żeby Polska była polska" i "Rota" prezentował Rafał Żaba, uczeń z klasy 1c. Trzecim wykonawcą z naszej szkoły była Natalia Wójcik, z klasy 1l. W czasie eliminacji zaśpiewała "Wojenko, wojenko" i "W listopadzie". Po Natalii przyszedł czas na Patrycję Waśniowską, z klasy 1d; która zaprezentowała piosenki "O mój rozmarynie" i "Białe róże". Jako przedostatnia wystąpiła Maria Szmyd, z klasy 1e i mimo bolącego gardła zaśpiewała "Czerwone maki na Monte Cassino" oraz "Biały krzyż". Ostatnim solistą z Chemika była Aleksandra Dubiel, z klasy 1l z piosenkami "Matko o twarzy jak polska ziemia czarnej" i "Piechota".
Celem Przeglądu była formacja patriotyczna poprzez popularyzację pieśni patriotycznych. Po występie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie i moc nagród rzeczowych. W trakcie eliminacji był czas na słodkie przekąski oraz możliwość posłuchania innych zgłoszonych grup i solistów.

Tekst alternatywny
XVII MAŁOPLSKI KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ KRAKóW 2019

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, a Zespołem Szkół Chemicznych w Krakowie

W dniu 12.11.2019 w obecności Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej oraz zaproszonych gości : Pana Mariusza Michałka, Dyrektora Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie i Pani Anny Balcerek, Zastępcy Dyrektora ds. Personalnych Dział HRBP, nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy.
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, która jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji jest również inicjatorem programu „Energetyczna Kariera” skierowanym do uczniów szkół średnich o profilu technicznym. Dzięki podpisanemu porozumieniu uczniowie z klas o profilu technik analityk będą mogli realizować praktyki w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.
Istotą szkół technicznych jest inicjowanie bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczniami a potencjalnym pracodawcami. W krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła nasi uczniowie zapoznają się m.in. z podstawowymi analizami chemicznym wykonywanymi w laboratorium zakładowym, zaobserwują sposób pobierania próbek do analiz. To wszystko da im możliwość porównania zdobytej wiedzy teoretycznej z praktyczną

PGE Energia Ciepła zależy na pozyskaniu kandydatów, którzy pod kierunkiem doświadczonych pracowników zdobędą wiedzę i umiejętności adekwatne do realizacji zadań w energetyce dziś i w przyszłości. Współpraca ze szkołami jest ważnym ogniwem, które pomoże w osiągnięciu założonego celu.

Tekst alternatywny

Gra miejska z okazji odzyskania Niepodległości.

Nasi uczniowie pod opieką Anety Polit zajęli II miejsce w Grze Miejskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej oraz Krakowski Oddział IPN. Była to wyjątkowa lekcja historii. Szlak gry przebiegał przez związane z historią walk o niepodległość miejsca np. Barbakan, ul. Szpitalną, Ratusz, Wawel , Oleandry. Po drodze uczniowie rozwiązywali zadania oraz słuchali opowieści . Wyjątkowe było też spotkanie grupy rekonstrukcyjnej w strojach żołnierzy z czasów I wojny światowej. Z tego dnia pozostaną nam nie tylko miłe wspomnienia ale też potężna dawka wiedzy historycznej.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYNIKI KONKURSU PATRIOTYCZNEGO

Komisja Konkursowa w składzie- p. Anna Ryglowska- Gonek; p. Agata Walas; Oliwia Ufniarz, klasa 2a; Mateusz Bielas, klasa 2o i Eryk Puchała, klasa 2k- po wysłuchaniu zaprezentowanych utworów patriotycznych przez zgłoszone uprzednio klasy, grupy klasowe i solistów, po naradzie i podliczeniu zdobytych głosów, podjęła następujące decyzje:
W kategorii KLASA przyznano następujące miejsca:

 • I miejsce (ex aequo) klasa 1F i 1L
 • II miejsce (ex aequo) klasa 4A i 2k
 • III miejsce (ex aequo) klasa 1A (z Wychowawcą) i 1D
oraz dyplom uznania dla klasy 1K
W kategorii SOLISTA przyznano następujące miejsca:
 • I miejsce- RAFAŁ ŻABA, uczeń klasy 1c
 • II miejsce- MARIA SZMYD, uczennica klasy 1e
 • III miejsce (ex aequo):
 • ALEKSANDRA DUBIEL, uczennica klasy 1l
 • NATALIA WÓJCIK, uczennica klasy 1l
 • PATRYCJA WAŚNIOWSKA, uczennica klasy 1d
W kategorii GRUPA (ze względu na brak odpowiedniej ilości zgłoszonych grup) przyznano:
WYRÓŻNIENIE dla uczennic klasy 3k
WYRÓŻNIENIE dla uczennic klasy 2o

Uroczyste ogłoszenie zdobytych miejsc miało miejsce w piątek, 8 listopada br., podczas Akademii Patriotycznej przygotowanej przez klasę 2d wraz z Wychowawcą, p. Edytą Gorajczyk. Pani Dyrektor, Elżbieta Ramatowska, przedstawicielom klas, grup i solistom wręczyła pamiątkowe dyplomy. Ponadto zwycięzcy I miejsc z każdej kategorii, w trakcie Akademii, prezentowali po jednym utworze patriotycznym, który został wybrany przez Komisję Konkursową.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WIELKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Konkurs Patriotyczny w naszej szkole to już tradycja. Odbywa się zawsze kilka dni przed narodowym Świętem Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku miał miejsce w czwartek, 7 listopada br., na trzech godzinach lekcyjnych w sali gimnastycznej. Zgłoszeni uprzednio soliści, grupy klasowe i całe klasy mieli do zaprezentowania 2 lub 3 pieśni/piosenki o tematyce patriotycznej. Jury oceniało znajomość tekstu i melodii oraz wrażenia estetyczne, np. strój patriotyczny czy zachowanie na scenie.
Tegoroczni uczestnicy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom w Konkursie. Jury miało "ciężki orzech do zgryzienia", kiedy przyszedł czas na obrady i wyłonienie zwycięzcy. Efektem pracy Komisji Konkursowej w składzie: Mateusz Bielas, 2o; Eryk Puchała, 2k; Oliwia Ufniarz, 2a oraz p. Anna Ryglowska- Gonek i p. Agata Walas było przyznanie wielu miejsc ex aequo. W załączeniu podajemy protokół z obrad jury i przyznaną punktację.
Organizatorem Konkursu Patriotycznego była p. Aneta Polit i p. Marzena Jantos- Gacek. Za sprzęt nagłaśniający odpowiedzialny był tym razem Krzysztof Tomczyk, z klasy 3a. Eliminacje konkursowe poprowadziły: Oliwia Ufniarz z klasy 2a i Julia Motyka z klasy 2k. Jury dziękuje wszystkim zgłoszonym Uczniom za udział i gratuluje zajętych miejsc. Dziękujemy za trud włożony w przygotowanie pieśni i elementów stroju patriotycznego.

PROTOKÓŁ Z PRAC KOMISJI KONKURSOWEJ KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

„Szkoła do hymnu”

W ramach akcji wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” propagowanego przez Ministra Edukacji Narodowej - Dariusza Piontkowskiego oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej w naszej szkole 8 listopada 2019 roku , dokładnie o godzinie 11.11 na podwórku szkolnym młodzież wraz z Gronem Pedagogicznym ośpiewała Hymn Polski. Ponadto w ramach akcji Samorządu Szkolnego młodzież wraz nauczycielami ułożyła żywą – biało –czerwoną flagę .Wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" było częścią szkolnych obchodów Święta Niepodległości.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Symulacja procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej

Uczniowie klasy 2d, dnia 25 października 2019 roku, dzięki uprzejmości Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, uczestniczyli w symulacji procesu decyzyjnego Rady Unii Europejskiej. Zajęcia prowadził dr Mateusz Filary-Szczepanik – absolwent stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie pracownik Akademii Ignatianum w Krakowie.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia historyczno-teoretycznego, które pozwoliło poznać mechanizm podejmowania decyzji i dochodzenia do kompromisu w instytucjach UE w sprawie kryzysu imigracyjnego wywołanego wojną w Syrii.
Uczestników najbardziej zaangażowała gra symulacyjna, w czasie której korzystając z otrzymanych kart, zawierających szczegółowy wykaz celów przypisanych do poszczególnych państw, podjęli wielostronne negocjacje by przekonać innych aktorów gry do swoich racji. Ostatnią częścią warsztatów było głosowanie nad poszczególnymi propozycjami rozwiązań dotyczących kryzysu imigracyjnego. Warsztaty były doskonałą okazją aby kształtować umiejętności strategicznego myślenia, zdobyć wiedzę na temat sposobów międzynarodowego podejmowania decyzji oraz rozwijać kompetencje społeczne. Na koniec nie zabrakło też bardzo ciekawych rozmów z prowadzącym na temat teorii polityki oraz bieżących problemów międzynarodowych.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spotkanie z IPN - Cichociemni

Dnia 29 października 2019 uczniowie klasy 2c i 1e uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem IPN - Panem Łukaszem Płatkiem , który opowiadał o Cichociemnych. Byli to żołnierze specjalni Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej desantowani do Polski, aby prowadzić z okupantem wojnę partyzancką, a także przeprowadzać szkolenia wśród członków ruchu oporu. Wysyłani byli do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanego przez Niemców kraju, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń". Wspomniana została postać Macieja Kalenkiewicza który był współtwórcą powstania Cichociemnych a w tym roku mija 75 lecie jego śmierci w walce z Rosjanami. W okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nauczanie, a nawet mówienie o bohaterach Armii Krajowej, więc także i o Cichociemnych, było zabronione. Wielu z tych, którzy przeżyli wojnę, zostało straconych w 1953 roku przez władze komunistyczne. Wspomnienie cichociemnych powróciło po 1989 roku. O pamięć dbają oficerowie Jednostki Wojskowej GROM, którzy są spadkobiercami tradycji cichociemnych. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Domem Kultury i. Henryka Jordana reprezentowanym przez Panią Martę Rajek.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYKŁAD ONKOLOGICZNY- SPOTKANIE EDUKACYJNE

We wtorek, 5 listopada br., w naszej szkole dla uczniów klas 4k, 4t, 3a i 3c wraz z Opiekunami, na sali gimnastycznej, odbył się wykład dotyczący wykrywania wczesnych objawów nowotworów złośliwych. Prelekcja została sfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w ramach programu "Prozdrowotne oddziaływania na rzecz zmniejszania umieralności na nowotwory w Małopolsce".
Wykład prowadziła dr Maria Srebro, onkolog z Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Po wykładzie młodzież mogła nauczyć się samobadania piersi i jąder. Naukę prowadziły specjalistki pielęgniarstwa onkologicznego z demonstracją na fantomach. Po zakończonym spotkaniu uczestnicy otrzymali ulotkę informacyjną "Przechytrzyć raka", a także ankietę do wypełnienia poświęconą wysłuchanemu wykładowi.

SZCZĘŚLIWY ZWIERZAK 2019

Za nami kolejna akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza. SZCZĘŚLIWY ZWIERZAK 2019 to zbiórka darów dla psiaków z ulicy i schronisk, które przygarnęła Fundacja "SKRZYDLATY PIES". Dzięki zaangażowaniu Uczniów i Pracowników Zespołu Szkół Chemicznych udało się zebrać suchą i mokrą karmę, przysmaki, metalową miskę; koce i posłania; smycze, obroże i szelki oraz zabawki. Zbiórka trwała przez cały październik. W poniedziałek- 4 listopada br.- zebrane, spakowane i posegregowane dary trafiły do Fundacji "SKRZYDLATY PIES". Dziękujemy p. Dominikowi Skoczek (tacie Natalii Skoczek, uczennicy klasy 1c i wolontariuszce w/w Fundacji), za wywóz zebranych darów do Schroniska.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a szczególnie p. Joannie Niemiec oraz Uczniom całej klasy 3c i 2a. Dziękujemy także Julii Moskal i Jagodzie Orda, z klasy 1c; Liliannie Moksa, z klasy 1m; Kindze Borgosz, z klasy 2k; Weronice Biela , Aleksandrze Małota i Izabelli Mularczyk, z klasy 3c za przyłączenie się do akcji.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KWESTA DLA HOSPICJUM ŚW. ŁAZARZA

W piątek, 1 listopada br., uczestniczyliśmy w kweście dla Hospicjum św. Łazarza. Naszą szkołę reprezentowały: Ania Iwaniec, z klasy 1f; Wiktoria Jastrzębska i Julia Turczyn, z klasy 1e. Zbiórka miała miejsce na Cmentarzu Batowice w godzinach popołudniowych. W kweście brał udział również tata Ani, pan Marek Iwaniec. W najbliższym czasie poznamy sumę, jaką udało się zebrać w trakcie zbiórki. Opiekunem akcji ze szkoły była p. Agata Walas, a koordynatorem kwesty dla Hospicjum św. Łazarza

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYBORY OPIEKUNA SU I PREZYDIUM SU

Za nami WYBORY SAMORZĄDOWE. Po uprzednim zgłoszeniu kandydatów, trwającej dwa tygodnie kampanii wyborczej i przypomnieniu zasad głosowania, 3 nauczycieli i 4 uczniów "zawalczyło" o miano nowego Opiekuna SU i nowego Prezydium SU.
Wybory odbyły się w środę, 30.10.br. Skład Komisji Wyborczej stanowiły: Julia Gralak, Małgorzata Mistarz i Kalina Orkisz (klasa 2o); Kaja Izbiańska, Wiktoria Krawiec i Kamila Marzec (klasa 2c) oraz p. Agata Walas. Opiekunem nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego został p. Wojciech Brzuchacz. Opiekunem Pocztu Sztandarowego została p. Aneta Polit.
W ciągu 7 dni roboczych Prezydium SU podzieli się funkcjami i obowiązkami. (Regulamin SU &14 pkt j). W załączniku podajemy protokół wyników głosowania i wyników wyborów.
Komisja Wyborcza

Protokół z Wyborów do SU

AKADEMIA PAPIESKA

We wtorek, 29 października br., w naszej szkole odbyła się uroczysta AKADEMIA PAPIESKA przygotowana przez grupę uczniów z klasy 3k. Próby trwały prawie dwa miesiące. Szymon Kordula przygotował prezentację multimedialną, która była poświęcona życiu Karola Wojtyły/św. Jana Pawła II oraz wspomnieniu I pielgrzymki Ojca Świętego do Polski z 1979 roku. O życiu, pasjach i działaniu Papieża- Polaka opowiadała Julia Drosińska. Natomiast oprawę muzyczną przygotowały: Karolina Wójcik, Asia Woźniak, Asia Rożek, Patrycja Pająk, Ania Okarmus, Natalia Kot, Nikola Duda, Milena Biernat i Ola Baliga.
Akademia odbyła się na sali gimnastycznej na lekcji 6 dla klas 1a, 1c, 1d, 1e, 2c, 3k oraz na lekcji 7 dla klas 1f, 1m, 1l, 3a i 3n. Wśród widowni gościliśmy także o. Rafała Walucha, OFM (byłego katechetę m. in. klasy 3k). Celem uroczystości było uczczenie 40. rocznicy I pielgrzymki Papieża- Polaka do Polski (02-10.06.1979r.), 41. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16.10.1978r.) oraz zbliżającej się setnej rocznicy jego urodzin (20.05.1920r.).

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PARK JORDANA- LOKALNE MIEJSCE PAMIĘCI

W Parku Jordana są 54 popiersia wielkich i wybitnych Polaków. Każda z tych osób czym innym zasłużyła się dla naszego kraju. Młodzież z klasy 1c (opieka p. Martyna Sarapata), 2a (opieka p. Anna Ścibor- Pilch), 3a i 3k (opieka p. Agata Walas) mogła w ramach akcji MEN "SZKOŁA PAMIĘTA" w piątek, 25.10.br, przypomnieć sobie kim byli ci ludzie, kiedy żyli i czym zasłużyli się dla Polski i Krakowa, że ich podobizna znajduje się w krakowskim miejscu spacerów i rekreacji.
Wyjścia odbyły się na 6 i 7 godzinie lekcyjnej. Młodzież dzieliła się na 3- osobowe drużyny i w ciągu kwadransa miała znaleść wylosowane popiersie, odpowiedzieć na 6 pytań dotyczących życia i działania danego Polaka/Polki. Następnym zadaniem było zapalenie "ognia pamięci" i zrobienie selfie z popiersiem. Na koniec należało oddać wypełnioną i podpisaną kartę pracy do opiekuna oraz przesłać zdjęcie/odpowiedzi na adres organizatorów. Naszej akcji towarzyszyła wyjątkowo piękna pogoda i dobry humor uczestników. Przy dobrej zabawie oddaliśmy hołd pamięci tym, którzy zasłużyli się dla Polski i Krakowa.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WSPOMNIENIE O PANI PROFESOR EWIE TARKOWSKIEJ

W ramach akcji SZKOŁA PAMIĘTA odwiedziliśmy grób zmarłej p. prof. Ewy Tarkowskiej, wieloletniego Nauczyciela w Zespole Szkół Chemicznych. Pani Ewa odeszła od nas 10 marca br. po ciężkiej i przewlekłej chorobie. Jej grób znajduje się na Cmentarzu na Rakowicach. Wyjście odbyło się na 4 i 5 godzinie lekcyjnej w ostatni piątek przed 1 listopada (25.10.br). W wydarzeniu wzięły udział delegacje z klas, które uczyła p. prof. Ewa Tarkowska. W sumie było to 9 osób: Agnieszka Razowska, Szymon Pazdan, Leszek Rzepecki i Tomasz Sobczyk (z klasy 3a); Natalia Biernacka, Karolina Kasprzyk i Bartłomiej Klamiński (z klasy 3k); Angelika Zięba (z klasy 3c) i Jakub Głogowski (z klasy 4k). Opiekunem była p. Agata Walas. Młodzież w imieniu Uczniów i Pracowników Chemika złożyła na grobie p. Ewy wiązankę kwiatów i zapaliła znicze pamięci.
Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WYCIECZKA PATRIOTYCZNA- WOJSKOWY CMENTARZ RAKOWICKI

Rok 2019 jest obfity w rocznice o charakterze patriotycznym. Przeżywamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 40. rocznicę I pielgrzymki Papieża- Polaka do Ojczyzny. Włączając się w akcję MEN SZKOŁA PAMIĘTA zorganizowaliśmy wycieczkę na Wojskowy Cmentarz na Rakowicach. Wydarzenie miało miejsce w piątek, 25 października br., na 2 i 3 godzinie lekcyjnej. Przedstawicielami liceum była klasa 1d wraz z opiekunem, p. Agatą Walas. Natomiast przedstawicielami technikum była klasa 2k, z opiekunami- p. Mariolą Sobczyk i p. Joanną Zimą.
Celem wyjścia było oddanie hołdu tym, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny oraz zasłużyli się dla Polski. Cmentarz na Rakowicach mieści groby żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej. Obok siebie znajdują się kwatery żołnierzy Wojska Polskiego, kwatery żołnierzy niemieckich, kwatery żołnierzy radzieckich i kwatery żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Na tym cmentarzu spoczywają też rodziny żołnierzy polskich, m. in. to tu znajduje sie grobowiec rodziny Wojtyłów i Kaczorowskich. W ramach wycieczki młodzież zwiedziła cmentarz, odwiedziła pomnik żołnierzy Armii "Kraków" 1939; grób rodziców i brata Papieża- Polaka oraz zapaliła znicze pamięci przy pomniku Krakowskich Orląt- młodzieży szkół średnich Kuratorium Okręgu krakowskiego, która poległa w walce o wolność 1914-1920. Był też czas na krótką modlitwę za poległych i minutę ciszy dla uczczenia ich pamięci.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SZKOŁA PAMIĘTA

W piątek, 25 października br., nasza szkoła wzięła udział w akcji zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej SZKOŁA PAMIĘTA. W ramach tego wydarzenia zorganizowaliśmy wycieczkę patriotyczną na Wojskowy Cmentarz na Rakowicach, w której wzięła udział młodzież z klasy 1d i 2k wraz z Opiekunami. Udało nam się także odwiedzić grób p. prof. Ewy Tarkowskiej- wieloletniego nauczyciela Zespołu Szkół Chemicznych, która odeszła od nas 10 marca br.
Trzecia inicjatywa tego dnia to Park Jordana jako lokalne miejsce pamięci. Młodzież mogła przy wybranym popiersiu wybitnego Polaka zapalić "ogień pamięci" oraz poznać jego/jej historię życia i działania. W tym wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klasy 1c, 2a, 3a i 3k wraz z Opiekunami. Celem podjętych przez nas działań było oddanie hołu i pielęgnowanie pamięci o tych którzy odeszli, a zapisali się w historii naszego kraju i regionu.

KRAKOWSKI DZIEŃ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 23 października 2019 roku kandydaci do Prezydium Samorządu Uczniowskiego: Julia Motyka- 2k, Mateusz Bielas- 2o, Antonina Kania- 2a, Eryk Puchała- 2k brali udział w wydarzeniu o nazwie "Krakowski Dzień Samorządu Uczniowskiego", które odbyło się w Hali 100- lecia przy ulicy Focha 40. Naszym opiekunem (za nieobecnego p. Wojciecha Brzuchacza) była p. Agata Walas.
W spotkaniu brały udział 22 Samorządy Uczniowskie z krakowskich szkół ponadpodstawowych. Młodzi ludzie, o głowach pełnych ciekawych pomysłów, bardzo mocno zaangażowali się w dwie sekcje dyskusyjne, w których poruszane były tematy szkolne, wcześniej same wymyślone przez uczniów. Koniec wydarzenia był wspólnym konkursem karaoke, w którym nawet opiekunowie wzięli udział i wszyscy dobrze się bawili. Nie zabrakło też czasu na wspólne zdjęcia i smaczne przekąski.
Mateusz Bielas, 2o

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

"WYJŚCIE POD "OKNO PAPIESKIE"

Za nami już wspomnienie 41. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową i XIX Dzień Papieski obchodzony pod hasłem "WSTAŃCIE, CHODŹMY" (13.10.br). Z tej okazji wielu uczniów Zespołu Szkół Chemicznych odwiedziło słynne "okno papieskie". We wtorek (15.10.br) na Franciszkańskiej 3 wraz z Katechetą byli uczniowie klasy 1d i 1l. Dla wielu z nich był to pierwszy raz, kiedy mogli osobiście odwiedzić i zobaczyć miejsce spotkań św. Jana Pawła II z młodzieżą w czasie jego pielgrzymek do Ojczyzny. W środę, w dzień wyboru Polaka- Papieża, pod "okno papieskie" udali się uczniowie klas 2a, 2k, 2o, 3c i 4k.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spektakl Tom Sawyer

Na przełomie września i października uczniowie klas 1 i 2 mieli okazję wybrać się do teatru Variete w Krakowie na spektakl „Tom Sawyer” Marka Twaina w języku angielskim. Adaptacja powieści Twaina przedstawia przygody tytułowego bohatera, jego młodzieńcze fantazje, nadzieje i zabawy, w świecie dorosłych - świecie zbrodni i chciwości. Świetne przedstawienie teatru TNT zapewniło uczniom o zróżnicowanym poziomie zaawansowania językowego przednią zabawę; pozwoliło docenić dynamizm i zwroty akcji, w której komedia przeplata się z thrillerem. Uczniowie mieli również możliwość zapoznać się z jedenym z najsłynniejszych klasyków.

Tekst alternatywny

Wycieczka technologiczna

16 października klasa 4a pojechała zwiedzać zakłady browarnicze w Okocimiu. Osobą oprowadzająca był absolwent naszej szkoły - Tomasz Pagacz , który w sposób bardzo profesjonalny i ciekawy przedstawił historie browaru i pokazał linie technologiczną. Browar Okocim to ponad 170 lat imponującego dziedzictwa piwowarstwa. 26 kwietnia 1845 roku Jan Ewangelista Goetz, powołał do życia spółkę będącą początkiem browaru. Przyjął on zasadę „Najlepsze z najlepszego” – wytwarzanie tego, co najlepsze z najlepszych dostępnych surowców. Obecnie Browar Okocim to nie tylko największy browar Grupy Carlsberg w Polsce, ale i jeden z największych i najnowocześniejszych browarów Carlsberg Breweries w Europie. Wszystkie procesy pokazane podczas wycieczki były, na najwyższym poziomie technologicznym z wykorzystaniem innowacyjnych metod produkcji. Uczniowie poznali tajniki poszczególnych etapów produkcji browaru, takie jak np.: zmielenie słodu, przygotowanie brzeczki, fermentacja alkoholowa oraz procesy objęte tajemnicą producenta.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Ślubowani klas pierwszych i oraz Dzień Komisji Edukacji Narodowej

W dniu 11 września swoje święto obchodzili wszyscy nauczyciele. W naszej szkole obchodom Dnia Nauczyciela towarzyszyło uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Świeżo upieczeni uczniowie, którzy niedawno wstąpili w "czerwone mury" szkoły "przy rogu Krupniczej", zostali przyjęci w poczet pełnoprawnych obywateli naszej społeczności przez starszych kolegów z klasy 2a, którzy nie omieszkali pochwalić się swoimi "alchemicznymi" zdolnościami. Zgodnie z tradycją, pasowaniu towarzyszyła próba, polegająca na sprawdzeniu rozlicznych umiejętności, przydatnych podczas edukacji w "chemiku". Zwycięsko z tej próby wyszły klasy 1k i 1f. Koledzy z klas pierwszych - życzymy Wam dużo wytrwałości i samych sukcesów!!!

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA NT. ŁAMANIA WOLNOŚCI I PRZEŚLADOWAŃ

Na przełomie września i października br. uczniowie klasy 1a (26.09.) i 1c (03.10.) uczestniczyli w prelekcji na temat "Prześladowania chrześcijan z powodu wiary. Łamanie wolności religijnej w świecie. Statystyki, terminologia" oraz wystawach "RWANDA- sto dni piekła na ziemi" i "Współczesne prześladowania chrześcijan". Spotkanie odbyło się na ul. Stradomskiej 6- znajduje się tam krakowski oddział Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
W trakcie prelekcji uczniowie mogli dowiedzieć się, że PKWP to międzynarodowa organizacja powstała w 1947 roku, by pomagać chrześcijanom prześladowanym ze względu na wiarę. Obecnie Stowarzyszenie zajmuje się realizacją prawie 6000 projektów, które służą wsparciu materialnemu i duszpasterskiemu, np. budowanie obozów dla uchodźców, studni, odbudowanie domów i szpitali oraz tworzenie warunków pracy dla misjonarzy. Krakowska siedziba PKWP "Pola Dialogu" powstała w maju 2017 roku. Młodzież mogła w niej zobaczyć m. in. przedmioty pochodzące z Syrii i Iraku, zniszczone przez tzw. Państwo Islamskie.
Zajęcia prowadził dyrektor krakowskiego biura Konrad Ciempka wraz z współpracownikami (np. Aleksandrą Mętel).

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

PRELEKCJA Z FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI

Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat możliwości wolontariatu w Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Tym razem na spotkaniu p. Monika Trzeciak (Absolwentka naszej szkoły) pojawiła się z nową koordynatorką ds. Wolontariatu, czyli p. Joanną Lis. Prelekcja miała miejsce we wtorek, 1 października br., na parterze naszej szkoły. Uczniowie z klas pierwszych po szkole podstawowej (1l, 1m) oraz po gimnazjum (1a, 1d), a także z klasy 3k mieli okazję zapoznać się z codzienną działalnością Fundacji i zadaniami Wolontariusza. Obecnie trwają zebrania, szkolenia i pierwsze zajęcia z dziećmi Uczniów- Wolontariuszy, którzy zdecydowali się na "pracę" w Fundacji UNIWERSYTET DZIECI.
Dla pozostałych klas pierwszych spotkanie z p. Moniką Trzeciak odbędzie się w najbliższym czasie.

Tekst alternatywny

KREDKOBRANIE 2019

Za nami zakończona pierwsza akcja Szkolnego Klubu Wolontariusza. KREDKOBRANIE 2019 to zbiórka przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i nowych lektur szkolnych, dla potrzebujących naszej pomocy, polskich dzieci i młodzieży mieszkających na Kresach. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Uczniów i Pracowników Zespołu Szkół Chemicznych udało się zebrać 13 egzemplarzy książek oraz 45 zestawów i 270 sztuk przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Najwięcej było zakładek do książek, bloków, długopisów, ołówków i zeszytów.
Zbiórka trwała przez cały wrzesień. W czwartek- 3 października- zebrane, spakowane i posegregowane dary wraz z protokołami trafiły do Fundacji IGNATIANUM, a stamtąd na Kresy.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji, a szczególnie p. E. Zagrobelny, p. M. Pabian, p. M. Sarapacie i p. G. Skałce oraz p. A. Klepce, która przetransportowała zebrane rzeczy do Fundacji. Dziękujemy również Uczniom całej klasy 3c oraz Julii Moskal i Natalii Skoczek (z klasy 1c), Liliannie Moksa (z klasy 1m), Julii Kwiecińskiej (z klasy 2c), Weronice Biela i Aleksandrze Małocie (z klasy 3c), Emilii Szmyd (z klasy 2a), Kindze Borgosz, Emilii Cieślik, Julii Łagosz i Małgorzacie Spisak (z klasy 2k), Aleksandrze Jakubek (z klasy 2o) oraz Marzenie Krupa (z klasy 3k).

Tekst alternatywny

Wystawy „Matematyka na znaczkach pocztowych” oraz „Cyfry, kody, szyfry”

16 września klasa 2o wraz z wychowawcą, wybrała się do Biblioteki Jagiellońskiej, aby zobaczyć dwie wystawy, zorganizowane z okazji 100-lecia PTM.
Pierwsza z nich to „Matematyka na znaczkach pocztowych”. Znaczków związanych z matematyką wyemitowano dotychczas około tysiąca na całym świecie. Na znaczkach przedstawiani są zarówno matematycy najsłynniejsi, jak i tacy, którzy znani są głównie w swoich krajach; matematycy z różnych epok – od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych. Upamiętniane są ważne w świecie matematycznym wydarzenia, jak Światowy Rok Matematyki, Międzynarodowe Kongresy Matematyków. Niejednokrotnie znaczki poświęcone są samej matematyce. Na niektórych można zobaczyć fraktale, matematyczne obiekty, wzory czy ilustracje słynnych twierdzeń.
Druga wystawa to „Cyfry, kody, szyfry”. Wystawa pokazuje wkład i rolę środowiska naukowego (w szczególności polskich szkół matematycznych) odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej Polskiej w rozwój światowej kryptologii i cybernetyki. Odkrycia polskich uczonych z lat 1918-1945 istotnie przyczyniły się do wzmocnienia bezpieczeństwa procesu przekazywania, szyfrowania i deszyfrowania informacji.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Bukowina Tatrzańska 16.09.-17.09. 2019 r.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych (po szkole podstawowej).

W niecodziennych okolicznościach przyrody, na łonie bukowińskiej natury klasy pierwsze spędziły dwa pełne wrażeń dni, integrując się i zażywając wielu atrakcyjnych rozrywek. Gra terenowa, kręgle, spacery po okolicy oraz wspólna zabawa na dyskotece sprawiły, że wszystkim od razu dopisały humory, a świeżo przybyli do naszej szkoły uczniowie, nawiązali wiele znajomości.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Bukowina Tatrzańska 12.09.-13.09. 2019 r.

Wyjazd integracyjny klas pierwszych (po gimnazjum).

12.09.2019 roku , godz. 8.00 …wyjechaliśmy. A potem było tylko lepiej. Na miejsce dotarliśmy pełni siły i chęci do integrowania się. Nasz zapał został w pełni wykorzystany przez organizatorów zajęć integracyjnych – grupę JM Sport. Bieg na orientacje, rozpalanie ogniska, zabawy zespołowe na boiskach sportowych sprawiły, że czas mijał Nam w zawrotnym tempie. A w głowach pojawiała się tylko jedna myśl… jeść. Atmosfera integracji udzielała się wszystkim i uczniom i nauczycielom. Rozbrzmiewające śmiechy i radosne okrzyki tworzył przyjazny klimat podczas pobytu w ośrodku. Był czas na tańce, gry, pogaduchy… A potem nastała noc, krótka noc…Podobno nic dwa razy się nie zdarza, ale my już planujemy kolejny wyjazd.:) Organizatorom dziękujemy.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

CKZ

Z początkiem roku szkolnego 2019/2020, we wrześniu rozpoczynamy nabór na kolejne kursy w ramach projektu „Centrum Kompetencji Zawodowych” w branży administracyjno – usługowej.
Zainteresowanych uczniów klas technikum zapraszamy na bezpłatne kursy:

 1. Matematyka stosowana w naukach przyrodniczych.
 2. Chemia stosowana w naukach przyrodniczych.
 3. Prawo jazdy.
Prosimy zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w projekcie. Komplet dokumentów rekrutacyjnych składamy w Sekretariacie Szkoły w godzinach przyjęć dla uczniów.
Zapraszamy wszystkich chętnych!!!

Prawo jazdy warunki uczestnictwa

100 lecie Polskiego Towarzystwa Matematyków

W dniu 4.09.2019 uczniowie klas 2c,2a,2k,2o wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekcji filmów: „Przestrzenie Banacha” Krzysztofa Langa i „Polscy pogromcy Enigmy” Waldemara Stankiewicza, wyświetlanych w ramach obchodów 100 lecia Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Jubileuszowy Zjazd Matematyków 2019, odbyła się w Krakowie. Uczestniczyło w nim 1000 matematyków z całego świata. Przedstawiono wiele ciekawych prelekcji, dzięki którym uczniowie mogli poznać sylwetki najsłynniejszych polskich matematyków oraz zapoznać się z ich osiągnięciami.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

Jak co roku zapraszamy wszystkich chętnych Uczniów wraz z Rodzicami oraz Pracowników szkoły do udziału w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Instytucja ta na co dzień wspomaga osoby chore na raka i ich rodziny. W naszej szkole zbiórka zakrętek będzie trwać w obecnym roku szkolnym od września do czerwca. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy wejściu na salę gimnastyczną.
Dziękujemy p. Małgorzacie Molik za wakacyjną zbiórkę zakrętek. Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego.

2 września 2019 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Oficjalna uroczystość miała miejsce w auli Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. W inauguracji brali udział przede wszystkim uczniowie klas pierwszych oraz Dyrekcja i Nauczyciele naszej szkoły. Zgromadzeni na uroczystości uczniowie, dzięki prezentacji przygotowanej przez Panią Dyrektor, mieli okazję zapoznać się z tradycją szkoły oraz podejmowanymi w niej inicjatywami, działaniami.
Nowy rok szkolny niesie Nam wszystkim nowe , trudne wyzwania, co w swoimi wystąpieniu niejednokrotnie podkreślała Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska. Dlatego też wszystkim, którzy tworzą Zespół Szkół Chemiczny, życzymy wytrwałości, cierpliwości i uśmiechu na nadchodzący czas.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Samorządowowa Liga Mistrzów

12.06.2019 roku w pałacu Krzysztofory odbyło się uroczyste podsumowanie całorocznego konkursu - Samorządowej Ligi Mistrzów. Konkurs kierowany ten jest dla uczniów krakowskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Polega on na organizacji przez Samorząd Uczniowski superakcji w różnych kategoriach, które zostały określone w regulaminie. Były to m.in akcje promujące zdrowy styl życia, integracyjne oraz takie, dzięki którym mogliśmy poznać społeczność lokalną i w pewien sposób jej pomóc. Takich wydarzeń tematycznych należy zorganizować 8, dodatkowo trzeba przygotować spotkanie samorządów z różnych szkół. Punkty można jeszcze zdobyć, kiedy bierze się udział w wydarzeniach sportowych - typu bieg na orientację. Każdą superakcję, spotkanie relacjonuje się w formie opisu na blogu do 7 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo prowadzone jest co miesiąc głosowanie wśród redaktorów. Przyznają oni od 5 do 3 punktów za najciekawszą akcję w minionym miesiącu. Na oficjalnej gali naszą Szkołę reprezentowali Katarzyna Migdał oraz Filip Rutka i jako opiekun Samorządu -
p. Wojciech Brzuchacz.

 • Zdobyliśmy tytuł Złotego Lidera Samorządności za osiągnięcie punktowe ,
 • Srebrne Berło Kraka za sumę punktów za akcje przez cały rok
 • oraz nagrodę Kryształowego Dzwonka- za najciekawsze akcje

Katarzyna Migdał - przewodnicząca szkoły 2018/19

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

FINAŁ II MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU "CO NAM W DUSZY GRA"

W sobotę, 8 czerwca br., odbył się Finał II Małopolskiego Konkursu Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1 w ramach tzw. Pikniku nad Białuchą. Nasze uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) otrzymały III miejsce w kategorii ZESPOŁY.
Serdecznie gratulujemy.
Opiekun p. Agata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs Pięknego czytania w j. angielskim

Kolejna edycja konkursu czytania odbywała się w ramach akcji „Czytanie łączy” dnia 6.06.2019 r.
Uczniowie uczestniczyli w 3 etapach konkursu – najpierw prezentowali wybrany fragment prozy Jane Austen („Duma i uprzedzenie”), następnie 6 uczniów zakwalifikowanych do etapu II wylosowało fragment A.C.Doyle’a „Pies Baskervillów” i ta sama grupa uczniów mierzyła się w ostatnim etapie z poezją Rudyarda Kiplinga (wiersz „If”).
Ostatecznie uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy – laureatów i wyróżnionych.
Do pierwszej należą: Barbara Głuc, Aleksandra Chlebda i Anna Rak , do drugiej Aleksandra Małota, Wiktoria Krawiec i Anna Rusiecka.
Finalistom gratulujemy , uczestników zapraszamy do kolejnej edycji i …do czytania podczas wakacji, również w języku angielskim.
U. PałkaSpotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM

28 maja 2019 roku odbyło się w Zespole Szkół Chemicznych spotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Energetycznych, XXVII Liceum Ogólnokształcące i Zespołu Szkół Chemicznych.
Przewodnim tematem naszego spotkania był jakże ważny obecnie temat nurtujący wszystkich mądrych ludzi na świecie, a dokładnie temat zmian klimatycznych w konsekwencji globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do naszej dyskusji stał się opublikowany niedawno przez Międzyresortowy Panel ds. Klimatu przy ONZ raport na ten właśnie temat. Wnioski jakie przedstawiło w nim 90 naukowców na podstawie 6 tys. badań są przerażające. Jeśli w ciągu 12 lat nie ograniczymy w znaczący sposób emisji co2 czeka Nas katastrofa. Jeśli chcemy jej uniknąć, to do 2050 roku całkowicie musimy zrezygnować z wytwarzania energii z surowców kopalnianych. Wzrost temperatury o 2 stopnie jaki nam grozi, doprowadzi do nieodwracalnych zmian w bioróżnorodności naszej planety, ostanie się jedna setna raf koralowych, miliony ludzi zostanie zmuszonych do emigracji klimatycznej w wyniku susz i zalania lądów przez topniejące lodowce. Ludzie dodatkowo nie poradzą sobie ze zmianami stref klimatycznych jakie nastąpią i katastrofalnymi anomaliami pogodowymi.
W dalszej części naszego spotkania został wyświetlony na telebimie 20 minutowy reportaż na podstawie filmu dokumentalnego " Anthropocene - the human epoch". Jest to film w którym naukowcy słusznie proponują zmianę nazwy epoki geologicznej w jakiej żyjemy na Antropocen - epoka człowieka. Człowiek przyczynił się do nieodwracalnych zmian w 75% na lądzie i 65% w oceanach. Zalał Świat setkami milionów ton gazów cieplarnianych betonu i plastiku. Człowiek przyczynił się do trwającego obecnie, szóste wielkiego wymierania zwierząt. Po obejrzeniu tego wstrząsającego filmu zebrani rozpoczęli pracę w grupach, w których mieli za zadanie wskazać jakie proekologiczne działania mogą zapoczątkować w swoim codziennym życiu. Chodziło nam o rozbudzenie świadomości i budowanie potrzeby zmian na poziomie jednostki. Poprzez Nasze małe kroczki, w domu, czy w szkole, poprzez zmianę stylu życia, przyzwyczajeń, ograniczenie konsumpcji, chcemy zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, które powstają przy produkcji każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Następnie wymienialiśmy nasze pomysły i poglądy na forum grupy, a jedna z uczennic zapisywała je na przygotowanej zielonej planszy. W ten sposób powstała " Nasza Mała Zielona Droga Na Rzecz Ochrony Środowiska".
Pierwszym naszym małym krokiem był już sam sposób przygotowania poczęstunku. Zrezygnowaliśmy z wszędobylskich plastikowych kubeczków i przynieśliśmy szklanki i talerzyki. Zobowiązaliśmy się również na przyszłości, że na szkolnych, czy klasowych imprezach będziemy się trzymać tego rozwiązania. W naszej dyskusji nawiązaliśmy również do nastoletniej, szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która poprzez swoje początkowo osamotnione protesty w sprawie klimatu pod szwedzkim parlamentem, zapoczątkowała globalną akcję.
" Młodzieży Strajk Klimatyczny", odbywający się w piątki. Marcowy protest młodzieży odbył się już w ponad 2 tysiącach miast na świecie, w 123 krajach. Oczywiście również w Polsce i w Krakowie. Spotkanie było bardzo refleksyjne, zmuszające do przemyślenia wielu spraw i owocne w postanowieniach. Otworzyło nam oczy na ogromy problem, który w codziennej gonitwie jest gdzieś z boku. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy zostać zauważeni przez rządzące góry i żyjących w luksusach właścicieli największych branż przemysłowych - największych trucicieli. Poprzez akcje takie jak " Piątki dla Klimatu" młodzież domaga się natychmiastowego działania.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 maja 2019 roku na obiektach Com Com Zone w Nowej Hucie, odbyła się tegoroczna edycja Turnieju Sportowego Samorządów Uczniowskich w ramach Samorządowej Ligi Mistrzów. Reprezentacja naszej szkoły w klasyfikacji końcowej zajęła II miejsce, ex aequo z XXIII Liceum Ogólnokształcącym. Pierwsze miejsce zajęło XXVI Liceum Ogólnokształcące.
Najlepiej z reprezentacji Chemika zaprezentowali się biegacze przełajowi : Weronika Pietrzak i Damian Starowicz, zajmując I miejsce. W turnieju siatkówki nasza reprezentacja zajęła III miejsce, a nasi badmintoniści V miejsce.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA KRAKOWA 2019

Idea budżetu obywatelskiego miasta Krakowa jest coraz lepiej znana mieszkańcom naszego miasta, ale w tegorocznej, szóstej edycji inicjatywy, zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Najważniejsza z punktu widzenia uczniów dotyczy kryterium wiekowego, dzięki czemu w tym roku swoje projekty zgłaszać i głosować na nie mogą młodzi ludzie, bez względu na wiek.
Od 1 do 30 maja 2019 r. będzie można składać propozycje zadań do budżetu obywatelskiego, na który w tym roku przeznaczono 30 mln zł.

Więcej informacji: List Pana Dariusza Domajewskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji UMK

II MAŁOPOLSKI KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ "CO NAM W DUSZY GRA"

W czwartek 25 kwietnia br., uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) wraz z p. Anną Frączek- Bzowską (jako opiekunem) brały udział w II Małopolskim Konkursie Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA. Przesłuchanie odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1. Uczestnicy mogli zaprezentować dwa polskie utwory, w ciągu 7 minut, a-capella z podkładem bądź instrumentem muzycznym. Nasze uczennice wybrały: 1. Major Ponury i 2. Epitafium dla Majora Ognia. Utwory te zaśpiewały przy dźwiękach gitary. Koordynatorem występu była Karolina Wójcik. W najbliższym czasie poznamy wyniki Konkursu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

W czwartek, 25 kwietnia br., w Łagiewnikach odbył się etap diecezjalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z Technikum- Anna Okarmus, z klasy 2k oraz Magdalena Papkiewicz i Agnieszka Staszel, z klasy 1k; a także 2 uczniów z Liceum- Natalia Bauer i Damian Starowicz (niestety ze względu na chorobę niedotarł), obydwoje z klasy 1c. Po rejestracji uczniów, powitaniu i przedstawieniu regulaminu Konkursu przez Organizatorów, młodzież miała 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z 45 pytań. W trakcie sprawdzania prac przez komisję uczestnicy mieli przerwę na drugie śniadanie, zwiedzanie kompleksu Sanktuarium (byłyśmy m. in. na wieży widokowej, w kaplicy Wieczystej Adoracji, w kościele z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej oraz w podziemnych kaplicach), a także Mszę Świętą w intencji wszystkich zaangażowanych w dzieło Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie nastąpiło ogłoszenie wyników i wyłonienie 7 uczestników ścisłego finału diecezjalnego. Nasze uczennice zdobyły mniej więcej połowę punktacji za rozwiązany test. Natomiast wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie- pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W środę, 24 kwietnia br., odbyła się coroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Do wyjazdu zgłosiło sie prawie 50 osób, niestety na skutek różnych zdarzeń losowych ostatecznie pojechało 35 uczniów wraz z opiekunami: p. Anetą Polit, p. Agatą Walas i o. Rafałem Waluchem, OFM. W programie mieliśmy Mszę Świętą dziękczynną za czas spędzony w Chemiku przed ołtarzem Matki Bożej oraz prośby o łaski potrzebne na czas matur i całe dalsze życie. Przy pomniku ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odmówiliśmy wspólnie różaniec, a po przerwie obiadowej modliliśmy się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Dziękujemy młodzieży biorącej udział w pielgrzymce za świadectwo wiary i wspólną modlitwę, a na nadchodzący egzamin dojrzałości życzymy światła Ducha Świętego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

KAMPANIA TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w małopolsko- podkarpacką edycję kampanii społecznej TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE. W ramach projektu trwającego od lutego do maja br. młodzież należąca do Szkolnego Klubu Wolontariusza podjęła szereg działań, które mają na celu promocję transplantacji, rozpowszechnianie oświadczeń woli oraz zainicjowanie dyskusji na temat dawstwa narządów. Za nami już m. in. udział w Konkursie Bioetycznym, którego tematyka była związana z transplantologią. Konkurs odbył się na przełomie lutego i marca br. W I etapie wzięło udział 5 chętnych uczniów (Milena Biernat, Julia Drusińska, Karolina Kaleta, Bogdan Kubinek i Magdalena Ptasznik). Do etapu II przeszły dwie osoby (Julia Drosińska i Milena Biernat). Konkurs był organizowany przez UJPII w Krakowie.
Za nami też udział w szkoleniu, które miało miejsce 2 kwietnia br. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. JPII, na ul. Prądnickiej 80 W czasie spotkania uczestnicy poznali organizatorów akcji (np. p. Kingę Adamczewską) i szczegóły kampanii, a także mogli wysłuchać trzech wykładów związanych z wiedzą o transplantacji- lekarza transplantologa (dr Iwona Mazur, prezes OSOD), koordynatora transplantacyjnego (mgr Iwona Dymek) oraz osób żyjących z przeszczepionym narządem (p. Małgorzata Rejdych i p. Dorota Ligęza). W szkoleniu brały udział uczennice klasy 2c (Aleksandra Chlebda i Natalia Wcisło) wraz z opiekunem, p. Anną Frączek- Bzowską.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny

Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich

26 marca odbył się Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Odzieżowych. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Dziesięć zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. W każdym zespole byli zarówno uczniowie z chemika jak i z odzieżówki. Zwycięzcy grup spotkali się w fazie finałowej.
Gra toczyła się na wysokim poziomie i w miłej atmosferze. Sportowy duch udzielił się szybko koleżankom i kolegom z obu szkół. Celem naszej akcji było promowanie aktywności fizycznej, zasad gry fair play, integracja na tle sportu oraz wspólna zabawa. Wszystko to zostało przez nas osiągnięte, o czym świadczą nastroje i zaangażowanie wszystkich uczestników.
Była to nasza pierwsza wspólna akcja, która mamy nadzieję, na stałe pozostanie w kalendarzu imprez obu samorządów. Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom turnieju, Samorządowi z Zespołu Szkół Odzieżowych za udostepnienie sali i wspaniałe przyjęcie, naszym opiekunom i chłopakom z klas maturalnych, którzy sędziowali wszystkie mecze.
I tak oto sport połączył pochłoniętych analizą instrumentalną chemików i przyszłych projektantów mody.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

W czwartek, 4 kwietnia br., odbyły się warsztaty biblijne skierowane do uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z naszej szkoły wzięły w nim udział uczennice z klasy 1k (Julia Motyka i Zuzanna Wąsil) oraz z klasy 1c- Natalia Bauer i z klasy 2k- Anna Okarmus wraz z katechetką, p. Agatą Walas. Warsztaty prowadzili bibliści z Uniwerstytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie- dr Danuta Piekarz i ks. dr hab. Bogdan Zbroja. Młodzież miała okazję w czasie tego spotkania poszerzyć swoją wiedzę z obowiązującego merytorycznego zakresu ksiąg biblijnych, czyli Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian. Warsztaty zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
Katecheci ZSCH

Romeo i Julia TNT Theatre Britain

W dniu 3 kwietnia odwiedziliśmy ponownie Teatr Variete w Krakowie. W ubiegłym roku byliśmy na przedstawieniu współczesnym pt. My sister Syria – mimo braku spektaklu mieście Kraka udaliśmy się do Chorzowa, jesienią również uczestniczyliśmy w kolejnej produkcji TNT Theatre Britain – tym razem w większej grupie podczas spektaklu Pygmalion, a teraz znów kameralnie zapoznaliśmy się z kolejną adaptacją literatury brytyjskiej – klasyki gatunku czyli Shakespeare Romeo i Julia. Jak zwykle bardzo dobrze kojarząca nam się teatralnie grupa, która śpiewając ówczesnego mistrza epoki Johna Dowlanda zmieniała scenografię, nie zawiodła.W rozmowach kuluarowych podzielaliśmy opinię, że na uwagę zasługiwali aktorzy odgrywający rolę Mercutio i Tybalta. Na temat samej sztuki opinię wyrażą uczniowie w swoich recenzjach (może przyda się do egzaminu maturalnego),a my sięgniemy po inne dzieła mistrza, który jak nikt z sonetów uczynił niedościgniony wzór piewcy miłości.
Urszula Pałka

.

Tydzień Patronki szkoły - akademia poświęcona Marii Skłodowskiej - Curie.

Dnia 29 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona patronce szkoły Marii Skłodowskiej – Curie przygotowana przez klasę 2k pod opieką pani Beaty Cygankiewicz. Akademia zwieńczyła tydzień zmagań konkursowych wśród uczniów klas pierwszych. W czasie przedstawienia uczniowie pokazali wysoki talent gry aktorskiej oraz niesamowite zdolności wokalne. Przed częścią artystyczną odbyła się gra internetowa - Quizizz. Każda z pierwszych klas, drużynowo ( po 3 osoby) odpowiadała na czas, na pytania chemiczne, biograficzne i związane z życiem szkoły. W wyniku klasyfikacji konkursowej 1 miejsce zdobyła klasa 1k, która zgodnie z tradycja naszej szkoły zorganizuje w przyszłym roku szkolnym akademię poświęconą Patronce. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy a młodzież klas pierwszych nagrodziła gromkimi brawami zwycięzców.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ PATRONKI SZKOŁY

Od 25 do 29 marca w naszej szkole obchodzony jest Tydzień Patronki naszej szkoły Marii Skłodowskiej – Curie. W poniedziałek odbyły się konkursy: biograficzny i chemiczny. A we wtorek rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej akademii w piątek tj. 29 marca 2019. Młodzież klas pierwszych bardzo chętnie uczestniczyła w konkursach prezentując wysoki poziom wiedzy oraz talenty plastyczne.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

W dniu 25 marca 2019 roku uczniowie klas 1o,1k,1d mieli niecodziennego gościa. Do naszej szkoły przybył pan Zbigniew Grochowski, powstaniec warszawski, harcerz ze słynnych Szarych Szeregów. Jako młody chłopak brał udział w akcjach sabotażowych tej formacji. Jak wielu jego rówieśników, zamiast cieszyć się urokami młodości, musiał zmierzyć się z twardą i brutalną rzeczywistością. Miał 12 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. W harcerstwie odpowiadał za przenoszenie meldunków ale jego pasja była także fotografia. Na kliszy udało mu się uwiecznić pierwsze powstańcze walki batalionów AK. Wkrótce potem pan Zbigniew wraz z matką zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Ojciec natomiast trafił do obozu pracy w Neugamme pod Hamburgiem, którego nie przeżył. Po zakończeniu wojny pan Zbigniew wrócił do zniszczonej stolicy. W maju 1945 r. zrobił kilkaset fotografii zburzonej Warszawy, które znajdują się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta niezwykła lekcja żywej historii przybliżyła uczniom wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości, a wizyta pana Grochowskiego na długo pozostanie w ich pamięci.

Tekst alternatywny

FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

W dniach 21- 23 marca br., nasza szkoła uczestniczyła w Targach Edukacyjnych, które miały miejsce na ul. Galicyjskiej 9 w Międzynarodowym Centrum Targowo- Kongresowym EXPO. Celem tego przedsięwzięcia była promocja naszej szkoły i zapoznanie uczniów klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum oraz ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej placówki. Stanowisko już w środowe popołudnie przygotowali chłopcy z klasy 2n (Dawid Błaż, Dawid Janecki i Krystian Kraczka) wraz z panią vicedyrektor Barbarą Machnik oraz panią pedagog Anną Frączek- Bzowską. Znalazły się na nim także produkty firmy SCANDIA COSMETICS, z którą współpracujemy w branży chemicznej. Szczególnie zainteresowani mogli oprócz wiadomości i ulotki o naszej szkole, zabrać ze sobą wybraną próbkę kosmetyków.
W czasie trwania Małopolskiego Festiwalu Zawodów młodzież naszej szkoły (pod okiem Nauczycieli- Opiekunów) prezentowała przykładowe doświadczenia chemiczne, które można było wykonać poza pracowniami oraz opowiadała o codzienności w Chemiku. Trzeba przyznać, że przez wszystkie dni nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przyszłych Absolwentów Gimnazjum/Szkoły Podstawowej, jak i ich Rodziców.
DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za trud włożony w przygotowanie Festiwalu Zawodów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Jubileuszowy Rok Matematyki

Rok 2019 został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Matematyki. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się liczne konkursy. Wszystkie konkursy zaplanowane były na marzec, gdyż 12 marca jest Dzień Matematyki, a 14 marca Święto Liczby Pi. Konkursy jakie się odbyły to:

 • Szyfromat
 • Sudoku
 • Krzyżówka Gigant
 • Wizualizacja liczby Pi
 • fraszka matematyczna
 • konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi – bicie rekordu szkoły
 • układanie kostki Rubika na czas,
 • quizizz „Co wiem o liczbie Pi”
 • „Matematyka dzika”
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Każdy z uczniów mógł znaleźć konkurs dla siebie. Uczeń klasy 3k, Piotr Pytel, profesjonalnie poprowadził zawody w układaniu kostki Rubika na czas. W każdym konkursie mieliśmy reprezentantów różnych klas. Prace plastyczne oraz fraszki można było zobaczyć na dniach otwartych szkoły. Niektóre prace zachwycały również osoby odwiedzające naszą szkołę. Jak co roku mieliśmy z okazji Święta Liczby Pi, ciasteczka, babeczki, a także szarlotkę, wszystko ozdobione liczbą pi.

DNI OTWARTE

15 I 16 marca 2019 roku Zespół Szkół Chemicznych otworzył swoje drzwi dla wszystkich ósmoklasistów i gimnazjalistów, którzy planują kontynuację nauki w naszej szkole. Okazją do tego stał się cyklicznie organizowane dni otwarte, podczas których szkoła zaprezentowała swoje kierunki kształcenia w technikum i liceum, przybliżyła specyfikę nauczanych zawodów oraz realizowane projekty. Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wspiera zainteresowania uczniów. Nauczyciele wraz z uczniami promowali swoje przedmioty a na pracowniach chemicznych pokazywane były ciekawe doświadczenia. W bibliotece szkolnej prezentowano gazetkę AlChemik, samorząd szkolny pokazywał swoje liczne działania, klasa teatralna wystąpiła ze spektaklem, ratownicy zaprezentowali podstawy pierwszej pomocy a u matematyków można było zjeść wspaniałe ciasteczka z liczbą Pi. Młodzież mogła też brać udział w licznych grach i zabawach w języku angielskim i niemieckim. Dzień otwarty w Zespole Szkół Chemicznych pozwolił zaprezentować nasze osiągnięcia, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne uczniów. Okazał się świetną okazją do integracji młodzieży ostatnich klas gimnazjum i szkół podstawowych, która bardzo licznie w tym dniu odwiedziła naszą szkołę.
Mamy nadzieję, że ten Dzień Otwarty, który skupił – jak w soczewce – to wszystko, co dzieje się w naszej szkole w trakcie całego roku szkolnego jest dowodem na to, iż Nasza szkoła – Nasze liceum oraz technikum – to właściwy wybór dla wielu gimnazjalistów.
Zapraszamy serdecznie na kolejny Dzień Otwarty – 27 kwietnia 2019

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY

W środę, 13 marca br., na 4 godzinie lekcyjnej, odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku w etapie szkolnym brało udział 14 uczniów. Zakres merytoryczny konkursu obejmował Księgę Wyjścia ze Starego Testamentu oraz List do Rzymian z Nowego Testamentu wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem pojęć. W ciągu 45 minut młodzież odpowiadała na 45 pytań (43 były testem jednokrotnego wyboru i 2 otwarte).
Do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia br., przeszło 5 osób z najlepszą punktacją. I miejsce zajęła Magdalena Papkiewicz, z klasy 1k. II miejsce (ex aequo) zajęły- Agnieszka Staszel, z klasy 1k oraz Natalia Bauer, z klasy 1c. III miejsce przypadło w udziale Damianowi Starowiczowi, z klasy 1c. Natomiast IV miejsce zajęła Anna Okarmus, z klasy 2k. Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a ZWYCIĘZCOM gratulujemy i życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do kolejnego etapu.

Symulacja procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej

Uczniowie klasy 1k i 3b dnia 25 marca 2019 roku,dzięki uprzejmości Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, uczestniczyli w symulacji procesu decyzyjnego Rady Unii Europejskiej.Zajęcia prowadził dr Mateusz Filary-Szczepanik – absolwent stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie pracownik Akademii Ignatianum w Krakowie.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia historyczno-teoretycznego, które pozwoliło poznać mechanizm podejmowania decyzji i dochodzenia do kompromisu w instytucjach UE w sprawie kryzysu imigracyjnego wywołanego wojną w Syrii.
Uczestników najbardziej zaangażowała gra symulacyjna, w czasie której korzystając z otrzymanych kart, zawierających szczegółowy wykaz celów przypisanych do poszczególnych państw, podjęli wielostronne negocjacje by przekonać innych aktorów gry do swoich racji. Ostatnią częścią warsztatów było głosowanie nad poszczególnymi propozycjami rozwiązań dotyczących kryzysu imigracyjnego.Warsztaty były doskonałą okazją aby kształtować umiejętności strategicznego myślenia, zdobyć wiedzę na temat sposobów międzynarodowego podejmowania decyzji oraz rozwijać kompetencje społeczne. Na koniec nie zabrakło też bardzo ciekawych rozmów z prowadzącym na temat teorii polityki oraz bieżących problemów międzynarodowych.

Tekst alternatywny

KONKURS PAPIESKI "DAR NA STULECIE"

Od 25 lutego do 24 marca br. młodzież mogła brać udział w XV edycji Konkursu Papieskiego pod hasłem "Dar na stulecie". W tym roku konkurs nie dotyczył tylko życia i nauczania Papieża- Polaka, ale miał na celu również upamiętnić 100. urodzin Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II. Pierwszy etap konkursu obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu się na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy mogli rozwiązywać quiz z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu, w trakcie 30 minut. Wyniki były podawane bezpośrednio po rozwiązaniu. W Konkursie wzięło udział 10 uczennic. Najlepsze były (18/20 pkt)- Zuzanna Patyna, 1k; Aleksandra Woźniak, 1k i Gulietta Szczurek, 3t. Następnie (17/20 pkt)- Klaudia Adamczyk, 1k; Małgorzata Spisak, 1k i Klaudia Pulchna, 3t. Młodzież została nagrodzona oceną z religii i historii/his-u/wos-u. Gratulujemy i dziękujemy za udział.

W maju czeka ich jeszcze matura, a już są studentami!!

Lidia Wolczko z klasy 4a , Krzysztof Kania i Agnieszka Czerwiec z klasy 3b , zostali laureatami finału XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobyli indeks tej prestiżowej uczelni. W Krakowie odbył się (18 i 19 marca) finał XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Troje uczniów, jeszcze zanim przystąpili do matury, może pochwalić się już indeksem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lidia wybrała indeks na studia Euroazjatyckie, Krzysztof na teatrologie a Agnieszka na zarządzanie dobrami kultury.
Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Przybliża historię oświaty polskiej i europejskiej, poprzez dzieje uczelni oraz osób ją tworzących. Ma na celu stworzenie możliwości poznania oferty studiów na tej prestiżowej uczelni, a także zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Jego uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Formuła konkursu ciągle się rozwija. Pierwsza jego edycja miała charakter regionalny i obejmowała szkoły z Podhalańskiego Związku Gmin. Wraz z upływem lat zasięg osiągnął poziom ogólnopolski. Od jubileuszowej edycji eliminacje odbywają się także w Londynie. Warto wspomnieć iż uczniowie naszej szkoły byli finalistami wszystkich konkursów i zdobyli indeksy na ciekawe kierunki studiów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”

Dnia 15.03.2018 uczniowie klasy 1c, 1d,1o wraz z panią Aneta Polit udali się do kina Paradox na prelekcję pod tytułem „Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”. Pani Katarzyna Łysak w bardzo ciekawy sposób przedstawiła działania antykomunistyczne w Krakowie rówieśników naszych uczniów. Op0wiadała o fenomenie powojennego młodzieżowego podziemia. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w całym kraju powstało blisko tysiąc młodzieżowych organizacji, liczących od kilku do kilkudziesięciu osób. Tworzyło je tzw. pokolenie młodszych braci, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy byli zbyt młodzi, aby walczyć z okupantami w latach II wojny światowej i tuż po niej. Czas tego pokolenia nadszedł kilka lat po wojnie, gdy komuniści zaczęli likwidować niezależne organizacje. Kilkanaście tysięcy młodych Polaków spontanicznie zamanifestowało wtedy przywiązanie do wolności. Udział młodzieży w walce o wolność w okresie zaborów, drugiej wojny światowej, w podziemiu lat 40. XX wieku i w opozycji antykomunistycznej z ostatniej dekady istnienia PRL stanowi integralną część pamięci zbiorowej społeczeństwa. W świadomości historycznej społeczeństwa nie funkcjonuje jednak wiedza o konspiracyjnych organizacjach tworzonych przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Tymczasem stanowiła ona nie tylko integralną część drugiej konspiracji niepodległościowej, lecz również etap pośredni między podziemiem okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz powojennym a opozycją polityczną ostatniej dekady PRL.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Krakowski Tydzień Zawodowców w Zespole Szkół Chemicznych - 11-16 marzec 2019 r.

Tegoroczny Krakowski Tydzień Zawodowców odbędzie się od 11 do 15 marca 2019 r. To już piata edycja tego wydarzenia. Elementem uzupełniającym będą Otwarte Soboty w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w dniach 16.03.2019 r. i 27.04.2019 r. Tydzień Zawodowców i Otwarte Soboty w szkołach zawodowych to wydarzenie wspierające uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia. Skierowane jest ono przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjalnych.
Każdy znajdzie coś dla siebie, a może odnajdzie nowe zainteresowanie, które odmieni jego dotychczasowe plany edukacyjne. Spotkania w ramach tego tygodnia dają możliwość rozmowy ze specjalistami z zakresu doradztwa zawodowego. Pozwalają odbyć wycieczkę zawodoznawczą oraz wziąć udział w konkursach poszerzających wiedzę na temat zawodów. Zespół Szkół Chemicznych jest jednym z uczestników imprezy. Zapraszamy wszystkich przyszłych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych do odwiedzenia szkoły i wzięcia udziału w zaplanowanych zajęciach

Tekst alternatywny

Koło Biologia

W ramach projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna -nowy model nauczania”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 prowadzone są między innymi zajęcia koła naukowe z biologii, w którym biorą udział uczennice klasy 2n. Zajęcia prowadzone są w formie połączeń on – line z opiekunem z ramienia UJ oraz zajęcia w pracowni. Uczennice wykonują samodzielnie ciekawe doświadczenia np. badanie zachodzenia procesu fotosyntezy czy wpływ różnych owoców na dojrzewanie owoców niedojrzałych. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wtedy, gdy przeprowadzone kończą się czasami niespodziewanymi rezultatami.
Martyna Sarapata
prowadzącą koło naukowe z biologii

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Tegoroczne rekolekcje odbyły się u progu Wielkiego Postu (6-8 marca) w Kolegiacie św. Anny (ul. św. Anny 11). Prowadził je ks. Łukasz Michalczewski, który jest Duszpasterzem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Przez trzy dni prawie 100 uczniów naszej szkoły mogło w czasie Mszy św., nauki rekolekcyjnej, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwa pokutnego odnowić swoją relacje z Bogiem i przypomnieć sobie przesłanie papieża Franciszka z ŚDM 2019 w Panamie. Za oprawę muzyczną tego świętego czasu odpowiedzialna była grupa uczennic z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Natalia Kot, Anna Okarmus, Joanna Rożek, Joanna Woźniak i Karolina Wójcik). W czasie rekolekcji nad młodzieżą czuwały panie vicedyrektor (mgr Barbara Machnik i mgr Adriana Klepka), pani Pedagog (mgr Anna Frączek- Bzowska) i Katecheci. Dziękujemy i mamy nadzieję, że czas spędzony z Bogiem i przed Jezusem będzie owocował w życiu młodych ludzi...
Katecheci ZSCH
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

IV KOŹMICKIE TARGI EDUKACYJNE

W czwartek 7.03.2019r. po raz kolejny braliśmy udział w Koźmickich Targach Edukacyjnych organizowanych pod patronatem Burmistrza Wieliczki w Szkole Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Uczestniczyli w nich uczniowie klas III gimnazjów oraz VIII klas Szkół Podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy 3a: Gabriela Gogól, Magdalena Firkowska, Marzena Makusek, Magdalena Ptasznik i Magdalena Ulmaniec. Opowiadały o ofercie szkoły, osiągnięciach, atmosferze, ciekawostkach oraz wykonywały doświadczenia chemiczne, które robiły duże wrażenie na oglądających.
Opiekunowie:
p. Justyna Buchta
p. Ewelina Jabłońska

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XII EDYCJA DNIA ORIENTACJI ZAWODOWEJ

W piątek, 01.03.2019r., braliśmy udział w Targach Edukacyjnych (XII Edycji "Dnia Orientacji Zawodowej") w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 na al. Kijowskiej 3. Materiały potrzebne do promocji przygotowała dzień wcześniej p. Anna Frączek- Bzowska. Naszą Szkołę reprezentowali: Gabriela Chlubny i Julia Kwiecińska, z klasy 1c oraz Dawid Błaż, Rafał Kłósek, Dawid Janecki i Krystian Kraczka, z klasy 2n. Młodzież chętnie opowiadała uczniom klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum i ich Rodzicom o naszej szkole. Wrażenie robiły też przykładowe doświadczenia chemiczne, które przygotowali chłopcy wraz z Wychowawcą.
Opiekunowie
p. Beata Skomra
p Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. Nasza szkoła także uczestniczyła w rocznicowych obchodach. Już 26 lutego odbyła się uroczysta prelekcja prowadzona przez Dariusza Gorajczyka z IPN na temat żołnierzy. Dzisiaj wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym w kinie Kijów połączonym prelekcja i filmem „Kochankowie z lasu”- jest to opowieść o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych na Mazowszu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W dniu 25.02.2019 uczniowie ZSCH po raz kolejny wzięli udział w Turnieju PCK pod hasłem „ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Do akcji zgłosiło się 52 uczniów w bazie danych zarejestrowano 41 kandydatów, natomiast łącznie uczniowie oddali 11.250 ml pełnej krwi tj. 25 pełnych jednostek.
Sprawne przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki współpracy z zespołem wyjazdowym REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA w Krakowie, który wspiera naszą szkołę rok rocznie w szerzeniu wśród młodzieży szlachetnej idee oddawania krwi.
Opiekun SK PCK Martyna Sarapata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wyjścia na lodowisko. Luty 2019.

W ramach zajęć wychowania fizycznego w miasiącu lutym wychodzimy na lodowisko w Parku H. Jordana. Pomimo mrozu miło i aktywnie spędzamy czas.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TURNIEJ WALENTYNKOWY

Dnia 15 lutego2019r. w naszej szkole odbył się Walentynkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej (miksty). W tunieju wzięło udział 16 zespołów. We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie klas: 3a, 4a,2c,3d,2a,1a,3k,1k i 3t. M

 • istrzostwo zdobyli Julia Jamrozik (kl. 3k) i Jakub Komenda (kl. 3k),
 • II miejsce – Aleksandra Grzesiak (kl. 3a) i Damian Bandrowczak (kl. 4a),
 • III miejsce – Dominika Batorska (kl. 4a) i Tomasz Marć (kl. 4a)
Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę wszystkim uczestnikom.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ZIMOWA FOTOGRAFIA”

Na początku stycznia 2019 roku, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny pod tytułem „ZIMOWA FOTOGRAFIA”. Sposób przedstawienia tematu był nieograniczony. Uczniowie mogli pokazać jak postrzegają tę porę roku, jej piękno, czy srogość, czy ją lubią, czy nie, jak wyglądają w czasie zimy, jak spędzają czas wolny, krajobraz czy architekturę. Całość konkursu nadzorowały cztery osoby z prezydium Samorządu Uczniowskiego.
28 stycznia był ostatnim dniem przesyłania prac. W skrzynce przewodniczącej znalazło się ich blisko 100. Zgodnie z regulaminem, jedna osoba mogła przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Po wstępnej selekcji przez uczniów z Prezydium SU, zostało wybranych 46 najlepszych zdjęć. Następnie te 46 zdjęcia zostały wydrukowane w formacie A-4 , oczywiście w kolorze. Później zdjęcia wystawiliśmy na jednym ze szkolnych korytarzy. Tak oto stworzyliśmy w Chemiku, na II piętrze, galerię sztuki – galerię fotografii, dostępną dla całej społeczności szkoły. Wśród prac dominowały zdjęcia pięknych, zaśnieżonych krajobrazów gór, lasów i pól. Znalazły się także kadry z wyjazdów narciarskich i pieszych wycieczek naszych uczniów. Nie brakowało zdjęć architektury, parków oraz przydomowych ogródków i wesołych bałwanków. Prawdziwymi perełkami okazały się jednak ujęcia zimowych detali.
31 stycznia jury złożone z 4 przedstawicieli uczniów i 4 przedstawicieli nauczycieli zebrało się w celu dokonania ostatecznego wyboru, wyboru laureatów. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 13 wyjątkowych zdjęć. Po półgodzinnej naradzie zapadł werdykt.

I miejsce otrzymała Magdalena Ptasznik z klasy 3a za zdjęcie przeźroczystej, ozdobnej bombki choinkowej na zimowym tle. II miejsce zajęła Klaudia Firkowska, również z klasy 3a, za piękny, górski krajobraz z wijącą się rzeką. III miejsce przypadło Wiktorii Grochal z klasy 1d, za pierwszy podmuch zimy na jeszcze zachowanym na drzewie liściu. Pozostałe 10 finałowych fotografii otrzymało wyróżnienia. Laureaci otrzymali przygotowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz bilety do kina. Osoby wyróżnione również nagrodzone zostały dyplomami i słodkimi upominkami. Nagrodzone zdjęcia na pewno do końca zimy – muzy naszych tegorocznych prac, będą wisiały w naszej szkolnej galerii fotografii. Wszyscy, którzy odwiedzą II piętro naszej szkoły będą mogli nacieszyć oczy wspaniałymi kadrami zimy, widzianej oczami Uczniów Zespołu Szkół Chemicznych.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

W poniedziałek, 18 lutego br., zostały przekazane do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN cztery worki plastikowych nakrętek, które udało nam się zebrać od początku obecnego roku szkolnego. Zakrętki do transportu przygotowali uczniowie klasy 4at (Krzysztof Plewa i Eryk Mazurkiewicz). Natomiast do siedziby Fundacji (ul. Zielony Dół 4) dostarczył o. Rafał Waluch, OFM. W imieniu chorych, którzy skorzystają z finansów za utylizację zakrętek, DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. Równocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła, które znajduje się przy sali gimnastycznej.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW
p. Anna Frączek- Bzowska
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Podziekowania

XII Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 7 lutego 2019 roku odbyły się w naszej bibliotece szkolne eliminacje do XII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania, który został zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie. Jury etapu szkolnego: Justyna Buchta i Agata Walas
Wyniki:

 • I miejsce: Jadwiga Śliwa (1k)
 • II miejsce: Antonina Kania (1a)
 • III miejsce: Weronika Kaczor (2c), Anna Okarmus (2k)
Do drugiego etapu przeszły uczennice, które zajęły dwa pierwsze miejsca.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ DOBREGO SŁOWA

W ramach obchodów Tygodnia Dobrego Słowa w naszej szkole wychowawcy wraz ze swoimi klasami na lekcjach przygotowali min: „życzliwe chmurki”, plakaty, plakaty- zrywki, pocztę dobrego słowa, kartki z życzeniami, drzewka z listkami z dobrym słowem, karteczki z cytatami, “uśmiechnięte buźki” - karteczki samoprzylepne. Wszystkie prace plastyczne wykonane na zajęciach zostały powieszone w różnych miejscach w szkole. Ponadto oprócz akcji zaplanowanych przez wychowawców w naszej szkole odbyły się następujące wydarzenia:

 • 1. We czwartek tj 7.02.2019 nauczyciele i uczniowie przyszli ubrani na kolorowo : na czerwono, żółto, różowo ,pomarańczowo. Część uczniów była przebrana w strój piżamowy.
 • 2.Każda klasa stworzyła logo z uśmiechniętą buźką i przypięła je do swojego ubrania w piątek tj.8.02.2019.
 • 3. Nauczyciele przesłali swoje wesołe, radosne zdjęcie z których stworzona została Galeria Uśmiechniętego Nauczyciela.
 • 4. Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z wybrana młodzieżą wyszli we czwartek i piątek tj 7 8 lutego na zewnątrz aby rozdać mieszkańcom Krakowa cukierki i karteczki z dobrym słowem.
 • 5.Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wystawili w gablocie pusty arkusz papieru na którym uczniowie sami wypisywali dobre słowa lub cytaty.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

21. Finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy

21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy odbył się 10 stycznia 2019 roku w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych.
Nasze Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 zajęło 7 miejsce w Polsce. Od lat plasujemy się w pierwszej dziesiątce najlepszych techników w kraju. Dobra szkoła to gwarancja sukcesu!

 • W Ogólnopolskim Rankingu Techników jesteśmy na 7 miejscu w Polsce.
 • W Ogólnopolskim Rankingu Maturalnym Techników jesteśmy na 6 miejscu
 • Samorząd Uczniowski charytatywnie

  W pierwszym okresie roku szkolnego 2018/2019 Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Chemicznych prowadził również działalność charytatywną. W sumie zebraliśmy 1891 złotych. Pierwszą akcją była kontynuacja Adopcji Serca - trójki dzieci z Kamerunu. To już trzeci rok, jak wspieramy Toussaint, Tatiane i Alaiziane. W tym roku wysłaliśmy dla Nich 750 złotych na kontynuację nauki i potrzebne rzeczy codziennego użytku.
  W grudniu, podczas kiermaszu, na którym sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, uzyskaliśmy 850 złotych. Pieniądze te wysłaliśmy za pośrednictwem Unicef na dożywianie dzieci w Sudanie Południowym.
  Ostatnią naszą akcją była tradycyjna już sprzedaż kartek świątecznych na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza. W tym roku udało się nam zebrać 291 złotych.
  Serdecznie dziękujemy.

  Tekst alternatywny

  Studniówka 2019

  W tym roku bal odbył się w uroczym Hotelu Europejskim, położonym w samym sercu Krakowa. Na studniówce bawiło się 7 klas maturalnych wraz z Wychowawcami i Gronem Pedagogicznym. Wszystkich maturzystów, zaproszonych gości i rodziców powitała Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, życząc równocześnie udanej zabawy i dobrych wyników na maturze. Głos zabrali również przedstawiciele rodziców i uczniów. Studniówkę zainaugurował dostojny polonez.
  W czasie studniówki uczniowie klasy IIIb, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek, wystąpili z pięknym spektaklem. Również uczniowie klasy IVat wraz z wychowawcą zaśpiewali piosenkę o studniówce i maturze, ułożoną przez siebie. Wszystkie występy nagrodzone zostały brawami.
  Maturzyści bawili się doskonale do białego rana!

  Wigilia szkolna

  21 grudnia w naszej szkole odbyła się zarówno Wigilia Szkolna, jak i Wigilie klasowe. W tym roku program artystyczny przygotowała klasa 2n wraz z wychowawcą, Panią Beatą Skomra oraz o. Rafałem Waluchem. Jako chór wystąpiły uczennice z klasy 3a.
  Całość akademii poprowadzili przedstawiciele samorządu szkolnego. Na początku akademii Pani Dyrektor wręczyła dyplomy zwycięzcom konkursu kolęd i pastorałek, który odbył się dzień wcześniej. Nagrodzeni uczniowie, grupy i klasy zaśpiewali dla nas jeszcze raz. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi oklaskami.
  Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

  Jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole został przeprowadzony KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. Zgłaszać się można było do piątku, 14 grudnia, do Nauczycieli Języków Obcych i Katechetów. Koordynatorem Konkursu była p. Grażyna Skałka. Wystąpić mogły całe klasy, grupy i soliści. Należało przygotować 2 utwory: jeden w języku polskim (kolęda lub pastorałka) i jeden w języku obcym (kolęda, pastorałka lub piosenka świąteczna). Jury oceniało znajomość tekstu i melodii oraz wrażenia estetyczne (np. strój, zachowanie na scenie, itp.). Konkurs odbył się w czwartek, 20 grudnia br., na 5 i 6 lekcji, w sali gimnastycznej. W sumie udział wzięli uczniowie z klasy 1a, 1k, 1o, 1c, 2c, 2k i 3b. Jury Konkursu w składzie: p. M. Pęcek- Czuba, p. J. Buchta, p. A. Walas oraz Uczniowie z ramienia SU- G. Broszkiewicz, 3t; A. Trzcionka, 3t; E. Bartosik, 3a; po długich i burzliwych obradach ostatecznie postanowiło przyznać następujące miejsca Uczestnikom:
  w kategorii KLASA:

  • I miejsce- klasa 1c (85 pkt)
  • II miejsce- klasa 1k (78 pkt)
  • III miejsce- klasa 1o (61,5 pkt)
  w kategorii GRUPA:
  • I miejsce- uczennice klasy 2k (86,5 pkt)
  • II miejsce (ex eaquo):
  • uczennice klasy 2c (83,8 pkt)
  • uczniowie klasy 1a (82,5 pkt)
  • III miejsce- uczniowie klasy 3b (74,5 pkt)
  w kategorii DUET: WYRÓŻNIENIE dla uczennic klasy 2k
  Ponadto jury postanowiło przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ- FAIR PLAY dla uczniów klasy 3b (biorących udział w konkursie) za ich wkład w przebieg imprezy, koleżeńską pomoc młodszym kolegom i koleżankom oraz dobrą zabawę. Organizatorzy (Nauczyciele Języków Obcych i Katecheci) dziękują wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie; Opiekunom i Publiczności za doping; ekipie technicznej (J. Głogowski, 3k i D. Drabik, 3a) oraz Prowadzącym (K. Migdał, 3a i F. Rutka, 3t) za pomoc w przygotowaniu imprezy. W piątek, 21.12.br., klasy (1k, 1c) i grupy uczniów (1a, 2k, 2c) przed Szkolnymi Jasełkami zaprezentowały po jednej kolędzie z wygranego repertuaru.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  37. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

  W środę, 12 grudnia br., na jednej z lekcji historii i religii, odbył się wykład prowadzony przez pracowników krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja poświęcona była w całości 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13.12.1981r.). Pan dr Paweł i pani Marta Rajek opowiadali zebranej młodzieży o historii tego okresu oraz o realiach życia zwykłych ludzi, m.in. o zakupach na kartki czy nocnych kolejkach np. po pralkę. W prelekcji był też czas na zapoznanie uczniów z humorem czasu stanu wojennego. W spotkaniu brali udział historycy i katecheci oraz młodzież z klasy 1c, 2c, 3c i 3d. Na koniec uczennice z klasy 2c złożyły Pracownikom IPN życzenia świąteczne z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz podziękowały za wykład.

  Tekst alternatywny

  Świąteczne warsztaty decoupage.

  Już na początku grudnia zagościła w naszej szkole świąteczna atmosfera. A wszystko za sprawą zorganizowanych już po raz drugi warsztatów decoupage. Warsztaty zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski ZSCh, a w szczególności, dzięki mamie jednej z naszych uczennic, Pani Marii Piłat. To właśnie Ona zakupiła wszystkie niezbędne materiały, dzięki którym mieliśmy możliwość wykonać ponad 50 ozdób świątecznych. W przemiłej atmosferze, na sali gimnastycznej, tworzyliśmy piękne bombki choinkowe i świece wigilijne. Pani Maria wraz z dwoma koleżankami przez pięć godzin nadzorowała staranne wykonanie i dekorowanie wszystkich ozdób w technice decoupage. Dodatkowo na warsztatach malowaliśmy świąteczne aniołki z gipsu, które przygotowała Pan Aneta Polit. W warsztatach wzięło udział około 40 uczniów. Już w piątek 14 grudnia zostanie zorganizowany kiermasz świąteczny, a uzyskany dochód ze sprzedaży ozdób przekażemy na cel charytatywny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Zawody pływackie

  We wtorek 12 grudnia odbyły się na pływalni AWF w Krakowie zawody pływackie w ramach Licealiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa drużyna w składzie: Blanka Roszkowska, Oliwia Ufniarz, Bernard Orzechowski, Mikołaj Grabowski, Tomasz Bartosik i Filip Rutka. Najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskała Blanka, zajmując 6 miejsce w stylu grzbietowym na 50 metrów i Filip, zajmując 13 miejsce w stylu motylkowym na dystansie 50 metrów. Gratulujemy.

  Tekst alternatywny

  RADOSNA GWIAZDKA

  W piątek, 7 grudnia br., odbyła się świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa. Z naszej szkoły brali w niej udział uczniowie z klasy 4a (Adrian Kazimirek, Justyna Kłusek i Ola Sadłos) oraz 1o (Aneta Bąkiewicz, Patrycja Frączek, Julia Gralak, Małgosia Mistarz i Klaudia Popiełkiewicz). Tym razem nasi wolontariusze pracowali w sklepie SPAR (dawny Kefirek) mieszczącym się na ul. Przy Rondzie Mogilskim 4. Po całym dniu rozdawania klientom sklepu ulotek z prośbą zakupu potrzebnych produktów udało się zebrać całe 3 kosze. Akcja miała trwać jeszcze w sobotę, ale dzień przed została odwołana przez Organizatorów, czyli Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Dziękujemy młodzieży biorącej udział za zaangażowanie i poświęcony czas.
  Opiekunowie SzKW

  KWESTA "Z SERCA DLA SERCA"

  W środę, 5 grudnia br., uczennice klasy 1c na dwóch godzinach lekcjach przeprowadziły zbiórkę na budowę Domu Hospicyjnego dla Dzieci. Akcja ta została zaplanowana już w połowie września po nawiązaniu współpracy z Fundacją "Z Serca Dla Serca". Termin jej przeprowadzenia też został wybrany wcześniej: 5 grudnia przypada bowiem MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA. Jest to Święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzone od 1985 roku.
  W liście od Prezesa Fundacji czytamy "Państwa zaangażowanie jest pomocą i wyrazem troski o tych, którzy z perspektywy świata nie są już nikomu potrzebni. W budowanym Domu Hospicyjnym zostaną otoczeni miłością i opieką. (...) Każdy z nas zna kogoś lub ma w rodzinie przynajmniej jedną osobę, która choruje lub chorowała na jakiś nowotwór. Cierpi wtedy i chory i bliscy. (...) Budowa Hospicjum dla Dzieci ma miejsce na styku 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dziękujemy za pomoc w budowaniu dzieła, które będzie promieniować dobrem dla tych, którym nie zostało już wiele czasu". Naszym wolontariuszkom (Natalia Bauer, Eliza Glanowska, Dominika Szpilka i Zuzanna Waśniowska) udało się w sumie zebrać 325, 74 zł+ 1 centa+ 1 monetę kolekcjonerską z XII Nocy Muzeów w Krakowie. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za włączenie się w kwestę.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  29 listopada 2018 kontynuując obchody rocznicowe klasa 3b i 3a pod opieką pani Małgorzaty Niedźwieckiej - Samborek udała się do szkoły podstawowej nr 4 im R. Traugutta na ulicy Smoleńsk 4 w Krakowie z pokazowym przedstawieniem. Uczniowie naszej szkoły pokazali słowno-taneczno-muzyczną inscenizację dotyczącą odzyskania niepodległości. Młodzi widzowie mieli okazję przez to brać udział w żywej lekcji historii , która przypominała o trudnych losach naszych przodków w walce o wolność. Śpiew patriotycznych piosenek przez chór, piękne recytacje, ruch sceniczny zostały należycie wynagrodzone hucznymi brawami i sprawiły, że wszyscy mogli poczuć podniosłą i uroczystą atmosferę. Prezentacja spektaklu nie tylko przybliżyła historię Polski uczniom ale także jest swoistą promocją naszej szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 28.11 2018 w naszej szkole gościliśmy Panią doktor Joannę Lubecką i Pana doktora Adriana Matulę z IPN-u. Klasy 1o,3b,1k,2c wzięły udział w wykładzie pt.,,Między Niemcami a Rosją- spory geopolityczne II RP" poruszające najważniejsze aspekty polityki XX -lecia międzywojennego. Na tym tle zostały omówione wizje młodego państwa: Polski narodowej i Polski inkorporacyjnej reprezentowane przez „ojców niepodległości”. Józef Piłsudski i Roman Dmowski to dwie kluczowe postaci, które w powszechnej świadomości kształtowały byt państwa polskiego u progu niepodległości w 1918 roku. Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładu połączonego z prezentacją i filmem włączając się w dyskusję.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Od środy 28 listopada 2018 młodzież naszej szkoły wraz z historykami i wychowawcami zaczęła chodzić do Muzeum Narodowego na wystawę: „Niepodległość. Wobec myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”- twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Tu w Krakowie mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach wawelskiej katedry. Wielu artystów w podobny sposób jak Marszałek współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia To właśnie ich prace –obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie składają się na niepowtarzalną ekspozycję. Młodzieży bardzo się podobała wystawa, z ciekawością dopytywali o szczegóły historyczne , trafnie powiązując eksponaty z wydarzeniami politycznymi tamtego okresu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Konkurs wiedzy o kulturze USA

  W dniu 30.11.2018 r. gościliśmy wśród 12 drużyn na konkursie wiedzy o kulturze USA opartym o wydania czasopisma Zoom in on America z lat 2016 -2017 odbywającym się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W skład drużyny ZSCH wchodziły: Kinga Borgosz z kl 1k oraz Gabriela Koster i Katarzyna Wawrzyk z kl. 2 c. Uczennice stanowiły drużynę i odpowiadały na serię pytań w Trivia Test w Czytelni UP przed gronem jurorów w skład którego wchodziły Panie: Konsul Ds. Prasy i Kultury Konsulatu USA, Bożena Piłat – autorka i współredaktorka czasopisma, w-ce dyr. Biblioteki Głównej UP oraz trzy stypendystki Fullbrighta. Po konkursie grupa uczniów uczestniczyła w wykładach z okazji 4-tej edycji konkursu : prof. Artur Piskorz wygłosił referat na temat filmu Space Odyssey Stanleya Kubricka natomiast Pani Konsul Paula Walker na temat działalności konsulatu USA i dyplomacji. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w podobnym wykładzie w Konsulacie USA w Krakowie. Mamy nadzieję, że po tegorocznych zmaganiach uczniowie zachęcą się do zgłębiania wiedzy na temat tego zróżnicowanego kraju i wystąpią w kolejnych edycjach konkursu.
  Opiekun: U.Pałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Uczniowie całej szkoły w dniu 22 listopada 2018 poszli do kina na polsko-brytyjski dramat wojenny Dywizjon 303 w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303.Grupa polskich lotników bierze udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Początkowo niechętni Anglicy, widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwalają im na wzięcie czynnego udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa jest m.in. były wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodzi filmowym Dywizjonem 303. Czas między lotami lotnicy spędzają ze sobą w brytyjskich kantynach, gdzie zawierają znajomości z Anglikami, zakochują się i manifestują swoje przywiązanie do Polski. ""Antoni Królikowski wcielający się w rolę pilota Witolda „Tolo” Łokuciewskiego podkreślił, że film o Dywizjonie 303 jest szczególnie ważny w kontekście setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aktor zauważył, że od dawna nie było filmu o historycznym sukcesie, z którego możemy być dumni i którym możemy się chwalić przed całym światem, a 303 „bez wątpienia jest takim tematem”. Aktor przyznał, że bardzo dobrze, iż w setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się przypomnieć bohaterów z legendarnego dywizjonu, opowiedzieć o ich przyjaźni, walce i poświęceniu.""

  OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

  W czwartek, 15 listopada br., w Chemiku odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku była to już XXIX edycja tego konkursu. "Święty Jacek- wzór ewangelizacji" to temat, z którym przyszło się zmierzyć zgłoszonym uczniom. Jest to wyjątkowa postać, szczególnie dla ludzi młodych związanych z Duszpasterstwem OO. Dominikanów w Krakowie. Św. Jacek żył i działał m. in. w naszym mieście. Od XVI wieku w miejscu, gdzie mieszkał została wzniesiona kaplica- grób św. Jacka, która zachowała się do dziś jako miejsce kultu i przykład renesansowej architektury sakralnej. Do Olimpiady zgłosiło się w sumie 7 osób; ale w dniu jej przeprowadzenia obecnych było tylko 4 uczniów. Najlepiej wypadła Natalia Bauer, z klasy 1c.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dziś tj 9.listopada odbyły się uroczyste Akademie poświęcone 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aby każdy uczęń naszej szkoły mógł oglądnąć przedstawienie teatralne, akademia była powtarzana trzy krotnie. Na scenie zobaczyliśmy klasę teatralną – 3b i technikową 3a , które pod kierunkiem pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek pokazały słowno-muzyczne widowisko dotyczące ciągu historycznych wydarzeń i walk , które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie Akademii pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska rozdała okolicznościowe dyplomy laureatom konkursów : historycznego, literackiego, plastycznego, biegu matematycznego i pieśni patriotycznej. Na ostatnim przedstawieniu laureaci konkursu literackiego i pieśni patriotycznej pokazali swoje wokalne umiejętności oraz zaprezentowali własną twórczość.
  Pomiędzy Akademiami odbył się polonez na podwórku szkolnym. Przy dźwiękach muzyki młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami tańczyła wyćwiczony układ choreograficzny. Entuzjazm młodzieży i nauczycieli widoczny był w barwnych strojach uczestników poloneza. Występy zakończyła spontanicznie zatańczona belgijka.
  W kolejnej przerwie między Akademiami, młodzież wraz z gronem pedagogicznym na podwórku szkolnym , utworzyła żywy , biało- czerwony napis: CHEMIK DLA NIEPODLGŁEJ a potem dokładnie o godzinie 11.11. zaśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski, włączając się w ten sposób w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”
  Dzisiejszy dzień był piękną, żywą lekcją historii. Przypomniał tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestnicząc w tej wyjątkowej lekcji patriotyzmu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3b oraz przedstawiciele klasy 3a wraz z panią Małgorzatą Niedźwiedzką – Samborek byli 7.11.2018 w szkole podstawowej nr 33 mieszczącej się przy ulicy Konarskiego w Krakowie. Pokazali wspaniały program artystyczny związany z Niepodległością. Młodsi koledzy i koleżanki byli zachwyceni przedstawieniem i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Takie kontakty służą nie tylko promocji naszej szkoły ale także pokazują iż o Niepodległości można się też uczyć oglądając ciekawy spektakl teatralny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 8 listopada 2018 wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został Wielki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Od lat cieszy się on w naszej szkole nie słabnącym zainteresowaniem. Uczniowie prezentują trzy pieśni patriotyczne. Oceniany jest repertuar, prezencja uczestników, wykonanie oraz skład zespołowy. Celem konkursu jest od lat m. in. propagowanie treści pieśni patriotycznych, które opisują ważne wydarzenia historyczne, sławią polskich bohaterów czasów walki o suwerenność, pielęgnowanie rodzimej kultury i języka, by młodzi ludzie byli świadomi swej tożsamości i dumni z tego, że są Polakami. Klasy zaprezentują swoje pieśni na uroczystej Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości.
  Zwycięzcy tegorocznej edycji:

  • 1 miejsce – klasa 2k
  • 2 miejsce – klasa 1o
  • 3 miejsce – klasa 1k
  • Wyróżnienie : Weronika Łydka z klasy 2c
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WYJŚCIE NA WOJSKOWY CMENTARZ RAKOWICKI I GRÓB RODZINY ŚW. JPII

  Listopad to miesiąc w tradycji polskiej, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Wykorzystując dwie rocznice (100 lat od odzyskania niepodległości i 40 lat od wyboru Papieża- Polaka) uczniowie klasy 1c, 1d i 1o w ramach dwóch godzin lekcyjnych udali się na Wojskowy Cmentarz Rakowicki i Grób Rodziny św. Jana Pawła II. Celem wyjścia było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy polegli w różnym czasie i na różnych frontach broniąc naszej Ojczyzny, a także modlitwa przy grobie Rodziców polskiego Papieża. Dla wielu osób był to pierwszy raz, kiedy znaleźli się na terenie jednego z najstarszych krakowskich cmentarzy.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs literacki. Aby w nim uczestniczyć należało napisać wiersz- utwór poetycki związany z Niepodległą Polską, wydarzeniami historycznymi, które miały znaczenie w procesie odzyskiwania przez Polskę wolności. Celem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do twórczości poetyckiej, propagowanie piękna języka polskiego, rozwijanie uczyć patriotycznych. Laureaci zaprezentują swoją twórczość na uroczystej akademii upamiętniającej Odzyskanie Niepodległości przez Polskę która odbędzie się dnia 9 listopada .
  Laureaci:

  • I miejsce- Mateusz Mach z klasy 3b
  • II miejsce- Lidia Wolczko z klasy 4a
  • III miejsce- Jadwiga Śliwa z klasy 1k
  • Wyróżnienie- Justyna Nyrka z klasy 3a
  Gratulujemy laureatom!!!

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 na lekcji 5, był przeprowadzony finał konkursu historycznego . Najlepsi uczniowie z całej szkoły przystąpili do 50 – pytaniowego Quzzis – u. W obecności pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej i pani Vice Dyrektor Barbary Machnik uczniowie w ogromnym skupieniu rozwiązywali test wiedzy dotyczący walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Bezkonkurencyjnym okazał się Krzysztof Kania z klasy 3b, który pokonał test bez błędu. Druga była Julia Kwiecińska z klasy z klasy 1c, trzeci Kacper Owczarski z klasy 1a a czwarta Julia Świderska z klasy 3a. Swoja postawą i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły udowodnili że 11 listopada 1918 roku jest przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Okoliczności powstania państwa Polskiego pokazały szeroką i przekrojowa wiedzę naszych uczniów.
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jury stanęło przed dużym wyzwaniem, gdyż ilość prac przerosła najśmielsze oczekiwania. Celem konkursu było, oprócz rozbudzania inwencji twórczej, edukacja i kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów. Prace laureatów ozdabiają budynek naszej szkoły, oraz zostaną pokazane na uroczystej akademii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
  Laureaci:

  • 1 miejsce - Paulina Bugajska z klasy 2c
  • 2 miejsce - Weronika Biela z klasy 2c
  • 3 miejsce - Justyna Sikora z klasy 1c
  • Wyróżnienie - Katarzyna Trzos z klasy 1o
  Gratulujemy zwycięzcom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” W obchody 100-lecia odzyskania niepodległości włączyli się także matematycy organizując konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim było namalowanie portretu sławnego matematyka okresu 20-lecia międzywojennego oraz przeprowadzili w klasach pierwszych „Bieg matematyka”, który został wygrany przez klasę 1 c. Polegał on na biegu na 100 metrów na czas i rozwiązywaniu zadań w drużynach klasowych. Rozdanie dyplomów i medali zawodów matematycznych odbędzie się w czasie Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości. Prace plastyczne są prezentowane w gablocie matematyków.

  Tekst alternatywny

  AKCJA „KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

  „Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.” /Jarosław Iwaszkiewicz/
  W środę 24 października 2018 roku od godz. 9.55 do 12.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Chemicznych mogli poznać nowe książki, których zakup został ufundowany przez rodziców. Zawiesiłyśmy plakaty wykonane przez naszą młodzież, rozłożyłyśmy stoły w pobliżu pokoju nauczycielskiego i rozpoczęłyśmy akcję promowania czytelnictwa. Pomagała nam w tym Julia Jakubek z klasy 2n. Akcja ta przyczyniła się do wzrostu wypożyczeń beletrystyki (wrzesień 24%, październik 49%). Największym powodzeniem cieszyły się kryminały, powieści obyczajowe i fantasy.
  Zapraszamy do biblioteki szkolnej wszystkich miłośników słowa pisanego, ponieważ, jak twierdziła Wisława Szymborska: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
  Bibliotekarze

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 31 października 2018 roku Poczet Sztandarowy wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wziął udział w Międzynarodowych Obchodach 100-lecia Wyzwolenia Krakowa spod Władzy Zaborczej. Tegoroczne obchody, zaczęły się na Placu Niepodległości o godzinie 10:30 od występu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz prawykonania nieznanej wersji Hymnu Polskiego używanego przed 1927 rokiem, który na tę okazję wykonała słynna francuska sopranistka – Nathalie Nicaud, w języku polskim. Partytura Hymnu została odnaleziona we Francji przez Panią Nicaud. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe Krakowskich szkół, Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna, Orkiestra Garnizonu Kraków oraz ponad 50 osób w historycznych mundurach wojskowych przybyłych na tę okazję z Austrii, Niemiec, Polski i Węgier.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dnia 31.11 w naszej szkole kilkoro uczniów celebrowało Halloween. Na szkolnych korytarzach powiało grozą, własnoręcznie wykonane makijaże straszyły innych uczniów. Ale czujni nauczyciele nie dali się przestraszyć i lekcje dalej odbywały się według programu. Strasznie fajny ten Halloween

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada (środa) na lekcji 5 w Sali 52 odbędzie się finał konkursu historycznego „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” .W wyniku eliminacji klasowych wyłonieni zostali finaliści konkursu między którymi odbędzie się ostateczna rozgrywka która wyłoni ucznia znającego najlepiej w szkole historie Odzyskania Niepodległości.


  Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Z okazji 100-ecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej współtworzy tematyczne dodatki historyczne zamieszczane w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. W naszym przypadku jest to Dziennik Polski .Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy otrzymali gazetki poświęcone historii Polski od okupacji do Królestwa Polskiego. Ciekawe artykuły wywołały szereg dyskusji i burzy mózgów na lekcjach historii. Młodzieży najbardziej podobał się artykuł poświęcony Kryzysowi przysięgowemu autorstwa Michała Wenklara.

  Tekst alternatywny

  Mat@ndo

  25 października 2018r w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się Finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mat@ndo.
  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dominika Książek, Patryk Gajewski, Adrian Kazimirek (4a), która zajęła 7 miejsce.
  Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie 14 zadań: 4 informatycznych i 10 matematycznych, m.in. z zakresu planimetrii, trygonometrii, funkcji liniowych i kwadratowych oraz systemów liczbowych i funkcji logicznych. Pracowali przy komputerach w 3-osobowych drużynach, mając do dyspozycji wyłącznie kartkę i długopis. Podczas finału odbyły się również spotkania z przedstawicielami świata nauki, prezentacje, warsztaty popularnonaukowe oraz wykłady prowadzone przez pracowników Politechniki Śląskiej.

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kraków jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało nieodległość. Porucznik Antoni Stawarz który tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 obwieścił swoim żołnierzom początek powstania w Twierdzy Kraków, a następnie przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie, bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze pod dowództwem Stawarza przeszli do Rynku Głównego w Krakowie. Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Z tej okazji Pani Marta Rajek z Młodzieżowego Centrum Kultury im. Henryka Jordana z ulicy Krupniczej oraz Pan dr Paweł Naleźniak z IPN-u zorganizowali w naszej szkole spotkanie z młodzieżą klas 4at, 1o, 1k. Fascynujący wykład i prezentacja wyjątkowych wydarzeń mających miejsce 100 lat temu w Krakowie oraz postać i działalność Antoniego Stawarza wzbudziła entuzjazm młodzieży.

  40. ROCZNICA WYBORU PAPIEŻA- POLAKA

  Rok 2018 jest obfity w wydarzenia i rocznice. Wśród nich znajduje się również ta, która przypomina- nam Polakom- o 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową polskiego kard. Karola Wojtyły, rodem spod krakowskich Wadowic. Oddając hołd temu Wielkiemu Rodakowi nasza młodzież mogła m. in. w dniach 9-10.10.br. wziąść udział w polsko- węgierskiej konferencji naukowej "Papież zza żelaznej kurtyny". Ponadto w szkole odbył się cykl okolicznościowych katechez poświęconych życiu, nauczaniu i działalności św. Jana Pawła II. Uczniowie klasy 1a, 1k, 1o, 1d, 2a, 2c i 3t byli także pod słynnym "oknem papieskim", na ul. Franciszkańskiej 3- to stamtąd w czasie podróży do Polski Ojciec Święty prowadził "wieczorne rozmowy" z przybyłymi do Krakowa pielgrzymami i obecnymi mieszkańcami. Natomiast z dziedzińca Pałacu Arcybiskupów Krakowskich młodzież miała okazję zobaczyć, gdzie znajduje się m. in. Sąd Archidiecezji Krakowskiej, Wydział Katechetyczny czy Wydawnictwo św. Stanisława, BM. Dla uczczenia 40. rocznicy wyboru polskiego Papieża została przygotowana także w szkole gablota z najpiękniejszymi myślami św. Jana Pawła II. Prace wykonali m. in. uczniowie klasy 2a i 2c w ramach zadania dodatkowego. Rocznicę można było przeżywać również z bliskimi lub indywidualnie uczestnicząc w nabożeństwach lub koncertach poświęconych temu Wielkiemu Polakowi. Niech nasz Święty Rodak będzie dla nas wzorem do naśladowania w drodze ku wieczności.
  Katecheci ZSCH

  Widowisko Dumy i Radości

  Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowało w piątek 19 października 2018 roku uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezę rozpoczęła Msza Święta na Wawelu. Następnie barwny korowód prowadzony przez Jeźdźca Pamięci (Włodzimierza „Wowa” Brodeckiego) przemaszerował ulicami Krakowa do Parku Jordana. Po drodze złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W parku można było porozmawiać z Żołnierzami Niezłomnymi - Wacławem Szaconiem i majorem Stanisławem Szuro, odwiedzić stoiska sponsorów, zjeść kanapki i ciepłą zupę.
  W uroczystościach wzięła udział reprezentacja Zespołu Szkół Chemicznych: uczniowie z klasy 2c (liceum) i 3a (technikum), wychowawcy (Julita Środa-Płatek, Marzena Jantos-Gacek) oraz pani wicedyrektor Adriana Klepka. Wszyscy uczestnicy założyli bluzy z logo naszej szkoły. Grupę Chemików prowadzili: Maria Skłodowska-Curie (Karolina Zybała, 2c), Piotr Curie (Daniel Sroka, 3a) i Szymon Karlik (2c), który niósł tabliczkę z nazwą szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Bal Piórnika 2018

  Ślubowanie oraz pasowanie na ucznia odbyło się kilka dni wcześniej, nadszedł więc czas na zabawę pierwszoklasistów, którą zorganizowano 19 października 2018 roku. Imprezę przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, Samorząd Uczniowski, chłopcy z 3t (Grzegorz Broszkiewicz, Patryk Caba) oraz dziewczyny z 2c (Izabella Mularczyk, Weronika Kaczor, Sandra Poznańska, Lidia Nowak, Edyta Bobak) oraz Kamil Frączek z 3d. Na imprezie pojawiły się klasy pierwsze z wychowawcami oraz chętni uczniowie. Zabawa rozpoczęła się o godz. 17.00 i trwała do godz. 20.00. Osoby oryginalnie ubrane i pomalowane, a takich zjawiło się na balu bardzo wiele, nie musiały płacić za bilety wstępu. Wszyscy uczestnicy zabawy byli zwolnieni z pytania na lekcjach, które miały się odbyć następnego dnia.
  Pierwszoklasiści brali udział w wielu konkurencjach, np. narysowanie w ciągu trzydziestu sekund podobizny swojego wychowawcy, odgadywanie nazw piosenek, zabawy z bańkami mydlanymi, rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami itp. W przerwach pomiędzy kolejnymi konkurencjami uczniowie tańczyli, oglądali występy swoich starszych kolegów, np. kabaret w wykonaniu Izabelli Mularczyk i Weroniki Kaczor i wysłuchali piosenki śpiewanej przez Marcina Stramka z 3b.
  Wyniki rywalizacji:

  • 1 miejsce – 1k (24 p.)
  • 2 miejsce – 1o (23 p.)
  • 3 miejsce – 1d (22 p.)
  • 4 miejsce – 1a (21 p.)
  • 5 miejsce – 1c (20 p.)

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „To się w ścieku nie mieści”

  W dniu 17.10.2018 klasa 4at wraz z opiekunami Aleksandrą Czarną i Beatą Skomra była na wycieczce w Zakładzie Oczyszczania Ścieków Płaszów. Uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili zakład przechodząc ścieżką edukacyjną „To się w ścieku nie mieści” dzięki czemu poznali wszystkie najważniejsze etapy oczyszczania ścieków trafiających na oczyszczalnię z miasta Krakowa: zaczynając od kolektora doprowadzającego ścieki w ilości ok. 150 tys. m3 podczas pogody bezdeszczowej, poprzez proces mechanicznego oczyszczania na kratach rzadkich i gęstych, piaskownikach i osadnikach wstępnych, oczyszczanie biologiczne na reaktorach biologicznych, doczyszczanie mechaniczne na osadnikach wtórnych, kończąc na kolektorze odprowadzającym oczyszczone ścieki. Oprócz procesu oczyszczania ścieków biorący udział w wycieczce mieli możliwość zapoznania się z obróbką osadów powstających na oczyszczalni, które po usunięciu wody są kierowane do Wydzielonych Komór Fermentacji Metanowej (WKF), w których jest produkowany biogaz. Biogaz wykorzystywany jest w kogeneratorach do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i w trakcie trwania wycieczki rywalizowali ze sobą biorąc udział w różnych zadaniach. Grupa która wygrała została obdarowana upominkami.

  Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów

  Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w tym roku 15 października i był to czas wolny od zajęć edukacyjnych. O godzinie 11.00 wszyscy goście oraz organizatorzy imprezy, tj. klasa 2a z wychowawcą – panią Mariolą Pabian i Samorząd Uczniowski, zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie odbyło się wręczenie nagród dyrektora szkoły dla zasłużonych nauczycieli, a następnie ślubowanie pierwszoklasistów.
  Później młodzież z klasy 2a przedstawiła kilka zabawnych scenek z życia szkoły, odbyły się pokazy chemiczne oraz pasowanie najmłodszych uczniów na członków szkolnej społeczności. Niektóre osoby dostały dodatkowe zadanie i uczestniczyły w turnieju „Jeden z pięciu”, który poprowadził Rafał Smęda.
  Następnie młodzież wraz z wychowawcami udała się do swoich sal na zajęcia integracyjne, a nauczyciele zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski na poczęstunek.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W szkole trwa akcja 100 szczytów górskich na 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Uczniowie chcą zdobyć od września do grudnia szczyty górskie a swoje osiągnięcia odnotowują na tablicy. W zdobywaniu szczytów biorą udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Najwyższe zdobyte szczyty to :, Fansipan w Wietnamie, Lodowy Szczyt i Rysy w Tarach.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kontynuując obchody 100 lat Niepodległości Polski nauczyciele historii w ramach ciekawych spotkań z historią pokazują film pt „Bitwa warszawska” – jest to polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Polski poeta i ułan Jan Krynicki (Borys Szyc) w przeddzień wyruszenia wraz z Wojskiem Polskim z Warszawy żeni się z polską artystką estradową Olą (Natasza Urbańska). W kulminacyjnym punkcie wojny dochodzi do konfrontacji wojsk polskich i bolszewickich pod Warszawą. W bitwie polskie wojska odnoszą spektakularne zwycięstwo a wojska bolszewickie zostają rozgromione.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich

  17 października 2018 roku odbyła się Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich. W pięknej scenerii Lasku Wolskiego rywalizowało ze sobą 14 zespołów z krakowskich szkół. Zespoły miały do pokonania 4,5 kilometrową trasę biegu na orientację. Drużyny miały za zadanie nie tylko zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, ale również wykonanie 4 zadań specjalnych. Wśród szkół ponadpodstawowych drużyna z Chemika zajęła II miejsce. Pierwsze miejsce zajęło Liceum im. Piotra Michałowskiego, na trzecim miejscu podium uplasowała się drużyna z XVI LO. W nagrodę otrzymaliśmy wspaniały puchar, medale i dyplom. Naszą szkołę reprezentowali : Weronika Pietrzak – 2k, Aniela Jurkiewicz – 3a, Kasia Biegun – 3k, Bartłomiej Lis – 4at, Eryk Mazurkiewicz – 4at, oraz kapitan Tadeusz Francuz – 4at. Serdecznie gratulujemy

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PAPIEŻ ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY- KONFERENCJA NAUKOWA

  W dniach 9-12 października br. nasi uczniowie brali udział w międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Obrady zatytułowano "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu JPII na państwa i Kościoły bloku sowieckiego". Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prezesa IPN w Polsce oraz węgierski NEB, wraz z Oddziałem IPN w Krakowie. Pierwsze dwa dni miały miejsce w Auditorium Maximum UJ w Krakowie, na ul. Krupniczej 33; następnie konferencja została przeniesiona na Węgry do Budapesztu. We wtorek w odczytach brała udział młodzież klasy 1a, 1k, 1o oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 3k. Natomiast w środę- klasa 2a, 2c, 1d oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 2k. Opiekę nad uczniami w trakcie wyjścia sprawowały- p. Krystyna Kowalska, p. Aneta Polit i p. Agata Walas; tematyka obrad węgiersko- polskich dotyczyła sytuacji kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych. "Działalność Papieża- Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku"- to kilka z myśli przewodnich konferecji. Do tematyki dyktatury sowieckiej uczniowie wrócą jeszcze na lekcjach historii, wos-u oraz his-u.

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole trwają lekcja poświęcona obchodom 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nauczyciele historii prowadzą uroczyste lekcje historyczne, zostały ogłoszone konkursy: historyczny, literacki, plastyczny i muzyczny. W gablocie na drugim piętrze wystawiony został harmonogram obchodów a w gablotach trzeciego piętra ciekawe fakty z wojny polsko bolszewickiej i portrety Józefa Piłsudskiego. W bibliotece szkolnej pokazane zostały książki o tematyce patriotycznej. Do obchodów włączyli się też nauczyciele matematyki, ogłaszając konkurs : Wybitny Matematyk Niepodległej Polski.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Eko – logiczni

  W ramach projektu Eko – logiczni – edukacja ekologiczna ,w trzy kolejne soboty 15,22 i 29 września, w naszej szkole gościli na warsztatach gimnazjaliści oraz uczniowie klas 8 szkół podstawowych. Warsztaty koncentrowały się wokół treści biologicznych, fizycznych i chemicznych, a w szczególności miały na celu zapoznać młodzież z przyczynami, skutkami oraz możliwościami przeciwdziałania zanieczyszczeniu najbliższego środowiska – wody, powietrza i gleby.
  I tak na części biologicznej prowadzonej przez p. I. Gruchot oraz p. M. Sarapatę można było oglądnąć preparaty mikroskopowe oraz poznać porostową skalą zanieczyszczenia powietrza. Fizyczne doświadczenia prezentowane przez p. J. Niemiec i p. E. Jabłońską dawały możliwość zapoznania się z alternatywnymi źródłami energii. Z kolei chemiczne eksperymenty pozwalały zrozumieć, jakie szkodliwe substancje zanieczyszczają powietrze i wodę oraz jak można zbadać ich obecność i zawartość.
  Nasi młodsi koledzy i koleżanki z dużym zapałem przystępowali do ćwiczeń , dzięki czemu znacznie pogłębili swoją wiedzę, czego dowodem były bardzo wyrównane wyniki końcowego testu wiedzy. Kolejnym elementem projektu było zaproszenie około 240 dzieci przedszkolnych na bajkę ekologiczną oraz mini warsztaty, na których po raz pierwszy mogli sami zrobić proste doświadczenia. Opieką nad maluchami przejęła klasa 3a,która zaprezentował „ekologiczną” wersję bajki Królewna Śnieżka, a potem dzielnie pomagała małym odkrywcom!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Wycieczka do Wiednia

  W dniach 05-07.10.2018 roku klasy 2a i 3a wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor Elżbietą Ramatowską pojechały zobaczy Wiedeń stolicę Austrii, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widzieliśmy Ratusz, Kościół Wotywny, koorowy Hundertwasserhaus, Plac Marii Teresy, Katedra św. Stefana, Kärtnerstraße. Spędzaliśmy dużo czasu w Muzeum Historii Naturalnej, które ma z największe na świecie zbiory przyrodnicze. Kolekcja ta została ufundowana przed 250 laty przez cesarza Franciszka I Lotaryńskiego. Wyjechaliśmy na Wzgórze Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń, widzieliśmy kościół św. Józefa z kaplicą Sobieskiego oraz wspaniałą panoramę miasta. Najciekawszy był drugi dzień pobytu gdy to pojechaliśmy do Pałacu Schönbrunn. To jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie, należący do rodu Habsburgów. Spacerując po ogrodach podziwialiśmy przepiękne kwiaty. Wieczorem pojechaliśmy na Prater do Parku Rozrywki i Wypoczynku gdzie świetnie bawiliśmy się korzystając z wielu atrakcji w tym kolorowym lunaparku. W ostatni dzień byliśmy w ZOO który jest najstarszym działającym ogródem zoologicznym na świecie z niesamowitą kolekcją zwierząt
  Teraz Wiedeń kojarzy nam się z pyszna kawą, Sachertorte, walcem, diabelskim młynem na Praterze i pięknym, modrym Dunajem. Kto chociaż raz był w Wiedniu, ten tylko czeka na okazję lub pretekst, by do niego wrócić.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Małopolska Chmura Edukacyjna (III edycja) w Gminie Miejskiej Kraków”

  Charakterystyka projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w Gminie Miejskiej Kraków”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1 Poddziałanie 10.1.4 z Europejskiego Funduszu Społecznego
  Beneficjent: Gmina Miejska Kraków, Instytucja Zarządzająca - Zarząd Województwa Małopolskiego, Instytucja pośrednicząca Regionalnego Programu Operacyjnego WM – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
  Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.
  Rekrutacja na zajęcia w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Od października ruszyła rekrutacja na zajęcia online i koła naukowe z przedmiotu: biologia oraz na zajęcia w ramach koła naukowego z przedsiębiorczości
  Terminy zajęć online:
  biologia - środa 7.30-9.00 Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć po 10 października.
  Terminy kół naukowych w wymiarze 30 godzin lekcyjnych ustala prowadzący zajęcia w porozumieniu z uczelnią wyższą. REGULAMIN REKRUTACJI
  W sprawach związanych z rekrutacja i realaizacją projektu nalezy kontaktowac się z Panią A. Klepka

  KREDKOBRANIE

  Szkolny Klub Wolontariusza włączył się we wrześniu br. w ogólnopolską akcję KREDKOBRANIE. Polegała ona na zbiórce przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i lektur dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach. Mimo licznych wydatków związanych z początkiem roku szkolnego znalazły się w Chemiku osoby, które podzieliły się potrzebnymi rzeczami. W sumie zebraliśmy 139 sztuk w/w rzeczy. Najwięcej było książek, zeszytów oraz materiałów do pisania. Szczegółowy stan zbiórki znajduje się w Kronice SzKW.
  W poniedziałek, 1 października br., pani Jadwiga Dąbrowska pomogła nam zebrane rzeczy przetransportować do budynku Akademii Iganatianum. Stamtąd posegregowane i zapakowane przez studentów, zostały wywiezione na Kresy dla polskiej młodzieży i dzieci. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. W sposób szczególny dziękujemy: Natalii Feliksiak, z klasy 4at; Weronice Bieli i Oli Małocie, z klasy 2c; Oli Jakubek, z klasy 1o; Kindze Borgosz, Emilii Cieślik, Wiktorii Kowalczyk i Marcinowi Krzyworzeka, z klasy 1k; Kacprowi Owczarskiemu, z klasy 1a; Karolinie Stelmach, z klasy 1d oraz Julii Kwiecińskiej, z klasy 1c.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny

  Spektakl Pygmalion

  Dnia 4 października 2018 r. grupa uczniów – teatromanów wybrała się na spektakl Pygmalion. Sztuka jak wiadomo dotyczy próby zmiany osoby – transformacji z niższej w wyższą sferę przy pomocy metod niekoniecznie subtelnych ale skutecznych. O tej w sarkastyczny sposób przedstawionej metamorfozie opowiedzieli nam utalentowani aktorzy z TNT Theatre Britain, których oglądamy już nie po raz pierwszy, tym razem w Teatrze Variete. Wspaniale przedstawili humorystyczne wątki, umilając śpiewem czterogłosowym zmiany scenografii których sami dokonywali. Piękną angielszczyzną – jako że spektakl odbywał się w języku angielskim – wyjaśnili jak trudno nauczyć języka kogoś, kto tylko pozornie włada nim, tyle, że w innych realiach ubogich ludzi z ulicy; zobaczyliśmy i usłyszeliśmy klasowość brytyjską również w warstwie języka. Mamy nadzieję na liczne uczestnictwo uczniów w następnym spektaklu; dziękuję p. M.Pęcek-Czuba za pomoc w realizacji wyjścia.
  Urszula Pałka


  Liga Lekkoatletyczna- Licealiada

  W dniu 27.09.2018r. /czwartek/ na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód” reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w ramach Licealiady krakowskiej.
  W pięknym słońcu odbyła się rywalizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zawodach lekkoatletycznych. W zawodach wzięło udział 14 szkół w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasza reprezentacja rywalizowała w konkurencjach:

  • Dziewczęta:100 m, 400 m, 800 m, pchnięcie kulą, skok w dal, sztafeta 4 x 100 m,
  • Chłopcy: 100 m, 400 m, 1500 m, pchnięcie kulą (M-j.mł.- 5 kg, M-junior – 6 kg),
  • skok w dal, sztafeta 4 x 100 m

  Weronika Pietrzak z kl.II K zajęła V miejsce w biegu na 400m dziewcząt w klasyfikacji generalnej. Serdecznie gratulujemy bardzo dobrych wyników całej szkolnej reprezentacji.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PRELEKCJA Z FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI

  W czwartek, 27 września br., uczniowie klas pierwszych, uczestniczyli w prelekcji poświęconej możliwościom wolontariatu w Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Spotkanie poprowadziła pani Monika Trzeciak, koordynatorka w/w organizacji; a zarazem Absolwentka naszej szkoły. Młodzież miała okazję nie tylko posłuchać p. Moniki, ale i obejrzeć film o tym, czym na co dzień zajmuje się Fundacja. Na pierwsze spotkanie organizacyjne zgłosiło się prawie 30 chętnych osób. W czasie przerwy nasza Absolwentka mogła zobaczyć, co zmieniło się Chemiku i przywitać z wolontariuszami, którzy współpracują z nią od zeszłego roku.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Święto Niepodległości obchodzimy w 2018 jak co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę. W naszej szkole, na 9 listopada zaplanowane zostały główne obchody tego święta. Przez cały październik i listopad będą trwały inicjatywy kulturalne i historyczne obejmujące zasięgiem całą społeczność szkolną takie jak :

  • Konkurs plastyczny, wernisaż prac uczniów,
  • Konkurs literacki – wiersz,
  • Uroczysta lekcja historyczna w każdej klasie zakończona sprawdzeniem wiedzy i wyłonieniem ucznia mającego największą wiedzę z zakresu odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę,
  • Konkurs Pieśni Patriotycznej,
  • Wyjścia klas do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę „Niepodległa. Wokół myśli Józefa Piłsudskiego”,
  • Konkurs historyczny,
  • Polonez tańczony przez społeczność szkolną na podwórku, a w razie niepogody na Sali gimnastycznej i korytarzu,
  • Wydanie gazetki szkolnej „Patriotyzm wczoraj i dziś”,
  • Wystawa książek o tematyce patriotycznej w bibliotece,
  • Dokumentowanie obchodów Święta Niepodległości w gablocie szkolnej,
  • Wyjście wybranych klas na uroczyste Widowisko Dumy i Radości,
  • Film edukacyjny „Dywizjon 303”,
  • Uroczysta Akademia organizowana przez klasę 3b i 3a połączona z wręczeniem nagród finalistów konkursu plastycznego, literackiego i historycznego,
  • Prezentacja spektaklu klasy teatralnej dotyczący Niepodległości w wybranych szkołach podstawowych i gimnazjach.

  WYJŚCIE KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU LUDOWEGO

  W poniedziałek, 24 września br., uczniowie klas pierwszych technikum (1a, 1k i 1o) oraz liceum (1d) uczestniczyli w spektaklu zatytułowanym KRÓL EDYP. Przedstawienie miało miejsce na deskach Dużej Sceny Teatru Ludowego, na ul. Osiedle Teatralne 34. Naszej młodzieży towarzyszyli opiekunowie- p. Aneta Polit, p. Małgorzata Molik, p. Paulina Richter oraz p. Agata Walas. Król Edyp to przykład antycznej tragedii greckiej autorstwa Sofoklesa. W najbliższym czasie będzie to jedna z lektur omawiana na języku polskim. Stąd też celem wyjścia było zapoznanie uczniów z problematyką, postaciami i motywami oglądanego utworu. Wyjście zorganizowali nauczyciele języka polskiego (w/w p. M. Molik, p. Paulina Richter oraz p. Małgorzata Niedźwiecka- Samborek). Po zakończonym spektaklu młodzież mogła wrócić do domu.

  SALON MATURZYSTY 2018

  W dniach 20-21 września br. odbyły się w aulach Auditorium Maximum, na ul. Krupniczej 33, spotkania dla tegorocznych maturzystów. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z informacjami nt. "Co o egzaminie maturalnym każdy zdający wiedzieć powinien?"- poprowadził je pan Piotr Ludwikowski, Kierownik Pracowni Matur. Następnie odbyły się dwa ważne wykłady dotyczące matury z języka polskiego oraz matematyki. Młodzież miała okazję powtórzyć schemat pisania m. in. rozprawki na przykładzie tematów z zeszłego roku oraz zapoznać z procedurą oceniania. W trakcie wykładu z matematyki uczniowie mogli przypomnieć sobie jak należy prawidłowo i jak nie należy rozwiązywać zadań. Zajęcia prowadzili eksperci OKE w Krakowie m. in. pani Teresa Bulska- Leśniak czy p. Inga Bator.
  Nasi uczniowie chętnie skorzystali również z wykładów dotyczących zdawania języka obcego, biologii czy chemii. W czwartek udział wzięli maturzyści z klasy 3b, 3c, 3d i 4an. Natomiast w piątek- z klasy 4a, 4ad i 4at. Młodzieży towarzyszyli Opiekunowie: p. Joanna Zima, p. Magdalena Syrek, p. Małgorzata Molik, p. Joanna Niemiec, p. Aneta Polit i p. Agata Walas. Nad całością przedsięwzięcia czuwał nasz vicedyrektor, p. Adriana Klepka.
  W czasie spotkania młodzież mogła odebrać informator z aktualnymi danymi na temat czekających ich egzaminów, a także zapoznać się z ofertą krakowskich uczelni wyższych. Miejmy nadzieję, że wysłuchane informacje i pozyskane materiały pozwolą naszym uczniom zdać maturę i wybrać odpowiedni kierunek studiów. Już od dziś trzymamy kciuki i życzymy powodzenia...

  Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych technikum „Baza Lubogoszcz”

  W dniach 13-14 września uczniowie 1a, 1k i 1o uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, pod opieką Pani Barbary Machnik, Pani Eweliny Jabłońskiej oraz wychowawców: Agaty Gaczorek, Agnieszki Grzybowskiej i Ewy Zagrobelny.
  Wyjazd pozwolił wszystkim na lepsze poznanie się, zarówno w obrębie klasy jak i międzyklasowo. Część uczniów wraz z opiekunami wybrała się na szczyt góry Lubogoszcz (968m n.p.m.), kolejna grupa zaś wybrała się ścieżką edukacyjną w lesie. Wieczorem wspólnie zasiedliśmy do ogniska, któremu towarzyszył śpiew i taniec. W piątek mieliśmy zorganizowane zajęcia integracyjne, zarówno sportowe jak i zadania logiczne. W zadaniach logicznych, uczniowie podzieleni na grupy, mieli do wykonania 9 zadań, między innymi bieg na orientację, „narciarz”, „rurociąg”, „woda życia”, „hydraulik” i inne. W czasie tych zajęć uczniowie musieli ze sobą współpracować, a także przy każdym zadaniu wyłaniał się lider grupy, który kierował pracą zespołu. To była świetna zabawa. W zajęciach sportowych uczniowie mogli wypróbować swoich sił we wspinaczce na ściance, a także strzelaniu do celu z paintboola, zjeździe na tyrolce. Do Krakowa wróciliśmy w piątek późnym popołudniem, zmęczeni ale szczęśliwi:)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ZAKRĘCENI DLA UNICORN

  Po raz kolejny zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Instytucja ta na co dzień wspomaga osoby chore na raka i ich rodziny. W naszej szkole zbiórka zakrętek będzie trwać w obecnym roku szkolnym od września do czerwca. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy wejściu na salę gimnastyczną.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny

  UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  W poniedziałek, 3 września br., rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Dla wielu z nas był to powrót w zabytkowe mury Zespołu Szkół Chemicznych. Jednak dla uczniów klas I- pierwszy dzień nowego etapu w edukacji.
  W rozpoczęciu roku szkolnego towarzyszył nam Poczet Sztandarowy. O godzinie 9.00 miała miejsce Msza św. w kościele OO. Kapucynów na ul. Loretańskiej 11- przewodniczył jej o. Rafał Waluch OFM. Nabożeństwo uświetniła szkolna scholka (2k, 3b i 4at), która ćwiczyła już od rana pieśni i części stałe. Po Mszy św. przeszliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej, około godziny 10.15, po odśpiewaniu hymnu państwowego, Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, powitała Uczniów oraz przedstawiła Vicedyrekcję, Wychowawców i Pedagoga Szkolnego. Z ramienia Samorządu Uczniowskiego- klasy I- przywitał Bartek Lis, uczeń klasy 4at. Następnie "Pierwszaki" wraz z Wychowawcami zwiedzili szkołę i spotkali się w salach lekcyjnych na zajęciach integracyjno- organizacyjnych.
  Młodzież klas starszych (2, 3 i 4) z Wychowawcami spotkała się tuż po Mszy św. około godziny 10.15 Miejmy nadzieję, że nowy rok będzie owocny w zdobywanie wiedzy i doświadczeń życiowych dla wszystkich Uczniów i Pracowników. "Nowym" życzymy, by czuli się w Chemiku jak w domu. Natomiast, tym nieco starszym- sił i wytrwałości- na egzaminy zawodowe, na maturę, na każdy dzień...

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Projekt edukacyjny „Eko-logiczni” Miasta Krakowa, współfinansowany ze środków WFOŚiGW

  Wydział Edukacji UMK realizuje projekt edukacji ekologicznej „Eko-logiczni”, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W przedsięwzięciu weźmie udział około 100 uczniów z 25 szkół podstawowych i szkół z oddziałami gimnazjalnymi oraz około 250 dzieci z 10 przedszkoli. Główne działania projektu: zajęcia w laboratoriach i warsztatach Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie dla uczniów i przedszkolaków odbędą się we wrześniu i październiku br. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży postawami proekologicznymi oraz zachęcenie ich do działań w zakresie ochrony środowiska i poprawy jakości życia w mieście.

  Czytaj wiecej
  Tekst alternatywny

  "ZAKRĘCENI" DLA UNICORN

  W czwartek, 22 czerwca, po raz drugi w tym roku szkolnym, oddaliśmy do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN plastikowe zakrętki. Tym razem zbiórka trwała od stycznia do czerwca i udało nam się zebrać aż trzy worki nakrętek. W transporcie pomogła nam p. Urszula Pałka (nauczyciel języka angielskiego). Wolontariuszy reprezentował Janek Miernik, z klasy 2t. W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękujemy wszystkim, którzy w ciągu minionego roku włączyli się w tą akcję. Jednocześnie informujemy, że zakrętki będziemy zbierać nadal.
  Opiekunowie i Wolontarusze SzKW

  Tekst alternatywny

  Małopolska Chmura Edukacyjna - koło przedsiębiorczość

  W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego po raz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "Przedsiębiorczość". W tym roku uczestniczyliśmy w kołach naukowych połączonych z zajęciami online . Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą wiedzy o normach i regułach (prawnych, organizacyjnych, moralnych, etycznych) związanych z powstawaniem organizacji gospodarczych oraz o ich genezie, naturze , zmianach i sposobach działania jak również podstawowej wiedzy z zakresu budowy , funkcjonowania organizacji. Zdobyli też wiedz na temat funkcjonowania rynku , poznali podstawowe zasady zachowań podmiotów na rynku oraz relacji zachodzących między nimi. Opracowali wyniki badań marketingowych i sporządzili raport. Dodatkowo młodzież korzystała z ciekawych książek i gier edukacyjnych. Zapraszamy do galerii!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Małopolska Chmura Edukacyjna - koło oraz zajęcia on - line chemia

  W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego poraz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "chemia". W tym roku uczestniczyliśmy zarówno w wykładach on-line jak i kołach naukowych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów chemicznych, jak również udoskonalić swoją praktykę labolatoryjną. Dodatkowo młodzież wykonała ciekawe doświadczenia chemiczne - zapraszamy do galerii!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Weekendowe warsztaty Małopolska Chmura Edukacyjna

  W dniach 25-27.05.2018 wzięłyśmy udział w warsztatach weekendowych odbywających się w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Zajęcia z chemii odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Dzięki tym zajęciom dowiedziałyśmy się ciekawych informacji na temat chemii organicznej np. wiem już jak wykonać syntezę kwasu acetylosalicylowego, czyli składnika popularnego leku przeciwbólowego (nie róbcie tego sami w domu ??). Oprócz zajęć pogłębiających naszą wiedzę mogliśmy również poznać nowe dla nas miejsca i dowiedzieć się co nieco o mieście, w którym przebywałyśmy – Tarnowie. Ponad to miałyśmy możliwość zawiązać nowe znajomości z uczniami innych szkół z terenów Małopolski. Jeśli tylko masz możliwość – weź udział w takich warsztatach! Zachęcamy do obejrzenia galerii z naszego wyjazdu!
  Uczennice klasy 1 k
  Opiekun: Magdalena Kasza

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje”

  "O Festiwalu
  Programowanie przestało być umiejętnością zastrzeżoną wyłącznie dla profesjonalnych programistów, a staje się trzecim językiem, obok języka ojczystego i języka obcego, który należy znać, by aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie informacyjnym. Jesteśmy przekonani, że warto upowszechniać pasję do programowania i wierzymy w potencjał młodych koderów. Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje” obejmuje swoim działaniem organizacje pozarządowe, biznes, firmy, w tym podmioty gospodarcze realizujące zajęcia z nauczania programowania, uczelnie, szkoły, biblioteki i domy kultury, którym udostępniamy szeroką płaszczyznę promocji swoich działań, a poprzez dni otwarte oraz konkursy Festiwal „Małopolska koduje” trafia do małopolskich uczniów, rodziców i nauczycieli." źródło - malopolskakoduje.pl
  "Python w środowisku": warsztaty dla młodzieży z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
  W warsztatach udział wzieła klasa 1a

  Układ Okresowy Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym

  W dniu 10.05 klasa 1a jako reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w rysowaniu ogromnego Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym. Całe wydarzenie w którym brały udział Władze Uniwersytetu Jagielońskiego, zaproszeni goście, uczniowie różnych szkół oraz mieszkańcy i turyści przygotowali studenci Wydziału Chemii UJ. Nam przypadło w udziale naszkicowanie pierwiastków Ru ,Tc,Rh, Db, Sg, Rf oraz premia dla wytrwałych. chłopców - Am!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Scrabble po niemiecku”

  W kwietniu 2018r. odbył się w Zespole Szkół Chemicznych konkurs „Scrabble po niemiecku”. To już III edycja konkursu, cieszącego się dużą popularnością. Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści z następujących szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, XLI LO z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie, Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. 600–lecia UJ w Luborzycy, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączanach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie, Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie oraz Prywatne Gimnazjum Nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie. Oto wyniki rywalizacji:

  • I miejsce - Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie
  • II miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach
  • III miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie

  Najlepsi scrabbliści otrzymali nagrodę główną - bon na kurs języka niemieckiego ufundowany przez Instytut Austriacki w Krakowie. Pozostali uczestnicy otrzymali wspaniałe książki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec, wydawnictwa: LektorKlett, Hueber, WSiP oraz PWN.
  Dziękujemy sponsorom, nauczycielom oraz uczniom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Staże wakacyjne

  W dniu 24.05.2018r rozpoczynamy rekrutację do zadania : staże w projekcie CKZ (Centra Kształcenia Zawodowego).
  Dotyczy uczniów klas technikowych: Dane ogólne dotyczące stażu wakacyjnego:
  Miejsce-zakłady branżowe-chemiczne (np. Instytut Fizjologii Roślin PAN, firma Wessling, Firma Selvita itd.)
  Termin: czerwiec/lipiec/sierpień 2018r
  Rekrutacja (zapisy) od 24.05.2018r ( u p. Krystyny Kowalskiej – Kierownika ds. praktycznej nauki zawodu - funkcja w ramach projektu).
  Staż to działanie w ramach projektu i dotyczy :

  • uczniów klas programowo wyższych ( zgłaszać się mogą uczniowie klasy trzecich, a także w miarę wolnych miejsc klas drugich)
  • uczniów, którzy nie korzystali z żadnej formy wsparcia lub korzystali z mniejszej ilości form wsparcia w ramach projektu CKZ
  • uczniów, którzy mają wysoką frekwencję na zajęciach szkolnych (w okresie klasyfikacyjnym poprzedzającym okres rekrutacji)

  Pierwszeństwo mają uczniowie o najwyższej śr. z ocen z ostatniego semestru (z przedmiotów zawodowych, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych). Każdy zgłaszający się wypełnia formularz zgłoszeniowy i następnie komisja rekrutacyjna ustala listę uczniów zakwalifikowanych na staż. Nabór trwa do momentu zakwalifikowania 30 osób ( będzie również lista rezerwowa). Staże są forma pracy, za którą uczeń-stażysta otrzymuje stypendium stażowe około 1500,00 za 150 godzin ( 22 dni robocze).
  Szczegółowe informacje u p. Krystyny Kowalskiej


  POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

  Dnia 27 kwietnia 2018 roku o godzinie 10.00 pożegnaliśmy maturzystów. Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska wręczyła nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem i wyróżnili się pracą na rzecz szkoły. Rodzice wybitnych abiturientów dostali listy gratulacyjne. Później Samorząd Uczniowski życzył tegorocznym absolwentom sukcesów podczas dalszej edukacji lub znalezienia upragnionej pracy. Następnie klasa 2b przedstawiła powtórkę lektur z gwiazdką oraz ukazała losy typowego maturzysty.
  /Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

  Dnia 27 kwietna 2018 roku o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy 2d. Na początku młodzież wyświetliła film, który został nakręcony w parku i ukazywał ich stosunek do historii. Później odegrano scenkę dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Uczniowie odśpiewali również kilka pieśni patriotycznych.
  /Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY

  W kwietniu 2018r. odbył się w Rabce Zdroju II etap – regionalny konkursu „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Starzec (2k), Ola Białek (2k) oraz Adrian Kazimirek (3a). Nasi uczniowie rywalizowali z przedstawicielami 11 szkół z Małopolski. Odpowiadali w języku polskim, jak i niemieckim na pytania zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy na temat wskazanego kraju niemieckiego obszaru językowego. Mimo, że nasi uczniowie nie dostali się do finału, dziękujemy im za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy!!!. Jak powiedział Roger Bacon “Znajomość języków jest bramą do wiedzy”, dlatego mamy nadzieję, że wiedza i dobre wspomnienia pozostaną na długo w pamięci naszych zawodników.

  Tekst alternatywny

  PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

  We wtorek, 24 kwietnia br., tegoroczni maturzyści (80 osób), wybrali się na Jasną Górę do stóp Matki Bożej, by przed Jej Cudownym Obrazem dziękować za czas spędzony w Chemiku. Celem pielgrzymki była też prośba o zdanie matury i dostanie się na wymarzony kierunek studiów. W modlitwie pamiętaliśmy o Dyrekcji, Wychowawcach i Gronie Pedagogicznym oraz Kolegach i Koleżankach, którzy nie mogli z nami jechać. W Częstochowie byliśmy już po 10.00- był to czas na zwiedzanie całego kompleksu jasnogórskiego i osobistą modlitwę. O 11.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św., a po- uczestniczyliśmy w zasłonięciu Cudownego Obrazu. Następnie była godzina przerwy na posiłek i odpoczynek przed Drogą Krzyżową odprawianą na Wałach Jasnogórskich. Po 14.00 nadszedł czas na powrót do Krakowa i codziennych obowiązków. Pobyt u Matki Bożej wzmocnił siły duchowe i fizyczne zarówno Uczniów, jak i Opiekunów. Towarzyszyły nam: p. Urszula Pałka (nauczyciel anglista) i p. Aneta Polit (nauczyciel historii i wosu). Niech Maryja błogosławi przez Jezusa naszym Maturzystom w egzaminach, a szczególnie w całym dalszym ŻYCIU.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  I NIE ŻAL NIC, I ŻAL TAK WIELE... (NIEMEN)

  W czwartek, 19 kwietnia br., klasa 4a na podsumowanie 4 lat nauki w Chemiku wybrała się do Plazy na kręgle i bilard, a potem "małe co nieco". Celem wyjścia było wspomnienie najpiękniejszych momentów spędzonych w Technikum Chemicznym. Dzień był pełen radości- 29 osób dotrwało do matury, ale pojawił się także smutek- jeszcze parę dni razem, a potem trzeba się rozstać... Miejmy nadzieję, że przyjaźnie które się zawiązały w ciągu tych czterech lat będą trwać nadal; a w pamięci na zawsze zostaną same radosne chwile... Niech dobro, które dokonało się w uczniach klasy 4a dzięki Wychowawcy (p. Iwona Gruchot), Gronu Pedagogicznemu i innym Uczniom owocuje w dalszym ich życiu...
  Opiekun p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

  Dnia 17 kwietnia 2018r. klasa 2b pod opieką p. Olgi Gill-Soboty miała po raz kolejny przyjemność spotkania się z radnymi Miasta Krakowa. Tym razem udaliśmy się na krótki spacer po Rynku krakowskim w celu poznania kawałka historii naszego miasta, oraz zapoznania się z panującą w tamtych czasach zasadą polityki. Miejsca które odwiedziliśmy to przede wszystkim kolebka polskiej kultury Kościół Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska, czy znane także wszystkim bardzo dobrze Sukiennice. Odwiedzone miejsca świadczą o naszej tożsamości narodowej. Podsumowując, projekt przybliżył nam jako młodemu pokoleniu zasady działania samorządu, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa Miasta Krakowa. Projekt przez cały czas był przeprowadzany pod przewodnictwem p. Gabriela Szustera.
  Opiekun pedagog Olga Gill - Sobota

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  W dniu 11 kwietnia po prawie rocznych wspólnych przygotowaniach szkolna grupa teatralna złożona z uczniów naszej szkoły brała udział w XIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych w języku angielskim w Teatrze Variete w Krakowie. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i zapałem scenicznym podjęli się próby aktorskiej wystawienia krótkiej sztuki teatralnej w języku angielskim pt. „Przygody Toma Sawyera”. Nasi młodzi aktorzy musieli przejść kwalifikacje oraz rywalizować w tym roku z wyjątkowo dużą ilością pozostałych grup teatralnych jednak była to dla nich przede wszystkim niezapomniana przygoda i nowe doświadczenie oraz praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w niecodziennej formie. Fragment sztuki został wystawiony również podczas Dni Otwartych w naszej Szkole i spotkał się z entuzjazmem również ze strony odwiedzających ją gości. Fakt ten potwierdza, że w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie uczy się bardzo utalentowana młodzież o różnokierunkowych predyspozycjach i zainteresowaniach.
  Opieka Monika Łukaszek.

  PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

  Dnia 24 Listopada 2017r. klasa 2b udała się pod opieką P. Agaty Walas do Urzędu Miasta w Krakowie (mieszczącym się na ul. Placu Wszystkich Świętych 3.) w celu uczestnictwa w projekcie edukacyjnym UCZEŃ-OBYWATEL. Powyższy projekt ma przybliżyć młodemu pokoleniu, zasady działania samorządu krakowskiego, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa miasta Krakowa. Projekt jest przeprowadzany w formie spotkań oraz warsztatów pod przewodnictwem P. Gabriela Szustera. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa, z udziałem uczniów naszej szkoły, na którym przedstawiono historię Krakowa a także jego funkcje administracji publicznej. Po całym spotkaniu młodzież została oprowadzona po całym obiekcie, poznając jego początek i teraźniejszość.
  (autor @mateuszmach)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

  W środę, 18 kwietnia br., zwycięzcy etapu szkolnego w Konkursie Biblijnym brali udział w II jego etapie. Były to: Okarmus Anna, z klasy 1k; Matysik Dominika i Wolczko Lidia, z klasy 3a oraz Król Gabriela, z klasy 3at. Opiekunem była p. Agata Walas. Etap regionalny/diecezjalny miał miejsce w Krakowie- Łagiewnikach. Po teście był czas na poczęstunek i spacer do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie po 11.00 młodzież miała możliwość zwiedzenia całego kompleksu. O 12.00 braliśmy udział w Mszy św. w dolnym kościele. Ania czytała modlitwę wiernych, a Gabrysia uczestniczyła w procesji z darami. Po modlitwie wróciliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie czekały na nas wyniki. Na 90 możliwych punktów udało nam się zdobyć: Gabrysia 47 pkt; Lidka 42 pkt; Ania 34 pkt i Dominika 26 pkt. Gratulujemy i dziękujemy za udział.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”

  13 kwietnia 2018 odbył się V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”. Uczennica naszej szkoły, Milena Biernat z klasy 1k, została laureatką tego konkursu, zajmując III miejsce. Zmagania konkursowe przebiegały od 14 listopada 2017 do 13 kwietnia 2018 w III etapach. Do półfinału przeszło 68 osób, a do finału zakwalifikowało się 16 uczestników. Warto podkreślić, że konkurs na każdym etapie odbywał się w języku angielskim. W finale zawodnicy byli oceniani przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. Laureatom wręczono uroczyście indeksy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory oraz Ambasadę Kanadyjską w Polsce.
  Gratulujemy sukcesu naszej uczennicy!

  Dzień otwarty AGH

  Dzień 13 kwietnia 2018r nie okazał dniem pechowym, klasa 4a wzięła udział w dniach otwartych AGH, dzięki którym odnaleźli swoją drogę kariery ;) Odwiedziliśmy kampus, stoiska wydziałów, uczestniczyliśmy w interesujących wykładach i mieliśmy okazję zobaczyć wiele nowoczesnych technologii wykorzystywanych w życiu codziennym. Ponadto tanczylismy belgijkę, jedliśmy słodkości i mogliśmy udać się w kurs zabytkowym autobusem. Udział w tym wydarzeniu był drogocennym doświadczeniem w życiu każdego maturzysty.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dni Kultury Irlandzkiej

  W dniu 13 kwietnia klasa 2t pod opieką p. Moniki Łukaszek oraz p. Lucyny Kołton uczestniczyła w wykładzie prof. Konarskiego w języku angielskim w ramach Dniu Kultury Irlandzkiej na Uniwersytecie Pedagogicznym. Uczniowie poprzez aktywne słuchanie zapoznali się z historycznymi podobieństwami pomiędzy Irlandią a Polską w czasach wojennych.

  PROMIEŃ NADZIEI- KWESTA W JUBILACIE

  W piątek, 13 kwietnia br., Karol Radziszowski, z klasy 3an reprezentował naszą szkołę w czasie kwesty w sklepie Jubilat przy al. Krasińskiego 1. Zadaniem wolontariuszy z różnych krakowskich szkół (w sumie 5 osób) było pomaganie klientom w pakowaniu zakupów oraz zbieranie funduszy na cele statutowe Fundacji PROMIEŃ NADZIEI do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była pani Renata Poszwińska. W trakcie akcji udało się zebrać 460 zł.
  Opiekunowie SZKW

  Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

  Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących. Biorący udział w Konkursie uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Od czasu ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji Konkursu, eliminacje odbywają się także w Londynie. Nasza uczennica Zuzanna Matoga wygrała XXII edycje i w roku akademickim 2018/2019 rozpocznie studia na Wydziale Prawa i Administracji. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów wszystkim 81 laureatom odbyła się w środę 11 kwietnia w auli Collegium Novum.

  Czytaj więcej na stronie UJ
  Tekst alternatywny

  WARSZTATY BIBLIJNE

  W czwartek, 5 kwietnia br., już po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w warsztatach biblinych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Tym razem prowadziła je pani Danuta Piekarz, biblista i wykładowca na UJ i UPJPII w Krakowie. Tematem przewodnim były "Listy Pawłowe- List do Galatów i List do Filipian". Warsztaty odbyły się w salce katechetycznej u OO. Kapucynów, na ul. Loretańskiej 11. W sumie udział wzięło 50 uczniów, z czego 17 z naszej szkoły z klasy 1a, 1k, 2t, 3a, 3at, 4a i 3c. Opiekunem była p. Agata Walas. Warsztaty poszerzały wiedzę ogólną na temat Listów Pawłowych, a także były bezpośrednim przygotowaniem do etapu diecezjalnego/regionalnego Konkursu Biblijnego.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  KONKURS PAPIESKI

  W ramach obchodów 13 rocznicy śmierci wielkiego Papieża- Polaka uczniowie naszej szkoły mogli uczcić jego pamięć m. in. biorąc udział w XIV edycji KONKURSU PAPIESKIEGO. Organizatorem jest Instytut Tertio Millennio, który od kilkunastu już lat organizuje największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu naszego wielkiego Rodaka. W pierwszym etapie, który miał miejsce między 12 lutym a 11 marca 2018 roku wzięło udział 25 uczniów. Poprawnie test, w wersji on-line, rozwiązało 19 osób. W czasie 30 minut należało odpowiedzieć na 20 wylosowanych przez system pytań. Więcej niż połowę udało się zdobyć aż 18 uczniom. Najlepsze były- Weronika Biela i Ola Małota, z klasy 1c oraz Ania Doniec, z klasy 3an. Dziewczynom udało się zdobyć 18/20 pkt. Drugi etap konkursu, również w wersji on-line, miał odbyć się w poniedziałek, 19 marca 2018 roku. Jednak awaria systemu sprawiła, że II etap przełożono na 26 marca br. W trakcie godziny należało rozwiązać 30 pytań. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 10 uczniów zdobywając 1/3 punktacji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy odwagi.
  Katecheci i Historycy ZSCH

  Wycieczka naukowa do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów

  Dnia 11 marca 2018 klasa 3d udała się na wycieczkę naukową do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów. W czasie zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z jego pracą i przejścia ścieżkę edukacyjną –„To się w ścieku nie mieści”. Dowiedzieli się wielu interesujących informacji, które zwiększyły ich świadomość dotyczącą ścieków i tego, co w nich nie powinno się znaleźć. Uczestnicy spotkania otrzymali również kilka gadżetów i pamiątkowe zdjęcia

  Tekst alternatywny

  Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego

  9 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego który odbył się w Technikum Łączności. Zawodnicy mieli do wykonania dwa zadania: argumentacyjny dialog z przeciwnikiem i prezentację swojego tematu; przy ocenianiu jury brało pod uwagę nie tylko umiejętności językowe ale ciekawą realizację zadania, pomysły, aktorstwo i kontakt z publicznością! Rywalizacja trwała do samego końca a zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom językowy. Tym bardziej miło nam poinformować, że w tym roku Adrian Kazimirek z klasy 3a zajął 4 miejsce. Gratulujemy!

  Dni otwarte UJ, klasa 3d wykład "Mania studiowania, setki kierunków jaki sluszny?"

  Dnia 23 marca 2018 klasa 3d udała się na Dni Otwarte UJ. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ofertą uczelni. Wysłuchaliśmy również wykładu dotyczącego wyboru odpowiedniego kierunku studiów "Mania studiowania, setki kierunków jaki słuszny?". Dzięki niemu mamy większą świadomość wyboru odpowiedniej drogi edukacji. Dostaliśmy również kilka gadżetów z logo uczelni, które pozwolą nam poczuć się jak przyszli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Wiktoria Majka)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  EXPO

  I w tym roku nie mogło nas zabraknąć na Targach Edukacyjnych Expo, gdzie Zespół Szkół Chemicznych przedstawił swoją bogatą ofertę edukacyjną. Eksperymenty, doświadczenia i reakcje chemiczne to nasza codzienność. I choć często mieszamy kwasy, z zasady panuje u nas przyjazna atmosfera. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 o specjalności technik analityk i technik ochrony środowiska oraz XXVI Liceum, klasa z rozszerzonyą biologią i językiem poskim z językiem migowym oraz biologiczno –chemiczna z analizą medyczną i sądową, czekają na nowych uczniów!

  Tekst alternatywny

  ANIOŁY ZE SZKOŁY

  W ramach Ogólnopolskiej Przedświątecznej akcji ANIOŁY ZE SZKOŁY w dniach 15 i 19 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się kwesta dla Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei. Jest to Stowarzyszenie, z którym współpracujemy już od trzech lat. W ramach tej akcji uczennice klasy 1k- Joanna Rożek i Joanna Woźniak zbierały datki na chore dzieci. W sumie udało nam się zebrać 139,65 zł. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom za wsparcie i zaangażowanie w imieniu Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny

  IV Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie

  13 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie. Reprezentowało nas dwoje solistów i jeden zespół wokalno-instrumentalny. Każdy uczestnik miał do wykonania jedną piosenkę w języku angielskim. W konkursie wystąpiło 43 uczestników reprezentujących szkoły z Krakowa i Małopolski. Jury oceniało występ nie tylko pod względem językowym, ale liczył się również dobór repertuaru, ruch sceniczny i wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonywanych piosenek zapewniając znakomitą zabawę zgromadzonej widowni. Tym bardziej z radością informujemy, że wśród laureatów znalazł się Marcin Stramek z klasy 2b, który zajął III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

  Projektu Uczeń-Obywatel

  6 marca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z radnymi miasta Krakowa w ramach projektu Uczeń-Obywatel. Podczas prelekcji w Urzędzie Miasta dowidzieliśmy się istotnych rzeczy, np. na temat funkcjonowania Rady Miasta, obowiązków i specyfiki pracy radnych, oraz powstawania prawa miejscowego. W trakcie spotkania chętnie włączaliśmy się do dyskusji z radnymi oraz grupami uczniów z innych szkół. Spotkanie było bardzo ciekawe i polecamy uczestnictwo w takich lub podobnych akcjach, w trakcie których można poznać pracę i mechanizmy stanowienia prawa "od zaplecza". (Krystian Kukla)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  REKOLEKCJE SZKOLNE

  W dniach 19- 21 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w szkolnych rekolekcjach. Tym razem prowadził je ks. Tomasz Koszarek (katechetra w I LO w Krakowie). Tematem przewodnim były słowa "Trzy dni na zmianę". Rekolekcje odbyły się w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Nasza szkoła była odpowiedzialna za oprawę muzyczną całego przedsięwzięcia. Uczniowie klasy 3at w przeciągu tygodnia wraz z Anią Okarmus i Natalią Kot z klasy 1k przygotowali pieśni na pierwszy i drugi dzień. Psalm wraz z aklamacją zaśpiewała Basia Topolska, z klasy 4a oraz Ania Okarmus. W podczas rekolekcji uczestnicy mogli anonimowo zadawać pytania, na które Prowadzący odpowiadał w trakcie konferencji i środowej homili. W czasie rekolekcji był też czas na nabożeństwo pokutne i pojednanie z Jezusem w sakramencie spowiedzi. W spotkanich brały udział w całości klasy 3at, 4a i 4ad; a także zgłoszeni uczniowie z klas pierwszych, 2c, 3a, 3an i 4t. Miejmy nadzieję, że przeżywy czas umocni nas w wytrwaniu w dobrym na kolejny rok.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS BIBLIJNY

  We wtorek, 13 marca 2018 roku, już po raz 11 w naszej szkole odbyła się XXII edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ. W sumie wzięło w nim udział 39 z 50 zgłoszonych uczniów zarówno z liceum, jak i z technikum. W tym roku najlepsi byli: Ania Okarmus, z klasy 1k- 1 miejsce; Lidia Wolczko, z klasy 3a- 2 miejsce; Gabrysia Król, z klasy 3at- 3 miejsce i Dominika Matysik, z klasy 3a- 4 miejsce. Oni też przeszli do etapu diecezjalnego, który będzie miał miejsce w środę, 18 kwietnia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za następny etap.
  Katecheci ZSCH

  KONKURSOWY MARZEC

  W marcu odbyło się w naszej szkole wiele konkursów, m. in. z języków obcych czy z matematyki. Były też aż 4 konkursy z religii. W środę, 7 marca 2018 roku, uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski, reprezentował nas na etapie diecezjalno-regionalnym OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ. Udało mu się zdobyć 10/50 pkt. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział. W tym samym dniu, w szkole odbył się po raz pierwszy, etap szkolny II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRAWA KANONICZNEGO. Tematyką konkursu były przeszkody małżeńskie. Wzięła w nim udział uczennica klasy 3a, Wiktoria Mrozowska. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział.
  Dwa pozostałe konkursy dotyczyły Biblii oraz życia i działania wielkiego Papieża- Polaka, ale o nich w osobnym artykule.
  Katecheci ZSCH

  O SPOTKANIU Z ŻOŁNIERZEM WYKLĘTYM

  W dniu 13 marca 2018 roku uczniowie klas 1c, 1n, i 1a wraz z panią Anetą Polit i panią Agatą Walas uczestniczyli w kinie PARADOX znajdującym się na ulicy Krupniczej 38 w spotkaniu z żołnierzem wyklętym PPOR. WACŁAWEM SZACONIEM, PS. „CZARNY”, który opowiedział nam o sobie i walce o Polskę. Oprócz Pana Wacława był jeszcze przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) pan Dariusz Gorajczyk oraz pani Marta Rajek, która zorganizowała i udostępniła mam salę.

  Czytaj więcej

  Po wejściu pana Szaconia wszyscy oczywiście wstali. Wyklęty zaczął od tego, że urodził się 5 lutego 1926 roku w Walentynowie (mówił, że jego dom znajdował się kilkaset metrów od lasu). Pierwsze 6 lat nauki zaliczył w rodzinnej wsi. Potem poszedł do szkoły średniej do Lublina, lecz w tym samym roku wybuchła II wojna światowa (szkoła została zamknięta). Kierownik szkoły w pobliskim Żukowie Tadeusz Chwostyk (jak się później okazało działający w konspiracji pod pseudonimem „Grom”) zebrał starszych chłopców i przy pomocy miejscowych nauczycieli zorganizował dla nich nielegalną naukę. Kierownik uczył chłopców historii, poprosił pana Szaconia o wykonanie pewnego zadania:
  „Wiosną 1942 r. kierownik Chwostyk kazał mi przygotować kilkadziesiąt leszczynowych patyków, okorowanych i wysuszonych. Gdy je dostarczyłem, usłyszałem, że ma dla mnie zadanie. Patyki posłużyły jako drzewce do małych biało-czerwonych chorągiewek, a ja te chorągiewki miałem przed świętem 3 maja dyskretnie porozwieszać. Poprzybijałem je wobec tego na tablicach stojących przy wejściu do lasu, na słupach przy skrzyżowaniach dróg, przy urzędzie pocztowym i przy nadleśnictwie. Sprawozdanie zdałem kierownikowi, który pochwalił mnie za wybór tych miejsc. Chodziło o to, by unikać wsi, bo to mogłoby wywołać zemstę Niemców. Było to moje pierwsze konspiracyjne zadanie… Następnego dnia zostałem zaprzysiężony do podziemnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Przysięgę składałem na ręce ,,Lalusia”, a 11 listopada tego roku wszedłem do Armii Krajowej”.
  Pan Szacoń znał Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. „Czarny” opowiadał także o tym jak został aresztowany i jak trafił do jednego z największych piekieł- do więzienia w Rawiczu i Wronkach. Skazany został na czterokrotną karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność pan Szacoń pomagał ostatniemu wyklętemu- „Lalusiowi”, który patrząc na jego śpiące dzieci ze smutkiem powiedział, że jedynym jego marzeniem jest spocząć w rodzinnym grobie.
  W czasach PRL-u ,,Czarny” prowadził spotkania z młodzieżą, i tak mu zostało do tej pory. Jak sam powiedział: są to najszczęśliwsze chwile Jego życia. Stwierdził, że tacy ludzie jak my będziemy tworzyć przyszłość i dobrze by było żebyśmy pamiętali o tej prawdziwej historii. Na koniec podziękowaliśmy Panu Szaconiowi za to, że zechciał się z nami spotkać. Następnie wróciliśmy do szkoły. Chwała bohaterom!

  Opracowanie Izabella Mularczyk, 1c

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE

  W dniach 9 i 10 marca 2018 roku gimnazjaliści mieli okazję poznać ofertę naszej szkoły. W sali 7 zostali poinformowani o rekrutacji. W siłowni promowano zajęcia wychowania fizycznego i zdrowy styl życia. W bibliotece prezentowano gazetkę szkolną - „AlChemik” oraz działania Szkolnego Koła Wolontariusza. W sali gimnastycznej odbywało się przedstawienie teatralne przygotowane przez klasę 2b. Matematycy zorganizowali konkursy związane ze Świętem Liczby Pi. W pracowniach chemicznych promowano zajęcia laboratoryjne. W sali 42 goście mogli przymierzyć historyczne stroje i uwiecznić swój wizerunek na fotografii. Tutaj prezentowano również działania Samorządu Uczniowskiego. W sali 46 obywała się promocja biologii. W kolejnych pomieszczeniach młodzież mogła wziąć udział w grach, zabawach w języku niemieckim i angielskim.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PCK

  W dniu 07.03.2018 na sali gimnastycznej pełnoletni uczniowie ZSCH mogli oddać krew. Akcja odbyła się w ramach udziału szkoły w kolejnej edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Na 57 zgłoszonych uczniów udało się oddać krew 24 jednostki krwi. Gratuluje odwagi i zapraszam do kolejnych akcji. Opiekun Szkolnego Koła PCK

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Scrabble po niemiecku"

  Zapraszamy gimnazjalistów z Małopolski do kolejnej edycji konkursu "Scrabble po niemiecku". Uczestnicy mogą zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół i sprawdzić swoje kompetencje językowe. Finał konkursu odbędzie się 23.04.2018r. w Zespole Szkół Chemicznych. Na najlepszych czeka tytuł Mistrza „Scrabbli po niemiecku”. Ale nie tylko! Nagrodą główną jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie. Na uczestników czekają również ciekawe nagrody ufundowane przez Wydawnictwa, Konsulat, Instytut Goethego.
  Przyjdź, czekamy na Ciebie!!!

  Tekst alternatywny

  KOŹMICE WIELKIE- promocja szkoły

  W czwartek, 8 marca 2018 roku, braliśmy udział w IV Koźmickich Targach Edukacyjnych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjum i ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej Placówki. Patronat nad imprezą objął sam Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Do uczestnictwa zaproszono uczniów z wszystkich wielickich szkół. O tym jak jest w Chemiku na co dzień, w trakcie dwóch godzin, opowiadali Piotr Uberman i Jakub Dębowski, z klasy 3at oraz Joanna Postój i Dariusz Nowak, z klasy 2c.
  Opiekunowie
  p. Justyna Buchta
  p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dyplom Ministra Edukacji Narodowej

  W środę 7 marca 2018 roku Minister Anna Zalewska wręczyła dyplomy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Stypendia przyznano 386 uczniom w Polsce.
  Podczas uroczystości, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stypendia otrzymało ponad 80 uczniów, reprezentujących wyróżnionych z całej Polski. Delegacji z Małopolski przewodniczyła Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty. W roku szkolnym 2016/2017 Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznano 46 uczniom z województwa małopolskiego.
  Stypendystą i jednocześnie delegatem z Małopolski był uczeń naszej szkoły, z klasy 4t - Kacper Wrona.

  Tekst alternatywny
  Serdecznie gratulujemy tak wybitnego osiągnięcia!
  Więcej zdjęć z rozdania dyplomów

  Szanowni Państwo

  Uprzejmie informuję, że 1 marca rozpoczyna się V edycja budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Od 1 do 31 marca mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji zadań, które następnie będą weryfikowane. Pozytywnie ocenione projekty zostaną poddane głosowaniu mieszkańców.
  W załączeniu pozwalam sobie przesłać materiały graficzne wraz z uprzejmą prośbą, aby w ramach możliwości zamieścić je na stronach internetowych szkół i powiązać z adresem strony internetowej www.budzet.krakow.pl.
  Ponadto, przesyłam broszurę „ABC budżetu obywatelskiego” oraz Instrukcję składania projektu, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Uprzejmie proszę, aby w oparciu o załączony materiał w każdej ze szkół została przeprowadzona jedna lekcja (np. w ramach godziny wychowawczej lub wiedzy o społeczeństwie) dotycząca tematyki budżetu obywatelskiego.

  Tekst alternatywny

  Spłakanie edukacyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

  Dnia 5 lutego 2018 uczniowie klas 1 brali udział w spłakaniu edukacyjnym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Wzięliśmy udział w aranżowanej sprawie sądowej, podczas której dowiedzieliśmy się jak przesłuchuje się świadka oraz oskarżonego, jak sprawdza się dowody (między innymi nagrania z monitoringu). Próbowaliśmy swoich sił w orzekaniu sprawiedliwego wyroku, starając się wziąć pod uwagę różne okoliczności łagodzące. Nie było to zadanie łatwe i można było w tym momencie poczuć ciężar odpowiedzialności jaki spoczywa na sędzi. Pod koniec wycieczki mieliśmy możliwość przymierzyć togi, adwokata i prokuratora. To wyjście z pewnością poszerzyło naszą wiedzę na temat sądownictwa.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  O WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM PRACY SOCJALNEJ UP

  W ramach współpracy z Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w lutym Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbyła się w klasie 2t i była poświęcona "Prawom i wolnościom w Konstytucji RP". Prowadził ją p. Wojciech Glac, z zawodu prawnik. Młodzieży szczególnie spodobał się jego prosty i zrozumiały język, choć mówił o rzeczach zawiłych dla przeciętnego Polaka. Z kolei drugie zajęcia poprowadziła p. Ewelina Zdebska w klasie 2d nt. "Kto chce zapalać innych, sam musi płonąć" (Ludwik Hirszfeld)- wolontariat jako wartość dla współczesnej młodzieży. Owocem dwugodzinnych warsztatów jest m. in. praca uczniów, którą można zobaczyć przy szkolnym sklepiku. Kolejna seria wykładów, warsztatów i zajęć odbędzie się po przerwie feryjnej.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Kopalnia Soli w Wieliczce

  6 lutego 2018 roku klasa 2d wraz z wychowawcą panią Martyną Sarapatą zwiedziła zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Poprzez podziemne labirynty i korytarze prowadziła ich pani Beata Cygankiewicz-Buś opowiadając w języku angielskim o historii tego unikatowego miejsca które zostało wpisane w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież po zejściu schodami na pierwszy poziom na głębokość 64 metrów pokonała trasę turystyczną o długości 2,5 kilometra aby zakończyć zwiedzanie na poziomie trzecim czyli 135 metrów pod ziemią! Oprócz bardzo dobrze zachowanych chodników, pochylni czy komór, uczniowie podziwiali podziemne malownicze jeziorka, ślady dawnych robót górniczych, systemy zabezpieczania wyrobisk czy urządzenia wykorzystywane przez górników do transportu soli. Największe jednak wrażenie zrobiły na zwiedzających cudowne kaplice ze wspaniałymi rzeźbami i płaskorzeźbami, pięknymi żyrandolami z kryształkami soli i wyjątkową atmosferą . Dopełnieniem podziemnej przygody było nieoczekiwane spotkanie z ….. dobrym duchem kopalni czyli Skarbnikiem oraz Jego pomocnikiem Soliludkiem!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WARSZTATY BIBLIJNE

  We wtorek, 6 lutego 2018r., zgłoszeni wcześniej uczniowie z klasy 3at, 2t, 1a i 1k brali udział w warsztatach biblijnych. Tym razem wykład odbył na ul. Loretańskiej 11 w auli OO. Kapucynów ze względu na dużą liczbę uczestników. Organizatorem warsztatów było, jak co roku, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Zajęcia prowadził biblista i wykładowca UP JPII w Krakowie- ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Natomiast temat tegorocznego spotkania poświęcony był Księdze Psalmów ze Starego Testamentu. Uczniowie mogli zapoznać się z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tej księgi w perspektywie zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Ponadto prowadzący nauczył młodzież krótkiego psalmu pielgrzymkowego w języku hebrajskim. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć jak wygląda egzegeza tekstu biblijnego.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”

  W czwartek, 18 stycznia 2018 roku, nasza szkoła brała udział w XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów” w budynku Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji przy ul. Ułanów 9 w Krakowie. Targi były doskonałą okazją do promocji szkoły i osiągnięć naszych uczniów. Młodzież z klasy 3at, tj. Jakub Furmanik, Katarzyna Kicińska, Izabella Kremer, Gabriela Król, Krzysztof Plewa, Piotr Uberman i Julia Zadrozińska, pod opieką pani Justyny Zuziak przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych osób. Uczennice z XXVI LO, tj. Izabella Mularczyk i Julia Pieczykolan z klasy 1c oraz Olga Łach i Anna Kowalska z klasy 2d, opowiadały gimnazjalistom, nauczycielom i doradcom zawodowym o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej, natomiast uczniowie 3at przedstawiali ofertę kształcenia w technikum analitycznym. W auli, gdzie zgromadziła się większa publiczność, odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych „Magia chemii”, który przygotowali nasi uczniowie pod opieką pani Justyny Zuziak.
  Opiekunowie
  p. Justyna Buchta
  p. Olga Gil-Sobota
  p. Justyna Zuziak

  WYSPIAŃSKI- wystawa w Muzeum Narodowym

  W dniu 18 stycznia br. klasa 3c była na wystawie twórczości Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym Krakowa. Naszym opiekunem była pani Agata Walas. Podczas zwiedzania mogliśmy podziwiać pracę artysty, tworzoną głównie za pomocą pasteli oraz ołówka (np. "kartki ze szkicownika"). Szczególną cechą charakterystyczną dla Wyspiańskiego były projekty witraży m.in. do krakowskich kościołów, na które mogliśmy patrzeć z przystosowanych do tego specjalnych antresoli. Wystawa była też doskonałą powtórką twórczości artysty przed czekającą nas maturą. Inicjatorem wyjścia była nasza polonistka, pani Małgorzata Niedźwiecka- Samborek. W pracach Wyspiańskiego mogliśmy zauważyć duży wpływ kultury wiejskiej oraz codzienności człowieka (szczególnie w tych poświęconych portretom dzieci czy autoportretom). Na koniec zwiedzania wpisaliśmy się do księgi gości, wyrażając tym samym swój zachwyt co do tej malowniczej wystawy.
  Dominik Krokosz, klasa 3c

  Tekst alternatywny

  26. Finał WOŚP

  W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, nasi wolontariusze brali udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem był to już 26. Finał WOŚP-u. Przygotowania do tej akcji trwały ponad 3 miesiące. W końcu kilka dni przed finałem- w środę, 10 stycznia br.- uczniowie mogli odebrać ze sztabu (który mieścił się w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, na ul. Aleja Kijowska 14) potrzebne materiały do kwestowania i określić rejon zbiórki. W sumie udało nam się zebrać prawie 12 000 zł i 4 euro. W zbiórce brali udział uczniowie z klasy 1a i 1c; 2a, 2c i 2d; 3d i 3an oraz 4a (łącznie 20 osób). Dziękujemy za ich dobre serce i poświęcony czas.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  XI edycja akcji RODACY- BOHATEROM

  W dniach 9- 15 stycznia 2018 roku nasza szkoła włączyła się w XI edycję ogólnopolskiej akcji RODACY- BOHATEROM. Zbieraliśmy żywność długoterminową (m. in. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąkę, makaron, kaszę, ryż, herbatę, kawę, kakao, słodycze, olej, warzywa i owoce w puszce, czekolady), kartki świąteczne z życzeniami oraz chemię gospodarstwa domowego. Przyniesione dary można było zostawić na portierni, w pokoju nauczycielskim lub oddawać do rąk Organizatorów akcji w szkole. To, co udało nam się uzbierać przeznaczyliśmy dla polskich kombatantów– byłych żołnierzy AK i ich rodzin oraz polskich środowisk mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii. W poniedziałek, 15 stycznia br., produkty zostały przewiezione na ul. Kopernika 26- do sztabu krakowskich koordynatorów, czyli studentów Akademii IGNATIANUM. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w akcję. Szczególnie dziękujemy pani Jadwidze Dąbrowskiej (nauczycielowi matematyki), która pomogła nam w transporcie. W sumie udało nam się napisać 78 kartek z życzeniami świątecznymi oraz zebrać 30 sztuk środków chemii gospodarczej, a także 125 sztuk produktów żywnościowych.
  Organizatorzy
  p. Grażyna Skałka
  p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ZAKRĘCENI DLA UNICORN

  W piątek, 12 stycznia 2018 roku, po czterech miesiącach nauki- a zarazem zbiórki plastikowych nakrętek dla podopiecznych Stowarzyszenia UNICORN dostarczyliśmy na ul. Zielony Dół 4 ponad 50 kilogramów tego tworzywa. W transporcie pomogła nam pani Justyna Zuziak (nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych). Wolontariuszy reprezentował Kuba Dębowski z klasy 3at. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w tą akcję. Stowarzyszenie UNICORN na co dzień pomaga osobom chorym na raka i ich rodzinom. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła przy portierni.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WOLONTARIAT W FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI- PRELEKCJA

  We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, już po raz drugi, gościliśmy w naszej szkole panią Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI; a zarazem naszą absolwentkę. Pani Monika w ciągu 4 godzin lekcyjnych spotkała się z uczniami z klasy 1c, 2a, 2c, 2d, 2t, 3a i 4a. W trakcie trwających 20 minut prelekcji opowiadała o możliwościach wolontariatu. Tym razem towarzyszyły jej Iza Kremer i Weronika Malinowska, uczennice klasy 3at i (od listopada 2017r.) wolontariuszki Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Podczas spotkań dziewczyny dzieliły się swoim dotychczasowym doświaczeniem wolontaryjnym nabytym w tym Stowarzyszeniu i zachęcały kolegów i koleżanki do włączenia się w stały wolontariat. Po listopadowej prelekcji 17 naszych uczniów zdecydowało się na wolontariat przy UNIWERSYTECIE DZIECI (niektórzy na zdjęciu). Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że druga edycja prelekcji też przyniesie owoce.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Konkurs na kartkę świąteczną

  W grudniu 2017 roku odbył się „Konkurs na kartkę świąteczną”. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami w języku niemieckim. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, że kartka nie mogła być w formie prostokąta i kwadratu. Młodzież wykazała się ogromną kreatywnością. Przygotowane prace miały formę bombek, gwiazd, choinek, szopek. Kartki zdobią sale lekcje i przypominają nam o zwyczajach bożonarodzeniowych i kultywowaniu tradycji składania życzeń.
  1 miejsce - Wochniak Marlena – klasa 2d
  Zięba Angelika – klasa 1k
  2 miejsce – Strach Patrycja- klasa 1a
  Niziurska Natalia - klasa 4a
  3 miejsce - Doniec Anna – klasa 3an
  Matuszewska Paulina - klasa 4a Dziękujemy wszystkim za ogromne zainteresowanie i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i składamy najlepsze życzenia noworoczne:
  Ganz liebe Neujahrsgrüßen und einen guten Start in das Neue Jahr!

  Tekst alternatywny

  Konkurs Kolęd i Pastorałek

  W czwartek, 21 grudnia 2017 roku, na lekcji 6 i 7, w sali gimnastycznej odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. Zaprezentować należało co najmniej dwie kolędy lub pastorałki (jedną w języku polskim, drugą w języku obcym), które były poddawane ocenie przez jury. W dniu Konkursu przygotowano wystrój sali gimnastycznej i miejsce dla komisji oraz kolegów i koleżanek, którzy przyszli kibicować i rywalizować. Dzień przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do występów.
  Czytaj więcej

  Elementy punktowane:
  1. Znajomość tekstu 12 pkt.
  2. Znajomość oraz wykonanie melodii 12 pkt.
  3. Zachowanie i wrażenia estetyczne (strój) 6 pkt.
  W jury było 8 osób:
  • mgr Barbara Machnik
  • mgr Olga Gill-Sobota
  • mgr Anna Ryglowska-Gonek
  • mgr Agata Walas
  • Dominik Krokosz, 3c
  • Amelia Hardyn, 3c
  • Kornelia Morawska, 3c
  • Klara Wesołowska, 3c
  Wygrani:
  w kategorii klasy:
  • I miejsce- klasa III d (223 pkt)
  • II miejsce (ex aequo)- klasa III at i klasa II d (212 pkt)
  • III miejsce- klasa I a (196 pkt)
  dyplom za udział- klasa 1k
  • w kategorii grupy:
  I miejsce- klasa 2b
  dyplom za udział- klasa 3an
  • w kategorii soliści:
  I miejsce- Marcin Stramek, 2b
  wyróżnienie- Gabrysia Witczak, 3an W piątek, 22 grudnia 2017 roku, po Przedstawieniu Wigilijnym przygotowanym przez klasę 2c wraz z Wychowawcą, mgr Magdaleną Syrek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wygrani mogli jeszcze raz zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i zaproszonymi gośćmi, a także odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej pamiątkowe dyplomy.
  Organizator Konkursu
  p. Grażyna Skałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  W dniu 18 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej pani dr I. Czerwińska-Rosa przedstawiła prelekcję w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji edukacyjnej - „Twoja krew moje życie”, która jest jednym z elementów Programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki w latach 2015- 2020”. W wykładzie wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych oraz klasa 1a. Prelekcja i akcja ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę oddawania krwi, która może uratować ludzkie życie.
  Organizator
  Martyna Sarapata /opiekun koła PCK/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  NAKLEJKI DLA DZIECI W ZAMBII

  W dniach 14- 21 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy akcję NAKLEJKI DLA ZAMBII. W trakcie całego przedświątecznego tygodnia zbieraliśmy naklejki o różnej treści i różnym formacie. Po Świętach zostały one przekazane przez polską misjonarkę/wolontariuszkę dzieciom w Zambii. Koordynatorem akcji była Basia Kumala z klasy 3c. Za przyniesione naklejki szczególnie dziękujemy p. Grażynie Skałce i p. Monice Łukaszek oraz Julii Jaromin, z klasy 1a.
  Wolontariusze i Opiekunowie SzKW

  Akcja „MYDŁO-CUKIER”

  W dniach 13- 27 listopada 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował wśród Uczniów i Pracowników akcję MYDŁO-CUKIER. Polegała ona na zbiórce w szkole, a następnie przekazaniu artykułów dla krakowskich instytucji pomocowych, m. in. Dzieła Pomocy św. o. Pio oraz Przytuliska św. Brata Alberta. Na co dzień pomagają one ludziom najuboższym, potrzebującym i bezdomnym. W środę, 13 grudnia, p. Urszula Pałka (nauczyciel j. angielskiego) pomogła nam w transporcie zebranych artykułów. Wolontariuszy reprezentowali- Adrian Kazimirek i Patryk Gajewski, z klasy 3a. Akcja była odpowiedzią na ogłoszony przez papieża Franciszka- I Światowy Dzień Ubogich. W sumie udało nam się zebrać 30 kilogramów cukru oraz 75 sztuk mydła. Za przyniesione dary szczególnie dziękujemy Paniom pracującym w Księgowości i Sekretariacie; a także Uczniom z klasy 2c, 3c, 3a, 3ad, 3at, 4a i 4ad.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WIZYTA W KONSULACIE USA

  Dnia 5.12.2017 r. grupa uczniów klasy I c odwiedziła konsulat USA na ul. Stolarskiej. Tematyką spotkania z panią konsul d.s. mediów było święto dziękczynienia – Thanksgiving. Oprócz rozmowy na temat świąt uczniowie mogli zadawać pytania na temat pracy konsula, obserwacji tego co dzieje się w Polsce oczami osoby z zagranicy jak również pytania na temat młodzieży amerykańskiej. Zostali również zaproszeni do subskrybowania miesięcznika wydawanego przez konsulat ZOOM in on America w wersji elektronicznej. Pani Bożena Piłat udzieliła informacji na czym polega praca w dziale dydaktycznym konsulatu, a na koniec uczniowie mogli zaprezentować kilka kolęd anglojęzycznych i złożyć świąteczne życzenia.
  Oto zdjęcia grupy uczniów z panią Konsul.
  U.Pałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WYKŁAD NA UP

  W dniu 30 listopada 2017r. część klasy 1n wzięła udział w bardzo interesującym wykładzie w języku angielskim o Tadeuszu Kościuszce. Wykład odbył się w audytorium Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o ciekawych i nieznanych do tej pory faktach związanych z życiem oraz dokonaniami Tadeusza Kościuszki.
  Wykład prowadzony przez prof. Tomasza Sikorę spotkał się z dużym entuzjazmem uczniów a także miał odniesienie na lekcji języka angielskiego w naszej szkole.

  Tekst alternatywny

  WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

  29.11.2017 klasa 1c Lo była na warsztatach z przedsiębiorczości. Warsztaty odbyły się w Województwiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Uczniowie brali udział w grze wirtualnej, która zapewniła ciekawe doświadczenia i interakcję z innymi przedsiębiorcami. Bylo duzo emocji Mamy kilka zdjęć
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Małgorzata Ratajczak - Kostuch

  XXVIII edycja OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

  W środę, 29 listopada 2017 roku, na lekcji 5, odbył się szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku pod hasłem „Pokój i nadzieja w nauczaniu papieża Benedykta XVI i Franciszka”. Do pierwszego etapu zgłosiło się 21 uczniów (4a, 4ad, 3c, 2c, 3an, 1a). Wśród Maturzystów najlepsze były Klaudia Błaż i Monika Kowalik, z klasy 4a. Do etapu diecezjalnego/regionalnego przeszedł uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski zdobywając 25/41 pkt. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Olimpiady, a Karolowi już dziś życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do II etapu.
  Katecheci ZSCH

  I Światowy Dzień Ubogiego

  W ramach obchodów Dnia Ubogiego, który został ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka (19 listopada br.)- uczniowie naszej szkoły 13 listopada pod opieką o. Rafała Walucha OFM udali się na prelekcję do krakowskiej organizacji pomocy ludziom bezdomnym pt. Dzieło Pomocy św. o. Pio, znajdującej się na ulicy Smoleńsk 4.
  Czytaj więcej

  Wykład poprowadziła dla nas Pani Sylwia Nosek, która na co dzień jest pracownikiem ośrodka Dzieła Pomocy św. o. Pio. Zrozumieliśmy, że ubogi to nasz brat i siostra, którzy potrzebują pomocy. Wyzbyliśmy się typowych stereotypów, m.in. że bezdomny to alkoholik, menel, żul itp. To człowiek, który w wielu przypadkach nie jest winny takiej sytuacji, w jakiej się znalazł. Dotarło do nas, że bezdomność i ubóstwo może dotknąć każdego z nas, ponieważ ani wykształcenie, ani status społeczny nie dają nam gwarancji. Różny splot wydarzeń, często trudnych sytuacji zmusiło wielu osób do mieszkania na ulicy lub życia w skrajnym ubóstwie. Dowiedzieliśmy się- a przede wszystkim zobaczyliśmy na własne oczy- czym na co dzień zajmuje się ośrodek. Dzieło Pomocy św. o. Pio sprawuje kompleksową opiekę nad osobami bezdomnymi. Począwszy od umożliwienia wykąpania się, wyprania i otrzymania czystych ubrań; po otrzymanie jedzenia, skorzystania z pomocy medycznej, prawnej, socjalnej i duchowej. Ośrodek stara się, aby każdy człowiek, który przychodzi i prosi o pomoc, tę pomoc otrzymał. Jednym z zadań, jakie ośrodek sobie wyznacza jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz mobilizowanie ludzi do aktywności. Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach, m.in. pralni, łaźni, gabinecie lekarskim i socjalnym. Zobaczyliśmy też portiernię, w której rozpoczyna się pierwszy kontakt z osobą ubogą oraz garderobę, czyli punkt wydawania odzieży i stołówkę . Nasza kilku godzinna wizyta sprawiła, że zdobyliśmy nowe doświadczenie. Na przyszłość będziemy wiedzieli, że nie możemy uciekać przed ludźmi, którzy są biedni, ale każdy z nas jest wezwany i może pomóc. Wystarczy trochę dobrej woli. Część z nas dostała propozycję współpracy, np. jako wolontariusz. Natomiast cała nasza szkoła zorganizowana zbiórkę mydła i cukru, które następnie przekazano najbardziej potrzebującym.

  Uczniowie klasy 3a i 2 k, uczestnicy prelekcji.

  Tekst alternatywny

  KONKURS "ZABYTKI WIELKIEJ BRYTANII"

  W listopadzie 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zabytki Wielkiej Brytanii” Forma oraz technika wykonania prac przez uczniów była dowolna. Uczniowie chętnie wzięli udział w tym konkursie a różnorodność, włożony trud oraz dokładność wykonania prac została nagrodzona przez jury w następujący sposób:

  1. I miejsce: Julia Jamrozik kl.2k i Mateusz Mach kl.2b
  2. II miejsce: Angelika Zięba kl.1k
  3. III miejsce: Anna Doniec kl.3an
  • Wyróżnienie: Klaudia Miklas kl.1k, Karolina Homel kl.2b, Emma Bartosik kl.2a,
  • Wiktoria Żurowska kl.1n, Aleksandra Białek kl.2k.
  Dziękuję uczniom za zaangażowanie w konkursie oraz piękne plastyczne odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów – zabytków Wielkiej Brytanii.
  Monika Łukaszek

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  26. Finał WOŚP

  Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem to już 26. Finał WOŚP- przypada on w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku. Na chwilę obecną nasi wolontariusze przeszli już przez zapisy (11-24 października) oraz formularz zgłoszeniowy (12-17 listopada). Aktualnie trwa weryfikacja nadesłanych danych osobowych, ewentualna ich korekta i wybór miejsca do kwestowania.
  W tym roku Koordynatorem całej akcji jest sam Przewodniczący Szkoły- Bartłomiej Lis, z klasy 3at.
  Opiekun SzKW

  Z WIZYTĄ W SEMINARIUM KRAKOWSKIM

  W dniach 27 listopada- 1 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole już po raz czwarty Alumnów z Seminarium Krakowskiego. Ich tygodniowy pobyt w Chemiku związany był z odbyciem 20 godzin praktyki pedagogiczno-katechetycznej. W ramach katechezy Klerycy poruszali takie tematy jak „Wielkie religie świata”, „Starożytne chrześcijaństwo” czy „Problem kary śmierci”. Czytaj więcej

  Ciekawym doświadczeniem dla Uczniów, szczególnie z klasy 1a, 1n i 2c- była wizyta na ul. Podzamcze 8. Tam od 5 lat przygotowują się do kapłaństwa kl. Michał i kl. Paweł. Młodzież miała okazję zobaczyć seminaryjną kaplicę (w trakcie wojny zajętą przez nazistów), pokój gościnny zwany Rozmównicą; Refektarz, czyli jadalnię oraz aulę, na której Klerycy wystawiają przygotowywane przez siebie przedstawienia, koncerty i sympozja. W trakcie prelekcji Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienność Alumnów; poznali historię powstania budynku seminaryjnego i jego wojenne losy; a także mieli okazję zobaczyć różne rodzaje relikwii, m. in. św. JPII W tym roku po raz pierwszy w Chemiku odbywali swoją praktykę katechetyczną także Klerycy Salezjanie. W trakcie dwóch tygodni w październiku młodzież mogła porozmawiać z nimi nt. różnych dróg powołania; poznać historię św. Jana Bosco i Salezjanów; a także Młodzieżowych Wspólnot Salezjańskich. Alumnów szczególnie miło powitali Uczniowie, którzy przez czas gimnazjum lub szkoły podstawowej byli z nimi związani. Opiekun- Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Prelekcja z Fundacji UNIWERSYTET DZIECI

  We wtorek, 14 listopada 2017 roku, w Chemiku gościliśmy p. Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI, a zarazem Absolwentkę naszej szkoły. W ramach prelekcji p. Monika pokazywała i opowiadała o możliwościach pracy w wolontariacie w Stowarzyszeniu. W trakcie spotkania uczniowie z klasy 4ad, 3ad, 3at, 1a, 3c i 2b mieli okazję przypomnieć lub zapoznać się z propozycją zadań dla siebie jako ucznia bądź przyszłego studenta. Owocem tych prelekcji jest 14 nowych WOLONTARIUSZY, którzy na stałe i regularnie (przez najbliższy rok) pomagają w zadaniach prowadzonych przez Fundację UNIWERSYTET DZIECI.
  Opiekun SzKW- Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
  Akademia z okazji Dnia Niepodległości

  W dniu 9 listopada 2017 roku, na lekcji 5 i 6, w Sali Gimnastycznej, odbył się Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznych z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; i aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w obronie jej suwerenności. Do Konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. W trakcie występu należało zaprezentować co najmniej trzy utwory patriotyczne (pieśni, piosenki, wiersze lub utwory instrumentalne), które były poddawane ocenie.
  Czytaj więcej

  Trzy dni przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania.
  Elementy punktowane:
  • I. Znajomość tekstu 1-5 pkt.
  • II. Znajomość oraz wykonanie melodii 1-5 pkt.
  • III. Ogólne wrażenie po występie (strój) 1-4 pkt.
  W jury było pięć osób:
  • mgr Anna Ryglowska-Gonek
  • mgr Julita Środa-Płatek
  • mgr Agata Walas
  • Daria Kaczmarczyk, 2d
  • Bartłomiej Lis, 3at
  Jury przyznało następujące miejsca i dyplomy:
  Kategoria- występ klasy:
  • Klasa I k Miejsce pierwsze
  • Klasa II a Miejsce drugie
  • Klasa I c Miejsce trzecie
  Kategoria- występ indywidualny:
  WYRÓŻNIENIA
  • Karolina Homel, klasa 2b
  • Marcin Stramek, klasa 2b
  • Izabela Piórkowska, Patrycja Stec; klasa 1c
  Dyplomy za udział: Klasa 2c Weronika Łydka, klasa 1c Piotr Krupiński, Marcin Stramek; klasa 2b oraz Krzysztof Kowalczyk, klasa 3d
  W piątek, 10 listopada 2017 roku, na l. 6, po uroczystej Akademii przygotowanej przez klasę 2k wraz z Wychowawcą, p. J. Sirą, z okazji Dnia Niepodległości, wygrani mogli zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej, przygotowane Dyplomy.

  Organizator Konkursu- p. Aneta Polit

  WIELKA KWESTA LISTOPADOWA

  W środę, 1 listopada 2017 roku, czyli w Uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły wraz z Opiekunem włączyli się do kwesty organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza na Cmentarzu BATOWICE (Prądnik Czerwony). Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się w ciągu 2,5 godziny zbierać datki na cele statutowe i opiekę hospicyjną Stowarzyszenia kojarzonego z żółtymi żonkilami. Z naszej szkoły kwestowali: Klaudia Wojtala, z klasy 2d; Gabrysia Handziak, z klasy 3c i Mateusz Talaczyński, z klasy 4ad. Opiekun SzKW
  Agata Walas

  Tekst alternatywny

  AKCJA „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ W CHEMIKU”

  Na początku października na terenie naszej szkoły umieszczono pudła z informacją, że każdy uczeń i nauczyciel może uwolnić w tym miejscu swoją książkę. Oznacza to, że wszyscy członkowie szkolnej społeczności przynoszą niepotrzebne powieści, tomiki poezji, dramaty i zostawiają je w wyznaczonych pojemnikach. Mogą tego dnia zabrać ze sobą wydawnictwo, którego jeszcze nie znają. Przeczytane książki należy przynieść i zostawić w tym samym pudełku, by każdy, kto ma na to ochotę, mógł się z nimi zapoznać.
  Jest to popularna i bardzo skuteczna forma promowania czytelnictwa. Akcja nadal trwa i każdy może się do niej przyłączyć. Zapraszamy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS „MATEMATYKA W TECHNICE DLA TECHNIKA”

  W środę – 25 października 2017r. - odbył się w naszej szkole pierwszy etap Konkursu Matematycznego „Matematyka w technice dla technika”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W Konkursie wzięło udział 11 osób. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  • Kacper Wrona kl.4t
  • Sylwia Nowak kl.4a
  • Bożena Druzgała kl.3a
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

  Zadania konkursowe I etap

  AKCJA W JUBILACIE

  W piątek, 20 października 2017r., wolontariusze naszej szkoły brali udział w kweście organizowanej przez Fundację PROMIEŃ NADZIEI. Akcja miała miejsce w sklepie Jubilat na al. Krasińskiego 1 w godzinach od 16.00 do 20.00 i polegała na pakowaniu zakupów dla klientów i zbieraniu funduszy na cele statutowe organizacji do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była p. Nina Kamińska, która zadbała także o przerwę i poczęstunek dla wolontariuszy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1a: Julia Jaromin, Patrycja Wylęgała i Aleksandra Tylek.
  Opiekun SzKW
  Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  BIEG NA ORIENTACJĘ

  Zespół Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Chemicznych po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację w Samorządowej Imprezie na Orientację. Zawody odbyły się 17 października 2017 roku w Lasku Wolskim. Czterokilometrowa trasę, drużyna w składzie Tadeusz Francuz – 3at, Eryk Mazurkiewicz – 3at, Bartłomiej Lis – 3at, Filip Rutka – 2t, Patryk Caba – 2t i Kamil Fraczek – 2d, pokonali z ponad 20 minutową przewagą nad drugim zespołem. W rywalizacji wzięło udział 11 zespołów.

  Tekst alternatywny

  BAL PIÓRNIKA 2017

  W dniu 18 października 2017 roku w godzinach od 17.00 do 20.00 odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Była to impreza zorganizowana dla uczniów klas pierwszych. Wspaniałą rozrywkę zapewnili gościom przedstawiciele klasy teatralnej (2b) – Natalia Pulchny oraz Piotr Krupiński, którzy zorganizowali różne zabawy i konkurencje. Młodzież, która przybyła na imprezę, była bardzo kreatywna, o czym świadczyły przebrania i pomalowane twarze. Uzdolnione jednostki mogły pokazać swoje talenty podczas występów tanecznych i wokalnych. Zgodnie z tradycją podczas balu wybrano najmilszego chłopaka i najmilszą dziewczynę wśród klas pierwszych. Młodzież sama wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy walczyli o tytuł, wykonując trudne zadania, np. zjedzenie ciastka, które znajdowało się na czole, bez użycia rąk; narysowanie podobizny osoby stojącej naprzeciwko, z zawiązanymi oczami; odgadnięcie, jak nazywa się osoba, która znajduje się za kurtyną; podrzucanie balonów; zjedzenie cytryny bez skrzywienia się i inne.
  Podczas przerwy w zabawie można było spożyć pyszne ciastko i wypić orzeźwiający napój.
  /Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

  W dniu 13 października 2017 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00. Odśpiewaliśmy „Hymn Narodowy”, a następnie wysłuchaliśmy przemowy Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej. Podziękowała ona wszystkim nauczycielom za ich ciężką pracę pedagogiczną i wręczyła nagrody tym, którzy wyróżnili się szczególnym wkładem w funkcjonowanie naszej szkoły.
  Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele najmłodszych roczników przeszli również test, który miał zadecydować o tym, czy zostaną przyjęci do naszej społeczności. Odpowiadali na podchwytliwe pytania, wykonywali arcytrudne zadania, by w końcu uzyskać informację, że spełnili wszystkie warunki, aby uczyć się w szkole chemicznej. Najbardziej podobało nam się jednak końcowe przedstawienie, które przygotowała klasa 2t. Zatytułowano je ”Powstanie Nauczyciela” i dotyczyło ono metamorfozy surowego pedagoga w osobę, którą uczniowie lubią i szanują. Spektakl odwoływał się do motywów biblijnych, ale miał charakter komediowy i był przeplatany pokazami chemicznymi, które wywarły na nas duże wrażenie. Pod koniec akademii nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek, a uczniowie klas pierwszych spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach.
  /Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  RÓŻANIEC DO GRANIC

  Co roku 7 października czcimy w liturgii Matkę Bożą Różańcową. Święto to ustanowił papież św. Pius V na pamiątkę wielkiego zwycięstwa wojsk chrześcijańskich właśnie 7 października 1571 roku pod Lepanto (dzisiejsza Grecja) nad znacznie potężniejszą armią turecką, która zagrażała Europie. To zwycięstwo przypisano także szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej, do której gorąco się modlono na Różańcu w Rzymie i na świecie.
  Czytaj więcej

  7 października br. we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w całej Polsce, a dokładnie na wszystkich granicach Polski odbyła się modlitwa różańcowa. Inicjatywa ta, którą nazwano RÓŻANIEC DO GRANIC otrzymała aprobatę i wsparcie Episkopatu Polski. Jej hasłem były słowa: „Ratuj Różańcem Polskę i świat”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była fundacja o hiszpańskiej nazwie Solo Dios Basta (Sam Bóg Wystarczy) z siedzibą w Warszawie, a w jej ramach dwaj młodzi mężczyźni Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tej akcji. Była to młodzież z klas 4a, 4ad, 3d, 3an, 1a i 1c- łącznie 8 uczniów naszej szkoły dołączyło się do akcji modlitewnej organizowanej przez par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W stulecie objawień Maryi w Fatimie pragnęliśmy odpowiedzieć na jej apel o modlitwę na różańcu.
  O godz. 7:30 spod kościoła wyruszyły dwa autokary do Jabłonki - kościoła Przemienienia Pańskiego. Był to jeden z kościołów stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, który przyjmował pielgrzymów. O godz. 10:30 rozpoczęła się pierwsza część. Modlitwa do Ducha Świętego oraz konferencja wprowadzająca. Po niej była Msza św. oraz Nabożeństwo Eucharystyczne. Następnie przerwa na posiłek i wyjazd bliżej granicy polsko- słowackiej (okolice przejścia Hyżne). W trakcie podróży do granicy, do naszej grupy dołączyli również przyjezdni i miejscowi. O godz. 14:00 rozpoczęliśmy modlitwę śpiewem i animacjami, aby w ten sposób zintegrować grupę. Wszyscy, bez względu na wiek, chętnie włączali się w śpiew i tańce. Następnie była litania do wszystkich błogosławionych i świętych Polaków. Po niej przeszliśmy do głównego punktu, czyli odmawialiśmy cztery części różańca świętego. Rozważania jak i modlitwę prowadziły różne grupy. Rozpoczęły dzieci; potem młodzież, studenci, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby konsekrowane, osoby chore, samotne oraz małżeństwa. Modlitwie towarzyszyły określone gesty jak np. wzniesione ręce, zwrócenie się do siebie, zwrócenie się do sąsiadów Polski, śpiew i animacje. Atmosfera modlitwy była pełna nie tylko skupienia, ale również podziwu otaczającego nas piękna krajobrazu, szczególnie widoku ośnieżonych gór. Pogoda była różna: trochę zimna, trochę słońca; ale każdy mógł liczyć na wsparcie drugiego. Wszystko skończyło się po 16:20. Pomimo, że niektórzy zmarzli, każdemu dopisywał humor i radosna atmosfera. Wydarzenie wpisało się w wiele serc. Dla wielu była to okazja do poznania nowych ludzi, ale też okazją do publicznego świadectwa swojej wiary. Nasza młodzież chętnie uczestniczyła w akcji, animując śpiew, prowadząc rozważania i różaniec. Do Krakowa powróciliśmy o 18:00, gdzie naszych uczniów czekała niespodzianka – kolacja w klasztorze Braci Mniejszych OO. Franciszkanów na Azorach w Krakowie. Młodzież miała możliwość zjeść posiłek w klasztornym refektarzu i poznać mieszkających tam zakonników.
  Wydarzenie Różaniec do Granic miało też inny wymiar. Nie tylko chodziło o granice naszego kraju; ale także by dojść do granic samych siebie, swoich możliwości, swoich lęków, swoich pragnień. Tam, gdzie jest moja granica, granica mojego „ja”, tam dalej ja już nie mogę, tam może już tylko Bóg. Na granicach swoich możliwości odkrywamy, że wszystko jest od Boga. Pod tym względem granice to miejsce otwarcia na Boga i doświadczenie Jego mocy.
  Opiekunowie:
  p. Agata Walas
  o. Rafał Waluch OFM

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Europejski Dzień Języków

  W październiku świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Jednym z głównych celów obchodów Europejskiego Dnia Języków jest ukazywanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, do których można zaliczyć: umożliwienie porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języków w ich własnej mowie, swobodna wymiana informacji, a także promowanie różnych form współpracy międzynarodowej oraz możliwość poznawania bogactwa językowego i kulturowego Europy.
  W programie obchodów znalazły się: gry i zabawy językowe z muzyką niemiecką w tle. Uczniowie różnych klas rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach, jak np. układanie na czas z poszczególnych liter jak najwięcej wyrazów, układanie słów niemieckich z zamkniętymi oczami, memory, ćwiczenia interaktywne – Quizizz oraz inne zabawy aktywizujące. Pełen atrakcji dzień minął bardzo szybko. Nie zapominajmy jednak, że języki obce są niezbędne, bo to właśnie od nich poniekąd zależy nasza przyszłość. Więc może warto jednak się ich uczyć?

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Program Państwowej Inspekcji Pracy

  Nasza szkoła uczestniczy w programie "Kultura bezpieczeństwa " Jest to program, który ma promować bezpieczną pracę, jako standard w przyszłym życiu zawodowy. Kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszeniu poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych.
  Kordynatorem programu w naszej szkole jest p. Małgorzata Ratajczak - Kostuch

  Tekst alternatywny

  MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

  W dniu 27 września 2017 roku klasa 2b poszła do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Celem wycieczki było spotkanie z kombatantami w 78 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się hymnem „Armii Krajowej” zaśpiewanym przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Następnie miała miejsce krótka modlitwa poprowadzona przez Księdza Pająka w intencji wszystkich zmarłych i żywych żołnierzy. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie medali Pro Partia przez Pana Józefa Gawronia, który piastuje urząd Wojewody Małopolski. Odznaczenia otrzymali: -Janina Bronisława Jabłońska -Barbara Irena Pajor -Henryka Szebska -Józef Jagos . Pierwszy zabrał głos Dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Opowiadał o smutnym fakcie iż to piękne święto, które obchodziliśmy powoli odchodzi w zapomnienie. Powinniśmy jako młode pokolenie brać przykład z bohaterów, którzy przed nami stanęli, ponieważ ich siła i miłość do ojczyzny pozwoliła nam się spotkać. Także szczególnie zaciekawiła mnie przemowa przewodniczącego Rady Muzeum dotyczącej walki czynnej Armii Krajowej. Ponadto przekonywał nas abyśmy wyciągali wnioski z porażek naszego narodu, a także uświadomił nas, że szanowanie bohaterów to nasza powinność. Następnie obejrzeliśmy pierwszy odcinek serialu „Kryptonim Muzeum” pod tytułem „Szachy generała Nila”. Film ten opowiadał o niezwykłej historii mężczyzny, który za sprawą swego genialnego umysłu z łatwością przewidywał ruchy wroga niczym w grze w szachy. Część oficjalną zakończył koncert pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Na zakończenie przygotowano dla uczestników mały poczęstunek. Myślę że wycieczka do muzeum była bardzo udana a także nakłoniła nas do wielu refleksji.
  Agnieszka Czerwiec Kraków 27.09.17

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PRELEKCJA nt. ŁAMANIA WOLNOŚCI I PRZEŚLADOWAŃ

  Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły (1c, 2d, 3ad, 3an, 3at, 4a i 4ad) mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji nt. łamania wolności religijnej i prześladowania chrześcijan. Uderzające są niewątpliwie statystyki, terminologia i zdjęcia dotyczące tematu. Ponadto mogliśmy obejrzeć wystawy, m. in. "Współczesne prześladowania chrześcijan" oraz rysunki dzieci z Syrii pt. "Pokój dla Syrii". W trakcie wizyty w Stowarzyszeniu POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE, które jest międzynarodową organizacją pomagającą od 70 lat prześladowanym chrześcijanom ze względu na wiarę w ponad 145 krajach świata, mogliśmy zapoznać się z działalnością organizacji i zadaniami wolontariuszy. Prelekcję poprowadził dla nas ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego oddziału mieszczącego się przy ul Stradomskiej 6 (tam właśnie byliśmy). Natomiast po siedzibie Stowarzyszenia i wystawach oprowadzili nas wolontariusze- Aleksandra Mętel i Konrad Ciempka. Klasa 2d i 4ad w trakcie prelekcji mogła posłuchać świadectwa jednego z Polaków, który od kilku lat żyje w Kairze wraz z prześladowanymi na wysypisku śmieci. Pan Mariusz opowiadał nam o codziennych realiach życia tamtych ludzi i pokazał kilka zdjęć. Owocem tych prelekcji jest chęć zaproszenia prelegentów do naszej szkoły w najbliższym czasie, by pogłębić temat.
  Opiekunowie
  Agata Walas
  o. Rafał Waluch OFM

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny


  Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów

  W ramach projektu „Eko lekcje” uczennice Zespołu Szkół Chemicznych miały możliwość pojechać na wycieczkę do Ekologicznej Spalarni Odpadów. Dowiedziałyśmy się tam, że spalarnia śmieci nie jest tak szkodliwa dla środowiska jakby mogło się wydawać. Wiemy już co się dzieje z naszymi śmieciami po tym jak wyrzucimy je do kosza oraz jak wygląda cały proces utylizacji odpadów i neutralizacji zanieczyszczeń.
  Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca – polecamy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Warsztaty Eko- Lekcje

  Przez ostatnie trzy tygodnie września uczennice XXVI Liceum Ogólnokształcącego klasy 2c miały przyjemność uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu Eko-Lekcje. Na zajęciach poznaliśmy sposoby oznaczania próbek środowiskowych. Mieliśmy możliwość zbadania ważnych parametrów próbek wody, gleby i powietrza. Mogłyśmy również udoskonalić techniki laboratoryjne oraz nauczyć się obsługiwać sprzęt laboratoryjny.
  Dzięki tym zajęciom wiemy jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska i monitoring środowiska. Na pewno będziemy szerzyć tą wiedzę wśród rodzin i znajomych!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  SAPERE AUSO - NAGRODA JAKOŚCI NAUCZANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

  Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał w tym roku szkolnym Nagrodę Jakości Nauczania - Sapere Auso. Sapere Auso - Małopolska Fundacja Stypendialna została powołana przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 28 lipca 2003 r. jako główny, finansowo-organizacyjny instrument realizacji polityki regionalnej w zakresie poprawy szans edukacyjnych młodzieży oraz promocji młodzieży szczególnie uzdolnionej. Mottem Fundacji stały się słowa: "sapere auso", czyli temu, który odważył się być mądrym. Sentencja pochodzi z pierwszej księgi "Listów" Horacego i poucza, że w młodości warto trudzić się nad zdobyciem kwalifikacji moralnych, intelektualnych oraz rozwijaniem pozytywnych cech charakteru, ponieważ to one właśnie pozwalają człowiekowi uniknąć złego postępowania oraz pomagają w osiągnięciu szczęścia.
  Fundacja przyznaje Nagrody Jakości Nauczania dla szkół wyższych, ponadgimnazjalnych, gimnazjów, instytucji kultury, klubów sportowych. Otrzymują je placówki, które mają szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze lub naukowe w pracy z młodzieżą szkolną lub akademicką. Nagrodę przyznaje Komisja Główna w skład, której wchodzi: Marszałek Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Miasta Krakowa, Przedstawiciel Polskiej Akademii Umiejętności, Małopolski Kurator Oświaty, Przedstawiciel Komisji Sejmiku Województwa Małopolskiego właściwej do spraw edukacji, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Prezes Zarządu Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

  KRAKOWSKI SALON MATURZYSTY 2017

  26 i 27 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Krakowskim Salonie Maturzysty, który został zorganizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  Była to doskonała okazja, by uzyskać niezbędne informacje na temat oferty szkół wyższych zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz zaopatrzyć się w nowy „Informator dla maturzystów 2018”. Uczniowie mieli możliwość konsultacji z doradcami kariery. Młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących zasad egzaminów maturalnych, które prowadzili eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Poinformowali oni maturzystów, jak dobrze zdać egzamin z takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.
  Uczestnictwo w tym wydarzeniu miało na celu uświadomienie uczniom ostatnich klas, że egzamin maturalny odbędzie się już w tym roku szkolnym i że warto przemyśleć swoje wybory, ponieważ będą one miały wpływ na ich przyszłe życie.

  „EKO-LEKCJE”

  Nasza szkoła włączyła się w realizację kolejnego projektu ekologicznego - „EKO-LEKCJE”. Projekt dotyczy działań z zakresu edukacji ekologicznej, a jego główne cele to: budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o jakości powietrza w mieście wśród uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz dzieci przedszkolnych, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza, rozwijanie zachowań proekologicznych (w tym racjonalnego korzystania z wody), promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście.
  W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty ekologiczne dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz zajęcia edukacyjno-ekologiczne w formie gier i zabaw dla przedszkolaków, które odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych. Więcej informacji o projekci

  Od 17 do 30 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „EKO-LEKCJE” (Aktywna Edukacja Ekologiczna). Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli liceów i techników, którzy interesują się ekologią i ochroną środowiska. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych, podczas których prowadziła analizę wody, gleby i powietrza. Uczniowie badali jakość wody, czyli ustalali jej twardość, zawartość tlenu i pH. Podczas analizy powietrza oceniali ilość tlenków azotu, siarki i pyłów. Oznaczając jakość gleby, ustalali jej skład granulometryczny, kwasowość i właściwości sorpcyjne, zapoznając się równocześnie z tymi pojęciami. Podczas zajęć stosowano różne metody: jakościowe, wytrząsanie gleby na sitach, miareczkowanie, spektrofotometryczne czy potencjometryczne. Te ostatnie wymagały użycia specjalistycznego sprzętu.
  Uczniowie, chociaż na co dzień zainteresowani innymi dziedzinami wiedzy i techniki, z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem pracowali nad oceną stanu środowiska Krakowa. Mamy nadzieję, że zajęcia poszerzyły ich wiedzę i umiejętności chemiczne i ekologiczne.

  Tekst alternatywny

  ROK SZKOLNY 2017/2018

  W ZSCH uczniowie klas technikum mogą wziąć udział w projekcie: "Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej w Gminie Miejskiej Kraków". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.2.1 "Kształcenie zawodowe uczniów - ZIT", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu przewiduje się następujące formy wsparcia:

  • kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i „interdyscyplinarne”
  • zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
  • staże u pracodawców.

  W naszej szkole realizowane będą:
  • Matematyka stosowana w naukach przyrodniczych
  • Zastosowanie nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej w naukach przyrodniczych
  • Chemia stosowana w naukach przyrodniczych
  • Język niemiecki zawodowy w branży chemicznej – zajęcia wyrównawcze
  • Zajęcia wyrównawcze – utrwalanie wiadomości i umiejętności do egzaminu zawodowej w branży chemicznej
  • Biologia, bioanalityka, biotechnologia w przemyśle chemicznym
  O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decyduje kolejność zgłoszenia się na daną formę wsparcia. Rekrutacja zaczyna się w październiku!
  Zapraszamy wszystkich chętnych.

  W załączniku:

  Regulamin uczestnictwa w projekcie
  Formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie
  Deklaracja uczestnictwa uczestnictwa w projekcie
  Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

  POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  4 września, w poniedziałek, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Do naszej społeczności dołączyły cztery klasy: 1c (liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym) oraz 1a, 1k, 1n (technikum analityczne).
  Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Następnie młodzież w towarzystwie wychowawców zwiedzała szkołę, a później została poinformowana o prawach i obowiązkach ucznia Zespołu Szkół Chemicznych.

  Tekst alternatywny
  Archiwum aktualności 2016/2017
  Archiwum aktualności 2015/2016
  Archiwum aktualności 2014/2015
  Archiwum aktualności 2013/2014
  Starsze